Český film režiséra Svatopluka Innemanna vznikl podle detektivního románu spisovatele Emila Vachka "Muž a stín" (1932). Autoři zpracovali skutečný případ - vraždu bohaté lichvářky, která svého času vzbudila zájem veřejnosti. Ve filmu pátrá po pachateli vraždy detektiv Klubíčko, který jako jediný nevěří, že by vrahem mohl být manžel oběti, soukromník Zachar. Nesrovnalosti ve výpovědích ho postupně navedou ke skutečnému pachateli. Usvědčit se mu ho podaří až s pomocí rekonstrukce zločinu... V příběhu o pátrání po pachateli surové vraždy se blýskl Jindřich Plachta. Herec, známý z desítek komediálních rolí, s mistrovstvím sobě vlastním ztvárnil prvního českého filmového detektiva Klubíčka. Ten se stal jednou z jeho největších postav.
"Vražda v Ostrovní ulici" je prvním filmem, který vznikl v ateliérech AB na Barrandově. (oficiální text distributora)

tomtomtoma

Tato kriminálka starých časů není špatná. Má svůj zločin, svého zoufalého hlavního podezřelého, mnoho nejasností a záhad a konečné překvapivé rozuzlení. Jen ta celková atmosféra nepůsobí zcela uceleně ve svém dopadu a působnosti na diváka. Osoby a pohnutky jsou postupem času poodhalovány postupně vrstvu po vrstvě. Příběh má svého osvíceného průvodce v postavě policejního detektiva Klubíčka (příjemný Jindřich Plachta), laskavého a důvtipného vyšetřovatele krvavého zločinu. Je vlídný a přívětivý a s úsměvem ve tváři zasazuje své překvapivé rány viníkům. Důležité mužské postavy: manžel oběti a zoufalý hlavní podezřelý zločinu s jasným motivem Zachar (sympatický Theodor Pištěk), manipulativní rodinný přítel se stínem minulosti Friedmann (zajímavý Zvonimir Rogoz) a nezodpovědný mladík z bohaté rodiny s náhlým problémem Vláďa Baroch (Miroslav Svoboda). Ženské postavy: domovnice místa zločinu v pokušení (Ella Nollová), vystrašená Friedmannova bývalá žena (Jarmila Lhotová) a vypočítavá milenka několika mužů Irma (Ljuba Hermanová). Z dalších rolí: nadšený amatérský vyšetřovatel a popletený reportér Maurin (sympatický Emanuel Trojan) a přísný vyšetřující komisař (Vladimír Marek). A i když to není strhující podívaná, tak to je stále příjemná zábava v žánru inteligentního kriminálního filmu, kde je spravedlnost laskavá a přesto vítězící při odhalování viníků krvavých zločinů. A vše je i s hravým nadhledem, kde se otevírá náruč pochopení, aby šibalsky sevřela svoji vykonávanou spravedlnost. ()

majo25

Tak toto nie. Naivný film s prehrávajúcimi hercami a slabou atmosférou (aj zvolená hudba k tomu dopomohla), ktorý nesie prvky žánru iba vďaka lacným krimi klišé. Scenár varí z vody a to jediné, čo stojí za záujem, je rekonštrukcia vraždy, ktorá sa odohrá až v absolútnom závere filmu. Komici Plachta či Pištěk sa do drámy vonkoncom nehodia a aj oni sami prispievajú k celkovému zlému dojmu. Beriem ale, že sa jedná o prvopočiatok žánru v Česko-Slovensku. ()

otík

Poměrně příjemná detektivka s parádním Plachtou v hlavní roli, jinak jde ale o jednoduchou detektivku se zajímavými pohledy kamer. Co mě ale hodně iritovalo, byla stále přítomná podivná hudba. ()

dr.fish

Opravdu betelná kriminálka jak vystřižená z pozdější tvorby Maca Friče. Má takový komiksový nádech. Plachta zcela ovládá prostor a je vynikající. Je tu znát, že doba němého filmu skončila teprve nedávno, takže hudební doprovod má zásadní podíl a podkresluje skoro celý film. Je to zábavná taškařice, při níž ani tak nejde o dopadení pachatele, jako spíš o legraci. 80% ()

Skuby47

Musím s hanbou přiznat, že jsem tento film viděla prvně, i když už DVD nějaký ten pátek vlastním. Výborná detektivka s na tu dobu dobrými hereckými výkony včetně Jindřicha Plachty v nezvyklé roli. Neznala jsem Vachkův román, který byl předlohou k filmu a tak musím ocenit zajímavě vystavěný příběh, protože jsem skoro až do konce neměla o pachateli zcela jasno. Inspektor Klubíčko vyřešil zločin bez moderních rekvizit a vědeckých laboratorních metod jen prostou logikou, jak už to ve starých filmech bývá. Vůbec jsem se nenudila a kdyby nebylo té všudypřítomné rušivé hudby, byla bych se i skvěle bavila. Pokud bych měla něco vytknout, tak že se tam na můj vkus až nezdravě moc kouřilo. ()

andrii

Klubíčko podezřelých se rozpletlo. Český "Jean Rochefort" sebral vítr z plachet chystaných dálek pachateli města pražského, jemuž z hříchu čelo orosil pot. ()

HonzaBez

První československá filmová detektivka aneb detektiv Klubíčko poprvé na scéně. Jindřich Plachta dotyčného ztvárnil s grácií i vtipem. Velmi vtipné jsou zejména jeho dialogy s novinářským šťourou, který si sám přitom hraje na detektiva amatéra. Pokud jde o scénickou hudbu, mám k jejímu nadměrnému (a mnohdy rušivému) užití podobné výhrady, jako řada zde komentujících. Trošku mě přitom překvapuje, že za jejího autora je zde uveden jakýsi Karel Marchart. Dotyčného skladatelskou tvorbu neznám, za to moc dobře jsem mezi skladbami, které zde zazní, poznal třeba takový Beethovenům tzv. císařský klavírní koncert, který zní při finální rekonstrukci a konfrontaci s pachatelem. Ale slyšel jsem i nějaký klavírní koncert Mozartův a několik dalším mě hodně povědomých skladeb. Až na výjimku Chopinova pohřebního pochodu jsem ale moc nepochopil, podle jakého klíče byly dané skladby do jednotlivých scén vybírána. Mnohdy šla přitom hudba úplně mimo děj filmu. Protože jde v zásadě o jedinou výraznější vadu, kterou u tohoto filmu shledávám, mohu s klidným svědomím dát čtyři hvězdičky. ()

RonaMidu

...tak se jdu podívat,jak dlouho byl u nás natáčený zvukový film v době vzniku "vraždy",jo,nemýlila jsem se....a ta hudba,připomínající němé filmy,se mi náhodou zrovna líbila....:-) ()

xerno

Pan komediant hrál NE-komediální roli v první Innemannově detektivce. Jindřich plachta dokázal, že je herec všeho druhu a zaslouží uznání... ()

ybuko

Pro mne nepovedeny kousek. Nekolik uchazejicich hereckych vykonu, ktere jsou ale jakoby kazdy z jineho filmu (dramaticky vecne oroseny Pistek vs flegmatik Plachta). A nekolik "vykonu" skutecne hroznych, napriklad prehravajici Pistekova filmova milenka (Ljuba Hermanova) nebo Plachtuv poskok - novinar. Plus podivna prace s hudbou znamych klasiku, sestakove predvadeni policejni a detektivni prace, a obcasne amaterske kiksy, jako napriklad koukani se behem dialogu do kamery (Pistek). Dival jsem se zhruba do dvou tretin a pak mne moje filmove citeni donutilo prepnout. Pokud je konec lepsi nez zbytek filmu, tak se Vrazde omlouvam. ()

vitekpe

Az na nezvladnuty hudebni podkres je to fajn nostalgicka a mirne komicka detektivka. Potesila ucast malo vidane Jarmily Lhotove. 4- ()

Vesecký

Emil Vachek psal detektivky podle tehdy běžného schématu, kdy je po obtížném pátrání vrah usvědčen při rekonstrukci svého činu. Podobně psala třeba i Agatha Christie. Zde se detektivu Klubíčkovi motá do cesty neustále horlivý mladý reportér, který vymýšlí své konstrukce a neprozřetelně je uveřejňuje v tisku, čímž ale de facto pomáhá policii, neboť se pachatel stává méně ostražitým. Celý příběh je velmi dobře zamotán a podezřelých je hned pět nebo šest, počínaje domovnicí a konče vrahovou bývalou manželkou. Pištěk i Plachta zde hrají netradičně vážné role, ale počínají si výborně. Zvonimir Rogoz se na svoji roli vraha hodil velice dobře, stejně jako naivní Miroslav Svoboda, který se do případu zamotal dost nešťastně. Svoboda se jako herec moc neprojevuje, ale i zde ukazuje, že bylo lépe, když přesedlal za kameru. Klasická je Ljuba Hermanová,která hraje jako obvykle štětku, což jí sedí, ale ani ona nebyla žádnou hereckou superhvězdou. Připomenu menší roli Jarmily Lhotové jako bývalé vrahovy manželky; skutečně si moc v českém filmu nezahrála, údajně se dožila v USA velmi vysokého věku... ()

allebra

Jindřich Plachta byl v roli detektiva Klubíčka skvělý, už jsem se párkrát přesvědčila, že mu sedí i vážnější role. Ale ani ostatní herecké výkony nebyly vůbec špatné. Neustále doprovázející hudba na mě však po nějakém čase působila jako rušivý element. ()

Schlierkamp

Československý kriminální film natočený podle detektivního románu E. Vachka Muž a stín. Policejní inspektor Klubíčko v podání klidného a sympatického J. Plachty je pověřen vyšetřováním vraždy ženy v jejím bytě v Ostrovní ulici. Hlavní podezřelý, který byl ihned zatčen, byl manžel oběti T. Pištěk, muž hrubého chování odmítající svou vinu. V průběhu vyšetřování se okruh podezřelých rozšiřuje a zahrnuje také mladíka (M. Svoboda), který si u zavražděné byl půjčit peníze a také manželova kamaráda Z. Rogoze, jenž byl osudný den u oběti na návštěvě. Závěrečná rekonstrukce činu donutí pachatele se pod tíhou důkazů přiznat. Filmové dílo jednoho z průkopníků československé kinematografie S. Innemanna působí zpočátku poněkud neuspořádaně a rozpačitě, avšak zejména díky povedené rekonstrukci v závěru, která všechny nejasnosti odstranila, mohu film hodnotit s klidným svědomím průměrně. Za zmínku snad stojí, že se ve snímku objevil, nebo spíše mihl, i Jan Richter, známý to představitel komických rolí, z nichž nejslavnější je inspektor drah posuzující možnost vyplacení pojistného ve Fričově Funebrákovi. ()

swiss

Detektivka, která používá stejné postupy jako o 80-let mladší hity. Dokonce je tu i předchůdce Castle, i když píše jen do novin... ()