Jillen

Harold Crick nesmí zemřít...kdo z nás by to přál takovému člověku? Takže ty kecy o přeslazeném závěru může myslet vážně jen naprostý tukan :o)) :P... ()

Davson

Hlavou se mi honí mnoho myšlenek a opravdu nevím, jak je mám zhustit do smysluplného komentáře. Přesto se o něj pokusím :) Scenárista Zach Helm se blýskl vyváženou směsicí romantiky, vtipnosti, krásy vypravěčství i lehounké moralitky. Dodržuje žánrová pravidla, zároveň si s nimi však pohrává a přetavuje je do výsledku, jenž může být lahůdkou pro běžného diváka i fajnšmekra. Vynikající tvůrčí tandem vytvořil s Marcem Forsterem, jehož režie vyniká až neuvěřitelnou lehkostí a nenuceností. Některé scény filmu by se mohly pod taktovkou jiného režiséra změnit v kýč a přehánět sentimentalitou, Forster však potenciálně zrádná místa ukočíroval s takovým přehledem, že se nebojím mluvit přímo o nefalšované katarzi. A v neposlední řadě nesmím zapomenout na perfektní ansámbl. Will Ferrell je naprosto přesvědčivý, Maggie Gyllenhaal (jíž jsem před filmem nějak moc nevěřil) mě doslova okouzlila a Dustin Hoffman s Emmou Thopson jsou zkrátka bezchybní. Pro mě osobně patrně film roku 2006 a jeden z nemilejších zážitků vůbec. A ti, kteří žehrají na konec, vůbec neví, o čem mluví :) ()

SonGokussj

Ze začátku jsem netušil, jak moc vyvedený tento film může být. Určitě patří mezi silnou padesátku filmů, které považuji za nejlepší. Proložení jeho života a příběhu, konečné vyústění a vlastně snad vše, co se ve filmu odehrálo, je mistrovsky zpracované. Úžasně jsem se bavil :-) | And then the telephone rang for the third time. 90% ()

Freemind

Tak tohle mě dokonale pobavilo. V davu stupidních amerických chechtaček je tohle jako zjevení z jiného světa. Skvělý scénář. A jediná vkusná role v pustém životě Willa Ferrella. ()

erased

When Stanley came to a set of two open doors, he entered the door on his left... To byla věta, která se mi od prvních minut neodbytně prolínala vypravěčkou rámovaným úvodem knihy. Nebo filmu. A přestože jsem o Stranger Than Fiction před projekcí nevěděl ani ň, právě vzpomínka na vypravěčské postupy podvracející Stanleyho podobenství se potvrdila býti trefnou. Třebaže zde nesledujeme první neobyčejné momenty života Stanleyho, nýbrž Harolda, právě toto postmoderní prolínání médií stavějící především na neotřele chytrém humoru spíše než na křečovitém vtipkování dokáže vzbudit zamyšlení, a přes odlehčený tón se nakonec víc blíží existenciálnímu dramatu, než-li komedii. Mimo to jsem až téměř do konce filmu věřil, že se jedná o adaptaci knižní předlohy, podobné hrátky jsou totiž literatuře přece jen bližší. Nicméně příliš pozitivní konec nakonec krutě vrátí do filmové reality, kde je třeba komedii především prodat, a přestože nedokáže zkazit nadšené dojmy, dokonce jsem za něj jako divák svým způsobem i rád, po dojemné poslední půlhodince přece jen trochu vyčnívá. Výkony Willa a Maggie, a vlastně i všech ostatních zúčastněných si každopádně zaslouží ovace, postaraly se totiž o nezapomenutelný a těžko napodobitelný zážitek. ()

Lulu13

Podobných filmov, ktoré ľudom prehovárajú do duše a nútia ich zamyslieť sa nad svojim životom tu už bolo mnoho. Príbeh Harolda je však prerozprávaný natoľko originálne, že musí zaujať každého. Viacero z hercov, ktorí sa mihli na plátne síce nepatria k mojim obľúbencom, no tu sa so svojimi postavmi popasovali všetci na výbornú a moje nesympatie k nim sa dali ľahko prekusnúť. Obzvlášť Ferrellovi táto vážnejšia rola bez grimás sekla. Scénár bol rovnako príjemným osviežením. Veľmi vydarená tragikomédia, kde "tragi" a "komédia" bolo dokonale vyvážené. 4,5*. ()

SarumanKo

Nehorázne originálny a svieži film o prelínaní reality a literárnej fikcie, pokým sa človek nezačne hrabať v detailoch. Stranger Than Fiction treba skrátka vnímať ako citlivú tragikomédiu, ktorej dominuje silný nadprirodzený motív, ktorý ale netreba chápať ani ho zdôvodňovať, len si užiť netradičný filmový zážitok. Ten totiž vynikajúci Marc Forster ponúka. A spolu s ním väčšina hereckého tímu, paradoxne s výnimkou hlavného hrdinu. Will Ferrell je skvelý komik, ale v tej vážnej polohe mi jeho herectvo prišlo trochu ploché a málo presvedčivé. Ešteže ho zvyšok obsadenia drží nad vodou. (7/10) ()

kaylin

Mám rád příběhy, kde jsou samotné příběhy v hlavní roli. Tady se naprosto úžasně propojuje realita s románovou skutečností. Will Ferrell je naprosto neskutečný a já pořád lituji toho, že podobných filmů netočí víc a že se raději tolik upíná na ujeté komedie. Herecké obsazení je ale v tomhle snímku obecně parádní. Dojemné, ale ne moc, romantické, ale ne moc, dramatické, ale tak akorát. Snad jen ten konec mohl být jiný. Většinou ale máte z filmu pocit souznění. ()

suicide

Docela dobrý nápad na film, který se podařilo převést ucházejícím způsobem do audiovizuální podoby. A co víc, tehle film mi v jednom pomohl - jak já nemám pamět na jména, tak s tímhle filmem se mi konečně podařilo zapamatovat si, že Dustin Hoffman je Dustin Hoffman. ()

Remedy

Další parádní kousek Marca Forstera. I když je "Stranger Than Fiction" chvílemi opravdu hodně hořké a smutné, celkové zpracování a hlavně neuvěřitelný cit pro režii a vyprávění příběhu jsou tak úžasné, že ve finále musí snad každého dojmout k slzám. O tom, jak naprosto obyčejný život dokáže změnit úplná maličkost, o tom, jak do "toho nudného" života vstoupí láska a s ní se vrací touha znovu a naplno žít... O tom vypráví tento překrásný film. ()

Mikita

Chytrá romantická komedie se zajímavým nápadem. Když přistoupíte na zápletku a na použití Willa Ferrella do role suchara s vážnou tváří, pak si film náramně užijete. Na 100%ní hodnocení to není. Scénu s rýží mi budete muset někdo vysvětlit, takový humor mi občas dochází dlouho. Na Ferrella a na "vypravěče" jsem si musela až příliš dlouho zvykat, ale jinak mě děj po 30minutách naprosto pohltil. Nejvíce na mě zapůsobila jedna ze závěrečných scén, kde byla jako podkresová hudba použita má nejoblíbenější píseň od Vangelise. Ono celý soundtrack byl povedený. Opravdu nápaditý film si rozhodně nejméně 80% zaslouží. ()

Damiel

90 % - Podle holého názvu a jména Willa Ferrella možná někdo čeká sériový komediální produkt, ale už jméno režiséra naznačuje vyšší ambice. Forster (Hledání Země nezemě) mě zase nezklamal a natočil další kus, u kterého jsem minuty jenom hltal. Ferrell je úžasný a ukazuje, že dokáže zahrát i něco jiného než "frat-packovského" blbečka, podobně jako třebas Jim Carrey ve Věčném svitu. S jeho hrdinou jsem sympatizoval ještě víc než s Willem Smithem ve Štěstí na dosah, škoda že zůstalo jen u nominace na Zlatý glóbus. Ze začátku to vypadá na třeskutou komedii, ale dramatičtější tóny začínají postupem času převažovat. Není to ale vážné drama, spíš takové "soucitné", lepší slovo mě nenapadá. Naprosto mě okouzlila Maggie Gylenhaal, výborný byl i Dustin Hoffman, zato Emmě Thompson jsem nepřišel na chuť (ale tak to přece mělo být, takže to je v pořádku:-). ()

swed

Kaufmanovský film bez Charlieho Kaufmana. Horší už to nebude je netradiční romance, ve které Will Ferrell předvádí, že umí zahrát i vážnejší role a Meggie Gylenhaal mě konečně dokázala oslovit jako krásná žena. Právě jejich společné scény patří k těm nejlepším. Film nás od začátku překvapuje originálními nápady, které se ke konci bohužel vytrácí a závěrečné minuty slouží spíš jako oddalování nepřekvapivého konce. I tak se jedná o výborný snímek, který se díky svým nápadům neztratí. 8/10 ()

MATADOR

Hezký a originální námět, skýtající ohromné možnosti, ovšem OPĚT vše zůstalo někde na pomezí drama a komedie a divák neví, z čeho by si měl vybrat. ()

togaf

Zajímaný nápad a výborné obsazení dokážou i z romantického filmu udělat malý zázrak. Emma Thompsonová byla dokonalou ukázkou posedlé spisovatelky a Dustin Hoffman zase skvělý konvenčně nekonvenční učitel literatury. Z fantazy nápadu šlo vytřískat víc vtipu, Ferrell by to určitě uhrál. Škoda toho potenciálu. Ale tvůrci si mě zase trochu udobřili, když poslali hlavního hrdninu do kina na Smysl života :) Člověk se musí radovat z maličkostí, že? ()

Wiliem

Celkem příjemná romantická komedie, to ano. Co se zbytku týče, možná originální, nic to ale nemění na faktu že to celkem nudí, hlavně ze začátku a logicky to moc smyslu nedává, na jedno shlédnutí ok. 60%. ()

gegina31

Když jsem se na tenhle film začala dívat, postupně jsem začala zjišťovat, že jsem ho už viděla. A když tohle zjistím, tak většinou film hodnotím velmi nízko, protože z nějakého důvodu mě nejspíš moc nezaujal. Ale film mě na začátku chytil tak, že jsem vydržela až do konce. Byl to moc dobrý film. Důvod, proč jsem si ho nepamatovala byl nejspíš trochu složitější děj. Dokonce se mi zde líbila i Maggie Gyllenhaal. Tentokrát vypadala i trochu sexy. To se jí nepovedlo ani v Batmanovi a to bych řekla, že se tam o to hodně snažili. ()

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou