O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

Bounder odpad!

Pro mě velké zklamání. Celý film jsem čekal na nějáký velký závěr ale toho jsem se nedočkal a co ta dvou minutová bojová scéna odfláklá, Já jsem si film stopnul abych se přesvědčil jestli jsou opravdu v německých uniformách či ne no HRŮZA..... ()

Movie Maniak

Konečně film, který vizuálně nevypadá jako americké béčko. Bohužel, ale pokulhává na straně scénáře. Postavy prochází boji v severní Africe, ale schází tomu nějaký cíl, něco co by diváka vtáhlo víc do děje, něco aby si divák postavy oblíbil nebo je nenáviděl. Moc jsem se na tento film těšil, ale celkem mě zklamal. ()

Carlos.Meo

Film mi zkrátka nesedl, i přes svou kvalitu. Marhoul to asi natočil přesně tak, jak chtěl, ale z celkové stopáže mě bavilo tak 20 minut. Podle mě tam chybělo vysvětlení motivací postav, ačkoli byly obsazeny dobře, neokoukanými tvářemi. ()

seefoo

Na český film naprosto neočekávaný výsledek. Být to s anglickým dabingem, tak si to většina lidí splete a hollywoodem. ()

Kozlowski8

Mistrně natočený snímek, perfektně vystižena atmosféra a nálada v prostředí, skvělé herecké výkony " neprofláknutých" herců. Chvilkové pomalé plynutí děje mi nevadilo, možná právě ono pomohlo vytvořit zvláštní náladu všudepřítomné smrti v africké poušti. Jen psychologické vykreslení postav mohlo být preciznější - americká produkce by z námětu vyždímala v tomto směru víc. Zde mohl Marhoul důkladněji zapracovat na charakteristice postav, což námět dle mého názoru vyloženě nabízel. Tato jediná výtka mi brání ocenit pěti hvězdami. ()

Dekovnik

Obroský potenciál, ale dostavilo se zklamání. Osobně jsem čekal více akčních scén a méně psychologie. A nebo jenom více záběrů, kde bych se cítil jak při sledování Ryana ... ale tohle bylo prázdné nafouknuté nic ...příběh tohoto typu by vám vyprávěl úplně každý pamětník - obsah by se lišil jen v místu a čase. Proč to neudělali tvůrci jako jiní před nimi? Měli si vybrat nějakého hrdinu, ten táhne více než řadový voják. Chápu jejich záměr, co nejvíce se přiblížit realitě a znázornit válku v její nahotě, ale to se nepovedlo. Například ve srovnání s německým Stalingradem působí Tobruk jako vyčpělá kyselka. Ta chuť tam je, ale bez bublinek to není ono! ()

Trinculo

Není to komedie, není o tom, jací jsou Češi chudáci, co je někdo trápí, ukazuje to i jistou stinnou stránku věci, ne jenom hrdiny bez bázně a hany, nekončí to dobře. To jsou nezvratitelné plusy filmu. ()

BarVo

Netradične poňatý film. Zdatne sa vyhýba všetkým filmárskym klišé. Výtky na plochosť postáv a absenciu zápletky neberiem, je to vojnový, nie psychologický film. Niet miesta na hlboké sondy do duše. Na tunajšie pomery si obzvlášť cením, že sa Marhoul nikomu nepodbízí. Vybral si neznáme tváre, kľudne nechá postavu štvrťhodinu blúdiť púšťou a celé to zavŕši koncom-nekoncom. A to bude asi aj dôvod, že sa nedočkal zaslúženého ocenenia. ()

kolly13

Za očekáváním je tento film s výborným zázemím a kulisami. Chybí tomu zkušenost kvalitních filmařů, kteří spojí díly k sobě lehce a zároveň neuberou síle akce. Nebřenský kladně překvapil. ()

aannemer

Jako psychodrama možná slušné, ale jako válečný film totální slabota (krom jedné scény). Z každého záběru přímo vyzařuje lacinost a neumětelství. Vávrova trilogie je proti tomuto snímku geniální. ()

clikclikCZ

Tenhle film všichni vynášeli do nebe jaký, že je to skvost a pecka film. Když to cca před rokem dávali na jedničce, zapnul jsem si to a těšil se na zážitek podobný Sahaře nebo Písečnému Moři. To byla velká chyba. Postavy naprosto hrozné a nelogicky se chovající, děj skáče z místa na místo a je plný naprosto zbytečných scén. Prostě hrůza a děs. Jestli tohle někdo myslel jako poctu padlím vojákům od Tobruku tak se teď ty vojáci otáčí v hrobě. ()

GoldenFish

Film, na který se dalo koukat - na to, že je poměrně nový a český. Ovšem druhá půle nestojí za nic, je poměrně nudná, bez žádného většího děje. Zkrátka, film si zaslouží méně než 4* a víc než 3. ()

Lizart

Měli jsme pana Marhoula ve škole a mluvili jsme s ním právě o tomto filmu a mě třeba hrozně zaujalo, že v ČR je jen pár filmů takovéhle video a audiokvality a jsou tu jen 3 kina, která tenhle film dokáží přehrát ve správné kvalitě. Nebudu tady vůbec zmiňovat, že ve filmu ani nešlo o postavy jako takové, ale o ten nádech té skutečné války a o reálnost. (****) ()

Crust

Marhoula mám rád a díkybohu za tvůrce jako je on, kteří nehledí na ekonomické zájmy a snaží se u nás o kvalitní kinematografii, se kterou se můžeme pochlubit i v zahraničí. Tobruk na mě ale působil spíš jako několik (ne nutně navazujících) epizod ze života jednoho československého praporu během II. sv. války. Že se i přes jeden z tehdy největších tuzemských filmových rozpočtů nepodařilo napodobit gigantické hollywoodské produkce je pochopitelné, syrovosti jiných zahraničních válečných vzorů (ano, mám na mysli "Jdi a dívej se") se taky podařilo přiblížit jen z části. Ale absenci zajímavé dějové linky s nějakým vypointovaným závěrem při vší snaze omluvit nedovedu. Oceňuji ale námět a některé herecké výkony (zejména bezcharakterní Nebřenský byl výborný a v závěsu za ním naopak charakterní Nahálka). Dávám 4 hvězdy, ale reálně je to tak 70%. ()

mariik

Překvapivě dobré! Pro mě nejlepší český válečný film bez romantických klišé a nepatřičných mezipříběhů. Filmu dominovali přirození herci se skvostným Nebřenským a neuvěřitelně zajímavým Hádkem (i když v miniroli), na kterých byla vidět precizní Marhoulova příprava, bavili perfektně zvládnuté bojové scény, vystavěné vyprávění, paráda. Možná konec přišel trochu dřív a nečekaně bez hlubší katarze... což mě pravda zamrzelo. Ovšem o to intenzivnější to bylo ráno... Těší mě i prezentace tvůrců, např. v porovnání s "velkofilmem" Bathory. ()

Warapeidza

Tobruk mě neurazil, ale ani nijak zvláště nenadchnul, řekl bych že jsem čekal víc. Popravdě nevím, kde se utopili ty šílené peníze, co to stálo, na filmu to dle mého poznat není. K vidění není žádný pořádný záběr na nějakou těžší techniku než vojenský náklaďák, shlédnete dva trikové záběry prolítajících letadel, jednoho sestřeleného německého stíhače, jednoho italského zajatce a dva útoky vzdálených postav v německých uniformách. Marhoul se totiž vůbec nesnaží vyprávět příběh, ale zachytit atmosféru. A tak víceméně stále pozorujeme stále stejných cca 12-15 lidí, kteří se ocitli na společně lodi a kterým jsem to bohužel v několika momentech vůbec nevěřil. Film jako takový nemá žádný děj, je to spíše sled několika útržek z "běžného" vojenského života v Africe, a rozpačitou korunu tomu u mě nasadil závěr, který se vlastně nekonal. Nechápu, proč mají čeští režiséři ve zvyku točit každý film s otevřeným závěrem, zrovna do tohoto druhu filmu se mi to moc nehodí. Nekonečné pohledy na nekonečnou poušť správně navnadí diváka na to, že určitě přijde nějaká rána, která to rozbije, a většinou se tak i stane, bohužel to funguje napoprvé, napodruhé, ale napotřetí už ne. Náznaky děje či vývoje postav jsou vždy odsunuty na vedlejší kolej dalším dlouhým pohledem na další dlouhé čekání v poušti. Rozhodně to není válečný film v pravém slova smyslu (pro někoho bohudík, pro mě spíše bohužel), jedná se spíše o cestu do hlubin vojákovi duše, natočenou v exteriérech africké pouště. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka