V zajetí rychlosti

• Nový Zéland

V zajatí rýchlosti

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Dojemná a sentimentálně nostalgická (a trochu neobvyklá) road movie o tom, že se vyplatí jít za svým snem. Režisér Roger Donaldson namíchal (sic hollywoodsky) zdařilou kombinaci motocyklového Phar Lapa putujícího od protinožců do země zaslíbené, tedy Ameriky, aby tu nakonec slavně zvítězil, s romantikou neobyčejné alvinostraightovské pouti stárnoucího člověka, který touží uskutečnit navzdory svému pokročilému věku něco neobyčejného, velkého... Film nesmírně idealistický, naivní, možná až kýčovitý, rezonující ale tak neobvykle hlubokou silou lidskosti, že mu nelze nepodlehnout. Novozélandský veterán Burt Munro Anthony Hopkinse je skutečně jedna z životních rolí, a že to v herecké filmografii takového herce, jakým je Anthony Hopkins, už opravdu něco znamená! Munroova filmová biografie je vskutku nadmíru povedená. Asi není moc lidí, kteří proslavili Zemi dlouhého bílého mraku tak, jako právě tenhle tvrdohlavý motocyklový veterán... Podobné filmy: Příběh Alvina Straighta, Letec(11.9.2009)

Celkom fajn, prekvapila ma predovšetkým miestami veľmi dobrá vizuálna stránka (výprava, kostýmy, strih, uhly kamery). Bohužiaľ, s príbehom ( samozrejme hlboko hlboko hĺĺĺboko ľudským) je to už slabšie. Určite som videl aspoň 20 oveľa vydarenejších road movie. Neviem, možno mi chýbalo trocha vážnejšej atmosféry (čakal som podstatne temnejší záver), alebo mi prekážal pomerne jednoduchý typ humoru (kosenie trávy), o samoúčelnosti väčšiny postáv nehovoriac (Indián je tu len preto, aby hrdinovi dal sušené psie guľky, ha ha ha, to sme sa dnes zas nasmiali dobre).(28.6.2009)

Buď milý, láskavý a slušný k ľuďom a všetky dvere budeš mať otvorené..... áno, tak by to malo v živote vyzerať, krásna myšlienka, ktorou je nasiaknutý celý snímok. Veľmi milé a hlavne pozitívne. Jeden z mála snímkov, ktoré vám dokážu spríjemniť deň a zlepšiť náladu, fantastický A. Hopkins. 80/100 Videné počas Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou.(13.4.2015)

Co by se stalo, kdybys v takové rychlosti nechal otevřenou pusu?.......Myslím, že by mi to stáhlo kalhoty z prdele :o) S trochou nadsázky, by se dalo říct, že tato věta přesně vystihuje tento nesmírně LIDSKÝ snímek. Každý sníme svůj vlastní sen, většina z nás zůstane při snění, né tak hlavní hrdina tohoto snímku ( motoristický nadšenec Burt Munro z Nového Zélandu ), který se " na stará kolena " vydává přes půl zeměkoule, aby si na solných jezerech v Utahu splnil svůj celoživotní sen a na svém upraveném stroji Indian Scout z roku 1920 pokořil světový rekord. Postavu Burta Munroa EXCELENTNÍM způsobem ztvárnil Anthony Hopkins. Díky jeho civilnímu hereckému projevu sníte Burtův sen společně s ním a z celého srdce mu přejete jeho naplnění. Ten film vás pohladí po duši, za to vám ručím a zvlášť v této uspěchané době působí jako neskutečný životabudič. Za ten úsměv, který mi snímek vyloudil na rtech si zaslouží mé plné hodnocení. Podobný typ snímku: Příběh Alvina Straighta(4.8.2009)

Milý a nebýt herecké superhvězdy v hlavní roli, tak i velmi nenápadný počin. Indián je paradoxně nejsilnější ve scénách domácího montování a občasného rozmrzelého lamentování než při samotném plnění životních snů. Hopkins je ve své první čistě dědkovské roli úžasný a je vážně škoda, že není ve filmu přítomna nějaká větší hloubka nebo podružná linie. Takhle je příběh až příliš jednoduchý a zůstává jen cestou tam a zase zpátky bez duševního přesahu typu Alvina Straighta.(15.3.2007)

• - Burt Munro (Anthony Hopkins) ve filmu tvrdí, že v Austrálii nežijí žádní hadi. Toto tvrzení platí pouze pro Nový Zéland, naopak v Austrálii žije největší množství jedovatých hadů na světě. (Stanley619)

• - Nejvyšší rychlost, jaké dosáhl motocykl při natáčení, byla 240 km/h. Hopkinse proto samozřejmě zastupoval kaskadér. (Mahalik)

• - Snímek je založený na skutečném příběhu Burta Munra z 90. let minulého století, který si sám upravil starší motorku Indian. Ačkoli už měl po šedesátce, právě v tomto věku překonal se svým strojem nejvíce rekordů. Dokázal na něm jet až 190,07 míle za hodinu, což je oficiálně nevyšší dosažená rychlost na tomto typu motorky. V roce 2006 byl Munro uveden do Motocyklové haly slávy, a to mu lékař při narození předpověděl, že se nedožije druhých narozenin. (imro)