V zajetí rychlosti

• Nový Zéland

V zajatí rýchlosti

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Film o jednom starém bláznovi z vidlákova na Novém Zélandu, který vyrazí na cestu do Ameriky aby tam na svém 40 let opečovávaném indiánovi překonal rychlostní rekord. Na cestě ve Forrest Gumpovském duchu potkává všemožné postavičky a i přes spoustu obtíží a neznalost "velkého" světa se snaží splnit si svůj sen. Ve filmu exceluje zejména představitel hlavní role, Anthony Hopkins, kterého si v roli starého, ale vždy optimistického páprdy prostě zamilujete. Díky tomu mu odpouštím i jeho výkon v Alexandru Velikém, protože tenhle herec, stejně jako Burtova motorka, do starého železa ještě rozhodně nepatří.(29.6.2006)

Tonda Hopkins jako nejrychlejší důchodce na světě v přijatelně sentimentálním životopisném snímku. Ve filmu se toho vlastně moc nestane. Burt Munro z Nového Zélandu se rozhodne překonat rychlostní rekord na svém starém, zato notně upgradovaném Indiánovi a pro tento životní cíl se vydá do Ameriky, na nedozírné roviny solných jezer v Bonevillu. Většinu děje tvoří jeho cesta, takže není od věci mluvit o road-movie, ale stále je to hlavně úsměvné drama dožívajícího děduly, který hodlá všem ukázat, že ještě nepatří do starého železa. A právě Hopkins dopuje film osvěžující šťávou. Jeho vitální nahluchlý stařík, který s každým vyjde zadobře je jednou z těch filmových postav, kterou si zamilujete ať se vám to líbí nebo ne. 75% Zajímavé komentáře: wipeout, hudryhudry, Brandon(30.8.2006)

Výkon Anthony Hopkinsa ťahá túto nevšednú športovú drámu, so znakmi klasickej road-movie, vysoko nad priemer. To ako stvárnil postavu starého, nahluchnutého Novo Zélanďana, ktorý prišiel na vlastné náklady do USA len so svojou motorkou prekonať rýchlostný rekord, je opäť jedno z jeho bravúrnych hereckých predstavení. Režisér Roger Donaldson odviedol svoju prácu tiež na profesionálnej úrovni, preto dávam filmu "V zajatí rýchlosti" štyri hviezdičky. ****(27.6.2009)

No, moc pěkný, fakt. Ale s takovou muzikou už na mě laskavě nechoďte, jo? Člověku se pak chce celej film brečet, i když vlastně neni proč, a nemůže pořádně sledovat film. Anthony Hopkins podobnou podporu navíc nepotřebuje, je chlapácky okouzlující i bez vtíravý muziky a jiných pokřivených hollywoodských berliček.(14.1.2007)

Tento film udolává a dojímá diváka zejména svým pozitivním nábojem. Ve filmu nevystupuje snad jediný záporný charakter a přesto se daří režisérovi příběh eskalovat tak, že film přitahuje pozornost až do samotného závěru. Na filmu je vidět, že rozhodně neměl nadupaný rozpočet, avšak absence opulentních záběrů nevadí naopak neznámí zvolení herci, až na Hopkinse samozřejmě, dodávají vyprávění civilní a lidský ráz, který by velkolepé pojetí jedině kazilo. Záběrů z jízd je sice poskrovnu, za to jsou však udělány efektně a obstojně a tak mi snad nezbývá než dát slušné 4*. Nejvíce se mi při sledování tohoto snímku asocioval film "Straight Story."(25.5.2009)

• - Když Burt Munro (Anthony Hopkins) objedná místo čaje Coca Colu, servírka mu ji doleje zhruba do čtvrtiny sklenice. V dalším záběru má najednou ale Coly více, přestože neupil. Potom je ve sklenici opět méně. (Chundys)

• - Když Burt Munro (Anthony Hopkins) spadne s motocyklem při závodě, jede rychlostí 320km/h. Přestože jel pouze v košili, vůbec se nezranil, a to ani když dřel tělem o zem, i košili měl pořád nepoškozenou. (M.B)

• - Nejvyšší rychlost, jaké dosáhl motocykl při natáčení, byla 240 km/h. Hopkinse proto samozřejmě zastupoval kaskadér. (Mahalik)