Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

SOLOM.

O horor jsem tady moc nezavadil, ale dramatických pasáží je zde spousta. Začátek filmu mě příjemně naladil jenže potom se vypravování a směr kterým se snímek vydal začal připomínat harlequinskou knihovnu. Sledování výroby všemožných vůní a parfémů byl určitě zajímavý pro ženskou část publika, ale mě to zrovna dvakrát nesedlo. Docela jsem se začal nudit a nezachránil to ani Jeanův přesun do malého městečka, kde začal vraždit. Ke konci šla už ponurá atmosféra úplně do háje a dostavila se chvilka romantiky. Závěrečné orgie a grupáč na popravišti už jen podtrhuje francouzsko-španělskou zvrhlost prosadit do svých kousků i trochu té erotiky. Mě rozhodně tenhle snímek na prdel neposadil a budu se v budoucnu hodně přemáhat, abych si to pustil znovu. ()

Sofia

Přehlídka naturalistické ošklivosti...do nebe vynášenou knížku od Patricka Süsskinda jsem četla, ale nelíbila se mi - všechno se mi zdálo příliš naturalistické, což nedělá dobře mojí imaginaci :-) Na film jsem šla jen kvůli Tykwerovi. Film je skoro doslovným přepisem knihy, ale ztrácí trochu na atmosféře. Ve filmu se střídají ošklivé obrazy středověké Paříže (rybí trh, kde se hlavní hrdina narodil) s krásou provensálských levandulových polí...vraždy za účelem vytvoření nejkrásnějšího parfému na světě...A mně se to prostě nelíbílo. Herci fajn, hudba fajn, ale chvílemi nudné a nechutné. To je ale jen mé hodně subjektivní hodnocení, věřím, že film bude přijat s nadšením, stejně jako v Německu. ()

Exkvizitor

Tento Tykwerův film je strhujícím opusem o naší věčné (marné, stejně jako hloupé) touze dosáhnout absolutní dokonalosti. Jde o legendu - tudíž je zcela na hlavu padlé vyčítat mu nějakou nerealističnost. Nerozumím zde tvrzením některých, že nebyli spokojeni s fantasmagorickým závěrem - mám to chápat tak, že předchozí zjevně nepravděpodobný a silně metaforický příběh se vám jevil jako "dle skutečné události"? - Parfém je dále dílko totálně postmoderní, umně nasycené nejrůznějšími odkazy - od filmově-hororových (namátkou Dům voskových figurin, Peeping Tom, Osvícení) po literárně-bájeslovné (třeba Krysař). - Vizuální a s ní úzce související režisérská stránka jsou tykwerovsky dokonalé a řada scén proto naprosto dechberoucí (např. sledování a vražda první oběti). - Jenom ještě drobná poznámka, opět ke komentářům některých: Příběh filmu se neodehrává ve středověku, ale v polovině 18. století. - Tedy ne že by na tom záleželo. :o) ()

mm13

Podľa mňa nezvládnutý prepis literárnej predlohy. Pár záberov na nos mi svet pachu nepriblíži, chcelo to ísť ďalej... Parfém si žiadal európskeho režiséra, to je fakt, ale nie Tykwera. Ten chlapík absolútne nedbá na príbeh, postavy sú pre neho tiež len figúrkami na šachovnici, stará sa výhradne o formálnu stránku veci a ani o ňu sa nestará neviem ako objavne (i keď sa snaží, mocno snaží). Čím si podkopáva nohy a ja celkom výnimočne kričím s davom - ZÁVER JE PRÚSER... to pred ním ale tiež nic moc, veríte tomu len tak-tak! O mesiac nebudem vedieť, že som Parfém videl. Že som ho čítal pred takmer 20-timi rokmi, si pamätám dodnes... ()

snaked

Asi trochu nespravedlivé hodnocení. Film mě však nechal chladnou a ničím nepřekvapil. Knihu jsem četla a byla jsem zvědavá, jak si Tykwer poradí s předlohou...//// Myslím, že kdybych knížku nečetla, můj zážitek by byl větší. Takhle jsem od 1. minuty věděla, co bude následovat. ///// My mistake...///// Ani Alan Rickman, jakkoli ho mám jako herce ráda, mě nepřesvědčil, že to, co sleduji, je víc než věrná filmová adaptace literárního díla... ()

Morholt

Jeden z nejoriginálnějších filmů, jaký jsem vůbec kdy viděl. Obrazově nádherné, podbarvené neméně krásnou hudbou, sugestivně podaná špína pařížských ulic a jejich samostatný život v 18. století a to vše doplněné kvalitními hereckými výkony - Rachel Hurd-Wood je víla. Zkrátka mě příběh mladíka, který se se smysly, jež by mu mohl zvidět elitní policejní pes, honí za tou nejideálnější vůní, nadchl a neméně mě nadchl alegorický konec, jenž dal celému příběhu úplně jiný rozměr. Tleskám. 95% ()

