V zajetí rychlosti

• Nový Zéland

V zajatí rýchlosti

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Příjemná "road movie" s výborným (a to ho moc nemusim) Anthony Hopkinsem v roli obyčejného novozélandského chlapíka, který celý život upravuje svojí 40let starou mašinu Indian v kůlně, kde i sám žije a chystá se jí "vyzkoušet" v kalifornském Bonneville na solném jezeře .... Když zjistí, že už mu zbývá jenom málu času rozhodne se sehnat zbytek peněz na cestu a vyráží .... a jestli se mu jeho sen splní ? Samozřejmě "tome hardy" o tom nikdo nepochybuje od začátku filmu, vždyť skutečný Burt Monro drží ve své kategorii rychlostní rekord dodnes ....(9.9.2006)

"Nemám brzdy, nepřijel jsem brzdit, ale jet. Nač padák? Nechci skákat padákem, ale chci uskutečnil rychlostní rekord. Nemám ochranný oděv, zato mám kvalitní košili z pravé novozélandské vlny". Štěstí přeje připraveným a Burt Munro byl připravený celá léta, aby si na svém Indiánovi uskutečnil celoživotní sen. Okouzující Anthony Hopkins v roli člověka, který na své pouti z Nového Zélandu do Utahu nejen rozesměje, ale i přinutí uvěřit, že žádná myšlenka není neuskutečnitelná.(28.4.2006)

Nepřekvapivě, až tuctově koncipovaná biografie, u níž žánrové zařazení vypovídá prakticky o všem. Na můj vkus až příliš hřejivá idealistická nota, která mi víc sedí do Domácího štstí. Potěšil návrat víry v herecké schopnosti Anthonyho Hopkinse, který doopravdy válí. Škoda, že je cítit omezený ranec peněz.(26.6.2006)

Prudí vás soused, buzeruje nadřízený, nebo máte pocit, že vás nikdo nemá rád a slušnost mezi lidmi vymizela? Jděte na poslední Donaldsonův snímek, kterému by spíše slušelo pojmenování V OBJETÍ LASKAVOSTI. Jde totiž o nesmírně pozitivní film, který nejenom krásně vypráví o tom, že se vyplatí jít za svým snem, ale v němž jsou všechny postavy, které Munro na své cestě vstříc v utažské závodiště potkává, laskavé a vstřícné, od drsňáků na motorkách, přes travestitu, farmářku, šéfa autoprodejny až po traťové rozhodčí. Pomoc bližnímu se ještě pořád nosí, i o tom ten film je. A Hopkins tím krásně zahraným upřímným smíchem v momentě, kdy se dozvěděl, že je zapsán mezi závodníky, opět dokázal, jak skvělým hercem, i po letech "půstu", ještě pořád je.(31.7.2006)

Konstruktér Burt Munro strávil většinu svého života vylepšováním motocyklu Indian, aby si s ním mohl splnit svůj sen, vytvořit rychlostní rekord. Ty roky mu teď chybí a taky peníze a zdraví, ale to hlavní nadšení, odvaha, elán mu zůstalo. „Jestli nepůjdeš tam, kam chceš jít a kdy chceš jít, poznáš, že jsi umřel.“ Musím říct, že tenhle starý blázen, který naplno využívá každou minutu z času, který mu snad ještě zbývá a vydává se přes půl světa dokončit to pro co žil a v co věřil, mě naprosto okouzlil, stejně jako všechny lidi, které na své cestě za snem potkal. Skvělý Anthony Hopkins .(15.5.2006)

• - Snímek je založený na skutečném příběhu Burta Munra z 90. let minulého století, který si sám upravil starší motorku Indian. Ačkoli už měl po šedesátce, právě v tomto věku překonal se svým strojem nejvíce rekordů. Dokázal na něm jet až 190,07 míle za hodinu, což je oficiálně nevyšší dosažená rychlost na tomto typu motorky. V roce 2006 byl Munro uveden do Motocyklové haly slávy, a to mu lékař při narození předpověděl, že se nedožije druhých narozenin. (imro)

• - Nejvyšší rychlost, jaké dosáhl motocykl při natáčení, byla 240 km/h. Hopkinse proto samozřejmě zastupoval kaskadér. (Mahalik)

• - Tim Shanbolt, který si ve filmu zahrál Franka, není ve skutečnosti hercem. Shanbolt je starostou novozélandského městečka Invercargill a s Mundrou byli velmi dobří přátelé. (imro)