Iluzionista

The Illusionist

Iluzionista

Drama / Romantický / Mysteriózní / Thriller

USA / Česko, 2006, 110 min

Koho by to napadlo, že Iluzionista je vlastně perfektně maskovaný romantický film, který jen vytváří iluzi mysteriozního thrilleru. A jako každý romantický snímek, i tenhle je tak trochu pohádkou...pohádkou pro dospělé. Tím nejzajímavějším, co Iluzionista nabízí, je ale analogický rozměr mediální manipulace. Jak je snadné zmanipulovat dav, jak je lehké upravit si mediální realitu k obrazu svého cíle a záměru... Je to přiléhavá alegorie k dnešnímu mediálnímu světu...(18.12.2008)

Historický biják pre konzumného amerického diváka. Zjednodušená charakterizácia postáv, city medzi dvomi postavami sa tu vytvárajú gíčovým zosvetlením a rozostrením obrazu mimo ich tváre. Ako v najhoršej telenovele. Na druhú stranu - príbeh napreduje rýchlym tempom a Bratislava a Praha podmaľované Glassovou hudbou pôsobia neodolateľne, až rozprávkovo historicky. Trochu prekvapí, že najvýraznejšou postavou (i hereckým výkonom) nie je Norton, ale Paul Giamatti. Nebyť tej silne trapnej snahy ohúriť nás pointou, ktorú každý len trochu uvažujúci divák odhalí (minimálne) o desať minút skôr; a hlavne nebyť jej totálnej deravosti a nedotiahnutosti, možno by som dal "previnilé" 4*.(15.2.2009)

Příjemné, romantické a Burgerovsky kouzelné. V některých momentech empirických kulis a prostředí Pražských ulic je připomínající atmosféra jako měl PARFÉM - Příběh vraha. Obrazově příliš tmavé. Edward Norton není špatný, skvěle do své role pasuje. Krásná Jessica Biel byla okouzlující, ale já osobně bych rád viděl v její roli milovanou Scarlett Johansson. Nejlepší herec na plátně je Paul Giamatti. A nejlepší trik je pro mě obálka s motýli. Podobný film DOKONALÝ TRIK je promyšlenější, detailně rozsáhlejší, postavou vy tvořenější a má i myšlenku. Předvídatelný závěr je i tak působivý.(13.1.2013)

To se to pánu Iluzionistovi kouzlí, když má kolem sebe štáb odborníků na efekty, kteří mu nemálo dopomůžou v častých chvílích. I když zase musím uznat, že se Edwardovi Nortonovi kurz rychlých rukou hodil, je to znát i když chvílemi za něj zastupuju dublér. Iluzionista se zdá jako poutavý, temný a kouzelný film plný lásky, ale i nenávisti. Z každého úhlu na tom něco pravdy rozhodně bude, ale fakt, že film čerpal z 20ti stránkové povídky Stevena Millhausera dokazuje, že tvůrcům muselo dát hodně velkou práci rozvést příběh, tak aby se u něj divák jako já nenudil, což se podle mě příliš nezdařilo. Zase musím vzít fakt, že se film točil v Čechách, a že za mořem vydělává relatině slušný peníze, což je samozřejmě dobře. Zajímavý film na jedno posezení, které slupnete jako jednohubku a i přes překvapivě nevýrazného Edwarda Nortona zapomenete o čem vlastně příběh byl, ale věřím, že naopak nezapomenete na kouzlo, kterým učaroval publikum už samotný Houdini, jak během chvilky dokáže ze semínky vyrůst malý stromek. Škoda, že tak neučaroval mě tento film, potenciál na to rozhodně měl. --- Je to trik! Je to iluze! - Jistěže, ale třeba je v té iluzi kus pravdy.(14.4.2007)

Nic moc jsem od tohohle snímku neočekávala, ničím mě taky kdovíjak neokouzlil. Zápletka vcelku neoriginální (typická růžová knihovna: chudý ON a bohatá ONA, zamilovaní, čelí nepřízni osudu a zlému bohatému šlechtici), postavy chabě propracované, dialogy místy dosti pitomé a snad i proto působily herecké kreace toporně. Nortonovy magické výkony byly děsivě přitažené za vlasy, což poněkud celý příběh shazovalo do říše pohádek. Závěrečná Giamattiho dedukce pak byla skutečně vrcholem trapnosti, podobné překombinované pointy filmům převážně škodí. Možná jsem zaujatá, kouzelnické řemeslo mě příliš nefascinuje, každopádně spíše než tenhle romantický slaďák bych ke shlédnutí doporučila "Dokonalý trik", tématicky příbuzný, ovšem po všech stránkách vymakanější. "Iluzionista" je pouhý průměr. 55%(12.5.2009)

• - Snímek měl světovou premiéru na festivalu v Sundance. (imro)

• - V závěru filmu, kdy inspektor Uhl (Paul Giamatti) pronásleduje Eisenheima (Edward Norton) v přestrojení za staršího muže cestou na nádraží, objevuje se v jenom ze záběrů Eisenheim s hůlkou v levé ruce a kabelou v pravé. O pár vteřin později je však detail na ruce Eisenheima, který mne amulet v pravé ruce. O dalších pár vteřin později drží Eisenheim v pravé ruce hůlku a v levé kabelu. (MartinM)

• - Režisér Neil Burger se při natáčení snímku inspirovával prací Derrena Browna. (Mahalik)