Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Brouk v hlavě patří k nejlepším a nejhranějším komediím francouzského klasika secesní frašky Georgese Feydeaua. A to nejen pro znamenitě napsané komediální situace, ale taky pro výborně napsané postavy. Feydeau je taky ovšem autorem, který ve zběsilém tempu svých komedií už zachycuje i životní styl nastupujícího století, tedy století 2O. V inscenaci Městského divadla Brno je secesní idyla přítomna už jen v hodinovém hotýlku U galantní kočičky, běžný život pohltilo zcela nové století. Také titulní postava hry, úspěšný podnikatel Viktor Emanuel Champboisy a jeho dvojník, hotelový sluha Bouton, není pánem ve středních letech, ale mladým mužem, jehož nečekané manželské potíže jsou o to nečekanější. V hlavní dvojroli uvidíte vynikajícího Jiřího Dvořáka. Ovšem také ostatní role jsou hrány s mimořádným nasazením a přesností, jakou tento žánr vyžaduje. Připomeňme alespoň Zdenu Herfortovou, Janu Musilovou, Erika Parduse, Josefa Juráska, Igora Ondříčka a další. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (37)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Naprosto dokonalé zpracování a především obsazení. Když jsem byla na tomto povedeném kousku v divadle, měla jsem ohromné štěstí, že vypadl elektrický proud. Ne, nezbláznila jsem se, skutečně ta půlhodinka byla naprosto úžasná. Herci si užívali a my s nimi. V té chvíli zrovna seděl na scéně Karel Janský, ledva zhasla světla, oznámil nám, že se tady bojí. Záhy nějaký šikulda povalil kulisy, Zdena Herforotvá ztratila obuv a Igor Ondříček stud. Posledně jmenovanému se to málem vymstilo, neb se rozhodl pod rouškou tmy běhat po jevišti zcela nahý. S jeho plánem však nekorespondoval plán oprav energetiků a tak se Ondříček prchal skrýt před zraky již opět vidícího obecenstva skutečně na velmi poslední chvíli za první kulisu. ()

gabin(a) 

všechny recenze uživatele

To je fajn, že se tu dá brněnská inscenace ohodnotit! Je totiž tak asi za deset hvězdiček, absolutně nejlepší ze všech verzí ( no, tu s Belmondem jsem pravda neviděla, mám jen fotky). A s klidným svědomím můžu říct, že takhle jsem se v divadle nasmála už jen v Divadle na provázku kdysi dávno, když tam kralovali Pezza versus Čorba a spol. Kromě neuvěřitelného Jiřího Dvořáka tu září epesní I-o O-í-ek, totiž Igor Ondříček jako Kamil, Erik Pardus jako svůdník Tournel a Zdena Herfortová jako Luisa něco něco něco Homenides y Histangua se svou opileckou kreací. No a Ladislav Kolář se svou slovenskou-maďarskou španělštinou s obraty typu les parchantos=děti. Vlastně všichni. Přestože moje děti viděly inscenaci jen v TV, milují Brouka a všechny herce v něm taky, a to je snad dostatečným důkazem kvality představení, protože divadlo v televizi funguje fakt málokdy...... ()

Reklama

argenson 

všechny recenze uživatele

Dávám plnej počet, ale úplně fér to není. Nehodnotím totiž tenhle televizní záznam, kterej jsem neviděl, ale to, co se mi poštěstilo vidět v divadle. Ano, poštěstilo, protože jakýkoliv další pokus vidět to znovu byl marný. Městské divadlo v Brně má Brouka v hlavě na repertoáru už šestnáct let, ale lístky se prakticky nedají sehnat. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Tahle divadelní fraška se autorovi povedla a brněnská daptace z roku 1998 patří k těm nejlepším. Ať jsem to nepředpokládal, Jiří Dvořák se mi v hlavní roli líbil ještě víc než Viktor Preiss. Ten nepřítomný pohled a hučka na hlavě byly dokonalé. Obsazení nemělo jednoduše chybu. Celkový dojem: 95 %. Vkusná lidová zábava. ()

Ištván87 

všechny recenze uživatele

Jiří Dvořák exceluje v klasické hlavní dvojroli v klasické hře Georgese Feydeaua. Tuto hru jsem sice viděl jen v televizním záznamu, nicméně to mi ze zážitku skoro nic neubralo. Jak už jsem říkal, Jiří Dvořák byl naprosto bezkonkurenční (verze s Viktorem Preissem a Vlastimilem Brodským jsem viděl v těch televizních zpracováních, a ta nikdy nebývají stoprocentní - alespoň ta inscenace s panem Brodským byla příšerně ošizená o diváky, což se určitě taky podepsalo na hereckých výkonech), odlišuje od sebe ty postavy úžasně - když se snažil utéct ukrytý pod kobercem, tak jsem padal pod stůl. Ale ani zbytek hereckého ansámblu nezaostává. Diváci, kteří nemají možnost dostat se na některé představení tohoto divadla budou herci známí nejvíc podle hlasů (snad vyjma tváří Jiřího Dvořáka, Zdeny Herfortové, Zdeňka Junáka a Erika Parduse) ze seriálů typu Komisař Rex. Ale když jsem je viděl v akci, tak jsem si smíchy málem vyvrátil sanici. Celý soubor se skvěle doplňuje, hra je podávána ve svižném tempu s trošku modernějším přístupem, než výše zmíněné inscenace a herci se předhánějí, kdo si víc podmaní srdce diváka. Já osobně se rád nechám okouzlit, čili za mě 100%. ()

Galerie (25)

Reklama

Reklama