Grandhotel je místo mezi nebem a zemí. Místo, kudy plují mraky a lidské touhy. Metaforický příběh je zasazený do slavného hotelu tyčícího se nad Libercem. V něm, jako strážný a vězeň zároveň, pracuje Fleischman, údržbář a amatérský meteorolog, který chtěl mít k nebi tak blízko, jak jen mu to život dovolí. A výš to už nejde. Výš můžou jen ptáci a blázni a Fleischmanovi chybí ještě jeden rok, aby se jím stal. Liberec je pro Fleischmana klec, místo, které ho svazuje dávným slibem a nechce ho pustit za své hranice. Každý den Fleischman myslí na jediné, vznést se k nebi a uletět z hotelu, z Liberce, ze života, který se mu vůbec nedaří. Blázen by sestrojil křídla, Fleischman si šije balon, ve kterém uletí. On není blázen. Mohlo to být už brzy, kdyby mu do života nevstoupila Ilja. Tichá pokojská, která jeho myšlenky táhne znovu k zemi, protože tam patří člověk srdcem. Jenže Ilja není sama, už dlouho se trápí ve vztahu s Patkou, arogantním číšníkem, který je přesně tím důvodem, proč se schovat do mraků. Patka nechce Ilju pustit, všechno, co v životě dělá, dělá přeci pro ně. Pro ni. Pro štěstí na zemi. Jenže Ilju to táhne vzhůru za Fleischmanem. (Bontonfilm)

manonfire

Zase jsme se to chtěli pěkně po česku dojmout příběhem dobrého, leč naivního človíčka s pokud možno těžkou ale neotřelou retardací, či alespoň v tomto případě fóbií, který svůj svět žije pro zcela nepochopitelný zájem. K tomu ve výčtu lidí žijících okolo nesmí chybět přízemní sexistický hulvát v podání Jaromíra Dulavy nebo konzumně ziskuchtivý "kamarád" Jaroslav Plesl, abychom dali vyniknout bezprostřednosti hlavního hrdiny, kterému na pomoc podle předpokladu přikvačí prozřivší Klára Issová. Jenže tentokrát to nemělo hloubku a originalitu si to kompenzovalo v naprostých nesmyslech ale skopčák Pana Mrkvičky. Nudné, bez silných momentů a k tomu to nebylo ale ani trochu zábavné. 30% ()

jatamansi

Ta * je za kameru a pohledy na Ještěd a hory, ale jinak děs a hrůza. Neumím si představit sílu, která by mne donutila se na takový film dívat ještě jednou. Taclík mluvil jako Liška, jeho „prostě jako“ bylo úděsné a škoda, že mne nenapadlo dělat čárky, kolikrát mu tu stupiditu dali do pusy. Děj byl nedotažený, otázky nezodpovězené. Dulavu znám z divadla a je fakt dobrý, ale tady neskutečně přehrával, a těch sprosťáren vážně mohlo být trochu míň. Kdo a proč se jak choval nám tvůrce nevysvětlil a je to jen další důhaz toho, že skutečně dobrý český film stoná na úbytě. ()

P1tr

Marek Taclík opět jako podivím a opět v Ondříčkově filmu. Tentokrát o řád hůře než s Jednou rukou, ovšem stále koukatelně. ()

venca163

Předchozí dva Ondříčkovy filmy na dialozích stavěly. Grandhotel je měl ale slabšího rázu, někdy až trapné. Světlou výjimkou byla pro mě postava Jaromíra Dulavy, taková sranda mi prostě sedí. Koho jsem ale nemohl vystát, byl představitel Patky, Jarda Plesl. Pro mě suverénně nejhorší herecké představení (ze scénáře pro tuto postavu se dalo určitě vytěžit víc, tohle bylo jak z dramatického kroužku ZUŠ). Dal bych i o hvězdu víc, ale film na mě působil neuceleně, místy nudil. Přitom tenhle žánr mám rád. Plus parádní záběry. (70%) ()

standsiller

Pár skutočne skvelých záberov, no zbytočne veľa a fádnych slov. Keby to celé bolo nemé, vypustili by sa zbytočné postavy a zasadilo by sa tam viac logiky, tak by to nabralo úplne iný rozmer. ()

karry

"Proč jíš ty Kinder-killy? Abych nebyla tlustá. Ale ty nejsi tlustá! Jsem, vyšlo mi to v testu..." A spousta dalších skvělých hlášek... Místy je film trochu nudný až stereotypní, ale mě se to jako celek líbilo. Fleischman, Recepční, Ilja, starý "esesák" a především PATKA (pý ejdž tý kej ejdž)- skvělé postavy. ()

Soweek

Tak Ondříček se v tom pozná to je jasný, charaktery postav a i způsob jejich vyjadřování je hodně podobný, ne-li stejný, jako v Samotářích či Jedna ruka netleská. Komedii od toho ale nečekejte, samozřejmě že mnohé scény úsměvné jsou, ale k charakteru filmu to moc nepatří. Film bohužel padá na jedné věci a to je i přes pěkný příběh nezáživnost. V předešlých filmech toto Ondříček zachraňoval několika malými vedlejšími zápletkami, ale zde nic takového nenajdete. 3,5 ()

herr_carter

Obyčejný příběh o obyčejných lidech a reklama na ještědskou rozhlednu, nic víc, nic míň....................moje hodnocení = 5,5 z 10. ()

Dromed

Film byl podpořen státním fondem české republiky pro podporu a rozvoj zkrachovalých rádoby umělců. A podle toho to taky vypadá. Kamera, střih, zvuk, kulisy všechno OK to jsou mistři a ty jsme si zaplatili skrze fond. Ale scénář a režie tedy tvůrčí a nejdůležitější aspekt 0. Normálně by už točili reklamy. Ale u nás né je třeba je podporovat protože kdo si hraje nezlobí a drží hubu. To by tak ještě scházelo, aby ještě i filmaři nadávali na vládu a EU. Co na tom, že není na důchody a infrastrukturu, lidé na to v biografu jistě rádi zapomenou. ()

Borec3

Očekával jsem hodně. Možná až moc. Nástupce Samotářů po hříčkovité Jedné ruce. Ale zklamán jsem z kina rozhodně neodcházel. Hotel má své mouchy a místy je až nehezky prvoplánový a křečovitý (rosnička). Největší výhrady mám k postavě recepčního Jaromíra Dulavy - slizký je úspěšně, ale šroubované prupovídky a laciné vtípky bohužel nezabírají, drtivá většina jeho scén je napsaná "ať se zasmějou", šup a je z toho křeč. Postavičkovost proklamovaná recenzemi mi nepřišla přehnaná a prakticky všichni do podmračného světa zapadají. Muchow odvedl dobrou práci - skoro bych přísahal, že ho jednoho dne Ondříček vzal za ruku, přivedl na Ještěd a nechal pár dní poslouchat zvuky plechu a větru. Na rozdíl od soundtracku k Jedné ruce - odlidštěným chladným baladám - dodává prostředí melancholicky opuštěnou uklidňující atmosféru. Liberec jako takový mě hodně bavil. Issová standart, Taclík boží prosťáček. I jeho hláška "jako prostě" má své opodstatnění pokud přijmeme fakt, že Fleischman je lehce retardovaný. Časem si ho jednoznačně zamilujete. Sečteno podtrženo matematická kritika mi dává výsledek **** (nechci srovnávat se světovým měřítkem, takže čtyři na české poměry.) ()

uzzi

Zajímavě pojatý film (na české poměry). Trochu mě to připomnělo asijský styl, jakási čistota a jednoduchost. No, prostě to působí mírně odtažitě a chladně, jsou tam zvláštní postavy, zvláštní dialogy atd. Zasazení filmu do Liberce a hlavně tedy na symbol města Ještěd jen umocňuje výše zmíněné pocity. Vše však poměrně slušně drží pohromadě a atmosféra spolu s velice povedenou kamerou, nervně skvělou hudbou vytváří dojem něčeho trochu nového v českém filmu (tedy až na to, že nám asi polovina filmů bude končit letem v balónu....). Nemůžu si pomoct, pokud by se film odehrával někde v Soulu a nesl nálepku "Asia", bude hodnocení o deset bodů výše... ehmm. nebo o dvanáct. Do Grandhotelu se vyplatí vstoupit. ()

