V zajetí rychlosti

• Nový Zéland

V zajatí rýchlosti

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Pohodový film jak víno, to nelze popřít, jen jsem měl pocit, že Roger Donaldson dost tlačí na pilu a snaží se diváka často citově vydírat, což mi vzhledem k tématu bylo trochu proti srsti. Tonda Hopkinsů se do role úžasně vžil a já mu to sežral i s navijákem. Po vtipné i příběhové stránce solidní, ale víc jak průměr to u mě bohužel není.(12.6.2011)

Tento film udolává a dojímá diváka zejména svým pozitivním nábojem. Ve filmu nevystupuje snad jediný záporný charakter a přesto se daří režisérovi příběh eskalovat tak, že film přitahuje pozornost až do samotného závěru. Na filmu je vidět, že rozhodně neměl nadupaný rozpočet, avšak absence opulentních záběrů nevadí naopak neznámí zvolení herci, až na Hopkinse samozřejmě, dodávají vyprávění civilní a lidský ráz, který by velkolepé pojetí jedině kazilo. Záběrů z jízd je sice poskrovnu, za to jsou však udělány efektně a obstojně a tak mi snad nezbývá než dát slušné 4*. Nejvíce se mi při sledování tohoto snímku asocioval film "Straight Story."(25.5.2009)

Vždy ostane pár žánrov, ktoré nie sú natáčané tak často a hlavne ľahko. Preto sa do nich tak často ani nikto nepúšťa. Preto som prekvapený, že práve Donaldson dokázal natočiť takýto vynikajúci film. Samozrejme mal v rukáve veľa tromfov a to hlavne skutočne skvelého Hopkinsa, ktorý dokazuje, že sa naňho nesmie zabúdať a ďalej samozrejme výborný námet, ktorého predlohou sa stal skutočný príbeh. A tie sú vždy najväčšími esami. Z celého snímku som mal naozaj príjemný pocit, milý, usmievavý a napínavý zároveň. Starý Burt musel byť naozaj šialenec. No a je to až k neuvereniu, že takéto niečo mohol dokázať. 90%.(12.11.2006)

Milý a nebýt herecké superhvězdy v hlavní roli, tak i velmi nenápadný počin. Indián je paradoxně nejsilnější ve scénách domácího montování a občasného rozmrzelého lamentování než při samotném plnění životních snů. Hopkins je ve své první čistě dědkovské roli úžasný a je vážně škoda, že není ve filmu přítomna nějaká větší hloubka nebo podružná linie. Takhle je příběh až příliš jednoduchý a zůstává jen cestou tam a zase zpátky bez duševního přesahu typu Alvina Straighta.(15.3.2007)

Abych se přiznal. Nečetl jsem si obsah ani komentáře, viděl jsem pouze hodnocení a plakát, podle kterého jsem očekával spíš bezduchou podívanou plnou rychlosti a adrenalinových kousků postaršího muže. K jakému překvapení jsem dostal krásný a lidský příběh o vytrvání a splnění celoživotního snu. Neměl moc peněz, motorka nedostačovala kontrolám, bez padáku a brzd bojoval proti ostatním strojům a věřil, že všechno dokáže. Avšak to taky Burt Munro -dobrák od kosti -dokázal a v podání pana nadherce a výborného Anthonyho Hopkinse je příkladem toho, že člověk si měl plnit přání, a že lidé nejsou jen ti špatní a pomohou na cestě ke snu. Po Into the WIld jeden z nejlepších dobrodružných filmů. Přes poměrně dlouhou stopáž ani sekunda nudy, výborné!(12.5.2008)

• - Film není prvním o Munrovi, za kterým stojí režisér Roger Donaldson. Již v roce 1971 produkoval dokument Offerings to the God of Speed. (imro)

• - Burt Munro (Anthony Hopkins) ve filmu tvrdí, že v Austrálii nežijí žádní hadi. Toto tvrzení platí pouze pro Nový Zéland, naopak v Austrálii žije největší množství jedovatých hadů na světě. (Stanley619)

• - Životopisný film za 25 milionů se dostal do amerických kin 3. února 2006 a po prvním víkendu promítání vydělal v limitovaném počtu kin 400 000 dolarů, což stačilo na 29. příčku. Celkový výdělek se pak vyšplhal na 5,1 milionů. (imro)