V zajetí rychlosti

• Nizozemsko

Burt Munro, the World's Fastest Indian

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Anthony Hopkins a.k.a. The World's Fastest Grandfather předvádí velice sympatický výkon a ukazuje, že ještě zdaleka nepatří do starého železa. Jeho postava táhne celý film a prostředky jakými je vykreslen jeho charakter (užívat si života naplno) a způsob myšlení ("Nemám brzdy, plánuji jet, ne brzdit") jsou na filmu to nejzábavnější. Ovšem jinak je celé biografické pojetí obyčejné, přímočaré, příliš idylické a tím pádem i předvídatelné. Scénář je poněkud strohý a pár road movie prvků jej může maximálně vytáhnout do mírného nadprůměru, ale ani o chlup výše. Myslím, že hodnocení tohoto filmu také dost závisí na náladě (chci myslet, nebo odpočívat?) a očekávání... Nebylo to vůbec špatné, ale pro mě ne zcela uspokojivé. 7/10(7.12.2008)

TV/// Obsazení 10/10 Děj 10/10 Hudba 8/10 Efekty 7/10/// +snad nejlepší role Anthonyho Hopkinse, příjemná nálada snímku se vám vlije do žil, nádherný příběh, český dabing -přemýšlím dlouho, žádný mě nenapadá/// Tohle je to nejhezčí překvapení. Tak hřejivý a pěkný příběh o lidském snu a cestou za jeho splněním jsem dlouho neviděl. Burta Munroa si nelze nezamilovat./// Celkem 91%///(4.8.2009)

To ani tak není o touze jednoho člověka splnit si sen, to je spíš ukázka pravé Kiwi povahy v plné kráse. Takových lidí je tam jako u nás fňukalů, proto mě ani trochu nepřekvapuje, že bombarďák Burt byl zrovna ze Zélandu. Mimochodem dokonalá ukázka toho, že ani tak moc nezáleží na tom co děláte, nýbrž na tom, jací u toho jste. Burtovi bych při sekání trávníku ochotně doplňoval benzín, zatímco mojí sousedce stačí aby se na mě podívala a hned mám chuť ji rychlostí Indiána poslat na solnou pláň.(13.6.2017)

Tento film udolává a dojímá diváka zejména svým pozitivním nábojem. Ve filmu nevystupuje snad jediný záporný charakter a přesto se daří režisérovi příběh eskalovat tak, že film přitahuje pozornost až do samotného závěru. Na filmu je vidět, že rozhodně neměl nadupaný rozpočet, avšak absence opulentních záběrů nevadí naopak neznámí zvolení herci, až na Hopkinse samozřejmě, dodávají vyprávění civilní a lidský ráz, který by velkolepé pojetí jedině kazilo. Záběrů z jízd je sice poskrovnu, za to jsou však udělány efektně a obstojně a tak mi snad nezbývá než dát slušné 4*. Nejvíce se mi při sledování tohoto snímku asocioval film "Straight Story."(25.5.2009)

Tradičně pojatá biografie s výjimečným hercem v hlavní roli. Nic víc, nic míň. To už je jakousi pravidelnou ingrediencí každoročního filmového kalendáře. Moc dobře víte, jak to začne a skončí, ale přesto si tuhle jízdu se skutečně žijícím, vitálním novozélandským vtipálkem Burtem Munroem (1899–1978) nechcete nechat ujít. Řada scén je opravdu vydařených, ale postupem času se utápějí v moři kýčovitého kalkulu a mnohokrát viděného sentimentu. Příběh je to přímočarý, až prostý, žádná přidaná hodnota se vyjma hlavního představitele nekoná. Právě Burt vyměnil houpací síť za jeden velký sen – upraveného motorkářského veterána, který má trhnout světový rychlostní rekord v solném jezeru v Bonneville v americkém státě Utah.. a záhy nám z toho vykrystalizuje banální příběh zabalený do líbivých obrázků, plných podezřele vřelých lidí kolem. Až to celé začne lézt krkem, protože je to nastavené pouze jedním optimistickým směrem, takže se logicky brzy vytratí jakýkoliv náznak dramatu. Nebude klišé, když napíšu, že si svérázný dědula Anthony Hopkins tuhle charismatickou postavu náležitě užívá, prakticky nesleze z plátna a je to jeho zásluha, že si tuhle pohádku jakž takž užijete..(28.7.2009)

• - Životopisný film za 25 milionů se dostal do amerických kin 3. února 2006 a po prvním víkendu promítání vydělal v limitovaném počtu kin 400 000 dolarů, což stačilo na 29. příčku. Celkový výdělek se pak vyšplhal na 5,1 milionů. (imro)

• - Film není prvním o Munrovi, za kterým stojí režisér Roger Donaldson. Již v roce 1971 produkoval dokument Offerings to the God of Speed. (imro)

• - Burt Munro (Anthony Hopkins) ve filmu tvrdí, že v Austrálii nežijí žádní hadi. Toto tvrzení platí pouze pro Nový Zéland, naopak v Austrálii žije největší množství jedovatých hadů na světě. (Stanley619)