V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (Cinemart)

Minimie

Nerada to říkám, ale tenhle film mě prostě hrozně iritoval. Vlastně na něm asi není nic extra špatného, ale už dva dny přemýšlím, co mi tak nesedlo... Možná je to jeho přehnaný marketing, který podle mě musí do kina nahnat víc lidí než na dokonalého Liona nebo Hacksaw Ridge. Nebo ten perverzní režisér/scénárista, který musí mít hluboký výstřih snad v každém druhém záběru - a nejlíp ty holky ještě hned na začátku svlékněte, ať jsou po zbytek filmu v kalhotkách! Nebo že by mi vadilo jednoduše to, že tenhle film je komerční kravina, která si hraje na něco víc, než je..? No abych to shrnula, já a Split prostě kámoši nebudem. ()

Redi

Byl jsem z toho sám takový rozpolcený. Chvílema některé scény dost iritovaly, včetně výkonu McAvoye, chvílema se mi to hodně líbilo. Linka s doktorkou zbytečná, nezajímavá, nudná (skoro jsem podřimoval a jen si říkal, ať už ty scény proboha skončí), škoda že si nevystačili s jedním prostorem a čtyřma lidma, i když to by zase musel Shyamalanovi někdo pomoct s dialogama, protože to není jeho nejsilnější parketa, jak předvádí i zde. Anya je opět boží. (Po)Titulková scéna pobavila. (Kino Hvězda; 25.01.'17) ()

elanius

(80/2017) / Moje veľké udobrovanie so Shyamalanom prichádza práve teraz s filmom Split. Už keď The Sixth Sense mi prišiel ako priemerný thriller, jeho ďalšie kúsky nemali moc dobré šance. Teraz je vidno o kolko viac sa dá vyťažiť z komorného scenára ak sa zrealizuje kvalitne. Kopu vecí by som možno chcel inak, línia s terapeutkou pre mňa osobne uplne zbytočná (aj keď obsahovala celkom zaujímavú pointu), film občas strácal na tempe a záver aj keď hodnotím pozitívne, mohol rozhodne priniesť ambicióznejšiu podobu. Inak excelentný "malý" thriller. (8/10) ()

venison

Od filmu "Rozpolcený" jsem toho příliš nečekala.. M. Night Shyamalan měl silný start a po několika velmi povedených filmech také rychlý pád.. Tentokrát ovšem překvapil, vyškrábl zbytky svého bájného filmového sexappealu a ukázal, že se je schopen vrátit zpět na úspěšný začátek.. Příběh moc vymakaný není, divák by řekl, že jde o průměrný standard běžného thrilleru s hororovými prvky.. Úroveň "Rozpolceného" rozhodně pozvedá geniální obsazení.. Správně divnoušsky divná Anya Taylor-Joy a naprosto přesný pomatenec James McAvoy.. Jako herce ho moc nemusím, přijde mi dosti afektovaný, ale tahle role mu byla ušita přímo na tělo.. Vynikající byly schizofrenní přechody charakterů.. Tempo thrilleru "Rozpolcený" tepalo úderným tepem a mělo temnou dynamickou atmosféru.. Z nostalgie i milého překvapení dávám plný počet :-) A mám chuť si film pustit znovu.. ()

Pavlínka9

Shyamalan je můj oblíbenec. To samé i McAvoy. Proto, když jsem zjistila, že spolupracují - těšila jsem se jako malá. To co vzniklo - je pro mě naprostá bomba. Trochu mi trvá to vstřebat, ale je to hlavně tím, že si nedokážu takovou psychickou poruchu ani představit. McAvoy odvedl vynikající výkon a jsem jen ráda, že tam sice zazní slovně 23 osobností, ale my uvidíme jen opravdu malou část...Nesnažil se tam "nacpat" všechny...za což jsme ráda. Aspoň to, pro mě hrálo aspoň trochu reality...Přístup Casey, která s klidem zkouší trpělivost hlavního představitele a snaží se získat čas a možnosti na to, dostat se ven - nejen svým přístupem, ale i skvělým výkonem si mě Anya Taylor - Joy získala. Celý film jsem se děsila, zároveň byla napjatá, soustředěná a hlavně nadšená z hudby, která je tak skvěle děsivá a nechutná, že tomu všemu dodávala tu stísněnou atmosféru pár metrů pod zemí... ()

