O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

cabaday24

jednoznačně zklamání. absenci akce asi omlouvá rozpočet, ale celé se to táhne od nikud nikam, film je natahován nic neříkajícími scénami, charaktery postav jsou vykresleny příliš povrchně, když se k tomu přidají slaboučké herecké výkony, tak mi vychází tak 30% - bohužel se potvrdilo žeu nás nic jiného než komedie neumíme ()

villain

Ani profesionální zpracování, kamera a zvuk nenahradí absolutní prázdnotu, kterou jsem prožíval při sledování Tobruku. Marhoul by měl zůstat pouze u režie. ()

josmart

Zprávy z mého okolí tvrdí, že je to výborný film. V tom případě asi nepatřím do cílové skupiny. Na plátně defilují rozličné postavy, které mi jsou úplně ukradené. Pokud se do postav nedokážu vcítit a nezáleží mi nich, z filmu prostě nic nemám a nezáleží vůbec na tom, jak kvalitní je výprava a exteriéry. ()

Slouby

Nějak mi chyběla akce.....film kde postava prochází 3/4 filmu pouští je DOST nudný......seděl sem v kině na pohodlné sedačce a pořád sem s napětím čekal kdy se něco semele a ono nic....když sem pozoroval jak se lidi tlačí ven a na plátně běžely titulky, hlavou se mi prohánělo jestli bych dokázal zůstat vzhůru kdybych věděl že se nedočkám ničeho, co by mě aspon trochu a aspon na chvilku zabavilo....tu jednu hvězdičku dávám za to že válka je krutá a nelítostná, obzvlášt v takových podmínkách jaké zde vojáci museli snášet ()

vykyn

Jedno je jisté.Musíme být vděčni za takový film.Vypadá fakt"nečesky"a je opravdu poctivý a není cítit touhou zabodovat za každou cenu.Sympatické a správné je zvolení neokoukaných,téměř neznámých herců.Opravdu ten film působí jako zjevení,oproti všem stále se opakujícím hřebejkům,trojanům,macháčkům,zelenkům atd..Určitě to není bez chyb,některé scény jsou zbytečné,postavy mohly být více rozvinuty..Ale mě se to líbilo moc a rozhodně to mělo dostat více Lvů.. ()

JimJam

Chyb by se jistě našlo, ale mezi českými filmy za posledních 10 let patří Tobruk mezi špičku. Je potěšitelné, že ještě máme režiséřy, kteří jsou za svou vizí a dokáží točit jinak než 90% ostatních neoriginálních. Marhoul využil dobře atraktivní prostředí i atmosféru, i výkony pro mě neznámých herců (Meduna, Vaněk, Nahálka, Novotný) byly kvalitní, žádný z nich jistě nezáří, ale narozdíl od mnoh českých uznávaných hereckých veličin působí opravdově. ()

Zette10

Typický zástupce průměru. Provedení na čtyři hvězdičky, příběh na dvě. Už název snímku je vcelku zavádějící - divák se předem domnívá, že bude svědkem operací kolem Tobruku na severu Afriky, k vidění se mu však dostává pouze jedna jediná dílčí "akcička". Film by se měl spíše jmenovat: "Život československých vojáků během druhé světové války na severu Afriky." Celkově je snímek prostě skromný. Ale plus rozhodně za to, že něco podobného vůbec vzniklo. ()

surprise

Nedopadlo to úplně nejhůř, i snaha po omračujících akčních scénách v českých filmech tak ojedinělá, zde je. Ale, bohužel scénař a dialogy nepatří k těm vybroušeným démantům, pro které byste odpustili i nuznější výpravu. Takže si cením připomínky hrdinství našich vojáků v africkém válečném dobrodružství o kterém jsem nevěděl nic a tím to končí. Je to málo? No a DVD či Blue-Ray by si zasloužil nějaký ten bonus a nějaký ten dokument, ne? To vám mám pořád radit? ()

