O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

Inozuka

Kdybych měl Tobruk hodnotit podle detailů a jednotlivých scén, bude to za plný počet. Když se ale na film podívám jako na celek, jsem mírně zklamaný. A ani druhá projekce to nezachránila. Tak nějak jsem se nedokázal s hrdiny identifikovat, příběh s nějakým vývojem a dějovou linií jsem nepostřehl. Celý film je jako mozaika střípků ze života vojáků 11. praporu, střípků efektních, ale jen jakoby poslepovaných. Ve finále to platí i pro konec, který je podivně ustřižený. Sečteno, potrženo: historická věrnost: +++++, vizualita +++++, herci ++++, napětí ++ děj +. ()

Shakaar

Marhoul jako člověk a jako tvůrce je dost svérazný. Svérázně vedl Barandov jako jeden z těch, kteří po revoluci vyplavali a svérázně si dělá filmy. O tom, že to má v hlavě srovnané netřeba mluvit a stejně jako v Mazaném Filipovi ukázal svůj pohled na danou tématiku. Je ale škoda, že to pojal tak trochu dokumentárně. Je jasné proč to točil a jaký účel to mělo, ale zase se zde ukázala ta naše vlastnost to dělat jak se říká "pro sebe". Mohl to být více než solidní válečný snímek, protože herci na to že to byli vesměs samí mlaďasové se drželi, ale možná to chtělo trochu nějakého souvislého příběhu nebo patosu, aby si lidé snímku více všimli a tím se ukázalo, že někdo od nás za II. světové války v Libyi bojoval. Je to škoda, tragikomedií, komunistického režimu nebo protektorátu máme u nás plno, ale takových snímků máme pramálo. Je trochu škoda, že kdykoliv se něčeho ambiciozního někdo u nás ujme, buď s tím nemá zkušenosti, nebo k tomu nepustí i někoho jiného. Ale jako připomínka těchto lidí je to dobré. Víc než 3* to ale nebude. Po dokumentární stránce je to na 5*, po příběhové asi tak 1*. Suma sumárů, takový idealní střed. ()

tidwell

Naturalismus ala Mel Gibson v ryze českém minimalistickém podání, s průhledným zadáním nastínit odvrácenou stranu války a její deheroizaci - splněno jak domácí úkol, a to bez jakékoliv invence nebo myšlenky, s řádně šedivou, syrovou každodenní ušmudlaností, s plochými charaktery postav téměř švejkovského střihu a saharskými větry ošlehanou tváří záporáka Nebřenského. Tristní "pocta" lidem, kteří pro něco skutečně bojovali a film se nad tím ani nezamyslel... ()

Klajondr

Obecně si od našich filmů dávám velký odstup. Netvrdím, že jsou všechny špatné, jen mě tolik nebaví. U válečné tématiky je to ale jiné. No a proto mi nemohl tento snímek uniknout. A mé pocity? Celkem smíšené. Na jednu stranu moc pěkné dílo, které hezky vykreslilo atmosféru rozpáleného jihu uprostřed zuřící války. Ovšem na stranu druhou i dosti prázdné chvíle, u kterých jsem upřímně oceňoval, že to vše za chvilku skončí. Naštěstí se to vše dohromady sešlo tak, aby filmu zajistilo solidní průměr. ()

Likan7

S Václavem Marhoulem jsem to zkusil dvakrát a upřímně nevím, jestli mě víc nudilo Nabarvené ptáče nebo Tobruk. Tobruk totiž je totálně prázdný film, který sice pěkně vypadá, ale postrádá absolutně cokoliv. Spád, tempo, příběh, scénář. A to málo, co z toho má, mě neskutečně s*alo. Je to prázdný film se solidními herci, kteří nemají co hrát. ()

rublik05

Jedno z mála českých válečných dramat, které je opravdu perfektně natočené, vizuální stránka je naprosto úžasná, herci působí neuvěřitelně autenticky, technicky prvotřídní, možná i světová úroveň. Příběh, bohužel, už zas až taková sláva není. Uspávací tempo je podpořeno minimem dialogů, chybělo mi více akce, která by filmu dodala patřičné grády, i když chápu, že se snímek zaměřuje spíše na tu psychickou a lidskou stránku. V tomto ohledu bych zase ocenil lepší přiblížení jednotlivých postav a jejich charakterů, abych si k nim mohl vytvořit nějaký bližší vztah. Ke konci už mi přišlo, že má příběh lehce sestupnou tendenci, místy docela nudil, trochu jsem se v něm také ztrácel. Tvůrcům každopádně patří palec nahoru, krásný příklad, že i u nás lze točit podobně laděné projekty. 6/10. ()

Jerry_87

Pomaly ubiehajúci zato však strhujúci a nevídaný audio-vizualny zážitok z vojny odohrávajúcej sa v púšti, ktorý ma naozaj dostal. 7/10 ()

merlik

Ze začátku trochu nuda, ale pak se příběh rozběhl mezi vynikajícími obrazy pouště, gejzíry písečných výbuchů, přestřelkami potvrzujícími nesmyslnost války a chvílemi zrádného klidu. Zvuk diváka vtáhne nemilosrdně do zákopu a spolu s vojákem snáší nekonečnou vřavu války. Herecké výkony civilně normální, no a konečný výsledek samozřejmě nenormální, protože válka je hnus. Některé scény působily docela rozvlekle, hlavně v tom začátku. A konec ukázal tu nesmyslnost války v plné nahotě, zachránit umírajícího za cenu vlastního života, skorosmt za život. ()

