V zajetí rychlosti

• Nizozemsko

Burt Munro, the World's Fastest Indian

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Anthony Hopkins je absolutně špičkový herec a vypadá to jakoby mu role Burta Munroa byla psána přímo na tělo. Tedy kdyby nebyl Burt skutečně žijícím člověkem. Ale oba jsou si v jednom podobní - věk není překážka, aby člověk nemohl být stále aktivní. Už dlouho jsem neviděla takhle hřejivý, nikoli sentimentální, film.(26.7.2006)

Burt Munro je starším pánom s detskou dušou v tele. Od malička sníva o jednej veci. Pretekať so svojou motorkou Indian Scout z roku 1920, ktorú nepretržite 40 rokov zveľaďoval. Nikdy v živote s ňou ale nepretekal. Teraz cíti, že je ten správny čas. Cesta z Nového Zélandu až do Bonneville v USA však bude dobrodružnejšia ako sám očakával. Veľmi pekný film. Nemá zmysel komentovať kameru, hercov a podobné omáčky. Údajne by mal byť podľa skutočnosti. No neverte tomu :)(21.10.2013)

V jistých ohledech mi V zajetí rychlosti připomíná Kokosy na sněhu. Příběh muže, který se snažil překonat rychlostní rekord a vydává se kvůli tomu z dalekého Nového Zélandu až do Ameriky, aby si dokázal to, o co se pokoušel celých 25 let na svém Indianovi. Anthony Hopkins milého, s každým se přátelícího se staříka, který bojuje pouze sám se sebou v podobě nemocného srdce zahrál opravdu skvěle. Film na něm stojí a právě díky němu není tak nudný spíše příjemný na pohled stejně jako takový Forrest Gump. Nejsou prakticky chvíle, které by byly smutné a pošmourné, to prostě v jeho příběhu nelze natočit. Celou dobu sledujete jeho průřez životem s tím, že se mu to nakonec povede a důrazem na to, že je to podle skutečné události prožíváte napínavé scény stejně tak jakoby jste čekali nečekané. Obdobně jako já a právě díky tomu jsem po shlédnutí filmu měl nenápadnou a o to víc příjemnou radost ze zjištění že dokázat si v životě něco velkého je přeci jenom docela snadné, jen chce pro to žít stejně jako to udělal Burt Munro. --- Chlap je pro mě stéblo trávy, které na jaře vyroste a pak najednou dosáhne středního věku, na podzim dozraje a jako stéblo trávy uschne a už se nikdy nevrátí.(25.6.2007)

Tradičně pojatá biografie s výjimečným hercem v hlavní roli. Nic víc, nic míň. To už je jakousi pravidelnou ingrediencí každoročního filmového kalendáře. Moc dobře víte, jak to začne a skončí, ale přesto si tuhle jízdu se skutečně žijícím, vitálním novozélandským vtipálkem Burtem Munroem (1899–1978) nechcete nechat ujít. Řada scén je opravdu vydařených, ale postupem času se utápějí v moři kýčovitého kalkulu a mnohokrát viděného sentimentu. Příběh je to přímočarý, až prostý, žádná přidaná hodnota se vyjma hlavního představitele nekoná. Právě Burt vyměnil houpací síť za jeden velký sen – upraveného motorkářského veterána, který má trhnout světový rychlostní rekord v solném jezeru v Bonneville v americkém státě Utah.. a záhy nám z toho vykrystalizuje banální příběh zabalený do líbivých obrázků, plných podezřele vřelých lidí kolem. Až to celé začne lézt krkem, protože je to nastavené pouze jedním optimistickým směrem, takže se logicky brzy vytratí jakýkoliv náznak dramatu. Nebude klišé, když napíšu, že si svérázný dědula Anthony Hopkins tuhle charismatickou postavu náležitě užívá, prakticky nesleze z plátna a je to jeho zásluha, že si tuhle pohádku jakž takž užijete..(28.7.2009)

Tak, a dnes ještě s čistým svědomím přidám další z kvarteta výnikajících filmů, jichž jsem byl v posledních dnech svědkem, a z nichž si každý zaslouží maximální pětihvězdičkové hodnocení. V případě snímku V zajetí rychlosti je pak verdikt víceméně jasný. Film má totiž několik předností, které mu nedovolují klesnout níže než nad nadprůměrné hodnocení, a jež z něj vedle Pána Prstenů dělají další z klenotů kinematografie Nového Zélandu. Za prvé je to neskutečně charismatický, milý a k sežrání Anthony Hopkins, jemuž role stařičkého mladíka sedla přesně na tělo. Dále tu je příběh, během jehož sledování jsem se ani nanosekundu nenudil, a který mě neuvěřitelně bavil po celé dvě hodiny. V podstatě jsem se s hřejivým pocitem v hrudi doslova těšil a pukal blahem a nadšením, jaká další svérázná epizoda vyjde v případě tohoto roztomilého novozélanďana Burta na povrch. Celkově vzato mne tento filmový zážitek příjemně pobavil, rozesmál i rozesmutnil, a já si tak po dlouhé době znovu uvědomil, že sledování filmů má v sobě prostě něco, co jiné druhy kultury nikdy mít nebudou... Sedni a dívej se.(8.6.2009)

• - Nejvyšší rychlost, jaké dosáhl motocykl při natáčení, byla 240 km/h. Hopkinse proto samozřejmě zastupoval kaskadér. (Mahalik)

• - Když Burt Munro (Anthony Hopkins) objedná místo čaje Coca Colu, servírka mu ji doleje zhruba do čtvrtiny sklenice. V dalším záběru má najednou ale Coly více, přestože neupil. Potom je ve sklenici opět méně. (Chundys)

• - Životopisný film za 25 milionů se dostal do amerických kin 3. února 2006 a po prvním víkendu promítání vydělal v limitovaném počtu kin 400 000 dolarů, což stačilo na 29. příčku. Celkový výdělek se pak vyšplhal na 5,1 milionů. (imro)