V zajetí rychlosti

• Nový Zéland

V zajatí rýchlosti

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Film o jednom starém bláznovi z vidlákova na Novém Zélandu, který vyrazí na cestu do Ameriky aby tam na svém 40 let opečovávaném indiánovi překonal rychlostní rekord. Na cestě ve Forrest Gumpovském duchu potkává všemožné postavičky a i přes spoustu obtíží a neznalost "velkého" světa se snaží splnit si svůj sen. Ve filmu exceluje zejména představitel hlavní role, Anthony Hopkins, kterého si v roli starého, ale vždy optimistického páprdy prostě zamilujete. Díky tomu mu odpouštím i jeho výkon v Alexandru Velikém, protože tenhle herec, stejně jako Burtova motorka, do starého železa ještě rozhodně nepatří.(29.6.2006)

Anthony Hopkins v príbehu, ktorý je plný snov, predsavzatí a rýchlosti. Skutočný príbeh pojednávajúci o jednom veľkom životnom úspechu staršieho pána. Tento snímok miestami nudí, miestami dojme, ale rozhodne nikomu neublíži. Ide o dosiahnutie najväčšej rýchlosti na svete, pritom dejová línia sa skôr vlečie. Je cítiť, že aj napriek hviezdnemu obsadeniu ide o skromný snímok. Dlhá stopáž neuberá na vierohodnosti. Burt Munro bol určite skvelý človek, ktorý si zaslúži pocty. Prečo nie..? Skvelý výkon Burta Munroa (Anthony Hopkins) a jeho "káry"... 7/10(24.12.2007)

Abych se přiznal. Nečetl jsem si obsah ani komentáře, viděl jsem pouze hodnocení a plakát, podle kterého jsem očekával spíš bezduchou podívanou plnou rychlosti a adrenalinových kousků postaršího muže. K jakému překvapení jsem dostal krásný a lidský příběh o vytrvání a splnění celoživotního snu. Neměl moc peněz, motorka nedostačovala kontrolám, bez padáku a brzd bojoval proti ostatním strojům a věřil, že všechno dokáže. Avšak to taky Burt Munro -dobrák od kosti -dokázal a v podání pana nadherce a výborného Anthonyho Hopkinse je příkladem toho, že člověk si měl plnit přání, a že lidé nejsou jen ti špatní a pomohou na cestě ke snu. Po Into the WIld jeden z nejlepších dobrodružných filmů. Přes poměrně dlouhou stopáž ani sekunda nudy, výborné!(12.5.2008)

Novozélandský příspěvek do pořadu Ještě jsem tady aneb tvrdohlavý dědek, co si jde za svým snem - bezelstně, cílevědomě a s odvahou občas zariskovat, protože už William ze Stratfordu nad Avonou věděl, že zbabělec před svou smrtí zemře mnohokrát.. Donaldson postupně zvyšuje otáčky a od příjezdu do Bonneville je to jedna velká jízda, která vám nastříká vysoce oktanový optimismus do životem unavených motorů. Sir Hopkins znovu přesvědčil, že zvládne zahrát naprosto vše a jediné, co mi u nejrychlejšího Indiána na světě scházelo, byl zajímavější soundtrack - nezbytný to prostředek road movie žánru. Valentino Rossi by asi jen civěl, kdyby se kolem něho cílovou rovinkou prohnal někdo s menším platem a větší prostatou..(10.4.2012)

Co by se stalo, kdybys v takové rychlosti nechal otevřenou pusu?.......Myslím, že by mi to stáhlo kalhoty z prdele :o) S trochou nadsázky, by se dalo říct, že tato věta přesně vystihuje tento nesmírně LIDSKÝ snímek. Každý sníme svůj vlastní sen, většina z nás zůstane při snění, né tak hlavní hrdina tohoto snímku ( motoristický nadšenec Burt Munro z Nového Zélandu ), který se " na stará kolena " vydává přes půl zeměkoule, aby si na solných jezerech v Utahu splnil svůj celoživotní sen a na svém upraveném stroji Indian Scout z roku 1920 pokořil světový rekord. Postavu Burta Munroa EXCELENTNÍM způsobem ztvárnil Anthony Hopkins. Díky jeho civilnímu hereckému projevu sníte Burtův sen společně s ním a z celého srdce mu přejete jeho naplnění. Ten film vás pohladí po duši, za to vám ručím a zvlášť v této uspěchané době působí jako neskutečný životabudič. Za ten úsměv, který mi snímek vyloudil na rtech si zaslouží mé plné hodnocení. Podobný typ snímku: Příběh Alvina Straighta(4.8.2009)

• - Originál motocyklu Indian Scout Burt Monroa je vystaven v obchodě Hayes v novozélandském městě Invercargill, odkud Monro pocházel. Ve stejném obchodě je vystavený rovněž automobil, který při natáčení používal Durt Munro (Anthony Hopkins). Další dva automobily použité při natáčení filmu jsou k vidění v muzeu Transport & Toy Muzeum nedaleko města Wanaka. (Pepinec)

• - Životopisný film za 25 milionů se dostal do amerických kin 3. února 2006 a po prvním víkendu promítání vydělal v limitovaném počtu kin 400 000 dolarů, což stačilo na 29. příčku. Celkový výdělek se pak vyšplhal na 5,1 milionů. (imro)

• - Když Burt Munro (Anthony Hopkins) objedná místo čaje Coca Colu, servírka mu ji doleje zhruba do čtvrtiny sklenice. V dalším záběru má najednou ale Coly více, přestože neupil. Potom je ve sklenici opět méně. (Chundys)