Let číslo 93 aerolinek United Airlines startoval kvůli čekání na ranveji o něco později. Když letadlo dosáhlo letové výšky, už byly dostupné zprávy o unesených letadlech. Piloti dostali textovou zprávu: "Pozor na vpád do kokpitu, dvě letadla narazila do Světového obchodního centra." O chvilku později do kokpitu vtrhli únosci, z rádia se ozvalo dvakrát Mayday, pak se řízení zmocnil únosce. Pravděpodobným cílem letadla měl být důležitý objekt ve Washingtonu, spekuluje se o sídle Kongresu nebo Bílém domě. Pasažéři uneseného boeingu se telefonicky spojili s policií, linkou United Airlines i svými blízkými na zemi. Dozvěděli se o únosech letadel a jejich nárazech do budovy Světového obchodního centra. Podle rekonstrukce událostí se pak pasažéři odhodlali k odporu. (TV Nova)

Martyr

Tento film neviem okomentovať. Možno by som vedel viesť siahodlhé debaty, či je tento film realitou alebo "skutočnou" fikciou ale komentovať ho bez zaujatosti proste neviem. Preto sa zdržím a napíšem len, že film je to šokujúci a pri pomyslení na to, že tohto všetkého sú ľudia schopní či už na jednej alebo druhej strane sa mi nabíja samopal. ()

Pc

Velice pěkný snímek ale možná že neni pravdivý, musím uznat že to byl pěkný opravdu pěkný film, a nechtěl bych být pasažérem. ()

Elgin

Paul Greengrass nam ukazal poctivy kus prace, ktoru odviedol na tomto snimku, ktory je vynimocny tym, ze sa snazi zmapovat udalosti utoku na USA 9/11 z pohladu nic netusiacich cestujucich. Podarilo sa mu to dokonale az mi z toho naskakovala husia koza. Filmarsky a chronologicky velmi dobre zvladnute takmez az s dokumentaristickou presnostou. Osudy ludi na palube unesenho lietadla a jejich emocie nam divakom prestupovali po kozu kazdym moznym okamzikom. Film rozohodne patri do mojej TOP 20 svojou nezamenitelnou atmosferou a pocitmi ktore vo mne zostali po jeho zhliadnuti. 99% - Na druhu stranu co sa tyka vierohodnosti oficialnej verzi o utokoch na Pentagon, WTC a spadnutim tohto lietadla - povedal by som, ze ma obrovske trhliny a ja len dufam, ze sa najde dostatok ludi s kurazou, ktori sa nakoniec prebojuju k pravde. Co sa tyka padu United 93 - nezostal po lietadle ani mastny flak - kto mi to moze vysvetlit? Skratka nic iba krater bez jedineho srapnelu??? - tomu ja nechcem a ani nemozem uverit! Dalej ako je mozne, ze 9 z 19 unoscov stale ziju a pracuju rozne po svete??? Je evidentne, ze nemohli uniest tie lietadla....Hladanie pravdy preto pre mna zostava zastrete obrovskou clonou aku sposobili pady WTC 1 & 2 a s oficialnou verziou predkladanou masam vysetrovacou komisiou sa neztotoznujem. ()

RadimFišer

Zážitek 11. září 2001 zasáhl každého z nás. Do posledního. Já jsem seděl v křesle u své malé palmy a viděl jsem přerušované zprávy na tv nova. Běžel jsem na zahradu to říci mamce co se stalo v USA. Když jsem přišel nazpátek, o chvíli později narazilo druhé. A já, tak jak jsem zažíval ty zážitky, řekl jsem si, že zemřelo přes 5000 lidí. Chtěl jsem něco udělat jejich jménem. Dosáhnout něčeho vyjímečného. A teďka jsem seděl u filmu, který stojí před všemi ve stejné oblasti. Největší napětí filmu se kumuluju při nárezech letadel, kdy sedíte ve věži a v dálce skrz okna vidíte, jak naráží letadlo do první z budov WTC- Světového obchodního centra. Vedle toho vidíte zprávy. To je vrchol filmu a je to jeden z největších napěťových vrcholů ve filmové kinematografii vůbec, protože k tomu máme všichni vztah. Pak přichází průběh filmem a my vidíme jak se lidé domlouvají, že musí převzít kontrolul nad letadlem. Semknou se dohromady a každý přidá svoji kapku do vodopádu smrští a údálostí. Pak se přes dva teroristy a falešnou bombu dostanou dovnitř. Tedy dovnitř do kabiny. Zde již slyšíte za prokopanýma dveřma opravdu šílený alláh-akbarský zpěv o bohu. Letadlo se kolébá na levou a poté na pravou stranu a vy nevíte co dál čekat. Vidíte skrz okna kokpitu jak se blíží zem a vám stoupá ktev do žil. Jste naprosto přikováni k obrazovce a jenom žesnete, jak se otáčíte hlavou obráceně k zemi. Vidíte Pensylvánskou zem, kde je o pár let později, v současné době postaven pomník s pár lavičkami. Vidíte zelenou zem a zástup stromů tolik podobný přírodě v Česku. Říkáte si, že to samé by se mohlo stát tady. A najednou tma a do toho ostrý ryk písně. Nebo spíše tonu. Ahhhhhh- Černá obrazovka na několik minut oslepí a přicházejí závěrečné informace a poděkování. Nedovolím nikomu, aby byl v našem vzdušném prostoru. Začala válka a my nevíme proti komu ji vedeme. Asi 4500 letadel ve vzduchu bylo nuceno přistát. Obrovké škody za zpoždění, co museli vyplatit pojišťovny. To není nic ve srovnání k ohromným ztrátám na životech, ovlivnění spousty rodin a bolesti s kterou se musejí vyrovnávat dodnes. Já nevím jak vy, ale tady v česku po již po té době 7 let velmi, velmi odeznělo. O pár dní později se k tomu činu a neštěstí přihlásila Al-Kaida. A Usáma bin Ládin. Začala další válka, válka o osvobození Afghánistánu, kde je dnes poměrně svobodněji. Válka proti terorismu začala. Tento komentář věnuji památce zesnulých a všech, kteří se podíleli na ukončení a zvládnutí katastrofy. Film samotný je nejlepší v oboru. Zmiňuji zde dokonalou nestrannost. Sami zjistíte, že jste se ocitli na několika stránách bariéry. Já jsem hlavně fandil teroristům, ale zhnusili se mi až ke konci, kdy tak hnusně řval, jak malé děcko. A pčit ()

RickyFitts

dobrá režie, dobří herci, příšerná hudba na konci a hlavně příliš telefonátů. Kdyby kamera zůstala celou dobu v letadle, mohlo by to být mnohem působivější, 3- ()

Morico

Věděl jsem do čeho du, věděl jsem jak to skončí ... přesto jsem byl v průběhu napjatej, ke konci vynervenej a po skončení totálně šokovanej jako už hodně dlouho ne. Masterpiece! ()

Gastovski

Přiznám se, že před projekcí jsem měl k filmu předsudky. Byly neoprávněné. Jedná se o jakýsi "dokument", jak to ASI 11. září bylo. Čekal jsem smutnou hudbu, zpomalené záběry na americkou vlajku atd. Díky bohu, tohle tam Greengrass nedal. Napětí, hlavně ke konci je až dechberoucí a celková práce ražie se mi taky zamlouvala. Film hodnotím 4*, ale hodnotím film. Události, kterými se film zabývá, na ty mám jiný názor, něž je oficiální verze. ()

Kjuk

Za 3 měsíce tomu bude už 10 let, co se to stalo, ale mráz po zádech z tohohle filmu půjde vždycky. Pamatuju si, když jsem jako dvanáctiletej školák přišel na začátku školního roku ze školy domů a v televizi zrovna ukazovali, jak hoří jedna z budov WTC, během minuty jsem v přímém přenosu viděl, jak druhý letadlo narazilo do druhý budovy, a pak jak se obě složily k zemi. No nic příjemnýho, pamatuju si to živě do dneška. Tenhle film je opravdu velikou poctou pro všechny z letadla a nejen z něj, na konci jsem měl opravdu co dělat, abych to všechno pobral! ()

