O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

c.tucker

Velmi simpatický český film, který se svou neordinérností vymiká standardu českého filmu. IMHO to není film pro masu. V některých scénách mi například vadili ty dlouhé detailní záběry, ale někde to naopak bylo výborné a pasovalo to tam jak prdel na hrnec. ()

mortak

Na české poměry jde o profesionálně natočený snímek, který zapadá do nové evropské vlny střízlivého pohledu na válečné konflikty (například francouzský Mezi nepřáteli, podobný jak stylem vyprávění, tak stylem režie). Zatímco Svěrákovci překročili v Tmavomodrém světě hranici kýče, Marhoul drží pevně linii chladného nezúčastněného pozorovatele. Nechává promlouvat situace, nestaví před nás archetypální konflikt dobra a zla jako třeba Stone v Četě, hlavní hrdina vystupuje do popředí pomalu, díky zvuku cítíme každé zrnko písku, i každou mouchu...To, že film nemá dramatický oblouk, mu spíše prospívá, protože díky tomu nespadne nikdy do patetické kaše falešného hrdinství a velkohubé oslavy válečného šílenství (Gibson a jeho We were soldiers). ()

wendelin9

Asi jsem od tohoto snímku čekala něco malinko jiného, ale nemůžu říct, že by mě film zklamal.... Psychodlogie vojáků, kterou sme na plátně mohli "vidět" byla velice zajímavá a v mnoha ohledech i složitá. Některé scény mi přišly až moc sadistické, ale to k válečným filmům hold patří.. Každopádně bylo zajímavé vidět česky/slovensky mluvící vojáky v historickém dramatu z počátku 2. světové války.... ()

E=mc2

Marhoul a Nebřenský su fajn ludia. hm Tento film hodnotim pozitivne a uz zaujato po rozhovore s tvorcom :) Urcite to stalo velku odvahu pustit sa do takehoto projektu. To je plus, aj to ze to nevyzeralo cesky, teda na zahranicnu produkciu co je velka poklona ;) Co sa tyka strihu mam vyhrady ze to bolo meistami az moc na silu plus zavadzajuca scena z boxom. hm Celkovo vsak film drzi po kope i ked ma musim povedat par minut hluchych. Mozno by som potreboval dlhsi cas na vcitenie sa do postav. Scena na latrine bola super, kladne hodnotim ze aj po kvantum zasadnych vojenskych americkych filmov ma toto velmi originalny koniec co sa dnes nevidi..hm Dej tam pomerne nie je, ale i tak je tam ku koncu celkom dobra atmosfera a celkom svojska rezia. Nejake vyhrady mam ale ako celok to dobre posobi. p.s. kamera velmi mila a praca z prirodzenym svetlom tak isto. ()

sator

První půlka 2 * druhá půlka 4 * 70 % Ve filmu se vyskytují autentické filmové záběry z dob kdy se V Tobruku válčilo.Fotografie a filmy zaznamenali dva vojáci a velcí přátelé:plukovník Karel Klapálek a major Karel Střelka. Dcera Karla Střelky - Eva Tůmová - je má v pozůstalosti po otci a režiséru Marhoulovi je pro film zapůjčila. ()

zorro

Čekal jsem mnohem více. V Tobruk není skoro nic žádné velké sblížení s postavami a film vypráví příběh divně.Vlastně jako bych koukal 100 minut na obrázky z války. Jeden velký plus obrazová stránka. ()

Radiq

Zručně provedenej film, ve kterým Marhoul ukázal, co všechno dovede. Všechno působilo hrozně autenticky. Akorát vojákův příběh byl dost předvídatelnej a už jsme ho někde viděli. Ale stejně je to natočený takovým zajímavým způsobem. Výbuchy byly na filmu asi to nejlepší a všudypřítomnej písek jsem ještě po skončení vykašlával z plic. PS: Libye je Libye, ale bacha, Libina je Libina! ()

SoolenJV

Na to, že je to český film, tak je to velmi dobré a žánru je to špička. Co všichni maj proti Marhoulovi? Točí po svém a pro sebe a točí dobře, ale všichni ho sjížděj. ()

tom88

Ospevovaný snímok českej tvorby som ja osobne ledva prekusol. Sklamanie po všetkých stránkach hlavne tej obsahovej, ale aj technickej. Herecky ešte zvládnuté ako tak, snahu bolo vidno. Kamera mierne nadpriemerná a zvuk tiež, no žiadna sláva sa nekonala. Dej je nudný a príbeh nič podstatné neriešil, skôr to bol iba kratší pohľad na vtedajších vojakov a situáciu v akej boli. Akcie bolo taktiež málo a zvládnutá bola priemerne. Piesočné lokácie boli zvolené dobre. Tvorci sa mohli viac pohrať zo scenárom, kamerou a akčnými scénami. Potenciál by aj bol, ale chýbalo vyššie nasadenie. Slabých a priemerných 50% ()

Sabrewulf

Nechápu nízké hodnocení. Ano, nemá to děj, nemá to začátek, nemá to konec, ale je to sakra profesionálně odvedená práce, dobře se na to kouká. Vůbec bych nepoznal, že jde o český film. ()

Mylouch

Sebevědomě vyklenutá délka příběhu na místě, kde by se hodil i propracovaný oblouk dramatický, případně alternativní přístup. Při Václavově egu a souvisejícím nepochybném neproduktivním tlaku na všechny profese je s podivem, že vzniklo tak soudržné dílo. Vedle scénáře film zadrhává (přes bombastická tvrzení filmu o filmu) na rytmu, dialozích, práci s herci - tedy tím co dává filmům dýchat - a pokus o "landovsky lehkou a niternou" :) symboliku nemají pokoušet lidé, jimž je bytostně vlastní afekt a pouhá popisnost. Vedle velkých tuzemských válečných snímků se tohle dílko řadit nemůže. ()

Wallas

Formální stránka je vysoko nad obsahovou - vynikající kamera a kompozice záběrů, stejně jako pouštní hudba. Ale skladba jednotlivých výjevů a scén, společně s téměř nulovým příběhem sráží celkový dojem poměrně nízko. ()

Jirgen

Až se vrátím domu nechám vymazat písek z mapy :D Docela jsem se u tohohle filmu pobavil a to se u současných cz filmů nestává moc často... Od tohohle filmu jsem nečekal mnoho vyrazil jsem na to do kina a věděl jsem že tam má být písek a banda československých vojáků tak proč by ne. Jelikož mám rád válečné filmy tak se přidávám k lepšímu hodnocení filmu, ale bohužel nemůžu srovnávat s válečnými americkými filmy :( ()

markuc

Film to neni uplne spatny, rozhodne jeden z nejlepsich ceskych filmu posledni doby, ale k dokonalosti docela veci chybi - predevsim nejaka poradna dejova linie, ktera by hlavne projovala jednotlive utrzkovite sceny. Dale pseudohlavni role je katastrofalni, predevsim jeji predstavitel nepodava zadne extra herecke vykony. Jinak je snimek prijemne osvezujici, ale svoji ulohu jakehosi "pamatniku" teto udalosti neplni zcela. ()

plechulka

Pro mne milé překvapení a jsem ráda, že jsem ho viděla v kině - zvuk a hudba (mimochodem, fakt skvělá) dělají atmosféru, takže mírné rozvolnění a "roztahanost" filmu jsem vzala evokaci "roztahanosti" pouště. Jsem ženská a nevoják, ale asi takhle si to v palebné linii představuju - dlouhé čekání, nervy na pochodu a kulka, která buď hvízdne okolo anebo tě dostane - nerozhoduje osud nebo Bůh, rozhoduje pár centimentrů..... ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka