Iluzionista

The Illusionist

Iluzionista

Drama / Romantický / Mysteriózní / Thriller

USA / Česko, 2006, 110 min

Koho by to napadlo, že Iluzionista je vlastně perfektně maskovaný romantický film, který jen vytváří iluzi mysteriozního thrilleru. A jako každý romantický snímek, i tenhle je tak trochu pohádkou...pohádkou pro dospělé. Tím nejzajímavějším, co Iluzionista nabízí, je ale analogický rozměr mediální manipulace. Jak je snadné zmanipulovat dav, jak je lehké upravit si mediální realitu k obrazu svého cíle a záměru... Je to přiléhavá alegorie k dnešnímu mediálnímu světu...(18.12.2008)

ráda se nechávám vtáhnout do světa magie a iluze.. díky ním zapomenete na reálný svět a na chvíli věříte, že problémy neexistují.. kamarádka mi tenhle film doporučila a já ji za to moc děkuju... nejen že jsou tam nádherně stvárněné kouzla a iluze.. ale ta největší iluze celého filmu je tak grandiózní.. kam se hrabe Copperfield.. :) když so tento film pustíte..určitě neprohloupíte ;)(1.4.2009)

Tam, kde nestačí charisma Paula Giamattiho, kouzla Eda Nortona, případně (dobře skrytý) půvab Jessicy Biel, nastupuje magie českých reálii, z nichž Neil Burger dokázal vymáčknout pár kbelíků mysteriózní atmosféry. Místy jsem se cítil jako při čtení Starých pověstí českých a jenom napjatě čekal, kdy vyjde najevo Eisenheimovo spolčení s ďáblem. V tomto ohledu mě zcela opačným směrem orientovaná pointa zklamala, jakkoli ji lze vykládat vícero různými způsoby, pojetí celého filmu na rozdíl od Dokonalého triku nepřevrací. Spíše všechno pěkně srozumitelně shrnuje. Ale jako konec svižné žánrové jednohubky je vlastně ideální – v rámci dobrého trávení nad ním nemusíte moc dlouho přemýšlet. 70% Zajímavé komentáře: Gemini, pshimi, DaViD´82, tron, Mordenroth, RAiken, wipeout, Iroquaise(11.7.2009)

• Morien

Hm, tak toto byl pro mě docela překvapení, v tom negativním slova smyslu. Ne že bych očekávala bůhvíjakou katarzi (ano, Dokonalý trik je jenom jeden), ale že se nedostaví ani nejmenší stopa zájmu o dění ve filmu, to by mě nenapadlo. Nortona ráda nemám a jeho herectví mě nudí, Bielina role je prostě být hezká a na Giamattiho zbylo jenom nějaké to pobíhání z místa na místo a zadumané krčení obočí. Když se v závěru začal usmívat nad odhalením té velepřekvapivé pointy, skoro mi ho bylo až líto. Plýtvali jsme oba svým časem, akorát jemu za to někdo aspoň zaplatitl.(29.9.2010)

Sakra.. jakto, že jsem se o Iluzionistovi dozvěděla až teď? Napjatý, tajemný a smutný příběh o magii, zradě a lásce. To vše je v přesně správném poměru a má vše, co správný film potřebuje - brilantní obsazení, dobrý scénář a dobrého režiséra. Je to také milostný a kriminální příběh, u kterého si myslíte, že jste ho vyřešili během prvních 30 minut, ale pak Vám film a hlavně konec ukáže víc.. :) Má také dost zvratů, které Vás nutí přemýšlet, co je pravda a co je jen iluze. Princ představuje zlo a je to tyran, policie je zkorumpovaná, Sofie je krásná, připravená a odhodlána strávit život s mužem, kterého miluje, i když to pro ní znamená vlastní zničení. A hlavní hrdina Eisenheim je hrdinou epické proporce. Herecký výkon Edwarda Nortona byl tak fascinující, že jsem byla doslova zhypnotizována, jeho zničující pohledy mě dostávaly opravdu do kolen. Celkově je Iluzionista dobře režírovaný a natočený film, který je bezesporu jedním nejlepších z roku 2006, ale i přesto dám raději přednost Dokonalému triku, který je mému srdci blíž.(19.5.2012)

• - Téměř dvě stovky trikových záběrů pro film vytvořilo české postprodukční studio UPP. Režisér si přál aby triky nevypadaly příliš počítačově, protože hrdina kouzlí pomocí mechanických a optických iluzí. (Pumiiix)

• - Sídlo policejního inspektoriátu je ve skutečnosti budova Národohospodářského ústavu Akademie věd České republiky (AV ČR) v ulici Politických vězňů 7 v Praze. Natáčelo se i na romantickém místě soutoku Sázavy a Želivky. (navabaca)

• - Snímek měl světovou premiéru na festivalu v Sundance. (imro)