V zajetí rychlosti

• Nový Zéland

V zajatí rýchlosti

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Anthony Hopkins je absolutně špičkový herec a vypadá to jakoby mu role Burta Munroa byla psána přímo na tělo. Tedy kdyby nebyl Burt skutečně žijícím člověkem. Ale oba jsou si v jednom podobní - věk není překážka, aby člověk nemohl být stále aktivní. Už dlouho jsem neviděla takhle hřejivý, nikoli sentimentální, film.(26.7.2006)

To ani tak není o touze jednoho člověka splnit si sen, to je spíš ukázka pravé Kiwi povahy v plné kráse. Takových lidí je tam jako u nás fňukalů, proto mě ani trochu nepřekvapuje, že bombarďák Burt byl zrovna ze Zélandu. Mimochodem dokonalá ukázka toho, že ani tak moc nezáleží na tom co děláte, nýbrž na tom, jací u toho jste. Burtovi bych při sekání trávníku ochotně doplňoval benzín, zatímco mojí sousedce stačí aby se na mě podívala a hned mám chuť ji rychlostí Indiána poslat na solnou pláň.(13.6.2017)

Novozélandský příspěvek do pořadu Ještě jsem tady aneb tvrdohlavý dědek, co si jde za svým snem - bezelstně, cílevědomě a s odvahou občas zariskovat, protože už William ze Stratfordu nad Avonou věděl, že zbabělec před svou smrtí zemře mnohokrát.. Donaldson postupně zvyšuje otáčky a od příjezdu do Bonneville je to jedna velká jízda, která vám nastříká vysoce oktanový optimismus do životem unavených motorů. Sir Hopkins znovu přesvědčil, že zvládne zahrát naprosto vše a jediné, co mi u nejrychlejšího Indiána na světě scházelo, byl zajímavější soundtrack - nezbytný to prostředek road movie žánru. Valentino Rossi by asi jen civěl, kdyby se kolem něho cílovou rovinkou prohnal někdo s menším platem a větší prostatou..(10.4.2012)

Boooožinku, to byla ale podívaná! Tenhle film jsem chtěla shlédnout asi dva roky, jenže se mi toho vždy nakupilo tolik, že jsem to jen odkládala a odkládala a až v den, kdy nebydlím na dva týdny doma, jsem jej vyhrabala v šuplíku u sestry a neodolala jsem. Jak já jsem ráda, že tomu tak je. To je jedno z nejlepších děl, které jsem kdy viděla. Tak strašně působivý, silný a napínavý film se jen tak nevidí! Výkon Anthonyho je opravdu excelentní a konečně mě po roli dr. Lectera opět plně uspokojil a i když jsem o jeho herectví nikdy nepochybovala, pořád ve mě bylo to, že žádným filmem Mlčení jehňátek nepřekonal, až tímhle, smekám, to jsou opravdu nádherně prožité 2 hodiny života!(25.6.2008)

Aneb jak natočit ódu na lidství tak, aby z toho byl jeden z největších filmových zážitků posledních let. Burt Munro je člověk, který má sen a na rozdíl od většiny ostatních dělá všechno pro to, aby si ho splnil. A nejde o žádnou maličkost jako koupit si cabriolet nebo navštívit Jamajku, tento čilý důchodce (doufám, že v jeho věku budu taky v takové formě – i co se týče sexuálních záležitostíJ) z nejjižnějšího města na Novém Zélandu, domova ptáka Kiwi je totiž odhodlán překonat rychlostní rekord v jízdě na svém po dlouhá léta vylepšovaném motocyklu značky Indian Scout z roku 1920, jehož původní maximální rychlost byla 54 mil/h. Aby mohl svůj pokus uskutečnit, musí se vydat na rychlostní závody na solné pláně do amerického Bonewillu, na nejrychlejší trať na světě. Cesta z rodného Zélandu až za hranici 200 mil/h je dlouhá, plná překážek, ale i příjemných zážitků. Munro má štěstí, téměř každá postava s kterou se během svého putování zaplete mu dobrosrdečně pomůže a pokud to dotyčný neměl zpočátku v úmyslu, odhodlaný penzista ho svým bezuzdným zapálením tak okouzlí, že i i ten největší cynik mu nakonec nadšeně pomáhá a fandí. Stejně tak omámil i mě, když jsem mu při plnění snu dojatě držel palce jako snad žádnému jinému filmovému hrdinovi. Hannibal Lecter je famózní postava, kterou Anthony Hopkins pozlatil a udělal nesmrtelnou, jenže v mých očích Hopkins jako zapálený nadšenec Burt Munro slavného kanibala jasně předčil. Jeden z nejlepších výkonů všech dob. Film, který zvedne náladu, dojme k slzám a připomene nám, že jsme lidé a jako takoví by jsme měli jít za svým snem a pomáhat v tom i ostatním. Tohle zní sice hrozně klišovitě, ale aspoň vidíte, jak se mnou ten Nejrychlejší Indián na světe zamával.(23.6.2008)

• - Tim Shanbolt, který si ve filmu zahrál Franka, není ve skutečnosti hercem. Shanbolt je starostou novozélandského městečka Invercargill a s Mundrou byli velmi dobří přátelé. (imro)

• - Když Durt Munro (Anthony Hopkins) objedná místo čaje Coca Colu, servírka mu ji doleje zhruba do čtvrtiny sklenice. V dalším záběru má najednou ale Coly více, přestože neupil. Potom je ve sklenici opět méně. (Chundys)

• - Nejvyšší rychlost, jaké dosáhl motocykl při natáčení, byla 240 km/h. Hopkinse proto samozřejmě zastupoval kaskadér. (Mahalik)