Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

mr_radek

Knihu jsem nečetl, takže se pokusím ohodnotit jen z diváckého pohledu. Líbil se mi hlavně pěkný umělecký obraz, jakoby se snažil ukázat nám krásu těch všech vůní přes obrazovku. Děj příjemně odsejpal, vyvíjela se z něj zajímavá krimi zápletka, postupně ale vše přešlo v rutinu, vraždy se začaly opakovat, vše jako přes kopírák, ovšem touha po poslední oběti vše vygradovala a upřímně jsem nečekal, že Rachel Hurd-Wood skončí, jak skončila. Nicméně poté bych film zastavil a nechal běžet titulky, závěrečné orgie na náměstí mi film úplně znechutily a shodily. Takže celkový dojem mírně smíšený. ()

janejudyjune

Vždy jsem si říkala, že by to mohl být dobrý film, ale podívat se na to mě donutilo až to, že jsem se o tom zmiňovali v dějepise. Nebylo to špatné. ()

Chillik

Stejně jako knižní předloha nemusí svou brutalitou a detailním popisem odporných věcí sednout každému...ale mně tedy ano. Slabší povahy, které si zrovna nelibují v přervaných pupečních šňůrách, hromadných orgiích a úctyhodných řadách mrtvol si na svoje nepřijdou - žádnou romantiku ani spravedlnost nečekejte. Na film se podívejte, pokud se vám líbila kniha (které se film opravdu blíží, ačkoliv doslovné citace jsou občas trochu těžkopádným způsobem), vyžíváte se ve hnusu nebo stojíte o příběh chlapce s nadpřirozenými schopnostmi podaný...trochu jinak. Na film se nedívejte v případě, že nerozdýcháte trochu rybích vnitřností, teplého tuku a mrtvých panen. ()

bruker

Po druhém shlédnutí filmu potvrzuji 5 hvězd .Čekal jsem, kdy se z filmu začnou linout vůně a jiné pachy z tržiště. Bohužel nemožné. ()

phoenix9

Najprv som zvažoval 4* ,ale nechal som film v sebe "pôsobiť" , a následne po troch dnoch som sa rozhodol pre plný počet. Je to natočené kvalitne a výkon hlavného predstaviteľa by som nazval: démonický. 85 % ()

fajntomas

Ukázka toho, jak ze slušného thrilleru kolem 4* spadnout díky absolutně komickému závěru na smetiště filmů. Navíc mi tam nesedí projev postavy a volba herce, je to trochu přehnané s jeho zaostalostí trochu jako tarzan. Za námět a celkově film bez konce ani 50%. ()

C.A.T.

Nelíbilo se. Přišlo mi to divné,místy nechutné a konec mě rozesmál. Pokud takto měl film působit správně, tak jsem asi celek nepochopila... Nehledě na silně nesympatického hlavního hrdinu.. ()

BH7

Wow, docela slušný, ještě když si vezmu, že mají tvůrci usnadněnou práci, protože pachy se nedaj šířit přes obrazovku. Film je pěkně technicky propracovaný i do detailů a nechutnost dané doby to všechno pěkně okořeňuje a jelikož se mi právě tahle doba i lidé v ní dost hnusí, tak byl film pro mě o to větší zážitek. ()

terez_p

Poprvé jsem to viděla v nějakém filmovém klubu, po jehož konci všichni lidi odešli a já tam pak ještě zůstala sedět, protože jsem nebyla s to se odtrhnout. Film, který vám nabídne pestrou škálu všeho od veškerých smradů z tržiště, kde se vylívají splašky, hnijou ryby a rodí se vrazi, přes výrobny parfémů, kterými se voní i nejvybranější nosy přední francouzské smetánky...ta smyslovost je fascinující...a vy po celou dobu uvažujete, jestli je ten mladý Grenouille víc geniální než zvrácený anebo naopak. A finální scéna je ze všeho nejlepší. ()

dasl

Príbeh, výborné. . pozitívne z filmu - nápad z rozprávačom ktorý vás sprevádza dejom . No aj tak sa neubránim názoru že niektoré veci je lepšie čítať ako pozerať. ()

LiSaiFun odpad!

Je to jasné, ten parfém existuje! Všichni, kdo dali téhle slátanině pět hvězdiček, si ho totiž museli čuchnout. ()

Statista

Velmi podařený film. Předem musím říci, že jsem knižní předlohu nečetl a film jsem viděl po částech, takže můj celkový dojem možná není tak perfektní. Film mne bavil a to z jednoho zásadního důvodu: je jiný. Zcela neobvykle se totiž zaměřuje na kombinaci dramatického příběhu a filmovou představu jednoho ze základních lidských smyslů, totiž čichu. Scény s čuchajícím slídilem mají své zvláštní kouzlo. Trochu mi však vadil podivný konec, který podle mě trochu postrádal smysl. ()

Lubyk

Autorům se musí nechat, že i když televize nesmrdí, resp. nevoní, podle scény, tak já to cítil. Cit a důraz s jakou je na nás přenášen všechen lesk a bída, tedy vlastně (hlavně) smrad a vůně středověku, je smeknutí klobouku hodna. Mám rád autenticitu. Vůbec nevím, jestli to tak ve středověku mohlo vypadat, každopádně si to tak ale představuju. Chladnokrevnost a neschopnost ukončit svoje mistrovské dílo je brutální i přes veškerou poetiku, s jakou je příběh vyprávěn. Připravte se na úchvatnou výpravu, na které vás nikdo nebude šetřit, ale budete si ji pamatovat ještě hodně dlouho po tom, co skončí. ()

adelfilm

Tento film na pustila učitelka francouzského jazyka. Ještě, že jsem ji stihla zatrhnout postit konec. Konec je velmi zajímavý a nečekaný. Ale zkuste třídě puberťáků ukázat náměstí plně nahých lidí. Příběh je velice fascinující a prostředí až geniálně nechutné.:D ()

Ospalek

Nepředvídatelný film. Středověk a k tomu ty úchvatné scény s využitím detailů... No a závěr mi vyrazil dech, naprosto neočekávatelný. Jednoduše šokující snímek, šokující a nedoceněný. ()

mdf

Zajímavý námět,k pochopení jak získávat vůně,ale pak je tu najednou vůně a pro všechny jsem nevinný,logika filmu se občas ztratila pryč,konec. na sebe něco a pak jenom hadry.....nedefinovatelný....zbytečně dlouhá stopáž......možna se píše rok 2017 a tak mě to až tak nenadchlo......... ()

andy60

Musím uznat, že si ten chlápek šel tvrdě za svým, nebál bych se dokonce prohlásit, že šel přes mrtvoly.. Napoprvé mě to moc neoslovilo, při druhém shlédnutí jsem byl spokojen. A ta finální scéna na náměstí - tu si musel komparz neskutečně užít. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)