honzii

Ve filmu Grandhotel se určitě více mluví, než by se slušelo. Nebýt ale té krásné melancholie, vznášející se nad celým filmem, dokonalé formy (na české poměry), překrásné hudby a docela charismatických herců (Issová, Plesl a i Taclík), Fleischmanovo "Jako prostě", Dulavovo "Hulibrka" a podobně bych scénáristovi neodpustil. Grandhotelu podkopuje nohy pilíř, na kterém by měl každý film stát. Tím je scénář a dialogy. ()

velkyvezir

Přesně tento typ filmů mám rád: zdánlivě se nic neděje, ale přitom je zachycena výborně každodennost života. Pro Ondříčka začínám mít slabost a tento snímek se opravdu povedl. ()

joora1

Od tohoto filmu jsem moc nečekal a právě proto jsem byl ve výsledku mile překvapen.Sympatický Marek Taclík alias Fleishman, který si žije ve svém vlastním světě, netají se láskou ke Kláře Issové a vášnivě se věnuje meteorologii mě dostal hned od začátku.Navíc je to poetický příběh s nádhernými obrazy Ještědu a okolí a hudbou J.P.Muchowa.Jako každý český film natočený v poslední době se nevyhne chybám, ale přesto patří k tomu lepšímu co se v českých luzích a hájích vyskytuje. ()

klukluka

Před sedmi lety jsem tomu udělil 3 hvězdičky a po včerejší repríze to tak asi nechám. Přitom jsem si dlouhou dobu říkal, že by to mohl být nejlepší film o autistovi všech dob. To by platilo tak do času 1:05. Pak se do něj, totálního podivína, heftnou všechny tři micky, který se v tomhle filmu mihly, a z českýho, naprosto nenásilnýho Rain Mana se stala tahle blbina. Jenomže o Fleischmanovi coby o autistovi tvůrci nehovoří. V tom případě je to tedy příběh ichtyla, do kterýho se 2 celkem pěkný holky heftnou a jedna moc pěkná si to s ním chce mermomocí rozdat. A to je přinejmenším trochu zvláštní..? Prostě to považuju za něco naprosto nereálnýho, stejně jako na mě marťansky působil Mrkvičkův česky hovořící nácek rozsypávající popel přátel například po různých zákoutích jakési prodejny. Do očí bijící bylo taky dělení lidí na hodňoučký a ty druhý, hnusný bestie. To podle mě něco vypovídá o scénáristově, když ne přímo určité neschopnosti, tak alespoň přinejmenším o řemeslné nejistotě. Ovšem nevím, proč ho tak šetřím, když vyplodil doják o absolutním outsiderovi, kterej svou věčnou nepřítomností na tomhle světě nakonec všem vytře zrak. Celkem brak, co říkáte? Ale nějaký pecky si to zaslouží, i když s těmi třemi je to taková střelba od boku. P.S.: ta moderátorka se tak usmívá, protože má mezi nohama takový ty japonský kuličky. ty, vole, teď to cinklo! vono to cinklo - tohle se fakt povedlo! ()

Seti

Někdy je sice Grandhotel mažná až zbytečně dotažený do extrému, ale jinak se mi překvapivě tenhle film o podivínech a pro podivíny celkem líbil, a to přestože nejsem fanda do počasí, nemám patku, nebyl jsem ve 2. sv. válce a ani jsem nikdy neletěl balónem. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Lék pro zakomplexovaný český film?

Lék pro zakomplexovaný český film?

20.02.2007

Nemůžeme bohužel posoudit, jaké bylo Berlinale, ale s klidným srdcem můžeme prohlásit, že to byl velký krok pro český film. Je to specificky česká vyprávěcí forma, kterou mám rád, ocenil snímek… (více)

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007