Jevablo

Zasloužených pět hvězdiček. Celý tenhle film není jen o odvaze našich vojáků v Tobruku, ale i odvaze režiséra. Posledních deset let tu nikdo nic podobného, až na Tmavomodrý svět, nenatočil. A i ten Tmavomodrý svět spoléhá na milostný příběh, tady je to prostě válečná akce, jak má být. Technicky jednoduchá, žádné bombastické efekty, ale je to podle mě hodně působivé. Takhle nějak totiž naši vojáci skutečně vypadali a bojovali...žádný Arnold s vytetovanou českou vlajkou na rameni. Super. ()

Fracek

Tento film je v hluboké úctě věnován všem československým veteránům a hlavně příslušníkům 11. československého pěšího praporu Východního, kteří po boku Angličanů, Australanů, Poláků a Jihoafričanů na podzim roku 1941 bránili před německými a italskými jednotkami poslední spojenci ovládaný strategický přístav na severu Libye ......................... a zřejmě proto je to 102 minut hluboké nudy, divák se ničím nerozptyluje a v hluboké úctě ničím nerušen tiše uctí památku zůčastněných vojáků. ()

filiperros

Na tomhle filmu se mi fakt líbí začátek. Vypadá to dobře, zní to dobře, atmosféra... Pak přídou na scénu herci a všechno je v loji. Zaprvé žádnému z nich nevěřim vojáka v poušti. Všichni sou to bledí chlapci, nezpevněné postavy, pardon, ale myslim, že ty skuteční chlapíci byli jiný sokolíci. Všichni mluvěj, že je jim sotva rozumět, dialogy jsou o ničem, třičtvrtě filmu trvá, než si uděláš obrázek o charakteru základních postav a to si ještě musíš vymejšlet. Všechno to vypadá, že si parta lidí zajela na kus pouště udělat rekonstrukci tehdejší bitvy a aby to na to dostali peníze, tak si řekli, že k tomu natočí film. Spíchli pár replik, odjeli do pouště, udělali nějaký ty hezký záběry a spustili bombobití s kulometama. Kamera dobrá, hudba dobrá, zvuk dobrej. Tak bych dal tři, ale to, že film s takovym rozpočtem a možnostma je nakonec TAK blbej mě nutí dát dvě. ()

e-pilot

Takto se úcta hrdinům rozhodně nevzdává. Docela se divím, že některý z nich nedal Marhoulovi při premiéře pořádně do tlamy. ()

A.MacGyver

Čekal jsem od filmu málo, ale až takhle? Děj se líně prodírá kupředu a a divák ani pořádně neví co se děje, s kým bojuje a za co bojuje. Na konec filmu nezbyli peníze na poslední scénu? Už se azi nedozvím jestli z toho bungru vyšel živ či ne... ()

watchtower

Chápu omezený rozpočet českého filmu, ale proč omezený scénář a dialogy? Jasně nemusí tam být hollywoodská akce, ale bylo to na mně příliš minimalistické.Chápu, ne každý den musí být nabitý akcí, boj je někdy marný a vždy neúprosný a tvrdý. Asi jako Marhoulova snaha natočit světový film. Něco takového se točilo v USA před 50-ti lety. ()

schindler

Novodobých českých válečných filmů je jako šafránu a tak oceňuji odvahu Václava Marhoula natočit něco takového a k tomu v exotické africe. Je fakt, že se tím popral slušně, s omezeným rozpočtem dokázal stvořit něco za co se nemusí stydět a žádný fanda válečných filmů by neměl být zklamán. Jasně, nemůžeme čekat velkolepé scény plné komparzistů či vizuální efekty. Všechno se soustředí na skupinku československých vojáků, nejdřív ve výcvikovém táboře, později na bojišti. Trochu jsem se bál, aby herci které znám z úplně odlišných rolí nevypadali trapně nebo směšně, což se u válečného snímku může klidně stát. Dopadlo to dobře, všichni to zahráli absolutně přirozeně, například Nebřenský kteréhom znám spíše z reklam nebo z pořadu Na stojáka si tady vystřihl charakterního padoucha, který by se neztratil ani v zahraničním filmu. Takže po Tmavomodrém světu další důkaz kdy to někdo dělá poctivě a od srdce tak ono to jde. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka