Děkujeme, že kouříte

Ďakujeme, že fajčíte

Thank You for Smoking

Komedie / Drama

USA, 2005, 92 min

Konečně film, který má nějakou úroveň. Od začátku je plný inteligentních argumentů a kvalitních vtipů. Aaron Eckhart je neokoukaný a svoji roli zvládá s nadhledem. Ke kouření mě sice nepřesvědčil, ale jeho podání je mi velmi sympatické. Druhá polovina filmu je o malinko slabší, ale i tak si zaslouží plné hodnocení.(1.5.2011)

Hovorí sa, že každý má na niečo talent. Michael Jordan hrá basketbal, Charles Manson zabíja ľudí a Nick Naylor rozpráva. Je hovorcom Akademie pre výskum tabaku, sponzorovanej veľkými cigaretovými spoločnosťami. Inak povedané je lobistom amerického tabakového priemyslu. Je to obratný majster slova, ktorý pádnymi argumentami dokáže ľudí vždy presvedčiť. Mediálny macher. Jeho prácou je mať pravdu. Celkom podarená cynická komédia. ***(1.6.2010)

Tento film mi ubehol velmi rychlo, mal sice svizne, vtipne dialogy, ale nezanechal vo mne nic, aby som mu mohol dat az 4 hviezdicky. Herecke vykony su vynikajuce, ale u mna tak na jedno pozretie. Inac zaujimave je, ze cely film je iba o fajceni, ale ziaden z hercov okrem tych zaberov zo starsich filmov tam nefajcil. ........02.04.2008(2.4.2008)

OBCHODNÍK SE SMRTÍ tentokrát o cigaretách. Já osobně nekouřím a nemám rád kouř, který mě štípe v očích nebo mě nutí kašlat. Přesto všechno jsem se ale smál jak snadno Nick přesvědčuje všechny o "svobodné volbě" a zmiňuje pouze klady tzv. hřebíčků do rakve. Eckhart navíc hraje skvěle a je to takový sympaťák, že mu odpustíte úplně všechno (i to, že si začal s Katie Holmes;) a Cameron Bright zvládl jeho mladší verzi taky na jedničku. P.S: Všimli jste si, že během filmu nikdo nekouří?(21.8.2008)

Místama velmi vtipné a nápaditě zrežírované, zejména v úvodu, kdy se nám v neodolatelně černěhumorné sekvenci, přibližující počet obětí tabákové závislosti, představuje lobbista Nick Naylor (naprosto boží Aaron Eckhart) jako "ztělesnění cigaret". Zaručeně pobaví i trefné postřehy ohledně dnes tak módní klatby na kuřáctví v současném Hollywoodu ("V dnešní době, když kdosi ve filmu kouří, je buď psychopat, nebo Evropan."). Dokonce v samém závěru Reitman elegantně vybruslil z moralizování, kouření je sice "bad", ale záleží jen na volbě každého z nás. Ale přesto ve výsledku pouze 3*, byť velmi silné. Film má totiž, navzdory slibnému rozjezdu v úvodních 20-ti minutách, moc a moc hluchých míst, nedotažených scén, což zamrzí, protože takové ožehavé téma svádělo k úplné explozi politicky nekorektního, sarkastického humoru, kterého je tu trestuhodně pomálu. Přesto může být "krotitel duchů" na svého syna pyšný, roste tu myslím velký talent.(30.9.2006)

• - Při promítání snímku na festivalu v Sundance se zjistilo, že chybí dvanactisekundová sexuální scéna. Nešlo o cenzuru, ale chybu při pořízování filmové kopie. V kinech o ni diváci nebyly ochuzeni. (imro)

• - Obal DVD s filmem je vyrobený podle krabičky cigaret Lucky Strike. (imro)

• - Jason Reitman napsal individuálně každému herci, kterého chtěl do filmu obsadit a nabídnul mu roli. Udělal to starou dobrou tištěnou formou, která očividně zapůsobila, protože většina oslovených roli přijala. (don corleone)