Iluzionista

The Illusionist

Iluzionista

Drama / Romantický / Mysteriózní / Thriller

USA / Česko, 2006, 110 min

Kúzelníci a ich famózne čísla ma nikdy nezaujímali. Nikdy som nemal potrebu skúmať, čo je za tým, že vytiahnu zajaca z klobúka. No a tento film je o jednom z nich. Iluzionista Eisenheim predvádza vo Viedni, v časoch Rakúsko-Uhorskej ríše kúsky, ktoré siahajú až niekde do záhrobia. To všetko na pozadí plytkého romantického príbehu. A ani tú osudovú lásku som ústrednej dvojici, Edward Norton a Jessica Biel, moc neveril. Dosť som sa pri tom nudil, ale konec to predsa len vytiahol na tri hviezdičky. ***(1.12.2008)

Koho by to napadlo, že Iluzionista je vlastně perfektně maskovaný romantický film, který jen vytváří iluzi mysteriozního thrilleru. A jako každý romantický snímek, i tenhle je tak trochu pohádkou...pohádkou pro dospělé. Tím nejzajímavějším, co Iluzionista nabízí, je ale analogický rozměr mediální manipulace. Jak je snadné zmanipulovat dav, jak je lehké upravit si mediální realitu k obrazu svého cíle a záměru... Je to přiléhavá alegorie k dnešnímu mediálnímu světu...(18.12.2008)

Rozpočet $16,5miliónovTržby USA $39,868,642Tržby Celosvetovo $87,892,388Tržby za predaj DVD v USA $38,407,259 //počet predaných kusov 2,302,855║ Takéto sklamanie som dlho nezažil a to tam hrá Edward Norton, v jeho podaní asi najslabší výkon čo som videl. A film vypadá výzorovo ako televízna produkcia, do očí bije na silu vtesnaný hnedý filter, moc okatý je aj prázdny príbeh a nesúrodosť až povrchnosť réžie ani nehovoriac - amatérčina, Český štáb tomuto počinu moc nepomohol. "Katastrofálne odfláknuté a tým pádom pre sledujúceho dosť nezáživné, zvučné herecké obsadenie to nazachráni!" /20%/(5.10.2007)

Iluzionista má velkou smůlu, že se časově přímo střetl s jiných kouzelnickým snímkem, Nolanovým Dokonalým trikem, proti kterému i bez bližšího zkoumání nemá šanci obstát. Tam, kde druhý film nasazuje potemnělost a nervy drásající složité zvraty, vystačí si Neil Burger jen s lehce tajuplnou atmosférou a jasně definovanými postavami hodný-zlý-spravedlivý-krásná. Přesto se mi tahle přímočará pohádka líbila, má sice ve vysvětlovačkách pořádné logické díry, ale díky správně kouzelnické náladě a jasně daným žánrovým pravidlům je ve své jednoduchosti více než příjemná.(3.2.2007)

• D.Moore

Nebýt (a to je můj věčný problém) nesympatického Nortona, bylo by to lepší. Tahle magická věc se může chlubit pěknou dobovou atmosférou, hudbou a všudypřítomnými iluzemi, které z ní dělají téměř pohádkovou podívanou. Film je ale pomalý, poměrně dlouhý a často nudný. Tvůrci si to asi uvědomili, a tak se v poslední třetině zase opřeli do pověstné pily a pořádně na ni zatlačili. Konec je díky tomu... Lepší. Ale Iluzionistu nezachrání.(10.7.2010)

• - V závěru filmu, kdy inspektor Uhl (Paul Giamatti) pronásleduje Eisenheima (Edward Norton) v přestrojení za staršího muže cestou na nádraží, objevuje se v jenom ze záběrů Eisenheim s hůlkou v levé ruce a kabelou v pravé. O pár vteřin později je však detail na ruce Eisenheima, který mne amulet v pravé ruce. O dalších pár vteřin později drží Eisenheim v pravé ruce hůlku a v levé kabelu. (MartinM)

• - Starobyle působících barev filmu režisér dosáhl zastaralou technologií autochrom, která se přestala používat okolo roku 1930. (formelin)

• - Scény odehrávající se na nádraží byly natočeny na pražském hlavním nádraží (ŽST Praha hlavní nádraží) na původních nástupištích. V letech 1871 až 1919 nádraží neslo jméno Františka Josefa I. Císař František Josef I. je ve filmu otcem postavy korunního prince Leopolda, ve skutečnosti se císařův syn jmenoval Rudolf. (navabaca)