Režie:
Čeněk DubaKamera:
Jaromír HolpuchHudba:
Emil LudvíkHrají:
Otomar Korbelář, Přemysl Kočí, Irena Bernátová, Pavel Spálený, Libuše Havelková, Eva Klepáčová, Miroslav Homola, Vladimír Hlavatý, Jindřich Narenta (více)Obsahy(1)
Český barevný film o dětech a pro děti. Je to veselý sportovní příběh pražského dětského hokejového družstva Bezejmenné ulice. Zachycuje poutavým způsobem život, školní práci a zábavu dnešních pražských dětí. Dějová osnova příběhu je velmi jednoduchá: hokejové mužstvo Bezejmenné ulice, složené z pěti žáků páté třídy a náhradníka Pepíčka Slámy, který je o dva roky mladší, trenuje pensista pan Šácha. Hoši se však příliš upnuli na sport a následky toho se projevily ve špatném školním prospěchu. Pan Šácha správně poukazuje na to, že školní učení je důležitější než hokej a nechce pokračovat v treningu. Rovněž rodiče některých hráčů zasáhnou. Jednotu mužstva rozruší syn brankáře representačního čs. hokejového mužstva Honza Prokop, jehož vystupování vyvolá v ostatních hráčích odpor. Po mistrovském zápasu, který Bezejmeňáci Honzovou zásluhou těžce prohráli, se mužstvo rozpadlo. Po čase je však dal opět pan Šácha dohromady. Hoši se svědomitě učili, svědomitě trenovali a odvetný zápas vyhráli hlavně zásluhou malého Pepička Slámy. (Filmový přehled)
(více)Recenze (30)
Režisér Čeněk Duba se ve své dosavadní filmové práci zaměřil na filmy ze sportovního prostředí. ("Vítězná křídla", "Vzhůru, sportovci" a "Synové hor"). Ve svém posledním filmu přenesl sportovní thematiku do světa mládeže. Ukazuje v něm, jak je správné, začíná-li mladá generace sportovní závodní činnost již v chlapeckém věku, ovšem zdůrazňuje, že v žádném případě se nesmí tato činnost křížit se školní prací. Kromě toho film učí mladé diváky skutečně sportovnímu vystupování a poukazuje na některé nešvary, kazící toto vystupování jak u mladých, tak i u dospělých hráčů. Filmový přehled 47/1957 ()
Podobných dětských filmů je řada ačkoli 30., 40. a 50. léta jich přinesla jen minimum. To se teprve s kategorií dětský/rodinný film trhal pytel. Ostatně i pro Otu Hofmana, jednoho z pozdějších předních scénáristů tohoto typu snímků. Hokej byl zkrátka fenomén už v té době řadu let. Problém byl, že mimo zimu si kluci moc neměli kde zahrát. Mě ale nejvíc na filmu fascinovalo, jak se jako o největším soupeři počítalo výhradně s Kanadou. Na druhé straně první zlato získali až v roce 1956, takže tehdejší soudruzi nejspíš neměli moc možností, než souhlasit. ()
Atraktivní prostředí dětských hokejistů je jenom takové pozlátko. Hlavním posláním snímku není nic menšího než tolik důležité vzdělávání. Již v 17. minutě můžeme vidět v domácnosti malého hokejisty pěkný globus. V čase 34:44 lze obdivovat trochu větší globus ve třídě. Skalní komunisté 50. let neopomenou s láskou zmínit nejkrásnější křesťanské svátky Vánoce: „Už od Vánoc trénujeme.“ Trenér hokejistů je veliký sportovní odborník. Větší důraz ovšem klade na v praktickém každodenním životě tolik potřebné znalosti: „Napřed se musíte učit, aby z vás nebyli hlupáci.“, říká otcovsky a propaganda nabírá obrátky. Popadne jablko a vyučování může začít: „Tak tohle je zeměkoule.“ Malí sportovci mají plnou hlavu hokeje a tak zcela bez přemýšlení papouškují bláboly senilního důchodce. Není tedy divu, že i ten nejhloupější školák pak dokáže perfektně vysvětlit všechny pohyby Země a soudružka učitelka s posedlýma očima (na chvilku má zcela bílé oči) píše do žákajdy jedničku. Celá čtvrtina filmu se tak točí kolem toho, jak se točí, obíhá a naklání Země. Tak tohle je opravdu rekordní propaganda v historii dětského filmu. Drsné vymývání mozků. ()
Neskutečně půvabný barevný film, který mi až dosud unikal. Poznával jsem místa, která v podobě, jak byla ve filmu nepamatuji a přes dětsky naivní děj filmu se mi to prostě nějak tak líbilo, i přes ten předvídatelný hokej a legrační zápasy. A nemohu si pomoct - Eva Klepáčová (dej jí pánbůh nebe) byla nádherná ženská... ()
Moc hezky detsky barevny film. Scenar je sice typicky, kdy se kluci na ukor skoly venuji hokeji, aby vse nakonec dali dohromady a jako tresinku na dortu vyhrali dulezity zapas nad Certaky. Natoceno je to ale dobre, dospele postavy (nejvice zaujal Korbelar) moc neprudi a ty detske jsou taky dobre zahrane. ()
Zajímavosti (1)
- Film bol natáčaný v Prahe a v Hradci Královem. (dyfur)
Reklama