Iluzionista

The Illusionist

Iluzionista

Drama / Romantický / Mysteriózní / Thriller

USA / Česko, 2006, 110 min

Docela zajímavá >mystifikantní< (a docela jsem rád tomu, že do zde vyjmenovaného žánrového guláše ještě nikoho nenapadlo přidat ono provařené "mysteriozní" :-) pohádka, namíchaná s politickým dramatem, detektivní zápletkou a červenoknihovní lovestory, nápaditě zasazená do c.k. historických reálií pomocí až příliš nápadné filmové cz reality... ;-) . . . Leč přes uznáníhodnou snahu filmařů o působivou vizuální stránku bohužel nezůstává ničím víc, než jen vcelku vydařenou popkornovou iluzí. A tak - ač filmu značně pomáhá i rutinně (samozřejmě jako vždy, že...) dokonalá a emoivní hudba Philla Glasse, N.B. si na svůj velký film d.m.s.n. ještě bude muset počkat. Každopádně však dá se říci, že >na to má< . . . Tři a půl hvězdičky za film, za zmiňovanou hudbu snad by se i dalo z nutnosti zaokrouhlit nahoru, ale celé to >vyrobené< kouzelničení pro mne nějak postrádalo ono kouzlo, potřebné pro strhující filmový zážitek, na což tento námět bezesporu měl. A jen tak mimochodem - mezi ve filmu zmiňovaným "spiritualizmem" a předváděným "spiritizmem" je pánové přeci jen zásadní rozdíl! . . . Tak i proto jen ty tři hvězdy... :-/(7.1.2008)

Podle mně jasná variace na Dokonalý trik, ale o něco méně (o dost méně) povedená. Norton patří mezi moje oblíbené ikony, ale v tomhle filmu předvedl velmi úbohý výkon a musím z lítostí říct, že Giamatti hrál mnohem lépe. Přesto/proto ne nejhorší film. Edwarde příště zkus něco jako Klub rváčů nebo Kult hákového... lepší 3(3.8.2009)

Docela zajímavá kouzelnická romance s poněkud znuděně působícím Nortonem v hlavní roli a s marnou snahou o pointu, při které si uděláme bradou díru do podlahy. Na konci mi jen scházelo, aby udivený Giamatti upustil z ruky hrnek kafe na peron.. Nutno uznat, že Nolan vytáhl králíka z klobouku o něco dovedněji.(11.5.2009)

• tron

„To ste už úplne skorumpovaný?“ – „Úplne nie.“ No to bol zasa hit... Niekedy sa to stáva, že v krátkom časovom úseku vzniknú dva podobné filmy v dvoch konkurenčných spoločnostiach: ARMAGEDDON (1998) verzus DRVIVÝ DOPAD (1998), ROZPÚTANÉ PEKLO (1997) verzus SOPKA (1997), MRAVEC Z (1998) verzus ŽIVOT CHROBÁKA (1998). DOKONALÝ TRIK (2006) verzus ILUZIONISTA (2006). Nijako zvlášť nemilujem bezcitne chladný historický rozprávkový romantický triler Christophera Nolana (nijako zvlášť za 80%), v súboji s podobným ILUZIONISTOM ale bez problémov vyhráva. Tam, kde nás spaľovala živočíšne vášnivá Scarlett Johanssonová, teraz tuctová Jessica Bielová asexuálne špúli pery. Kde sa Jackman a Bale uvoľnene bavili, tu Edward Norton po „vynútenej“ LÚPEŽI PO TALIANSKY znova nasadzuje do akcie svoj čoraz slávnejší výraz „všetko ma serie a kamera dvojnásobne“. Kde Nolan uchvacoval obdivuhodne realistickou, detailnou a špinavou dobovou výpravou, ponúka ILUZIONISTA fajn české domčeky. A, to najmä, kde DOKONALÝ TRIK dráždil (a dodnes dráždi) fantasticky zapleteným scenárom (v ktorom neišlo „len“ o jednorázovú záverečnú pointu v štýle „vrahom je záhradník“, ale asi o dvadsať navzájom poprepájaných point), tu zadýchaný a až príliš matne civilne nevýrazný ILUZIONISTA hodinu a pol nudí, aby nás na konci s rozkošne vysmiatym Paulom Giamattim (KRYCIE MENO DONNIE BRASCO, BOKOVKA) šokoval prekvapivým koncom. Kým DOKONALÝ TRIK si môžete pozrieť dvadsaťkrát a zakaždým v ňom objavíte nové súvislosti a motivácie jednotlivých postáv, ILUZIONISTU si s utrpením pozriete už len raz, pretože finále na železničnej stanici je tak narýchlo zostrihané, že niektoré zvraty jednoducho na prvý raz nepochopíte. Ak ich pochopil scenárista.(10.5.2009)

Tam, kde nestačí charisma Paula Giamattiho, kouzla Eda Nortona, případně (dobře skrytý) půvab Jessicy Biel, nastupuje magie českých reálii, z nichž Neil Burger dokázal vymáčknout pár kbelíků mysteriózní atmosféry. Místy jsem se cítil jako při čtení Starých pověstí českých a jenom napjatě čekal, kdy vyjde najevo Eisenheimovo spolčení s ďáblem. V tomto ohledu mě zcela opačným směrem orientovaná pointa zklamala, jakkoli ji lze vykládat vícero různými způsoby, pojetí celého filmu na rozdíl od Dokonalého triku nepřevrací. Spíše všechno pěkně srozumitelně shrnuje. Ale jako konec svižné žánrové jednohubky je vlastně ideální – v rámci dobrého trávení nad ním nemusíte moc dlouho přemýšlet. 70% Zajímavé komentáře: Gemini, pshimi, DaViD´82, tron, Mordenroth, RAiken, wipeout, Iroquaise(11.7.2009)

• - Starobyle působících barev filmu režisér dosáhl zastaralou technologií autochrom, která se přestala používat okolo roku 1930. (formelin)

• - Natáčanie filmu trvalo 46 dní. (Astonko)

• - Postava Eisenheima byla inspirována kouzelníkem a jasnovidcem Erikem Jan Hanussenem, který byl známý ve Vídni začátkem 20. století a byl zavražděn nacisty v roce 1933. Stejně tak postava korunního prince Rudolfa je inspirována životem nebo spíš smrtí jediného syna Franze Jozefa. (don corleone)