Rozsudky soudce Ooky (TV film)

• Československo

Hedvábí a slzy

(Československo)

Pohádka

Československo, 1988, 62 min

• trinan_kop

Čakám či češi natočia africkú rozprávku, kde budú hrať češi s tvárami nakrémovanými do čierna. Je to trapas, toto nieje japonská rozprávka, pretože vo feudálnom Japonsku neplatila "spravodlivosť pre všetkých" ako Donutil vraví v tomto paškvile. Tam mohol samuraj rozsekať roľníka, ktorý sa naňho škaredo pozrel, a nikto mu ani slovo nepovedal. Proste hlúposť. A ešte tie uniformy súdnych strážcov, úplný trapas - s realitou to malo spoločné asi toľko, čo simpsonovci s reálnym životom v USA.(10.8.2011)

Česká orientální studiovka ze série podobných. V téhle se Donutil Ooka s falešnou pleší prezentuje coby soudce rafinovaný jak cukr a chytrý tak, že by mohl chytat myši do ruky. Ukázka toho, že pohádka nepotřebuje velkou výpravu, aby děti zaujala, a že děti nejsou blbci, aby se na ně muselo mluvit v holých větách a všechno jim předžvýkat, aby to pozřely a strávily. Ani slovem tedy nezmíním to, že soudce sám vznesl obvinění, poslal obviněné do vazby a následně bez dalšího, jako třeba bez procesu, vynesl rozsudek. Děkuji uživateli flanker.27, že mi tenhle kousek dětské nostalgie připomněl.(8.4.2013)

Velmi zajímavá pohádka pro středně starší děti. Nakonec, metody, které soudce Ooka používá, se dají jednoduše aplikovat v normálním životě, jsou-li k tomu podmínky nebo to situace umožňuje. Například. Máte obchod nebo firmu. Přijdete ráno do práce a najdete tam všechny zaměstnance a věci na vašem stole zcela rozházené. Chybí vám peníze na výplaty! Nyní uděláte na své podřízené malou lest. Řeknete, že v jedné místnosti máte takový zvláštní bojler, který se utrhne, když na něj šáhne zloděj. Po jednom budou chodit a šahat na bojler (v pohádce to byl kouzelný zvon). Potom si je necháte nastoupit a řeknete, že bojler byl natřen speciální tekutinou, která barví ruce, a budete chtít, aby všichni ukázali své dlaně. Kdo se bude zdráhat, ihned se prozradí. Prozradí ho jeho svědomí. Proviněného zaměstnance můžete přísně potrestat. Třeba jej propustit na hodinu. Nesmíte ale zjistit, že na výplaty nemáte ne proto, že jste byli okradeni, ale proto, že velmi špatně hospodaříte. Může být, že to je ve finále tak, že vás přímo okradla naše vláda. Jste pak obětí toho našeho báječného raně kapitalistického režimu. Jak ale donutit tyhle panáčky, aby si šli šáhnout na váš kouzelný bojler a ukradené peníze vám vrátili, netuším. Na to jsem viděl příliš málo pohádek.(22.10.2012)

Československá televizní pohádka z unikátního středověkého japonského prostředí zpracovaná a natočená brněnským televizním studiem. Poutavá pohádka vypráví o nově příchozím soudci Ookovi, jenž na sebe brzy upozorní svou neúplatností a svým citlivým přístupem k zákonům a spravedlivými a netradičními rozsudky rozličných sporů. Moudrého soudce ztvárnil M. Donutil a ve vedlejších rolích můžeme zhlédnout mnoho známých tváří brněnských herců. Soudního zapisovatele představoval J. Dulava, druhého soudce J. Kuneš, nejmocnějšího muže v kraji pana Ki si zahrál P. Kunert a v menších rolích zlodějíčků, kapsářů a osob spoléhajících na spravedlivý a příznivý rozsudek se objevili M. Suchánek, S. Zindulka, L. Baselides či J. Tomek. Výprava, kulisy a kostýmy jsou na obvyklé, jednoduché televizní úrovni, avšak kouzlo této mimořádně povedené a oblíbené pohádky tkví v originálním orientálním prostředí a šalamounských rozhodnutích titulní postavy, jenž si díky neustálému povyku v soudní síni ani nemohla v klidu náležitě vychutnat svůj oblíbený nápoj. Hodinová pohádka E. Sokolovského neztratila nic ze svého půvabu ani po letech a právem patří k nejlepším a nejzajímavějším dílům své kategorie.(20.5.2018)

Donutil v kimonu se samurajským mečem, to musíte vidět. Je to pohádka spíš pro starší děti, ale líbí se mi, že v dítěti vidí pozorného a inteligentního diváka. Dítě se tu musí zamýšlet nad dopady jednotlivých rozhodnutí a nad tím, co je v daném případě správné. "Zákon je nástroj, se kterým se musíme učit zacházet."(21.3.2007)