Threepwood

Velké překvapení.Jak na poli českého filmu tak i mezi válečnými snímky.Natočené profesionálně a bez servítek.Jsem rád,že někdo natočil film takovým způsobem. ()

playboy_05

na válečný film moc oddychové, žádné velké drama nebo zvraty, občas se střílelo, občas to někdo dostal...kromě finální smrti hlavního hrdiny mě takovéhle vyobrazení války nijak extra nezaujalo...chyběl mi tam nápad, dialogy a hlavně pořádný příběh...na druhou stranu, velice syrové vykreslení bylo na místě a atmosféra zůstavála díky hudbě a celkem solidním efektům neustále vyhrocená...průměr ()

Erian

Herecky bohatě obsazený film....písečné bouře....efektní kamera.....hluchá místa....snaha o napodobení Tenké červené linie....vyznívá do ztracena a kromě závěrečného obětování v mysli neutkví přiliš mnoho obrazů, které by stály za uchování, snad jen hmyz čiperně si to mašírující po poušti. Kvůli snaze o co nejvěrnější zpodobnění krize a duševních pochodů ústředního hrdiny-vojáka nevšedními záběry, zaměřením na detaily, na poklepávání, potahování z cigarety, na kapání vody...což jsou místy docela dost rušivé elementy, které film spíše natahují, než by mu dodávaly na zvláštnosti. Pro mě vcelku průměrný zážitek, od kterého jsem očekávala podstatně více, malinké zklmamání nad průtahy...škoda. ()

TSZ

Já tak nějak nevím - Tobruk opravdu vypadá dobře a profesionálně, dokonce bych řekl že vizuálně je to "nadčeské", čímž mám na mysli že za takové zpracování by se nestyděli filmaři asi nikde na světě. Bohužel zde však postrádám to, co dělá dobrý film dobrým filmem - takže nám zde zcela absentuje alespoň trochu hlavnější dějová linie, ve vztazích mezi jednotlivými vojáky jsem měl za chvíli guláš a několik minut po skončení filmu si už pamatuju jen to, že to vypadalo dobře.Z toho všeho vyplývá, že Václav Marhoul je extrémně schopný producent a ke cti mu lze přičíst i to, že z každé vteřiny filmu je vidět, jak moc si tento tvůrce československých vojáků od Tobruku váží (četl jsem s panem Marhoulem nespočet rozhovorů na různá témata a mohu říci, že tak upřímných a osobitých filmařů u nás moc není).Nicméně pokud by jeho příští film režíroval někdo jiný, bylo by to moc fajn. ()

Tanner

Kdyby to byl film zahraniční, asi bych byl přísnější. Mam se současnou českou tvorbou podobný problém, jako má učitel, když má ve třídě svého příbuzného a není schopen ho vnímat jako řadového žáka. Na jednu stranu si říkám: na české poměry vynikající vizuální stránka (která dýchá už z traileru, plakátů..), odvážně zpracované zajímavé téma, velkolepá, ne všek přehnaná výprava, ale také vcelku neotřele zpracovaný námět. Problém je, že tyto klady se rozplynou, jakmile z věty vypustíme ono sousloví "na české poměry". Pak totiž zmizí veškerá přidaná hodnota, protože naplno vystoupí negativa, jako jsou málo propracované postavy a scénář jako takový. Atraktivní námět tak zůstává bohužel ne zcela využit. Přesto na žáka přísnější nebudu, neboť mi stále ještě srdce zaplesá nad tím, když se nějakým svým počinem přiblíží premiantům. Je zkrátka stále příbuzný. ()

compiler

Film bez příběhu, bez hudby, bez charakteru postav, bez kvalitního scénáře. Nenapadá mě co tenhle film vůbec má. ()

Tiiso

Co dodat. Ve sbírce nefilmů české produkce za posledních patnáct či dvacet let světlá příjemná vyjímka. ()

MRPitivier

České válečné drama, které vypráví o událostech české 11. východní v roce 1941 kolem plně obklíčeného Tobruku Němci a Italy! Očekávání byla naplněna a film nešel přes limit, který si sám dal. Nemohli jsme čekat nějaké veledílo, kde bude padat jeden voják za druhým a ukáže nám, jak je válka krutá z pohledu umírání. To rozhodně nechtěli, chtěli ukázat hrdost, odhodlání a život českých vojáků! Ukázat, že i nějací Češi pokládali život za naši vlast, sice daleko od nás, ale bojovali za správnou věc. Tento film není o ději nebo velkých přestřelkách, je o psychice a životě vojáků před boji, cestou na frontu a na Red Line u Tobruku. Nápad v českých končinách velice skvělý a myslím, že i přes pár dějových chyb velice slušně adaptován na filmové plátno. Režisér mě určitě nezklamal, efekty bezchybné, reálnost bojů, kostýmů a chování odpovídá. Mám dobrý pocit, když vidím, že i Čechy zajímá, že někdo za ně v 1941 někde na poušti obětoval život a myslím, že je to oceněno v tomto válečném filmu. Výjimečný film! Souhlasím s Malarkeym v hodnocení ostatních! ()

KdG

Film byl dost komorní, nechápu za co utratili tolik peněz, když tam není skoro žádná akce. Každopádně tam pár silnějších momentů bylo, i když celkový dojem jsem měl divný, a přišlo mě, že naši tam byli dost za amatéry. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka