Herečka Nikki Graceová dostane vytouženou roli v novém filmu režiséra Kingsleyho Stewarta. Před natáčením se dozví několik zneklidňujících věcí: připravované dílo je remakem polského filmu, který nebyl nikdy dokončen. Jeho dva hlavní protagonisté byli totiž zavražděni. Nikki se během natáčení postupně začne převtělovat ve svou hrdinku Sue a setkává se s mnoha záhadnými lidmi, včetně podivné lidsko-králičí rodinky z ještě podivnějšího sitcomu. Do natáčení se navíc prolíná příběh původního filmu… Taková je ústřední situace, na níž vystavěl své tříhodinové dílo kultovní americký režisér David Lynch. Ve vytváření nejasných, halucinačních a významově mnohovrstevných obrazů zašel autor ještě dál než ve svém předcházejícím díle Mulholland Drive. Inland Empire z názvu odkazuje na skutečně existující obydlenou pouštní oblast nedaleko Los Angeles, avšak má samozřejmě i přenesený význam: Lynch se při tvorbě koneckonců inspiroval svými zážitky z transcendentální meditace. Film vznikal bez scénáře, herci měli k dispozici každý den jen několik stránek s textem. Tvůrce tentokrát použil digitální kameru, u které chce podle vlastních slov již zůstat. (Česká televize)

Lyncha

První část filmu dobrá, prostě Lynch. Popsat se to nedá. Dokonce mi to v té mé soukromé skládačce docela zapadalo a dávalo smysl. Zato druhá část byla horší. Když už kino pomalu začínalo šumět nadějí, že nastává kýžený konec, odebrala se Laura Dern do další roviny svých fantazií, a zatímco šťastně nacházela, co hledala, já se začala pomalu ztrácet. Tohle se zopakovalo asi třikrát, dokud jsem se neztratila úplně. A ze všeho nejhorší byli králíci! Asi tomu dám druhou šanci a uvidím, jestli mému unavenému zraku něco neuniklo, ale moc nadějí do toho nevkládám. ()

/Pablo

Po třech hodinách důkladného výplachu mozku bych potřeboval přinejmenším stejně tak trvající podrobnou příručku, abych alespoň v základní rovině pochopil smysl příběhu. Lynch dovedl své umění do absurdna. Bohužel pro mě je tohle dílo až příliš nestravitelné. Po skvělém a perfektně do sebe zapadajícím Mulholland Drive je Inland Empire nečekaným zklamáním. ()

Joe321

Zatímco u Mulholland Drive a Lost Highway jsem se bavil, se zaujetím sledovaj vývoj příběhu a zajímavě vizuálně zpracované scény, tady to bylo spíš naopak. Začátek vypadal dobře, ale už po hodině a půl jsem byl znuděný, unavený a zmatený nenávazností scén, dialogů a postav. Neměl jsem se čeho chytit, jako by každých pět minut začínal film znova. Člověk prostě nemůže udržet pozornost skoro tři hodiny na něčem takovém. Jediná skutečně výborná věc je opět hudební kulisa, která dokresluje to něco, co se děje. Aspoň konec je pozitivní, ale jinak je podle mě Inland Empire až moc silný koncentrát Davida Lynche. - "This is a story that happened yesterday. But I know it's tomorrow." ()

Martin741

Prekvapivo aj Lynch dokaze but nudny, az neskutocne nudny, ako to dokazuje aj v tomto Inland Empire. Aj ked som velky Lynchov fanda, nechapem rozumom "normalne" uvazujuceho cloveka, co tymto autor chcel povedat. A dost marne som patral po zmysle ci nezmysle filmu : 66 % ()

M.i.k.e

u Lynche je vždycky velká šance, že se úplně nepotkáme a já nebudu absolutně tušit která bije. Stalo se mi to u Lost Highway a částečně i u Mulholland Drive. Jenže zatímco dva zmíněné filmy mě i přes "nepochopení" bavily, o Inland Empire se to nedá říct ani vzdáleně. Samozřejmě platí, že jsem ho opět nepochopil, ale to je tentokrát to nejmenší. Mnohem horší je fakt, že je to extrémní nuda a ty tři hodiny jsou pocitově ekvivalentem zhruba čtrnácti dnů (nebo shlédnutí kompletního Tak jde čas). A nuda k nevydržení by to byla i ve chvíli kdy by stopáž byla poloviční, protože krom Laury Dern tady není ani náznak onoho zvláštního lynchovského kouzla kterým disponuje třeba Lost Highway...30% ()

Rocky88

To si zas soudruh Lynch něco "vymyslel". Zase si hraje s barvičkama, zase představil svůj mozek a zase je to totální nefilm. Pouze sled náhodných scén, které dohromady nedávají smysl a které čas od času něčím spojí, aby se zdálo, že to smysl dávat má - například dvakrát zmíní něčí jméno v po sobě jdoucích scénách, nebo tam dokonce dá i stejného herce. . . Fandové tohoto samozvaného filmaře mě pravděpodobně zlynčují a budou se ohrazovat, že to smysl má. Problémem je, že i kdyby to smysl mělo, názor bych měl stejný, jelikož Lynch nedokáže udržet pozornost, neustále divákovi vnucuje svou úzkoúhlou digitální direct-to-ksicht mířenou kameru, až to vzbuzuje v každé druhé scéně smích, nevěřícné kroucení hlavou a pořádnou závrať. Herci se zmítají v křečích, střihač se zmítá v záplavě nic neříkajícího materiálu a scénář chybí. Tu hvězdičku dávám za pana Kudrnu, ty dvě písničky a za opičku, co všude sere. ()

deepend

Hm, tak o čem to asi mělo být? O herečce, která se natolik zažrala do svojí nové role, až jí z toho hráblo? No první hoďku jsem se tomu snažil přijít na kloub, pak jsem to ale vzdal, protože mi docvaklo, že je zbytečné v INLAND EMPIRE hledat jakýkoliv smysl. Tyhle Lynchovy tříhodinové halušky to byla moje smrt :-) Takže jo Davide natočil sis film pro sebe a divák ať si nasere...Příště by ses mohl zase vytáhnout s pořádnou peckou,přizvat kámoše Angela a dát tomu hlavně hezčí kabát... ()

Silverluv

Po Mulholland Drive a Lost Highway další Lynchova schizofrenní temná noční můra. Tentokrát ještě šílenější a delší než obě předešlé. A pro mě navíc naprosto dokonalá. A to dokonalá tak, že jsem byl přinucen změnit první místo v mém TOP 5. Ano Mulholland Drive vystřídal INLAND EMPIRE. Ani už se příliš nedivím těm nižším hodnocením tady. Nedivím se divákům, kterým se už nechce nimrat v Lynchových snových hrách. Je to film od filmu těžší. Mě to ale sakra baví a užívám si to. Navíc Laura Dern je tady neuvěřitelně dobrá, stejně tak i zbytek hereckého obsazení... Díky za tenhle film Davide!!! ;o) ()

tomtomtoma

Po druhém shlédnutí mě tento film zaujal mnohem více a ne, že bych asi vše pochopil, ale jsem alespoň schopen to přijmout jako celek. Výsledkem je velmi zajímavý film, který chce od začátku do konce mást diváka, záměrně v něm vytvořit chaos a donutit ho přemýšlet o životě. Je to vyprávění příběhu, který se může stát a nosným duchem příběhu je, že každý čin má své následky, někdy i velmi tragické. Příběh je o herečce Nikki Grace (Laura Dern), která se v chystaném filmu jmenuje Susan Blue. Příběh jí přijde vyprávět jedna z Lynchových stálých hereček Grace Zabriskie. Nikki natáčí film s režisérem Kingsleyem Stewartem (Jeremy Irons), kterému pomáhá Freddie (další Lynchův oblíbenec Harry Dean Stanton). Hlavním hereckým hrdinou je sexuální loudil Devon Berk alias Billy Side (Justin Theroux). Ale milostný poměr ve filmu se posouvá do reality, a hlavní herečka se ztrácí a už je pro ní obtížné rozlišit, kdy jde o skutečnost a kdy jde o natáčení. Navíc do toho vstupuje původní natáčení tohoto příběhu, který nikdy nebyl dokončen z důvodu vraždy obou hlavních hrdinů, zvláště zaujmou postavy dívky (Karolina Gruszka) a jejího tajemného muže (Krzysztof Majcharek). Hlavní hrdince se rozpadá hmatatelnost času a děje, na čemž má dílo také její muž Janek (Jan Hencz). O činech, které mají své následky a důsledky, a kde si nakonec Nikki oddechne, protože šlo zatím jen o příběh. Zdánlivě chaotickým přístupem několika zdánlivě odlišných příběhů a několika časových rovin, které se vzájemně prolínají a mění, aby zdůraznili temné stránky lidské duše, kdy jsme schopni vnímat jen svou vlastní osobu a ostatními se cítit jen ohroženi. Zajímavá je také postava Doris Side, manželka Billyho (Julia Ormond). Sen se proměňuje v realitu, abychom zjistili, že realita je sen a naopak. ()