uiu

Shyamalane, proč? Býval jsi kultovním režisérem, který posunul hranice někam, kam se nikdo předtím neodvážil a poslední roky plodíš jeden průměrný snímek za druhým. Není to horor, spíš napínavý thriller, horory si představuji trochu jinak. James McAvoy hraje úžasně a tak trochu už se děsím českého dabingu, který celý jeho herecký koncert totálně zazdí. Film mě lákal tím, že každý zmiňoval nějaký závěrečný mindfuck nebo něco podobného. Věřte mi, o žádný mindfuck se nejedná a poslední minuta filmu potěší všechny milovníky předešlého hitu Shyamalana a to je tak vše. Žádné překvápko v ději se nekoná, vše co jste viděli v traileru je naservírované na stůl po dobu skoro dvou hodin a z 23 různých osobností Kevina se ve filmu objeví 4... ()

LEGACY

Liverpool ODEON: Nuže, myslím, že se režisér dost trefil do mé citové sféry a i on sám si je vědom, že osobnostní poruchy potažmo schizofrenie dnešní lidí láká. Sám rozumí velice dobře psychice, lidské separaci a odloučení, kde zásádní úlohu hraje dětstvi, či dospívání, kdy osoba nachazí své hodnoty a formuluje svůj charakter. Režisérovi se v hlavě rodí skvělé napady, které umi stejně dobře prodat ve filmu, při kterém vyvíjí na diváka agresivni psychický nápor a nábádá jej k stavbě této osobnostní skládačky, otevřit mysl ideje o rozštěpenosti, pochopit nepochopitelné a uvěřit neuvěřitelné a vše sesumírovat v celistvý celek, jenž pronikne do nitra Kevinove hlavy. Přirozeně z toho šlo vydřít více, možností bylo moc, ale kritiku si nechám na jindy, protože šajmalanova rota a i on sám zde zanechali kus sebe a je to více než koukatelný film. Můžete si během filmu hrát s myšlenkami, dovytvářet si osoby, na ktere se tak nedostalo a zamrznout na chvíli v této poutavé hříčce a ecetéra ecetéra. 8/10 ()

hroubek

Režiséra Shyamalana jsem měl velmi rád a co více, za první čtyři jeho hollywoodské filmy jsem ho obdivoval. Pak přišla Žena ve vodě, která moc lidem nesedla a po ní velmi nekvalitní filmy, na které se nedalo moc dobře koukat. Jsem rád, že mohu napsat, že Shyamalan se tímhle filmem vrací. Vrací, ale do plné a respektované formy má ještě daleko, jelikož největším nepřítelem režiséra je jeho obrovské ego, které mu v minulosti už jednou málem zlomilo vaz. Rozpolcený je dobrý thriller, který funguje, má dobrou pointu a výborného Jamese McAvoye. U Rozpolceného je problém, čím více znáte o obsahu nebo kolik jste viděli trailerů. A taky v logice. Dejme tomu, že je to na konci naznačeno proč, ale to vysvětlení není, tak uspokojivé jak by mělo. Nicméně to nemění nic na tom, že to Shyamalan zvládl ukočírovat, párkrát překvapit a taky navodit velmi dobrou a napínavou atmosféru. McAvoy má velmi vděčnou roli a taky jí využívá na maximum a nejvíce je to vidět v okamžicích, kdy mezi záběry mění osobnosti. Anya Taylor-Joy je zde dobrá a jsem zvědaví co předvede dál. Kdo mě naopak vůbec nesedl byla Betty Buckley, která na mě svým výkonem vůbec nezapůsobila. I přestože byl film levnější a šetří na prostředí, tak několikrát ukáže zajímavé hrátky s kamerou nebo akcí. Samotný film se mi nehodnotil snadno, a nakonec mu přidávám plusové body za konec a nevšední pointu. Rozpolcený je fajn thriller, ale na první čtyři Shyamalanovy hollywoodské filmy(Šestý smysl, Vyvolený, Znamení a Vesnice) se to nechytá. ()

Yoda sama

McAvoy geniálny, presný a stále nedocenený, zo slečny Taylor-Joy bude možno raz veľká herečka a Shyamalan dokazuje, že Visit nebol len jednorázový comeback, ale naozaj opäť stojí nohami na zemi a je odhodlaný dávať nám napínavé, viacvrstvové mysteriózne thrillery so zaujímavou stavbou a dobrým vyvrcholením (a nie pičoviny). A že je kráľom plot twistov dokazuje presne v poslednej sekunde, kedy nám vlastne vyhodí do očí, že dlho očakávané pokračovanie Vyvoleného v podstate prišlo do kín už tento rok :) ()

Mishqo

80% ... Po mizériách v podobe Posledného vládca vetrov a After Earth je Shyamalan späť v plnej sile. Bolo to výborné, zaujalo aj tematicky a dalo sa nad tým zamyslieť, uvažovať o takejto dissociatívnej poruche identity. McAvoy bol brilantný. Odkaz na Unbreakable malým prekvapením. ()

JohnSmith

McAvoy je naprosto dokonalý. Jeho pošahanci nelze nic vytknout. Shyamalan si otevřel svůj vlastní vesmír, tak doufejme, že mu to vyjde a jeho další filmy budou stejně kvalitní jako Rozpolcený. ()

bizz_mjc

Nedá se začít jinak než hláškou, že jsem z toho filmu poněkud rozpolcený, ale kecal bych, kdyby to tak bylo. Je totiž zajímavý, jak Shyamalan, aniž by film ke konci ňák zásadně šponoval, udržel kostky pohromadě. Sice jsem si přál, aby tam na úplným konci ještě něco bylo, ale M. Night to tentokrát nechává i na vás a vše do puntíku nerozpitvává - hlavně jsem rád, že se po několika držkopádech opět připomíná pevnou a tvořivou rukou, protože jako autor má svůj styl. Konečně tedy zas z Améru autorskej film, i když v nedávné době byly natočeny Room a Cloverfield. A pozor, McAvoy je Zvíře! ()

VanTom

Napínavý thriller těží své kvality z výborného, nevyzpytatelného scénáře, pevné, sebejisté režijní ruky (obé resuscitovaný Shyamalan) a skvělých hereckých výkonů (zejména rozpolcený McAvoy). I když chvílemi při své délce popadá dech a ve finále zabředá do béčkového bahna, epilogové propojení s Unbreakable (a tedy "superhrdiny") mu zpětně hodně přidává. ()

lykan9

M. Night Shyamalan se po Vesnici vrátil v plné parádě a konečně po mnoha letech natočil mrazivý horor. Již od prvních minut se mohlo napětí nechat krájet, hlavně díky tomu, že se nezdržoval žádným okecáváním a seznamováním s postavami a hned nás uvrhl do napínavého příběhu, kterému jednoznačně vévodil James McAvoy. Až mi bylo líto, že neměl příležitost představit všech 24 osobností. Přesto ale i těch pár postav, které nám představil, bylo úžasně zahraných. Třešínkou na dortu je samotný závěr, který Rozpolceného propojuje s dalším Shyamalanovým filmem - nebudu prozrazovat s jakým. ()

Danny F.

Dobře podivně zajímavý film. Až na ten přiblblý závěr pozoruhodný děj a skvěle zahrané různé charaktery jedním hercem. 60% ()

zdenny

Shyamalan se pouští do různých neobvyklých témat o různých neobvyklých fenoménech. Téma rozpolcené osobnosti je dosti neobvyklý fenomén a pro diváka určitě velice atraktivní. Jenže si myslím, že toto téma si pro své zpracování zasluhuje určitou hloubku. Zde jsme ale sklouzli k víceméně popcornovému horůrku, ve kterém jsou uneseny tři mladé dívky člověkem, který trpí disociální poruchou osobnosti. Holky se chovají naprosto stupidně, takže o ně divák celkem brzo ztratí zájem. Což je příčinou toho, že tento divák logicky nemůže cítit napětí. A to je základní nedostatek tohoto filmu, který se tváří velice odborně a mistrovsky. Místo toho divák sleduje one man show Jamese McAvoye, který mění osobnosti, z nichž si nejvíce užívá postavu kluka – pitomečka. Ještě se to ale stále dalo zachránit. Film si dále mohl udržet sice malou, přesto ale jakous takous čest. Závěrečná pasáž celý fenomén rozpolcené osobnosti nekompromisně sráží dolů. A to příchodem „Jeepers Creepers“ – tedy 24. osobnosti. Zde si nemohu pomoct, ale dokážu si představit, že vysokohodnotící snad věří tomu, že pokud člověk trpí disociální poruchou osobnosti, je schopen chodit a lézt po zdech prostě proto, že teď je v něm tato osobnost (zvířátko) dominantní. Takže shrnuto: pokud člověk s výše zmíněnou poruchou bude pták, bude jednoduše i létat. Nakonec mám tedy neodbytný pocit, že si pan Shyamalan z celé problematiky disociální poruchy osobnosti udělal prdel a pochopil bych to v komediálním žánru. Namísto toho on natočí thriller/horror, kterých základní zákonitosti naprosto deklasuje a je mu to úplně jedno. ()

Sany33

Príbeh: Hlavný hrdina nášho príbehu je Kevin, ktorý sa delí o telo s ďalšími 22 osobnosťami. Nie všetky sú kladné a preto sa ocitáme v studenej pivnici s tromi mladými dievčatami, ktoré v nej nie sú práve z vlastnej vôle. V Kevinovi sa budí 24 osobnosť a všetko nasvedčuje tomu, že sa bude jednať o monštrum. Herecké obsadenie: Osobne som si v tejto úlohe McAvoya nedokázal predstaviť, kým som ho v nej nevidel. Nevedel som, že jeho herectvo má taký rozsah a ponúka takú pestrú škálu hereckých polôh. Nezaostávajú za ním ani jeho ženské kolegyne ktoré hrajú svoje roli úžasne. Prevedenie: Veľmi dobrá práca s postavami ako aj s minimalistickým prostredím. Thriller, ktorý to hrá divákovi na hlavu a darí sa mu dostať diváka do akéhosi napätia z každej ďalšej situácie. Pocity: Dosť ma to bavilo. Mám rád filmy s nápadom a tomuto nápad rozhodne nechýba. Štýl Escaperoom tomu veľmi svedčí a drží diváka v napätí. Páči sa mi aj to, že ak sa mi nijaká postava už zhnusila autori ju bez väčších kecov odstránili. Veľké plus. Pridaná hodnota: Thriller na úrovni s vynikajúcimi hereckými výkonmi. 94% ()

Tft

Název filmu je rozpolcený, James McAvoy je rozpolcený, samotný film je rozpolcený i můj názor na něj je rozpolcený. Jedna část mě si říká, že to bylo docela v pohodě, ta druhá, která je hlasitější by si ráda rejpla do věcí, který moc nefungovaly. Přišlo mi, že Shyamalan byl u tvorby taky trochu rozpolcený, protože film je buď naprosto super a nebo naprosto debilní. Tyhle dvě nálady se střídají po celou délku snímku a děj filmu se pohybuje na sinusoidě. Abych vybral ty kladné body filmu, musím určitě pochválit výkon McAvoye v roli Kevina, ten hraje skvěle, bohužel jeho výkon sraží dolů rozhodnutí rozdělit jeho mysl na 23 kousků, z kterých pořádně uvidíme sotva 5, postava Kevina pak nepůsobí tak creepy jako by mohla, kdyby Kevin byl rozpolcen na 4 kvalitněji promyšlené postavy. Anya Taylor-Joy navazuje na svůj skvělý výkon v The Witch a McAvoyovi slušně prihrává na smeče. Další herecké výkony už jsou ovšem tragické, což u těch mladších děvčat by se to ještě dalo pochopit, ale u Betty Buckley se to už těžko přehlíží, může za to hodně i postava kterou hraje, protože hloupější doktorku/psycholožku jsem dlouho neviděl (célá ta scéna z konference? Co to mělo znamenat nevím, ale prezentace nemoci vědcem na konferenci odborníků to rozhodně nebyla). Shyamalan je prostě prapodivný režisérský tvor a jeho rukopis je jakýsi křivolaký. Po celou dobu filmu jsem měl pocit, že se snaží filmu až moc dodat svůj styl, někdy se mu to daří, někdy je to prostě až moc okatý. Klaustrofobická atmosféra se mu povedla vykreslit sice né tak parádně jako Danu Trachtenbergovi v 10 Cloverfield lane, ale přesto povedeně. Největší držák filmu je rozhodně hudba, která tvoří dovolím si říct víc jak 50% atmosféry. Po minulém Shyamalanově The Visit přichází další slušný film a pokud si udrží aspoň takovoule kvalitu do let budoucích, ať klidně točí dál. 65% ()

blackJag

Jsem rozpolcen :-) Nejde ani tak o to, že bych čekal víc (stejně jako Shyamalan svou pověst specialisty na úderné pointy získal, tak ji také ztratil - rychle), celou dobu trvání filmu jsem měl ale pocit, že se tu někdo něco snaží někam roubovat, a že se ten štěp nechce moc chytat. A taky že jo, konec tak sice vyvolá určité pobavení a úlevu po celém tom specifickém napětí (znalým bohatě postačí přítomnost notoricky známého hudebního motivu a je vymalováno), přesto zážitek nebyl ani zdaleka kompaktní a člověk si uvědomí, že scénáři do ideálního stavu něco málo chybělo. Je to škoda. 60% ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback