Bytost

• USA The Entity (více)

Carla Morenová je ve svém pokoji kýmsi surově napadena a znásilněna. Nikdo, včetně manžela, jí ale nevěří, že útoky záhadné bytosti se opakují, ačkoli má tělo samou modřinu. Když se Carle nepochopitelným způsobem porouchá auto a ona se málem zabije, poslechne svou přítelkyni Cindy a vyhledá pomoc psychologa doktora Sneidermana. Ten s ní probírá její dětství a mládí a společně skládají mozaiku událostí, které by mohly nynější útoky vysvětlovat. Doktor Sneiderman usoudí, že útoky jsou jen Carliny představy, s jejichž pomocí se snaží vyrovnat s rozličnými životními traumaty. Carla s jeho závěry nesouhlasí a když ji chce doktor hospitalizovat, odmítne a rozhodne se čelit útokům dál sama a zůstat se svými dětmi. Nedlouho nato se Carla seznámí se dvěma parapsychology z místní univerzity, kteří ji vyslechnou a rozhodnou se věci přijít na kloub. K pokusu se dostaví i doktor Sneidrman, který parapsychologii nevěří a chce Carlu za každou cenu chránit... (oficiální text distributora)

Karamanlis

Tento, poltergeistovskou tematikou sa zaoberajúci film som videl už dávnejšie (asi v TV) a hoci sa mi páčil, z nejakých záhadných dôvodov som naň pozabudol, takže keď som naň nedávno náhodou natrafil, neváhal som si ho ďalšou projekciou opäť pripomenúť. The Entity je pozoruhodným, mrazivým hororom s parádnou atmosférou, ktorému vo väčšom rozlete zabránil jedine nižší rozpočet. ()

ARI50

Tak teda tohle bum bum bum mělo být jako co. Atmosféra žádna spíš mě to vytáčelo jako celý příběh byl divny nudný čučím a říkam si co to jako má byt. ()

Morholt

Teda že bych byl zrovna vystrašenej se určitě říct nedá, ale když duch udeřil už v prvních minutách, řikal jsem si, že to bude sakra dobrý. Navíc ten "hudební" doprovod je fakt pecka. Jenže duch se projevoval pořád stejně a začal mě trošku nudit, i když znásilňovací scény byly natočený perfektně a Barbara Hershey měla něco do sebe (jen by se mohla holit :D). Z letargie mě pak vytrhla banda inženýru, kteří si přinesli různá hejblata, aby mohli strašidlo lapit a zkoumat, čemuž se jim snaží zabránit doktor-skeptik, kterej průběžně celej film systematicky leze na nervy. Že se bubák nehodlá stát předmět pokusů není nutno zdůrazňovat. Finále bylo vůbec legrační a s "podle skutečných událostí" se jděte bodnout. 50% ()

BoPo

Bytost za pochodu mení svoje žánrové zaradenie. Začína ako klasická duchárina, potom dráma o duševných nemociach a celé sa to zakončí v štýle sci-fi Insidious. S Insidious je tu priame prepojenie, nakoľko Barbara Hershey si o 30 rokov neskôr zahrala matku Josha Lamberta (Patrick Wilson). Scény v ktorých prichádza k zneužívaniu až znásilňovaniu si rozhodne neberú servítky a majú výborne zvládnuté neviditeľné ruky, a ústa. Dojmu škodí neúdernosť celkového tempa. Sú tam zbytočné opakovačky toho istého + neustále odchody a návraty. Možno neprávom prehliadaný horor, ktorý si však za to môže sám. ()

corpsy

Nymfomanky by mali radosť. Ale vážne. Nechať sa dennodenne ( bez súhlasu ) preťahovať nejakým sparchantelým paranormálnym nadržancom, na to treba odvahu ( a kondičku ). Film nestavia na triky ( aj keď je ich tu akurát ) a masky, ale dáva prednosť atmosfére, ktorá je viac než obstojná a robí z filmu nadpriemerný kúsok v žánri. ()

liquido26

Téměř od začátku jsem nemohl věřit vlastním očím a uším. Tak dokonalá atmosféra a tak nepříjemný hudební motiv. Jak to, že jsem o tomhle hororu nevěděl dřív? Barbara je skvělá. Jen mě trochu mrzel nevýrazný konec. ()

Ten Druhy

S. J. Furie sa nesnaží za každú cenu držať príbehu, ktorý napísal sám život a filmu tento tvorivý, výberový prístup pomáha. Doris Bitherová mala v skutočnosti troch synov a jednu dcéru, každé dieťa malo iného otca. Filmová protagonistka Carla Moran, ktorú hrá Barbara Hershey má naopak dve dcéry a jedného syna. Vzbudzuje to väčší súcit. Vlastná rodina Doris zavrhla, dávno s ňou prerušila kontakt. Duchovia boli podľa nepotvrdeného svedectva napadnutej štyria, dvaja sa čiastočne materializovali: jeden pripomínal jej zosnulého starého otca, druhý mal vraj ázijský pôvod. Vo filme sa hovorí o troch duchoch. V čase, v ktorom bola Doris údajne atakovaná týmito duchmi, boli už viacerí jej príbuzní a niektorí bývalí partneri mŕtvi, ona momentálne nezamestnaná, frustrovaná žena so štyrmi deťmi na krku, ktorá začínala holdovať alkoholu. Tieto sociálne skutočnosti sú vo filme nepodstatné. Trochu pravdy na tom bude, lebo inak by sa len blázon odhodlal verejne tvrdiť, že bol znásilnený duchom. Záverečná správa dr. Barryho Taffa, ktorý Doris pozoroval, nehovorí o tom, že je vyšinutá, pokiaľ ide o záhadné javy niečo pripúšťa, no nič nepotvrdzuje. Autor, ktorý je nápaditý a tvorivý: realitu mení na fikciu. Vo viacerých prípadoch je to lepšie ako keď sa snaží byť dokumentárny a faktograficky presný. Tento film je toho dôkazom. Opak potvrdzujú mnohé filmové skutočné príbehy. ()

Astaroth12

Tento film je natočený v tom istom roku ako známejší Poltergeist ale tento je o triedu lepší.Príbeh je bizarno originálny.Byť znásilnená sexu-chtivým duchom a keď to nieje komédia(scary movie) ale je to brané vážne,už len to je na zamyslenie je to vobec možné,že to niekto mohol vymyslieť?Ale navzdory všetkému pekne to drží pokope.Film disponuje viacerými silno vypätými situáciami a k tomu tá silno dunivá hudba ešte kapánek to vypätie zvyšuje.Príbeh má par ubíjajúcich chvíľok aj pár zábavných momentov ale hlavne že nenudí.Je pravda,že triky sú slabé na úrovni detskej diskotéky ale tento film má silu v napätí a aj atmosfére či v hereckom obsadený.Nieje to najlepší film z ducharskeho prostredia a práve ho najviac zabíja absurdný príbeh ale odhliadnuc od toho veľmi schopný film z ducharskou tematikou. ()

curunir

,,NECHCEŠ SA UKÁZAŤ PRETOŽE PRICHÁDZAŠ Z PEKLA A MÁŠ STRACH." __ Vyspelejšia a temnejšia verzia Hopperovho ,,rodinného" ,,Poltergeista" disponuje solídnou atmosférou, slabšou trikovou stránkou a do polovice naplneným potenciálom. Vzhľadom na 80. roky mohla byť scéna znásilnenia pred prizerajúcimi sa deťmi skutočnou lahôdkou. Je veľkou škodou, že ňou napokon nebola, pretože Barbara Hershey by ju svojím sexepílom nepochybne utiahla, ostala však len ,,na efekt nahá". Dlhšia minutáž, Carlino postupné ,,zvyknutie si" na útoky a medializácia jej problému skôr uberá filmu na pôsobivosti. Slabšie, menej dramatické finále čiastočne ospravedlňujú informácie o skutočnej povahe prípadu. Stláčanie prsníkov už nikde nebude také ako predtým. (1443. hodnotenie, 139. komentár k filmu) ()

Tayen

Ten film je naprosto šílený, ani ne tak svým zpracováním, jako tím, že je točený podle skutečné události. Co je horšího, než bezmoc? Co je horšího, než nedůvěra ostatních? Co je horšího, než vědomí, že nikdo nemá možnost vám pomoct? Dusný a strhující horor s pěkně temnou atmosférou. Film, který nic neskrývá. ()

ivishka

Tento starý horor mě zaujal na stránkách mého oblíbeného záhadologického časopisu Enigma. Skutečnost, že se snímek zakládá z velké části na skutečné události mě společně s tím, že jde o duchařinu zaujal snad nejvíce. Část kdy je hlavní hrdinka Carla bezradná a neví, zda se jí její zážitky zdály, nebo se skutečně děly mě velmi zaujala. Také herectví hlavní herečky bylo docela uspokojivé. Smutný je ovšem fakt, jak poslední třetinu filmu rozjedou parapsychologové svou science fiction. Na jedné straně je psychiatr, který odmítá věřit nadpřirozeným úkazům a na druhé straně zase záhada přitažená za vlasy. V jednu chvíli jsem si docela myslela, že z bytosti udělají nějakého ufona, který snad nemá co dělat. Abych to shrnula , tak to bylo poutavé, zajímavé, ale občas trochu přehnané. ()

Sandiego

Typická kravina osmdesátých let, která ve mě občas vzbuzovala výbuchy smíchu, hlavně při sukubových útocích, divím se, jak se ta herečka mohla takhle ztrapňovat. ()

blackrain

Snímky podle skutečných událostí mám ráda. Je to způsobeno asi tím, že nedokážu dost dobře rozlišit, co je natočeno podle těchto událostí a co už je výmysl filmařů. Film byl natočen podle událostí, ke kterým mělo dojít v říjnu roku 1976 v Los Angeles. Scény s neviditelným tyranem jsou velmi dobře natočené, i když ho vlastně vůbec nevidíme, sledujeme jen jeho projevy a to je hodně děsivé. Nedostala jsem žádnou odpověď nebo vysvětlení, proč se tak dělo nebo co k tomu vedlo. Myslím, že film ani nic takového divákovi předkládat nechce. Zaměřil se prostě na život jedné ženy, kterou něco terorizovalo. ()

gojackill

Ta pěkná ženská je za celých 5, ale dívat se, jak jí znásilňuje duch mě nebavilo. Občas jsou tam opravdu pitomé dialogy a celé to má takovou televizní kvalitu. Problém je, že jsem se nebál. ()

topi

Bytost by se dala srovnat s o rok mladším Poltergeistem, který získal mnohem známější renomé a zastínil svého podobného bratříčka. Tady je poltergeist ovšem mnohem brutálnější a zvrhlejší. Hned v úvodu zvířecky znásilní Carlu, která se po opakovaných znásilněních a málem smrtelné jízdě v autě obrátí na psychiatra. Ten se ji snaží přesvědčit, že se vše odehrává jen v její mysli a všechno si přivozuje sama. Zoufalá Carla potkává lidi z oboru parapsychologie a požádá je o pomoc..... Na trikové práci zamakal král vizuálních efektů Stan Winston. Barbara Hershey byla v roli Carly naprosto perfektní. Hudba Charlese Bernsteina rozmanitě účinkovala a hlavně ten tepající motiv, když "to" vždycky přišlo, byl ďábelský. Znepokojivé na celém snímku je, že se příběh v roce 1976 skutečně odehrál. Na působivosti projekce zapracovalo i to, že jsem Bytost sledoval ve dvě hodiny v noci za mocné a burácející bouřky. Paráda!! Doporučuju!! ()