Ve stínu Padišaha

Německá říše, 1935, 88 min

Předloha:

Karl May (kniha)

Fred Raupach

Dávno pred legendárnym Lexom Barkerom, ktorého poznáme dokonale, si postavu Kara-Ben-Nemsiho strihlo viacero hercov ( v tomto prvom zvukovom filme to bol Fred Raupach ) a aspoň v tomto prípade treba poznamenať, že hercovi chýbala potrebná charizma hrdinu. Veľký priestor dostáva aj druhá postava príbehu ukecaný Hadží Halef Omar ( Heinz Evelt ), ale taktiež nemá na Ralfa Woltera. Toto porovnávanie však treba brať z rezervy, vyrastal som na mayovkach zo šesťdesiatych rokov minulého storočia, takže je to pochopiteľné. Tento snímok je adaptáciou románu Púšťou ( orientálny cyklus mal 6 kníh, pôvodne 7 ) a má slušnú výpravu, výbornú hudbu a dobrý casting. Horšie je to s réžiou, mnohé scény sú naťahované, hlavne tie, ktoré zväčša padnú za obeť strihačovi. Film mohol byť o 20 minút kratší a mal by oveľa väčší šmrnc. Tretí komentár.(2.10.2014)

Dlouho jsem tento film měl na disku pouze v originále bez titulků a vzhledem k tomu, že vládnu pouze několika frázemi z prvních dvou lekcí učebnice Sprechen Sie Deutsch, tak jsem si netroufal si to pustit. Nedávno se mi povedlo sehnat slovenské titulky a šlo se na věc. ____ První zfilmovaná mayovka Pouští je dobrodružná podívaná v hezký exteriérech s udatným Karou Ben Nemsim a komickým Haji Halefem. Jsou tu padouši, jak se patří, přestřelky, bitky, ale celkově to ve mě výraznější dojem nezanechalo. Některé pasáže hodně ukecané.(6.8.2018)

S ohledem na rok vzniku je to docela dobrá dobrodružná podívaná s hrdiny, které později proslavili Lex Barker a Ralf Wolter. Fred Raupach svým vzezřením hodně připomíná autora předlohy, Karla Maye, což lze hodnotit kladně. Mnohé scény jsou i na dnešní dobu stále dobře koukatelné a celému počinu nelze upřít jistá atmosféra, na níž má velký podíl zdařilá volba exteriérů, ale i interiérů a kostýmů.(26.7.2017)

Pěkná raritka, první zvuková mayovka, ani jsem netušil, že se dochovala. No, Hollywood tenkrát tento druh dobrodružných příběhů uměl přec jen trošku lépe, leč není to vůbec špatný pokus o evropskou konkurenci na tomto poli. Nejhezčí jsou ty záběry z pouště, či z originálních (egyptských) lokalit, vypadají opavdu barvitě a autenticky (v čemž tvůrci přece jen ten Hollywood předstihli), kamera je někdy pěkně akční. Výprava ateliérových scén je sice bohatá, ale dialogy i herecké výkony jsou někdy již dnes úsměv vzbuzující, zasloužená smrt hlavního padoucha by si zasloužila trochu více dramatičnosti. Hlavní hrdina je, jak se mi zdá, účesem a vousem připodobněn přímo Karlu Mayovi. Upozorňuji však, že jako dávný vyznavač díla K. M. (tak dávný, že už jeho dílo ani nečtu, jen ho vzpomínám) nemohu být v tomto pádu ani trochu objektivním kritikem.(22.1.2012)

Veľkovýpravná mayovská klasika. Dobrodružná od začiatku po koniec a viackrát vtipná vďaka Hadži Halei Omarovi. Autenticky pôsobiace prostredie dotvára atmosféru - púšte, palmy, ťavy, škeriaci sa beduíni, do toho kopec akcie. V interiéri sa vyskytuje minimum scén - na 30. roky niečo nevídané. Na rozdiel od holywoodskych filmov podobného žánru sa tu do toho zbytočne nemontuje romantika. Má to mayoveské kúzlo a ním si zaslúžene získava diváka.(14.6.2016)

• - V scéne, keď zapálili arabskú plachetnicu, sa im tá odtrhla a s plameňmi šľahajúcimi vysoko k nebu odplávala po prúde Nílu. Zdesení Arabi stáli a volali na Alaha a odmietali akokoľvek pribehnúť na pomoc. Loď našťastie narazila na plytčinu a zhorela skôr, než napáchala vážnejšie škody. (Raccoon.city)

• - V polovici septembra 1935 odišla osemnásťčlenná skupina filmárov do Káhiri. Odtiaľ potom vychádzala k rôznym lokalitám natáčania, ktoré sa nachádzali v okruhu 200 kilometrov. (Raccoon.city)

• - Plánovaný druhý diel s názvom Der Schut nebol nikdy natočený, pretože krátko po premiére spoločnosť skrachovala. (Raccoon.city)