Let číslo 93 aerolinek United Airlines startoval kvůli čekání na ranveji o něco později. Když letadlo dosáhlo letové výšky, už byly dostupné zprávy o unesených letadlech. Piloti dostali textovou zprávu: "Pozor na vpád do kokpitu, dvě letadla narazila do Světového obchodního centra." O chvilku později do kokpitu vtrhli únosci, z rádia se ozvalo dvakrát Mayday, pak se řízení zmocnil únosce. Pravděpodobným cílem letadla měl být důležitý objekt ve Washingtonu, spekuluje se o sídle Kongresu nebo Bílém domě. Pasažéři uneseného boeingu se telefonicky spojili s policií, linkou United Airlines i svými blízkými na zemi. Dozvěděli se o únosech letadel a jejich nárazech do budovy Světového obchodního centra. Podle rekonstrukce událostí se pak pasažéři odhodlali k odporu. (TV Nova)

Matt Raider

Greengrass je génius, nepotřeboval do filmu žádnou hvězdu. Šlo z toho vyždímat ještě více, ale i tak to má své nesporné kvality. (80%) ()

Mimomisu

Netuším, proč má tady tolik lidí tendenci hodnotit film na základě pravdivosti a konspiračních teorií. S tím jděte někam jinam. Ze samotného filmu se dalo vykřesat mnohem víc, opravdu působí lacině, jako dokument BBC (jak už zde někdo zmiňoval), každou chvilku jsem čekal, kdy se po vzoru podobných dokumentů ozve voiceover vypravěče. Bez scénáře, bez napětí (a je jedno, že víme, jak to dopadne), bez postav. Škoda ()

Marys

Zamrazilo. Netradičný spôsob natáčania ma úplne vtiahol. Spočiatku možno trošku menej, dokonca som rozmýšľal, o čom to idem pozerať film, pretože som zabudol, čo mám k dispozícii a o čom filmy čo mám sú, zároveň nemám/stratil som prehľad o ostatných unesených lietadlách z 11.9.2001 a nevedel som ani presne, ako to dopadlo s týmto. O to ale bol film pre mňa zaujímavejší a rozhodne napínavejší. Greengrass aj poriadne zahral na city, triaške sa neubránil snáď nik, kto to pozeral. Okrem iného sa mi páčilo, že tam nebolo zbytočné mystifikovanie a proamerické heroizovanie. Skrátka tak, aby to bolo uveriteľné a aby to človek prežíval s tými, ktorým práve teroristi uniesli lietadlo. Posledná hodina sa zdala ako len krátka chvíľka, tak do seba vtiahla až človek stratil pojem o čase. Neviem, ako United 93 klasifikovať, ale ak to radíme medzi dokumenty, tak ich určite nie je oveľa viac lepších, ktoré som videl. ()

Ollie235

Poměrně věrohodné vyprávění toho, jak ten hrůzný den, který se celému světu vryl do paměti, probíhal. Místy (hlavně na začátku) to má trochu charakter dokumentu, ale to by mi ani tak nevadilo. Spíš mi to zpracování nepřišlo příliš zajímavé. Sázka na neznámé herce se vyplatila a i Greengrass odvedl svou práci dobře, ale nadšení většiny uživatelů rozhodně nesdílím. Zpracované je to kvalitně, ale necítil jsem ani napětí, ani smutek či dojetí - a to bych rozhodně od podobného tématu čekal. Pro mě tak zůstane United 93 šedou myší, ke které se vracet nebudu. ()

Mikino00

Je to silný film, který čerpá z velice silného emotivního příběhu natočený dobře zvoleným polodokumentárním stylem, s dobrou kamerou a autentičností. Jako pocta těmto lidem velmi podařené. ()

Dr Lizal

Víme, co se jim to stalo a kdy se jim stalo, ale nevíme co při tom cítili. A Greengrass dokázal vtáhnout diváka do té hrůzy na palubě, prožívat ji s cestujícími, modlit se za ně a nakonec s otevřenou pusou a husinou sledovat černou obrazovku.Je to tak syrové, že podruhé už bych to vidět nechtěl. ()

Rufete

Kdybych to bral jako film, který byl natočen pouze z nápadu režiséra, tak by měl jistě úspěch. Tenhle film je promyšlený tak, že se dá považovat za něco, co má zapůsobit na lidi po celém světě velice silnými dojmy a poštvat je proti všem nepřátelům Ameriky. V dnešní době už ví dost lidí, že se celá událost ohledně 11. září 2001 nestala tak, jak je v tomto filmu zobrazeno a jak to zobrazují média a noviny po celém světě. V tomto případě nevěřím Americe ani slovo, když se snaží ovlivnit lidi tímto hnusem. Dejme tomu, že nebudu brát ohled na to, podle čeho je film natočen. Když toto pominu, tak je film celkem dobrý, zachycuje strach a napětí, odvahu i touhu něco udělat. Zachycuje mnoho dalších pocitů, které lze dobře rozeznat a skvěle působí na diváka. Přesto se mi tenhle film nelíbí a nikdy líbit nebude. Je mi líto, že mezi tolika inteligentními lidmi tady na ČSFD jsou nakonec jen hloupé ovečky, co budou věřit všem žvástům, které bude Amerika propagovat. Nebo jste snad jen ocenili toto dílo? Víte snad, že se celá událost takto nestala a byla zmanipulována? Brali jste jen ohled na film a na to, podle čeho je natočen, jste se nedívali? Pokud je to tak, tento názor beru. Ale já něco takového ocenit nedokážu. Je mi líto všech, kteří museli zemřít kvůli proradným plánům vlády a mocných. Tento film už nikdy nechci vidět. ()

HonzaSim

I když jsem se na tento film těšil, v první půlhodině jsem uvažoval, jestli to nezabalím. Přes světlejší minuty byla první polovina trochu utahaná. Začal jsem se bavit od druhé poloviny, i když bavit asi není to správné slovo. Od přesunutí děje do letadla šlo napětí nahoru a tam teprve začalo pořádné drama. (SPOILERY: Nikdo z nás si neumí představit, že sedí v letadle a dozví se, že další lety byly uneseny, skončily v troskách World Trade Center a i tento čeká podobný osud. Ta absolutní beznaděj. Jaké mohou mít pasažéři myšlenky když ví, že jim zbývají poslední minuty života? Když došlo na poslední rozhovory se svými blízkými, byl jsem naměkko.) Mnoho let jsem nezažil tak silné pocity, že jsem se začal potit. Závěrečný "nervák" neměl chybu až jsem byl ohromen. Přísahám, že kdyby první hodina spíš nenudila, rozhodně bych udělil pět hvězd, takhle je to "jen" na čtyři. 75% ()

Kejf.

Tak spatnej pocit ( v dobrym slova smyslu) jsem z zadnyho filmu snad jeste nemela... i kdyz vsichni vime, jak to dopadlo, posledni minuty si ohlodate nehty na rukou az do krve. ()

Matros

Dechberoucí, zdrcující a zásadní film, který je i po druhé projekci stejně mrazivý. Paul Greengrass by mohl učit ostatní, jak budovat atmosféru a gradovat příběh. Zajímavostí je, že Ben Sliney (a dalších minimálně 10 osob) hrál ve filmu sám sebe. Z osobních důvodů jsem se rozhodl, že film opravdu popisuje (víceméně) skutečnost, která se 11. září 2001 odehrála - oficiální verzi. ()

kamigava

Čekal jsem, že tenhle film popisuje události v letadle, které narazilo do jednoho z dvojčat v NY. Také jsem předpokládal, že film bude vyprávěn chronologicky. První polovina je velmi hektická a ukazuje většinou jen zvýšenou aktivitu v řídících centrech mezi operátory apod. Druhá polovina už se více věnuje napětí a akci přímo v letadlle. To se mi líbilo víc a myslel jsem, že na tom bude postavena většina filmu. Let číslo 93 popisuje právě méně známý a rozsáhlý případ, který byl jeden ze čtyř unesených letadel během 11. září 2001. Až do zhlénutí tohoto filmu jsem netušil, že se odehrály další dva útoky mimo WTC (jeden v Pentagonu a let č. 93 měl údajně spadnout na Bílý dům či kapitol) Bylo dobře, že režisér vybral úplně neznámé herce. V rolích pilotů a letušek byli skuteční lidé dané profese. Kamera byla sice sem tam roztřesená, ale to bylo asi schválně, aby se vyvolalo větší napětí. Vygradovaný konec se mi ale hodně líbil. Pasažéři se snažili v posledních minutách přebrat kontrolu nad letadlem, ale bohužel jim to nevyšlo a zřítili se do polí. Kdybych to viděl tenkrát v kině, asi bych už nikdy nechtěl letět letadlem. Trochu váhám i s vyšším hodnocením, ale moje očekávání byla jinačí. Každopádně je to napínavý film inspirovaný skutečnou událostí, který mě zaujal, ale celkově ohromil až v druhé polovině. 60 % PS: Chtěl jsem se podívat na tenhle film, protože za pár dní poletím po hodně dlouhé době do Říma se ségrou a už mám koupené letenky. Mám z toho trochu pochybnosti. Musím zaklepat. Držte nám palce. ()

bobstock

Nejemotivnější výpověď tragédie 9/11. Husí kůže, bolestivý pláč...výjimečná gradace filmu, kterou opravdu jinde neuvidíte. 90% ()

filipvrbik

Dobrý film, ale ze začátku celkem nudný, než se dostaneme k samotnému letu, tak je hodina pryč...Jinak natočeno je to výborně i konec se mi líbil, jen asi příliš brzo po 11.září a je to hodně ovlivněno tehdejšími emocemi - zajímalo by mě jak by vypadal film teď (možná by nebylo od věci natočit film ke dvacátému výročí útoků na WTC). To, že film nic nevysvětluje podle mě taky není dobře, protože nejmladší generace se v tom ztratí...80% ()

nany2121

Nebyť posledných 20 minút, tak to hodnotenie by bolo ešte o kúsoček horšie. Ináč film nejako zvlášť nezaujal. ()

Renfield

Zatímco dění v řídících věžích sleduji, na palubě United 93 jsem jeho součástí. Souhra dispečerů seznámí se známou situací (přesto, vidět ten náraz znovu a v tomto podání...), postupně buduje napětí a děj především po uvědomění si situace zintenzivňuje. Vše působí jako dokumentární rekonstrukce, takže těžko pro natočení této látky najít někoho vhodnějšího, než je právě Paul Greengrass. Jeho už klasické pojetí vtahuje více právě na palubě United 93 a dává pocit, že to ve skutečnosti mohlo proběhnout velmi podobně. Ta je obsazena méně známými herci, jejichž výkon se dá označit za trefně civilní a to včetně naprosto uvěřitelných telefonátů blízkým. Kamera nezná klid, často je v detailním záběru na tváře herců, aby ten nejsilnější záběr vůbec přišel nakonec... ruce. John Powell tentokrát nic nežene kupředu, není to třeba, jeho hudba je vlastně velmi tichá, přesto však nepřeslechnutelná, atmosféru dotvářející. V závěrečném boji o kokpit jdou intenzita a prožitek k maximu. Greengrass navíc nepotřebuje "krásné" závěrečné obrázky, tam kde by je jiní zařadili, on hodí titulky a diváka sráží k zemi. 85% ()

rcorp

Zvlastni, i kdyz uz bylo letadlo kousek nad zemi, tak sem porad nekde uvnitr doufal, ze ho vyrovnaji... Neuveritelne silny zazitek... film neposkytuje ani chvilku oddychu, zadny slow-motion, zadny prostrih na klidne misto... jste tam, prikovani v sedadle, sokovani , paralyzovani... ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión