V zajetí rychlosti

• Nový Zéland

V zajatí rýchlosti

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Dojemná a sentimentálně nostalgická (a trochu neobvyklá) road movie o tom, že se vyplatí jít za svým snem. Režisér Roger Donaldson namíchal (sic hollywoodsky) zdařilou kombinaci motocyklového Phar Lapa putujícího od protinožců do země zaslíbené, tedy Ameriky, aby tu nakonec slavně zvítězil, s romantikou neobyčejné alvinostraightovské pouti stárnoucího člověka, který touží uskutečnit navzdory svému pokročilému věku něco neobyčejného, velkého... Film nesmírně idealistický, naivní, možná až kýčovitý, rezonující ale tak neobvykle hlubokou silou lidskosti, že mu nelze nepodlehnout. Novozélandský veterán Burt Munro Anthony Hopkinse je skutečně jedna z životních rolí, a že to v herecké filmografii takového herce, jakým je Anthony Hopkins, už opravdu něco znamená! Munroova filmová biografie je vskutku nadmíru povedená. Asi není moc lidí, kteří proslavili Zemi dlouhého bílého mraku tak, jako právě tenhle tvrdohlavý motocyklový veterán... Podobné filmy: Příběh Alvina Straighta, Letec(11.9.2009)

Vyrobit si doma na koleni motorku a vytvořit s ní potom rychlostní rekord je docela frajeřina a příběh Burta Munroa mě fakt zajímal. Když jsem si přečet, že je film "životopisný", opravdu jsem nečekal, že děj se smrskne na pár dní před odjezdem, pak 3/4 filmu zabere cesta z Novýho Zélandu k solnýmu jezeru v Bonneville a úplně na konci je něco málo z těch závodů. Myslel jsem, že se o životě Burta Munroa dozvim trochu víc. Životopisnej film to fakt neni. Je to spíš road movie. Já mam tenhle žánr docela rád, takže jsem to bez problémů dokoukal, ale hlavní náplní filmu je to, že Anthony Hopkins trpí problémama se srdcem a prostatou a potkává na každym kroku strašně hodný lidi, který se po 2 minutách k němu chovaj, jako kdyby to byl jejich nejlepší kamarád a udělali by pro něj první poslední. Ocenil bych spíš nějaký prostý fakta. Jinak význam chcaní na citronovník jsem nějak nepochopil.(5.7.2011)

Aneb jak natočit ódu na lidství tak, aby z toho byl jeden z největších filmových zážitků posledních let. Burt Munro je člověk, který má sen a na rozdíl od většiny ostatních dělá všechno pro to, aby si ho splnil. A nejde o žádnou maličkost jako koupit si cabriolet nebo navštívit Jamajku, tento čilý důchodce (doufám, že v jeho věku budu taky v takové formě – i co se týče sexuálních záležitostíJ) z nejjižnějšího města na Novém Zélandu, domova ptáka Kiwi je totiž odhodlán překonat rychlostní rekord v jízdě na svém po dlouhá léta vylepšovaném motocyklu značky Indian Scout z roku 1920, jehož původní maximální rychlost byla 54 mil/h. Aby mohl svůj pokus uskutečnit, musí se vydat na rychlostní závody na solné pláně do amerického Bonewillu, na nejrychlejší trať na světě. Cesta z rodného Zélandu až za hranici 200 mil/h je dlouhá, plná překážek, ale i příjemných zážitků. Munro má štěstí, téměř každá postava s kterou se během svého putování zaplete mu dobrosrdečně pomůže a pokud to dotyčný neměl zpočátku v úmyslu, odhodlaný penzista ho svým bezuzdným zapálením tak okouzlí, že i i ten největší cynik mu nakonec nadšeně pomáhá a fandí. Stejně tak omámil i mě, když jsem mu při plnění snu dojatě držel palce jako snad žádnému jinému filmovému hrdinovi. Hannibal Lecter je famózní postava, kterou Anthony Hopkins pozlatil a udělal nesmrtelnou, jenže v mých očích Hopkins jako zapálený nadšenec Burt Munro slavného kanibala jasně předčil. Jeden z nejlepších výkonů všech dob. Film, který zvedne náladu, dojme k slzám a připomene nám, že jsme lidé a jako takoví by jsme měli jít za svým snem a pomáhat v tom i ostatním. Tohle zní sice hrozně klišovitě, ale aspoň vidíte, jak se mnou ten Nejrychlejší Indián na světe zamával.(23.6.2008)

Musím říct, že minimálně první polovinu filmu jsem byl na rozpacích ze všech dialogů - nejsou ani tak klišovité a nenápadité, jako spíše strašidelně obyčejné. Až jsem se chvílemi ptal, kam tím tvůrci míří. Postavy celou dobu jednoduše pronášejí ty nejbanálnější fráze a až k závěru si lze uvědomit, jak se tím pádem dokonale podařilo vytvořit prostost maloměstského staříka, který si na stará kolena touží splnit svůj největší sen. Anthony Hopkins dává do svého Burta Munro všechno, co jeho široký herecký arzenál nabízí a od příchodu na Bonnevillské solné pláně, kde se touhy mají měnit v realitu, mu jde už jen těžko nefandit. Příjemný film.(8.10.2008)

Tento film udolává a dojímá diváka zejména svým pozitivním nábojem. Ve filmu nevystupuje snad jediný záporný charakter a přesto se daří režisérovi příběh eskalovat tak, že film přitahuje pozornost až do samotného závěru. Na filmu je vidět, že rozhodně neměl nadupaný rozpočet, avšak absence opulentních záběrů nevadí naopak neznámí zvolení herci, až na Hopkinse samozřejmě, dodávají vyprávění civilní a lidský ráz, který by velkolepé pojetí jedině kazilo. Záběrů z jízd je sice poskrovnu, za to jsou však udělány efektně a obstojně a tak mi snad nezbývá než dát slušné 4*. Nejvíce se mi při sledování tohoto snímku asocioval film "Straight Story."(25.5.2009)

• - Nejvyšší rychlost, jaké dosáhl motocykl při natáčení, byla 240 km/h. Hopkinse proto samozřejmě zastupoval kaskadér. (Mahalik)

• - Originál motocyklu Indian Scout Burt Monroa je vystaven v obchodě Hayes v novozélandském městě Invercargill, odkud Monro pocházel. Ve stejném obchodě je vystavený rovněž automobil, který při natáčení používal Durt Munro (Anthony Hopkins). Další dva automobily použité při natáčení filmu jsou k vidění v muzeu Transport & Toy Muzeum nedaleko města Wanaka. (Pepinec)

• - Film není prvním o Munrovi, za kterým stojí režisér Roger Donaldson. Již v roce 1971 produkoval dokument Offerings to the God of Speed. (imro)