El-Barto

Hodně silný zážitek, při kterém jsem měl na těle takovou husinu jako snad u žádného jiného filmu. Po takovém formálnějším a vlažném úvodu je finále fakt dechberoucí a nikdy bych si nemyslel, jak mrazivým dojmem můžou zapůsobit závěrečné titulky. ()

pend

Opravdu jsem nečekal tak intenzívní zážitek... Jediné s čím mám u Greengrasse problém, je střih (a to už od druhého Bournea). ()

Flagg

Přestože od začátku víte, o čem film asi bude, a hlavně víte, jak skončí, je to neskutečně silný zážitek. Čekal bych od toho sentiment a doják, ale opak je pravdou. Film je natočený dokumentárním stylem, udržuje si odstup, a tím se stává ještě silnějším. ()

Aere

Ne, nemůžu si pomoct, ale divím se zdejším nadšeným ohlasům a chápu ne tak entuziastické zahraniční hodnocení. Ano, dávám Greengrassovi kladné body za odosobněný, neutrální, dokumentární styl natáčení, kde se nemusíme koukat na americké hrdiny a který nepřetéká patosem. Nicméně 3/4 filmu se de facto nic neděje, sledujeme zákulisí letových center, kde se na vás akorát valí plno „letadlové“ terminologie a po té hodině už mě to pomalu přestávalo bavit, nicméně byl jsem v očekávání vygradovaného závěru. I tak musím říct, že v podání United 93 bylo opětovné shlédnutí nárazu do WTC až nebezpečně mrazivé. Nicméně když už se po hodině a půl dočkáte závěrečného dramatu na palubě United 93, trvá jen asi 15 minut! Hovory domů mi nepřišly snad ani dojemné, spíše zdržovaly (Někdo tu zmiňoval anonymitu a autetičnost, která lépe zasáhla srdce bez lacinného vydírání, nepřišlo mi, právě anonymita a odoosobnění lidí mi nedovolilo to nějak výrazněji prožívat.), nehledě na to, že přestože na palubě připravují vzpouru, ještě asi sto let čekají, než ji vůbec uskuteční. Na co? Takže ano, adrenalin stoupal, jenže to nevyvážilo tu relativní nudu předtím. Naopak už mě v závěru štvali jak dementní teroristé, tak i dementní cestující, kteří ačkoli věděli, že dřív nebo později to naperou do Bílého domu, plácali se hodinu po zádech, aby pak 10 vs 1 skolili jednoho teroristu a zablokovali si uličku ke kokpitu. I přesto nelze zamluvit hodnotu tohoto filmu, který září mezi přeslazenými příběhy o hrdinech, jenž na toto téma byly natočeny. ()

cyphercz

Hodne silnej zazitek... hrozny, co ti lidi museli prozivat, respekt za to, jak se zachovali... vsichni konspiratori, co zpochybnuji osud letu 93 by zaslouzili kopanec do kouli, aby se jim v mozku rozsvitilo:) ()

Eragon93

Klobouk dolů před lidma, kteří se dokázali postavit svému nepříteli v podobě teroristů. Paul Greengrass to navíc provedl výborně, tedy aspoň se mi to moc líbilo. Dokázal pospojovat střípky informací (např. telefonní hovory pasažérů uneseného letadla, videonahrávky útoku) do strhujícího drama (možná až trochu dokumentu), které se, jak všichni víme, bohužel stalo. ()

Chundys

To bylo asi z jiného soudku! Je hezké, že je to podle skutečné události, ale proboha vždyť to byla hrozná NUDA! Půlku fiilmu jenom koukám, jak si každej myslí že nabourali do WTC, pak jak každej bulí a loučí se a hlavně jak se každej modlí ZASE! Dalo by se asi hodně spekulovat o tom jak to bylo ve skutečnosti a já na to sám mám svůj názor, který tady nebudu rozvádět! Každopádně řeknu jediný, nechtěl bych být v té situaci s unešeným letadlem, nebo jakýmkoliv únosem, to opravdu ne, ale tenhle snímek, opět se opakuji byl fakticky NUDA od začátku do konce... ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión