V zajetí rychlosti

• Nový Zéland

V zajatí rýchlosti

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Burt Munro je starším pánom s detskou dušou v tele. Od malička sníva o jednej veci. Pretekať so svojou motorkou Indian Scout z roku 1920, ktorú nepretržite 40 rokov zveľaďoval. Nikdy v živote s ňou ale nepretekal. Teraz cíti, že je ten správny čas. Cesta z Nového Zélandu až do Bonneville v USA však bude dobrodružnejšia ako sám očakával. Veľmi pekný film. Nemá zmysel komentovať kameru, hercov a podobné omáčky. Údajne by mal byť podľa skutočnosti. No neverte tomu :)(21.10.2013)

Veľmi pozitivistický film o tom, že sny si treba plniť. Filmu stačila jediná jedna milá myšlienka, ktorá dokázala byť silná a pútavá celých 127 minút. Priznám sa, že aj ja som očakávala mnohé kolízie, prekážky, katastrofy, no prekvapujúco to fičalo bez jedinej možnej negatívnej vsuvky. Najlepšie to však vystihol Gimp:)(15.4.2007)

Milý a nebýt herecké superhvězdy v hlavní roli, tak i velmi nenápadný počin. Indián je paradoxně nejsilnější ve scénách domácího montování a občasného rozmrzelého lamentování než při samotném plnění životních snů. Hopkins je ve své první čistě dědkovské roli úžasný a je vážně škoda, že není ve filmu přítomna nějaká větší hloubka nebo podružná linie. Takhle je příběh až příliš jednoduchý a zůstává jen cestou tam a zase zpátky bez duševního přesahu typu Alvina Straighta.(15.3.2007)

Vždy ostane pár žánrov, ktoré nie sú natáčané tak často a hlavne ľahko. Preto sa do nich tak často ani nikto nepúšťa. Preto som prekvapený, že práve Donaldson dokázal natočiť takýto vynikajúci film. Samozrejme mal v rukáve veľa tromfov a to hlavne skutočne skvelého Hopkinsa, ktorý dokazuje, že sa naňho nesmie zabúdať a ďalej samozrejme výborný námet, ktorého predlohou sa stal skutočný príbeh. A tie sú vždy najväčšími esami. Z celého snímku som mal naozaj príjemný pocit, milý, usmievavý a napínavý zároveň. Starý Burt musel byť naozaj šialenec. No a je to až k neuvereniu, že takéto niečo mohol dokázať. 90%.(12.11.2006)

Nepřekvapivě, až tuctově koncipovaná biografie, u níž žánrové zařazení vypovídá prakticky o všem. Na můj vkus až příliš hřejivá idealistická nota, která mi víc sedí do Domácího štstí. Potěšil návrat víry v herecké schopnosti Anthonyho Hopkinse, který doopravdy válí. Škoda, že je cítit omezený ranec peněz.(26.6.2006)

• - Když Burt Munro (Anthony Hopkins) spadne s motocyklem při závodě, jede rychlostí 320km/h. Přestože jel pouze v košili, vůbec se nezranil, a to ani když dřel tělem o zem, i košili měl pořád nepoškozenou. (M.B)

• - Režisér nechal pro potřeby natáčení vyrobit 4 motorky, dvě na detailní záběry a dvě na jízdu. (imro)

• - Když Burt Munro (Anthony Hopkins) objedná místo čaje Coca Colu, servírka mu ji doleje zhruba do čtvrtiny sklenice. V dalším záběru má najednou ale Coly více, přestože neupil. Potom je ve sklenici opět méně. (Chundys)