V zajetí rychlosti

• Nový Zéland

V zajatí rýchlosti

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Abych se přiznal. Nečetl jsem si obsah ani komentáře, viděl jsem pouze hodnocení a plakát, podle kterého jsem očekával spíš bezduchou podívanou plnou rychlosti a adrenalinových kousků postaršího muže. K jakému překvapení jsem dostal krásný a lidský příběh o vytrvání a splnění celoživotního snu. Neměl moc peněz, motorka nedostačovala kontrolám, bez padáku a brzd bojoval proti ostatním strojům a věřil, že všechno dokáže. Avšak to taky Burt Munro -dobrák od kosti -dokázal a v podání pana nadherce a výborného Anthonyho Hopkinse je příkladem toho, že člověk si měl plnit přání, a že lidé nejsou jen ti špatní a pomohou na cestě ke snu. Po Into the WIld jeden z nejlepších dobrodružných filmů. Přes poměrně dlouhou stopáž ani sekunda nudy, výborné!(12.5.2008)

Tak, a dnes ještě s čistým svědomím přidám další z kvarteta výnikajících filmů, jichž jsem byl v posledních dnech svědkem, a z nichž si každý zaslouží maximální pětihvězdičkové hodnocení. V případě snímku V zajetí rychlosti je pak verdikt víceméně jasný. Film má totiž několik předností, které mu nedovolují klesnout níže než nad nadprůměrné hodnocení, a jež z něj vedle Pána Prstenů dělají další z klenotů kinematografie Nového Zélandu. Za prvé je to neskutečně charismatický, milý a k sežrání Anthony Hopkins, jemuž role stařičkého mladíka sedla přesně na tělo. Dále tu je příběh, během jehož sledování jsem se ani nanosekundu nenudil, a který mě neuvěřitelně bavil po celé dvě hodiny. V podstatě jsem se s hřejivým pocitem v hrudi doslova těšil a pukal blahem a nadšením, jaká další svérázná epizoda vyjde v případě tohoto roztomilého novozélanďana Burta na povrch. Celkově vzato mne tento filmový zážitek příjemně pobavil, rozesmál i rozesmutnil, a já si tak po dlouhé době znovu uvědomil, že sledování filmů má v sobě prostě něco, co jiné druhy kultury nikdy mít nebudou... Sedni a dívej se.(8.6.2009)

Nepřekvapivě, až tuctově koncipovaná biografie, u níž žánrové zařazení vypovídá prakticky o všem. Na můj vkus až příliš hřejivá idealistická nota, která mi víc sedí do Domácího štstí. Potěšil návrat víry v herecké schopnosti Anthonyho Hopkinse, který doopravdy válí. Škoda, že je cítit omezený ranec peněz.(26.6.2006)

Musím říct, že minimálně první polovinu filmu jsem byl na rozpacích ze všech dialogů - nejsou ani tak klišovité a nenápadité, jako spíše strašidelně obyčejné. Až jsem se chvílemi ptal, kam tím tvůrci míří. Postavy celou dobu jednoduše pronášejí ty nejbanálnější fráze a až k závěru si lze uvědomit, jak se tím pádem dokonale podařilo vytvořit prostost maloměstského staříka, který si na stará kolena touží splnit svůj největší sen. Anthony Hopkins dává do svého Burta Munro všechno, co jeho široký herecký arzenál nabízí a od příchodu na Bonnevillské solné pláně, kde se touhy mají měnit v realitu, mu jde už jen těžko nefandit. Příjemný film.(8.10.2008)

Stejně jako byl Burt Munro pohodář, tak i celé toto drama je pohodové. A ikdyž jste v zajetí rychlosti, žádný nátlak na diváka jsem nespozoroval. Všechny příběhy a cesta k Salt Lake jsou uvěřitelné a to hlavně díky A. Hopkinsovi, který nejenže umí dobře řídit svého Indiána, ale je také skvělý herec. Zajímavosti: Jméno Burt Munro zazní ve filmu snad 50x. +/- nepočítal jsem to, ale bude to víc než Bond. James Bond :-) 77%(18.6.2009)

• - Tim Shanbolt, který si ve filmu zahrál Franka, není ve skutečnosti hercem. Shanbolt je starostou novozélandského městečka Invercargill a s Mundrou byli velmi dobří přátelé. (imro)

• - Životopisný film za 25 milionů se dostal do amerických kin 3. února 2006 a po prvním víkendu promítání vydělal v limitovaném počtu kin 400 000 dolarů, což stačilo na 29. příčku. Celkový výdělek se pak vyšplhal na 5,1 milionů. (imro)

• - Snímek je založený na skutečném příběhu Burta Munra z 90. let minulého století, který si sám upravil starší motorku Indian. Ačkoli už měl po šedesátce, právě v tomto věku překonal se svým strojem nejvíce rekordů. Dokázal na něm jet až 190,07 míle za hodinu, což je oficiálně nevyšší dosažená rychlost na tomto typu motorky. V roce 2006 byl Munro uveden do Motocyklové haly slávy, a to mu lékař při narození předpověděl, že se nedožije druhých narozenin. (imro)