Topco

„Chcem sa prebudiť a zistiť, o čom bol včerajšok. Premýšľať o zajtrajšku ešte nie som pripravená a dnešok mi akosi uniká.“  Nie je to tak elegantne vyskladané ako Mulholland Dr., naračná štruktúra je roztrieštená a doslova (digitálne) rozpitá, ale stále ide o ten nezameniteľný, lynchovský zážitok zo straty orientácie v časopriestore, aký umožňuje imaginácia zvaná film. Záverečná dvojitá katarzia (blúdenie filmovými ateliérmi/úzkymi zákutiami duše + titulková sekvencia) ma dostala. ()

lakikaki

Hoci Inland Empire spočiatku (a celkom často aj počas filmu) vyzeral na průser, koniec to viacmenej napravil a po skončení filmu sa dostavil takmer rovnaký pocit ako po dopozeraní Mulholland Drive. Ale hoci som Mulholland Drive udelil 5 hviezdičiek, s Inland Empire to urobiť nemôžem a to z viacerých dôvodov: 1) Aj napriek tomu, že som si na ňu po takej hodine celkom zvykol, digitálna kamera ma neskutočne rušila. 2) Jedným z kritérií pre film, ktorému udeľujem 5 hviezdičiek je, aby som si ho hocikedy rád pustil znovu - to ale o Inland Empire povedať nemôžem, bude trvať niekoľko rokov, kým sa znovu odhodlám pustiť si ho (okrem iného aj kvôli nasledujúcemu bodu). 3) Môj zadok už nikdy nebude ako bol pred Inland Empire. ()

iommi

ehm, tak, no ... len by som chcel podotknúť, že ľudia trpiaci duševnými poruchami by rozhodne nemali brať drogy a následne potom točiť filmy. Tak asi tak. Ešte predsa len niečo, prezradím vám tajomstvo. Chcete? NIČ TAM NIE JE!!! Ani sám Lynch nevie, čo natočil. A reči o nejakom odkrývaní zmyslu si strčte do prdele. ()

kusper

Tříhodinový lynchovský výplach mozku, po zhlédnutí se můžete zastřelit nebo hodnotit takto... Podle mého nejslabší Lynchuv film... ()

spygirl

Tohle se opravdu nepovedlo. Pouze z úcty k mistru Lynchovi dávám jednu hvězdu. Z toho neustále vyděšeného (s prominutím) ksichtíku Laury Dern mám trauma... --- 20% ()

Eviator

Horor! Příznávám se, že jsem tento film nedokázal sledovat celý najednou. Vždy to bylo tak 10 minut tohohle a pak nějaký jiný veselejší film. Pro mě naprostá vymývačka mozku, která byla místy i nekoukatelná, ale mám ji za sebou. Miluju Mulholand drive, ale tady je pro mě koukatelných tak pět 5minut uprostřed filmu. Jo a Laura Dern místy vypadá fakt hrozně. xD Všechny rychlejší scény jsou v traileru. ()

Plangi

Přiznám se hned ze začátku, že jsem se dostal pouze k 112. minutě. Vypnul jsem. A vůbec mne nezajímalo co mi tahle šáhlost ještě předvede, protože "tradiční" Lynchovy atmosféry a obrazovosti jsem si užil v jeho předešlých dílech a tento trip mi nic jiného nenabídl. ()

dr.fish

Laura Dern dostala opět velkou roli a zhostila se jí se ctí. To jsou ta pozitiva. Jinak ta cesta k osvobození ztracené dívky byla dlouhá předlouhá, ještě že tam byli zajíci a prostitutky, příjemné odlehčení jinak těžkopádného dusna. Jsem zvyklý na přehlednější a kratší vyprávění, takže jsem občas uklimbl a ke škodě to vůbec nebylo. Do finále jsem se dostal stejně a zkrátit se to dalo klidně i o hodinu a půl...50% ()

angel74

Filmu rozhodně nelze upřít atmosféru vyvolávající obavy a strach z toho, co bude následovat. To je ostatně poznávací znamení téměř všech snímků Davida Lynche. Po hudební stránce se jako obvykle nedá nic vytknout a Laura Dern hraje neuvěřitelně skvěle. Jen ten příběh je tak těžko uchopitelný, že se v něm absolutně ztrácím a úplně nevím, jestli se jím chci ještě někdy brodit znovu, abych více pronikla do podstaty myšlenky, kterou chtěl režisér sdělit. I když konec mě docela navnadil, takže kdo ví, třeba někdy v budoucnu při vhodnější konstelaci hvězd dokážu lépe pochopit, co mi zatím zůstalo zapovězeno. ()

Flyer

Něco takového se vskutku nedá pořádně ohodnotit. Stává se mi to sice poprvé, ale já fakt nevím, kolik hvězdiček bych měl tomuto snímku udělit. :) Začátek je relativně srozumitelný, plný dusné atmosféry a fantastických hereckých výkonů. Jenže pak se film zvrtne v maximální psycho, kde už jsem se jaksi nedokázal orientovat. Zajímavé je, že i tak mi ty 3 hodiny utekly poměrně rychle a i když jsem Inland Empire úplně nepobral, tak se mi líbil. Ale hvězdičkové hodnocení zde po mně nechtějte. ()

Všechny cesty vedou do Varů

Všechny cesty vedou do Varů