V zajetí rychlosti

• Nový Zéland

V zajatí rýchlosti

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Novozélandský příspěvek do pořadu Ještě jsem tady aneb tvrdohlavý dědek, co si jde za svým snem - bezelstně, cílevědomě a s odvahou občas zariskovat, protože už William ze Stratfordu nad Avonou věděl, že zbabělec před svou smrtí zemře mnohokrát.. Donaldson postupně zvyšuje otáčky a od příjezdu do Bonneville je to jedna velká jízda, která vám nastříká vysoce oktanový optimismus do životem unavených motorů. Sir Hopkins znovu přesvědčil, že zvládne zahrát naprosto vše a jediné, co mi u nejrychlejšího Indiána na světě scházelo, byl zajímavější soundtrack - nezbytný to prostředek road movie žánru. Valentino Rossi by asi jen civěl, kdyby se kolem něho cílovou rovinkou prohnal někdo s menším platem a větší prostatou..(10.4.2012)

"Za pět minut na takový motorce zažiješ víc než někteří lidé za celý svůj život." Aby bylo jasno, tak nepatřím k dobrovolným dárcům orgánů, kteří "nesmrtelně" kličkují po silnici mezi auty, ale s Burtem Munroem jsem na jeho Indána usedl rád. Tady jde totiž o sen a já mám rád veterány s duší dítěte, kteří nevedou se svými vrstevníky řeči o počasí a ani s nimi nesoutěží v počtu chorob. A přesně takový Burt je. S prvním slunečním paprskem počůrá citroník a pak už jen začíná dolaďovat svou dvoukolovou lásku. Já jsem si jeho cestu k rekordu dost užil a nejvíc na mě působil ten jeho optimismus, který Burtovi přihrával samé ochotné lidi, bez nichž by svůj sen nikdy neuskutečnil. Po zhlédnutí tohoto snímku jsem si hned chtěl splnit nějaký sen, ale na Everestu jsem už byl, žraloka jsem přepral, Trumpa na prezidenta USA protlačil, peníze v květináči vypěstoval a dokázal jsem ochránit své nádobíčko před deseti nejkrásnějšími ženami světa, tak už fakt nevím, co bych si měl přát.(22.12.2016)

No, moc pěkný, fakt. Ale s takovou muzikou už na mě laskavě nechoďte, jo? Člověku se pak chce celej film brečet, i když vlastně neni proč, a nemůže pořádně sledovat film. Anthony Hopkins podobnou podporu navíc nepotřebuje, je chlapácky okouzlující i bez vtíravý muziky a jiných pokřivených hollywoodských berliček.(14.1.2007)

Krásný film o milém, okouzlujícím a hodném člověku, kterým pan Munro jistě byl. Bezelstně si svou cestou podmanil spoustu lidí když šel za svým snem. Byla jsem napnutá jak kšandy, bojíc se o jeho život a stále sem čekala až se něco pokazí. Nepokazilo, film mi zvednul náladu a řekla jsem si, že být hodná, přející a laskavá k lidem mi přece nebolí a tak proč život nezkusit touhle cestou?(26.2.2012)

Konstruktér Burt Munro strávil většinu svého života vylepšováním motocyklu Indian, aby si s ním mohl splnit svůj sen, vytvořit rychlostní rekord. Ty roky mu teď chybí a taky peníze a zdraví, ale to hlavní nadšení, odvaha, elán mu zůstalo. „Jestli nepůjdeš tam, kam chceš jít a kdy chceš jít, poznáš, že jsi umřel.“ Musím říct, že tenhle starý blázen, který naplno využívá každou minutu z času, který mu snad ještě zbývá a vydává se přes půl světa dokončit to pro co žil a v co věřil, mě naprosto okouzlil, stejně jako všechny lidi, které na své cestě za snem potkal. Skvělý Anthony Hopkins .(15.5.2006)

• - Když Durt Munro (Anthony Hopkins) objedná místo čaje Coca Colu, servírka mu ji doleje zhruba do čtvrtiny sklenice. V dalším záběru má najednou ale Coly více, přestože neupil. Potom je ve sklenici opět méně. (Chundys)

• - Snímek je založený na skutečném příběhu Burta Munra z 90. let minulého století, který si sám upravil starší motorku Indian. Ačkoli už měl po šedesátce, právě v tomto věku překonal se svým strojem nejvíce rekordů. Dokázal na něm jet až 190,07 míle za hodinu, což je oficiálně nevyšší dosažená rychlost na tomto typu motorky. V roce 2006 byl Munro uveden do Motocyklové haly slávy, a to mu lékař při narození předpověděl, že se nedožije druhých narozenin. (imro)

• - Tim Shanbolt, který si ve filmu zahrál Franka, není ve skutečnosti hercem. Shanbolt je starostou novozélandského městečka Invercargill a s Mundrou byli velmi dobří přátelé. (imro)