Děkujeme, že kouříte

Ďakujeme, že fajčíte

Thank You for Smoking

Komedie / Drama

USA, 2005, 92 min

Skvelí a dobre obsadený film. Aaron Eckhart (doteraz na mňa dobrý dojem neurobil) bol vynikajúcou voľbou do úlohy verejného obhajcu tabakovej spoločnosti. Film v ktorom si ani jediný človek nepotiahne tak predsa len na mňa zapôsobil ako proti fajčiarsky i keď tým najmiernejším a hlavne zábavným spôsobom. Fajčenie už nie je tak cool a hlavne, každý si urobte svoj vlastný názor.(2.10.2006)

Už dlouho jsem se tak nenasmála. Nick Naylor v podání Aarona Eckharta je trefný k popukání ("To není argumentace, to je vyjednávání"), spolu se svým 12-ti letým synem Joeym (Cameron Bright) tvoří neodolatelnou dvojku ("To nebylo vyjednávání, ale argumentace"). Už od úvodních titulků stylizovaných jako cigaretové krabičky film slibuje perfektní podívanou. A to také je. Dostala mě například herecká "kmotrovská" kreace Roberta Duvalla. A nebo trio Obchodníků se smrtí. A co teprv hollywoodský producent potrpící si na velkolepost a asijské serepetičky...A tak bych mohla pokračovat. No prostě to nemá chybu. A zaplaťpánbůh se tvůrci vyvarovali jakékoli protikuřácké morální agitace. Došlo vlastně zcela k prohození rolí záporák-klaďas. Syn otce prostě nezapře (Reitman). Doporučuji každému, ať už jste lobbista, člen dozorčí rady nějakého tabákového koncernu, člen protikuřácké ligy nebo chlapec s rakovinou :-)(19.7.2006)

Sled skvěle natočených a vtipných scének ze života jednoho užvaněného lobisty. Oceňuji, že hlavní hrdina se nepolepší a zůstává vtipný až do konce, kdy se jinak předává "poselství." Nejsem si však jistý, zda pro-choice, kterou Naylor prosazuje, má oporu i v reálném světě, kde už snad o škodlivosti (i pasivního) kouření nikdo nepochybuje.(10.9.2006)

S blížícím se koncem zbytečně uspěchaná cynická satira o tom, že není důležité míti pravdu, ale usvědčit toho druhého, že se mýlí (což platí nejen pro souboj tabákový průmysl vs. odpůrci kouření, viď naše politická scéno).. Moc se mi nepozdávalo podání obou stran barikád, kdy cigaretobijci byli do jednoho hloupí ťulpasové (Vote Macy!) a protřelý manipulátor Eckhart, co by přesvědčil k odchodu ze scientologické církve i Cruise, sedne naivně na lep žurnalistce K.Holmes, které se to nedaří. Holt, asi není doma v ložnici dostatečně přesvědčivá.. Dle závěrů Reitmanova filmu kouřit, či nekouřit zůstává svobodnou volbou každého z nás, ale já osobně jsem radši, když si během mé večeře v restauraci dá vedle sedící host místo tří zlatých marlborek tři chedary, neboť ze zkušeností vyplývá, že cedule na zdi zůstává mnohdy jen cedulí a já bych strašně nerad někomu vadil tím, že mu jím u kouření..(20.1.2010)

Kdybych kouřil, určitě bych po shlédnutí šáhnul po cigaretce. Aaron Eckhart je sympaťák, který zastává heslo "Nemusím tě přesvědčit o své pravdě, stačí když vyvrátím tu tvojí." Nemůžu říct, že bych se u toho nějak úžasně pobavil, najdou se zde i pasáže, které nudily. Když nad tím ale tak přemýšlím, byl tenhle satirystický polodokument docela fajn.(16.8.2011)

• - Do role Nicka Naylora tvůrci zvažovali obsazení Dwayna Johnsona. (Listeroman)

• - Původně měl být film zfilmován už v roce 1990 a hlavní roli měl ztvárnit Mel Gibson. (Karlos80)

• - Obal DVD s filmem je vyrobený podle krabičky cigaret Lucky Strike. (imro)