Poslední skotský král

• Velká Británie The Last King of Scotland (více)

Mladý skotský dostudovaný lékař Nicholas Garrigan se dostává do Ugandy. Zde je plno vojáků, protože tu právě probíhá převrat pod vedením Idi Amina. Nicholas přijíždí do vesnice a začíná pracovat ve zdejší ordinaci pod vedením doktora Merrita a jeho ženy Sarah. Vesnice očekává příjezd nového prezidenta Idi Amina. Nicholas a Sarah sledují jeho proslov a poté ze slavnosti odjíždějí. Zastaví je však vojáci, že se prezident zranil a potřebuje ošetření. Svým jednáním udělá Nicholas na prezidenta dojem... Nicholas se sbližuje se Sarah, ale ta jeho návrhy odmítá. Druhý den si ho opět žádá prezident a on odjíždí za ním v domnění, že chce ošetřit svoji poraněnou ruku. Prezident ho ale žádá, aby se stal jeho osobním lékařem. Nicholas odmítá, záminka je vlastně Sarah. Je pozván ještě na večer, tak zůstává do druhého dne. Nicholas se účastní večeře, po které se prezidentovi udělá špatně a myslí si, že ho někdo otrávil. Jednalo se však pouze o zaražené větry. Prezident mu vypráví svůj příběh chudého chlapce. Nicholas se druhý den rozhodne a prezidentovu nabídku přijímá... Nicholasovi nastává úplně jiný život. Je v centru prezidentovy rodiny a ten ho pověřuje i jinými dost důležitými úkoly. Jednoho dne pomůže jeho synovi při epileptickém záchvatu. Prezident však odmítá jeho léčbu, což Nicholas nechápe. I přes jejich vzájemnou neshodu ho prezident odmění novým autem. Když v něm společně jedou, je na prezidenta spáchán pokus o atentát. Ten pak jedná natolik afektovaně vůči svým vojákům – pro něj zrádcům –, že je z toho Nicholas velmi zaskočený... Nicholas je přítomen i krutému výslechu atentátníků, což mu nedělá příliš dobře. Odchází se proto opít do baru, kde vidí, jak se člověk  prezidentova okruhu Johan Wasswa baví s divným bílým mužem. Informuje o tom prezidenta, ale chce, aby si vše ověřil. Časem se od muže jménem Stone dozvídá, že Wasswa zmizel a není prý jediný. Mizejí všichni, kteří jsou prezidentovi jen trochu podezřelí. Nicholas kývne Stoneovi na schůzku... Nicholas se setká se Stoneem, který mu potvrdí zmizení Johana Wasswy. Nicholas se rozhodne odjet domů, nedokáže se smířit s tím, že kvůli němu možná zbytečně „zmizel“. Prezident ho přesvědčuje, že jeho čin byl správný a odjezd mu svým způsobem rozmlouvá, až zakazuje. Pak vezme Nicholase na party, ale ten se nedokáže bavit, a tak jen popíjí. Je nešťastný a svěřuje se jedné prezidentově ženě Kay. Kay ho varuje před prezidentem a žádá ho, aby co nejdříve zmizel a odjel ze země. Nicholas nachází převrácený byt a zjistí, že mu zmizel jeho pas. Žádá Stonea o pomoc. Ten ho seznamuje se situací v zemi, s tím, jak prezident nechává bezdůvodně likvidovat spoustu lidí. Pomoc slibuje, ale pouze za prezidentovu smrt... (TV Prima)

EastWicka

Film, po kterém na opěradlech v kině nejspíš dodnes zůstaly obrysy mých zarytých prstů. Dobrodružství ve stylu National Geographic se v horečce uganské noci mění v nervydrásající thriller a ve finále v čistokrevný horor. Jde o malý, osobní příběh. Doktůrek Jamese Mac Avoye vychovaný v nudném poklidu demokracie není vybaven sebemenšími čidly k rozpoznání fint diktátorského režimu. Kde by Čech už dávno s hrůzou hledal zadní vrátka, on stále naivně tleská Aminově one man show. Sebevražedná lovestory pak posouvá čekání, kdy konečně prozří, téměř k bodu hysterie. Na noční můru ve finále a Forestův nepříčetný výraz v jisté scéně asi nezapomenu. A nikdy jsem nebyla vděčnější za trochu té nerealističnosti na konci jako tady. Strhující tempo, herecké výkony, kamera, barevnost a úchvatný soundtrack podtrhují syrovost a autentičnost příběhu. ()

ladko

Film ako taký je výborný, akurát v niektorých momentoch to chcelo pritvrdiť(z celého filmu mi vôbec nepripadalo, žeby bol Amin nejaký hrozný diktátor, usmievavý, sem tam vybuchne - ako každý druhý človek, jednoducho trebalo viac ukázať hrôzy ktoré napáchal) a niektoré momenty boli pritiahnuté za vlasy("napínavé" finále). Herecké výkony výborné, potešila Gillian, ktorú často vo filmoch nevidieť a škoda, že nedostala väčší priestor, Forest zo začiatku pôsobivý, ale postupom času vlastne celý film taký istý a žeby som zase z jeho výkonu padol na zadok sa nedá povedať. James hrať vie, ale zase pôsobí až príliš mlado na takú rolu. ()

NinonL

F.Whitakerovi jsem jeho Amina věřila. Také věřím tomu, že všichni diktátoři jsou hodně šílení a na druhou stranu paranoidní a zbabělí. Čekala jsem mnoho drastických scén, ty ale „naštěstí“ příliš nebyly. Viděla jsem ale už i lepší filmy o dnešní Africe. ()

agentmiky

Mnou dlouho očekávaný film, kterému jsem tak věřil jako hrstce filmů již před zhlédnutím. Myslím si, že filmový potenciál zde byl využit na maximum, postě když vezmete tak strhující reálnou historii s opravdovými postavami a přidáte k tomu zkušeného režiséra, tak je malá šance, že konečný výsledek byl stál za starou belu. Whitaker jednoznačně nejlepší z celého filmu, jeho postava generála byla nepředvídatelná, když k tomu připočtete charisma, jaké tento herec bezesporu má, tak je nadmíru jasné, že Oskar byl v tehdejším roce již předem jasně v jeho kapse. A hlavně i ta vnější podoba, tady se kasting vydařil ! Na první moment by se mohlo zdát, že tudíž McAvoy hraje jen v jeho stínu, ale nenechte se zmást. Také on předvede jeden ze svých výkonů, kterému bych ihned dal deset bodů z deseti (možná v Rozpolceném zahrál ještě přesvědčivěji). Film se může pochlubit podmanivými exteriéry, kde byl točen. Když k tomu přidáte ty herce a příběh plný napínavých chvílí a zvratů, máte zajištěnou perfektní podívanou na celé dvě hodiny stopáže. Za mě dávám 86 % ()

Alqarin

Herecký koncert Forresta Whitakera a Jamese McAvoye, který navíc Macdonald svírá pevně v rukou. Intenzivní podíváná od začátku až do konce. ()

Ridick

dalsi pribeh z cierneho kontinentu o ugandskom tyranovi aminovi a jeho zverstvach prelinajuc jeho vztah s skotskym doktorom - poradcom. ma to peknu atmosferu (farebna afrika, v case radosti, tmava - v case nenavisti a tyranie). trosku som vsak sklamany, ze whitaker hra druhe husle a hlavnou postavou je doktor, co vsak neznamena, ze forest zaostava, ale dal by som mu ovlea viac priestoru. oscar 100% zasluzeny. ()

nirvanafan

Začíná to téměř s nádechem komedie. Mladý doktůrek prostě zaboří prst do mapy a rozhodne se vydat do Ugandy. Náhodně se dostane k ošetření nynějšího prezidenta a posléze do jeho služeb. Zezačátku vše vypadá mile a nenuceně, i prezident se tak chová. A od půlky filmu začne přituhovat a to nepovolí až do samého závěru. To pověšení za kůži mi určitě zůstane v paměti. Rozhodně nejlepší film s zabývající se tematikou Afriky, co jsem viděla. ()

Laxik

Kdyby byl celý film jako první polovina zahuštěná o to, že je Amin vážně parchant, byl by to pětihvězdičkový extrafilm. Ale protože čím víc lidí pošle prezident na smrt, tím víc upadá stylovost snímku (a není nahrazená ani hutností, ani dějem a ani drsnými záběry), je to podprůměrné. Ale protože to zachraňuje sakra skvělej Forest Whitaker, ty čtyři tomu nakonec musím dát. ()

Baronne

Těžko, těžko hodnotit tenhle film . Je to životopisný, je to podle skutečnosti, což zlepšuje můj výsledný verdikt, nicméně McAvoy mě nepřesvědčil, a nejspíš nikdy nepřesvědčí. Naopak Whitaker se hodil do týhle role perfektně. Asi by to mělo otvírat oči lidem, a ukazovat pravou Afriku ( což dělá velká řada dalších filmů, jako Krvavý Diamant, 12 let v řetězech apod. ) . Na můj vkus to bylo v pár případech ( asi dvou ) až moc brutální. Hudba příjemná, a zdlouhavost filmu omlouvá žánr. ()

Freemind

Nechci se opakovat, ale tohle bylo mnohem autentičtější a méně hollywoodské, než celý ten Hotel Rwanda, ze kterého jsou všichni tak strašně dojatí. Navíc fajn retro atmosférka, jako vždy excelentní Whitaker i velmi přesvědčivý McAvoy. ()

numi

Pro mě osobně mílový krok ve filmech o Africe. Filmy jako Hotel Rwnada mi už řádně lezly na nervy. Prvoplánovité zobrazování brutálního utrpení, hladovění, bezpráví, nespoutané agresivity a politické bezradnosti všech zúčastněných, které má za účel jen vyvolat odpor či soucit na straně diváka? To nabízejí i televizní noviny na Nově. Ale Kevin Macdonald proháněl mráz po mých zádech bez jediného soucitného záběru. Bez jediné hrůzu vyvolávající scény. Devadesát minut se ve filmu všichni smějí, vše je pozitivní jak kotě v gerberách, ale každý cítí to něco pod pokličkou. A to je to pravé. Nechat diváka brutalitu tušit, ne mu jí ukazovat. Škoda, že v závěru se tohoto kréda už Macdonald nedržel. I když by šlo polemizovat nad tím, zda se o bezúčelnost jedná, či ne. Čtyřka jak vyšitá. A kdyby geniální Forest Whitaker dostal do páru soupeře na herecky stejné úrovni, mohlo jít o film roku a jednoznačné absolutorium. [červen 2007] ()

Vojcl

Forest Whitaker je jako bezcitný africký diktátor naprosto dokonalý - jednoznačně nejlepší role v jaké jsem ho kdy viděl hrát, navíc je velmi těžké kritizovat snímek popisující takové téma. Přesto si nemohu odpustit určité nedostatky, jež sráží celkové hodnocení. Postrádám jakoukoli nezapomenutelnou scénu, film nabere otáčky v podstatě až ve druhé polovině stopáže, začátek může nezasvěceným připadat trochu nudný. Také hlavní hrdina James McAvoy je vedle brilantního Whitakera dost nevýrazný. Jinak, je to ale určitě film, který stojí za vidění, už kvůli tomu, že taková zvěrstva se skutečně v Africe odehrála. ()

zipper111

Další magor, paranoidní diktátor, výborný řečník a hlavně... masový vrah, stejný jako byl Stalin a jemu podobní. No, co si o tomto pánovi můžete myslet? Jenže, aby vyzněla jeho povaha a jeho skutky naplno, nestačí jedna rozřezaná mrtvola v nemocnici a pár fotek na stole. Ne, chtělo to přidat říz, ukázat, co to bylo za hovado. Takhle kvůli v podstatě geniálnímu Forestovi Whitakerovi máte pocit, že je Amin vlastně docela sympaťák, pohodovej týpek co vládne trošku tvrději, ale pro dobro národa. Skvělý výkon Jamese McAvoye a jeho počáteční nadšení, krásné záběry Ugandy, přírody a místních lídí, krásna Gillian Anderson mě strhli a já si film užíval skoro očima samotného Garrigana. Úplně z něj číšilo to nadšení, první polovina filmu je jednoznačně nejlepší část filmu, pak se film velmi dobře začne mračit, přicházejí temnější scény a hlavně temnější Amin... No, Poslední skotský král je hodně solidní drama, které by měl vidět každý, jen jeho poselství je bohužel až moc konzervativní. Tvrdá látka by snesla mnohem tvrdší zpracování. Takhle 4* a pro mě lehce nevyužitý potenciál. ()

blackrain

Ze začátku plyne film poklidným tempem, potom se ale rozjede. Idi Amin byl jeden z nekrutějších diktátorů. Napáchal hnusná zvěrstva. Celý příběh je v podstatě o naivitě, o neskutečné důvěře západního člověka k nereálným slibům. Mladý lékař podlehl Aminově kouzlu. Forest Whitaker předvedl excelentní umělecký výkon. ()

kaylin

Čekal jsem, že půjde hlavně o výkon Foresta Whitakera, což je také do jisté míry pravda, ale snímek má příběh, jenž mě celkem překvapil. Nic jsem od něj nečekal, ale ono to není až tak špatné. Minimálně ze začátku. Vypadá to, že se tu rozehraje několik zajímavých příběhů, ale nakonec se pozornost, téměř až slepě, soustředí jen na šíleného diktátora ve výborném Whitakerově podání. Je to škoda, příběhově to je nevyužitá příležitost. Překvapivě film ani není tak drsný, jak jsem čekal. Anebo jsem opravdu tak otupělý? ()

jajinka

Nebylo to špatné, místy až moc drsné, G.Andersonová tam byla naprosto zbytečná, jakákoli jiná herečka by to zahrála lépe.. Naprosto skvělý F. Whitaker. ()

slunicko2

Osobním lékařem diktátora Amina. 1) Na film jsem neplánovaně narazil při brouzdání kanály. Zaujal mě od prvního okamžiku kvůli 27letému Jamesi McAvoyovi (lékař) a pak už jsem byl chycen. Sledoval jsem celý film, aniž bych se byť jen minutu nudil._____ 2) Neumím říci, jestli zdrženlivost při líčení hrůz Aminova režimu filmu přidává nebo ubírá. Film si viditelně neklade za cíl věrně vylíčit diktátora, a už vůbec nemá ambice být historickým filmem. Události jsou jenom jakýmsi pozadím, na němž se odvíjí příběh přerodu naivního lékaře v lékaře iluzí zbaveného. Potom je to řemeslně zručně natočený snímek, který očekávání napínavého příběhu věru nezklame._____ 3) Přesto však mám neurčitý pocit zmařené příležitosti. Je tu velmi silné téma, vynikající herecká potence Foresta Whitakera, skvělé autentické prostředí - a do toho tento "hollywoodský" scénář. S ploše napsanou postavou diktátora si neporadil ani skvělý herec, o ostatních rolích nemluvě._____ 4) Takže nakonec jsem rozpačitý, čemuž odpovídá i hodnocení. ()

Maq

Jak zfilmovat portrét? Inu, nějaký ten příběh se k němu přilepit musí. V tomto případě příběh stojí celkem za pendrek, ale portrét je svrchovaně zajímavý a chytrý. Přerostlé dítě vládcem. Diktátor nechápající souvislosti a dopady svých činů. --- Těžko říct, do jaké míry se filmový Amin podobá tomu reálnému. Mýtů a mediálních poudaček kolem téhle osoby je spousta. Nicméně Amin byl jedním z řady afrických vojenských diktátorů, jejichž kariéry byly pozoruhodně podobné. I tento pokus může přispět k porozumění toho, odkud se všichni tihle týpkové vzali. --- Jedna věc mi ve filmu chyběla: Film neukázal, jak nesmírně byl Amin populární a respektovaný mezi kolegy. Když v pětasedmdesátém na půdě Valného shromáždění OSN hřímal proti kolonialismu a imperialismu, sklidil ovace málokdy slýchané. V OSN se ostatně všelijakým dacanům vždycky vedlo nadmíru dobře. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (více)