V zajetí rychlosti

• Nový Zéland

V zajatí rýchlosti

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Anthony Hopkins v príbehu, ktorý je plný snov, predsavzatí a rýchlosti. Skutočný príbeh pojednávajúci o jednom veľkom životnom úspechu staršieho pána. Tento snímok miestami nudí, miestami dojme, ale rozhodne nikomu neublíži. Ide o dosiahnutie najväčšej rýchlosti na svete, pritom dejová línia sa skôr vlečie. Je cítiť, že aj napriek hviezdnemu obsadeniu ide o skromný snímok. Dlhá stopáž neuberá na vierohodnosti. Burt Munro bol určite skvelý človek, ktorý si zaslúži pocty. Prečo nie..? Skvelý výkon Burta Munroa (Anthony Hopkins) a jeho "káry"... 7/10(24.12.2007)

|| Scenár: Roger Donaldson | Hudba: J. Peter Robinson | Distribúcia: Magnolia Pictures | Štúdio: 2929 Productions, Tanlay Productions, Cameo FJ Entertainment | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: 18,297,790 $ || Malý skromný film o pocte vytrvalému človekovi, ktorý išiel za svojim snom, aj napriek tomu, že k nemu nemal zo základu zdroje. Film je príliž jednočiari na to, aby ohúril, no z pomedzi životopisných žánroviek je to určite nadpriemer. Film sa rozbieha pomaly, no o to väčšiou rýchlosťou končí :) 75% | Blu-Ray, HD650, EN DTS |(7.8.2014)

Scénář: Roger Donaldson .. Tak krásný a laskavý film, který mne opravdu mile potěšil! Stárnoucí Burt Munro se nevzdává svého snu a to je hlavní poselství celého filmu. Jít za svým snem, přes všechny překážky a nebát se risku. Hlavní postava příběhu, všestranně excelentní Anthony Hopkins, podstoupí náročnou a velmi poutavou cestu z Nového Zélandu, přes Los Angeles až na solnou poušť Bonneville, kde se pokusí o rychlostní rekord na svém motocyklu Indian. Příběh je sice přímočarý, ale moc krásný, dojemný a zanechá opravdu příjemný pocit. Velkou zásluhu na výsledku má scénárista a režisér v jedné osobě Roger Donaldson, který po několika spíše průměrných filmech konečně plně boduje a jeho poslední dílko stojí určitě za pozornost. Líbivá je také kamera a jemný hudební doprovod. „Není to kritika, co se cení, ne člověk, který ukazuje, jak silný chybuje nebo co by člověk činu mohl udělat lépe. Uznání patří člověku, který je právě v ringu.“(25.5.2006)

Musím přiznat, že jsem tímto snímkem více než překvapen. Nečekal jsem vůbec nic a sám pochybuji, že bych na něj někdy šel do kina, ale shodou jistých okolností se tak stalo. Snad jediným lákadlem je zde jméno Anthony Hopkins, ostatní herci jsou méně známí nebo jsem o nich neslyšel vůbec, což mohlo předznamenávat několik věcí. Buď mohlo být V zajetí rychlosti obyčejnou blbostí nebo výborným snímkem. Ta druhá možnost je správně. Povedený biografický příběh závodního jezdce, který si chce splnit svůj veliký sen je natočen s velikým nadhledem a až dětinskou naivností, díky které bychom jej mohli přirovnat dokonce i k pohádce. Vlastně jak jinak nazvat dlouhou cestu Burta Munro, při které nepotká nikoho jiného, než samé hodné lidi, kteří mu nabídnou spolupráci a navíc se od nich ještě příjemně poučí. Snímek také drží herecký výkon hlavního představitele a překvapivě skvostná režie, která si nehraje vůbec na nic. Každé scéně věnuje režisér patřičný prostor a dává do ní všechno co jen může. Další skvělou věcí je úžasný smysl pro humor, který se pohybuje přes ten slovní až po obrazový, popřípadě se oba spojují dohromady. Pokud k tomu přidáme perfektní, ale jednoduchý, hudební doprovod získáme tak přinejmenším příjemnou podívanou, která určitě pobaví. 80%(22.6.2006)

Těžko přetěžko hodnotit. Tenhle film je totiž přesně tím, čím se zdá být na první pohled, což může být pro někoho slabinou - ale co je sakra špatného na tom, že to dopadne dobře a že film nemá konflikt - jediný kdo bojuje je Burtova duše se svým tělem. Přívětivý, upřímný pohled na starého muže, co si plní svůj cíl, ač nemá ani peníze ani vychování - zato nemocné, ale velké srdce, jenž bije jen pro jedno.(17.10.2006)

• - Film není prvním o Munrovi, za kterým stojí režisér Roger Donaldson. Již v roce 1971 produkoval dokument Offerings to the God of Speed. (imro)

• - Když Burt Munro (Anthony Hopkins) spadne s motocyklem při závodě, jede rychlostí 320km/h. Přestože jel pouze v košili, vůbec se nezranil, a to ani když dřel tělem o zem, i košili měl pořád nepoškozenou. (M.B)

• - Tim Shanbolt, který si ve filmu zahrál Franka, není ve skutečnosti hercem. Shanbolt je starostou novozélandského městečka Invercargill a s Mundrou byli velmi dobří přátelé. (imro)