Sawy

Film tří tváří.První část filmu je v podstatě klasické historické drama s občas až groteskním nádechem(úvodní porod) a zajímavým hlavním hrdinou/úchylákem,kterému je hodně těžké,ba přímo nemožné fandit.Tady bych dal 4*.Druhá část se změní v napínavý kriminální thriller,při kterém člověk ani nedýchá a když hrdina dokončuje své démonické dílo,mrazilo mě po celém těle.Tady je to určitě na 5*.A konec? To je něco neidentifikovatelného,naprosto šíleného a nepochopitelného,co do té doby skvělý film s náběhem na maximální hodnocení hodně srazilo a dávám mu stěží 1*.Ve finále je to tedy něco mezi třemi a čtyřmi,ale za skvostného Alana Rickmana,perfektní atmosféru a Tykwerovu jistou režii musím dát čtyři.Ten konec byl asi dědictvím knižní předlohy,takže ho nějak překousnu. 75 % ()

Richie666

Poprvé mě to neuvěřitelně iritovalo, napodruhé velmi líbilo. Takže sem prdnu tři hvězdičky a nechte mě bejt, tenhle film je divnej :))) ()

Katullka

Nejen češi výborná práce. Čekala jsem mysteriózní hloupost v hollywoodském podání. Dojala mě německá herečka a okouzlil mě scénář. Všemu dalo perlu podoba filmu. Jen tak dále. Tenhle film mě prostš uchvátil a miluji ho. ()

Jansen

Audiovizuální orgasmus. Něco podobného jsem naposledy cítil při Fontáně Darrena Aronofského. Originální příběh postavený na morbidní kráse se znaky dekadence. Těch 147 minut jakoby trvalo celé věky a přitom bych se na tento film vydržel dívat ještě mnohem déle. Výborně napsané, neskutečně působivě natočené a excelentně zrežírované. Hrdinův parfém snad působil i na mě. V kolonce žánrů mi chybí slovo fantasy, které by asi nejlépe vystihovalo atmosféru tohoto skvostu. ()

jhrasko

Formálne až omračujúci biograf, ktorý fascinuje a zároveň si svojou dokonalou estetikou ubližuje. Výnimočnosť ruka v ruke s osamelosťou a krehkou dušou - to všetko si pýta nenápadnejší a menej okázalý spôsob výpovede. ()

Lacike

Príbeh o netradičnom sériovom vrahovi, ktorý je podaný rovnako netradične. Možnože tam sú nejaké logické prešľapy, ale jednak je samotný príbeh neskutočne pútavý (najviac ma bavila časť s Hoffmanom) ale hlavne tu sú absolútne dokonale cez obraz sprostredkované rôzne vône a pachy. Fakt som mal chuť sa pri tých príjemných sa zhlboka nadýchnuť a pri tých nepríjemných zapchať si nos. V tomto smere je film výnimočný. No a ako bonbónik tu máme tripové finále. Po tomto filme som mal dlho problém diabolského Whishawa akceptovať ako toho typického chudáčika akého bežne teraz hráva. Je to fakt borec. 10/10. ()

5150

Přinejmenším zajímavý snímek, který zejména svým koncem vyvolá rozporuplné reakce. Po filmu NEBE jde o další "akademický" Tykwerův počin, a doby, kdy nechal běhat Lolu v ulicích Berlína jsou asi nenávratně pryč..)) ()

maseer2

velké zklamání.. první hodina není vůbec špatná, ale s odchodem Dustina Hoffmana ze scény a přesunem hlavního hrdiny z Paříže do Grasse začíná jedna velká nuda, která je korunována velmi zvláštním koncem.. k tomu ta přemrštěná stopáž ... 2* P.S.: uživatel Legas to ve svém komentáři krásně rozebral :) ()

rawen

Jako má i parfém více navazujících složek, tak i tento film - od počátečního nadšení k zaujatému sledování, mírné nudě až po zklamání ze závěru. Závěr je totiž celý špatně, stáhne s sebou celý dojem z filmu, takže jej nezachrání ani skvělá výprava nebo například snad největší milostná scéna v historii kinematografie. Hrozná škoda, hrozná. 7.5/10 PS: druhé shlédnutí - tentokrát mi závěr nevadil, těžko hledat opojnější film, Tykwer si vytyčil úkol a zvládl ho skvěle, s velkou chutí podléhám a zvyšuji hodnocení na 8.5/10 ()

Silence

Pro toho, kdo si dá tu práci a v průběhu filmu nebude líný představovat si, jakou sílu může vůně mít a jakou roli hraje čich v přírodě a zvířecích pudech, bude Parfém skvělým zážitkem. Ostatní tenhle neotřepaný a originální snímek nejspíš tolik neocení. Nicméně pro mne se Tomu Tykwerovi povedlo převést tuto esenci na plátno na jedničku. Škoda trošku slabší, rozvleklejší a ne tak stylové prostřední části. Velmi silné 4*. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)