Černá kniha

• Nizozemsko Zwartboek (více)

Píše se rok 1944 a mladá židovská dívka Rachel se schovává na holandském venkově ve starém statku u sedláka. Jednoho dne nad statkem prolétne spojenecký bombardér, a protože je pronásledován německým stíhačem, odhodí svůj náklad – bomby. Statek je zasažen a skončí v plamenech. Rachel, která byla v té době u blízkého vodního kanálu, se zachrání. Mladík, který byl v tu chvíli s ní, ji ukryje v otcově skleníku. Úkryt se však ukáže nebezpečným. V noci se totiž ve skleníku objeví cizí muž a Rachel a mladíka varuje, že Němci o nich vědí a že si pro ně brzy přijdou. Rachel muže požádá o pomoc. Van Gein, jak se má muž jmenovat, slíbí pomoc. Tvrdí o sobě, že je členem hnutí odporu. Vskutku se díky němu Rachel setkává se zbytkem své rodiny a všichni mají za pomoci Van Geina přejít ještě s dalšími Židy, které Gein zkontaktoval, frontu do bezpečí. Cesta však skončí tragicky. Loď, na které Židi cestují, je přepadena esesáky a Židi jsou vystříleni. Rachel se však podaří včas skočit do vody, a tak uniknout smrti. Dívka je zachráněna příslušníky skupiny odporu, a protože nemá co ztratit a chce pomstít své blízké, sama se do odbojové činnosti zapojuje. Jednoho dne se při transportu zbraní seznámí s německým důstojníkem Ludwigem Müntzem, který na holandském území řídí zpravodajskou činnost. Jejího seznámení velmi brzy využije šéf její odbojové skupiny, Kuipers, který potřebuje získávat informace přímo z německého velení, a ve chvíli, kdy mu Němci zatknou i jeho syna Tima, má největší zájem na tom, aby mu Rachel, která teď vystupuje jako Ellis de Vriesová, tyto informace dodávala. Ellis tedy opět Müntzeho vyhledá a stane se jeho milenkou. Inteligentní Müntze však brzy přijde na to, že dívka je Židovka a že donáší hnutí odporu. Sám Müntze se však do Ellis zamiloval, a tak ji neprozradí. Dokonce dá na její vysvětlení a pokusí se nahlásit svému nadřízenému, generálu Käutnerovi, vraha Ellisiných rodičů, důstojníka Frankena. Ten se však z obvinění z okrádání německé říše (kradl pro sebe zlato zavražděných Židů) vykroutí a sám obviní Müntzeho z vyjednávání s hnutím odporu. Generál Käutner nařizuje Müntzeho popravu. Ellis také neunikne zatčení. Franken zjistil, že mu Ellis nainstalovala do kanceláře odposlouchávací zařízení. Franken jde však ještě dál. Právě díky odposlouchávacímu zařízení sehraje s Ellis v kanceláři malou scénku, na jejímž základě odbojáři dojdou k přesvědčení, že to byla právě Ellis, jež je zradila a je za neúspěchem akce, kterou zorganizovali na osvobození Tima a jiných vězněných odbojářů. Zdá se, že když Ellis nezastřelí Němci, zastřelí ji zrazení odbojáři... (TV Prima)

metztlimoon

Zápletka tak akurát, atmosféra a vizuál taktiež, postavy uveriteľné a na vojnový film pomerne dosť nahotiniek, ktoré vlastne ani nevadili. Dobre sa na to ako na celok pozerá a v postate tu nemám ani čo vytknúť... asi len to, že 145 minút je trochu dosť a chvílku sa to tam vlieklo. ()

Obchodka95

Úžasný film, skvěle natočený, výborné herecké obsazení. U tohoto filmu jsem musela sedět a čekat co bude dál, ikdyž pak přišlo menší zklamání, přesto nelituji, že jsem se na něj dívala. ()

Enzo555

Jeden z povinných filmov. Vzdelá, neznudí a skončí dobre. Hlavná predstaviteľka mi výzorom a sarkazmom pripomenula mojú prvú školskú lásku, možno preto to vysoké hodnotenie ()

retrix

Film obsahuje napínavou zápletku v akčním podání, která rozhodně nenudí. Ani jsem si neuvědomil při sledování dlouhou stopáž takřka 2,5 hodin. Ve filmu jsou však některé skutečnosti, pro které si větší ohodnocení nezaslouží. Dle úvodních titulků, vychází film dle skutečných událostí, ale jsem přesvědčen, že hodně vzdáleně. Ale chápu Verhoevena, že se snažil natočit akční podívanou. Spíše mně vadila nevýváženost a nelogické chování některých postav. Rachel by musela mít srdce z kamene, aby se tvářila a jednala tak, jak je to na začátku filmu natočeno, aby vzápětí tento kámen vyměnila za živé srdce, které více trpělo za smrt nacisty než za smrt celé své rodiny. Ostatně nacisti by museli mít v hlavě piliny, když odbojáře měli podchyceny několika zrádci, vězni a výslechy a přesto si jej hýčkali na kolenou. Nelogických a protiřečících si momentů tam bylo mnohem více, což nemá smysl ani řešit. Poslední, co mně neštymovalo, že by obergrupenfuhrer si klidně rozhodoval i po osvobození a nařizoval anglickému poručíkovi co a jak má dělat, a popravoval jiné, to mi přišlo jako nějaká hloupost. ()

O_Peki

Když jsem viděl film Černá smrt s nádhernou Carice van Houten, ihned jsem se začal pídit po dalších filmech s touto dámou a narazil na Černou knihu. Skvěle natočené a strhující válečné drama. ()

Leník

Docela mě překvapuje zdejší vysoké hodnocení, mně ten film připadal jako dost velký úlet. A to hlavně pokud jde o scénář - hlavní hrdinka se bez větších problémů dostane, kam právě potřebuje. Obávaný Mintze (?) se projevuje spíš jako charakter a téměř lidumil. Mučený zajatec prozradí odbojovou buňku svého otce, toho ale nikdo nezatkne. Kanaďani si po osvobození nechají radit od největší esesácké šajby! Velmi mě také rozesmála scénka, když věřící odbojář nechce zastřelit nepřítele, který ohrožuje jeho druhy, a přiměje ho k tomu až to, že nepřítel začne klít. No a u řady zbytečně naturalistických scén jsem si říkala, jestli pan režisér není trochu úchyl - no na ženské klíny je evidentně vysazený. Dvě hvězdičky dávám proto, že jsem se přes to všechno kupodivu nenudila a Sebastian Koch je sympaťák. ()

kramatos

Z filmu dýchá lidskost, realistické chování a špinavosti - jak jednotlivců, tak davu (z "hodných" slabých lidí se stávají bestie). Nádherné hereččino tělo + asi nejlepší záchvat úzkosti, který sem ve filmu zatím viděl = 5*. ()

kolodej1

pro mě je tohle na plný počet. Velmi kvalitně zpracované válečné drama, které ani přes svou délku rozhodně nenudilo. Líbil se mi vývoj příběhu i jeho zvraty, dávkování napětí. Film patří mezi válečnými snímky k těm nejlepším. Byl to zase trochu z jiného úhlu natočený snímek, než bývá tradiční. Pohled na válku optikou, že Němci byli všichni ti nejhorší parchanti a domorodci zase jeden charakter vedle druhého, tady nefunguje, tenhle černobílý přístup. Život a lidské charaktery mají pod tlakem mnohem složitější a členitější vývoj, někdo je hrdina a někdo svině. A jak bylo vidět ve filmu, tak problém s lůzou, která po válce vylezla z děr a najednou z nich byli hrdinové, nebyl jen české specifikum. Pro mě příjemné překvapení a mohu jen doporučit. ()

Delmondo

O Nizozemsku toho moc nevím, popravdě řečeno vím jen to že tam uměj hrát fotbal a je to země tulipánů. Jestli bych se tam někdy vydal abych si doplnil základní znalosti, chtěl bych aby mi dělali průvodce Paul Verhoeven a Carice van Houten. Tahle dvojka mi totiž svým filmem rázem učarovala. Brilantně vykreslený obraz druhý světový, herecký výkony špičkový, scénář možná malinko předvídatelnej ale takovej biják si já prostě dám líbit. Válečnej thriller jak se patří, náckové všude kam se podíváš a mezi nimi prvotřídní židovská špionka o který nikdo nemá pochyb a všichni ji žerou. Akce, láska, zrada je tu zkrátka vše co k takovýmu filmu patří. Verhoeven po delší odmlce musel všem dokázat že ještě žije a umí točit přesně tak jak to umí jen on. Žádnej bludnej holanďan se tedy nekoná a k nizozemcům se teď budu vracet častěji. ()

Kozlowski8

Děj filmu se odehrává v letech 1944 až 1945 v Holandsku a vypráví příběh mladé židovské dívky Rachel, která se ukrývá před fašisty v holandské rodině. Po mnoha různých neveselých peripetiích, kdy mnohdy jen se štěstím unikne smrti, se zapojuje do činnosti odbojové protifašistické organizace...Krásně zpracovaný příběh, ukazující válku - ne tu v předních bojových liniích, ale tu vnitřní válku odboje, která byla velice důležitá a často měla kruté následky. Zároveň představuje protichůdné strany nevyhraněně - není jedna výhradně zlá a druhá dobrá. I mezi obětavými odbojáři jsou zrádci a kolaboranti a na straně fašistů jsou kromě krutých a bezcitných hajzlů i citliví jedinci, kterým krutost a zabíjení nejsou vlastní. Krom toho je ve filmu krásně zachycen okamžik, kdy se z doposud oddaného hrdiny, během okamžiku stává štvanec. A stačí tak málo - jedna dobře načasovaná lež. Carice van Houten dostala v roli Rachel ohromný prostor, který krásně uchopila a mezi herci zcela dominovala. Paul Verhoeven natočil po delší době krásný film, jemuž nechybí atmosféra, napětí, emoce a slušná dávka erotična. 90%. ()

zigy

Verhoeven je mistr, a to nejen napětí a překvapivých zvratů, ale erotických thrillerů. Což dokazuje tímhle válečným kouskem. Jinak film musí působit hořkým dojmem na Holanďany, podobně jako na nás Habermannův mlýn.....ve válce byly charaktery podrobeny zatraceně těžké zkoušce.... ()

sibskyn

Nejvíce se mi film začal líbit, až po osvobození Holandska. Kdyby film ukazuje "odbojářské hrdiny" tak trochu v jiným, realným světlem. A ještě musím pochválit Sebastiana Kocha, s postavami, které stvárňuje, musím vždy soucitit. Navíc se holandština pěkně poslouchá( teda mě se aspoň líbí) ()

silvusaak

Pozor spoiler! Mix vseho moznyho, valky, politiky, odboru, rasismu, krimi, lidske blbosti a i love story a kdovi ceho jeste. Namet by byl zajimavy ovsem kdyby zenska hrdinka zahadne vsechno neprezila a naraz se probojovala na vysluni. Na konci Carice valcovala vsechno ostatni kolem, coz byla hrozna skoda. ()

kolly13

Vyjímečné pasáže, které člověka donutí se zamyslet a porovnat, v jakém blahobytu žije, si klestí cestu otřepanou válečnou písničkou a nutí hlavní aktérku do vůdčí role filmu, na kterou nemá. Profesionální herec Koch si odehraje své, ale jeho unylý ksicht jen škodí. Akčnost je na hraně dobré a nedostatečné známky, alespoň že kamera a střih je velmi dobrý. Suma sumárum průměr. ()

Saxos

I Nizozemsko chce ukázat, jak bojoval odboj proti nacistické okupaci. Přibližně stejně, jako náš protektorát. Když už byl jasný konec, tak byl každý odbojář a partizán. ()

Fender

Velmi netradičně pojatý film o druhé světové válce sledující netypický životní příběh židovky Rachel. Film je natočen z jiného úhlu pohledu, což je jistě takovým velkým poutavým osvěžením, které ale někdo může brát za velmi kontroverzní. Film se chvílemi stává multižánrovým, poněvadž se soustředí vždy na jiné okolnosti a postavy, které jsou však velmi osudové pro celý příběh, čili příběh neztrácí logický smysl a drží se příběhové linie. Také bych to označil za film plný kontrastů, proto je opravdu velmi unikátní. ()

Felix22

Verhoeven svoje postavy nešetří a klade jim do cesty překážky. Zároveň ukazuje, že nic není černobílé a že v ani v odboji nejsou žádní dobráci. Černá kniha má poměrně dost zvratů, které dokážou snímek "překlopit" a postavy a příběh musí jít najednou jiným směrem. To platí hlavně o hlavním hrdince, která se postupně stává nežádoucí pro obě strany. ()

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

25.08.2010

Hollywood už o něj očividně nemá zájem. Paul Verhoeven proto natočí i další film doma v Holandsku, podle oblíbené domácí knihy a se scénáristickým krytím Gerarda Soetemana, který pro něj napsal i… (více)

Verhoeven opět erotický

Verhoeven opět erotický

11.09.2008

Po vstřícně přijatém válečném thrilleru Černá kniha, který Paul Verhoeven natočil doma v Holandsku, nastal čas vrátit se do Hollywoodu. Najít ten správný projekt však není vůbec jednoduché.… (více)

Verhoevenova aféra

Verhoevenova aféra

14.11.2007

Nečekejte žádná skandální odhalení. Holandský úchyl už dnes neplní stránky bulváru s takovou vervou jako kdysi, kdy se mluvilo třeba o nácviku erotických scén pro Total Recall v trojici s Arniem a… (více)

Zůstanu u fašistů

Zůstanu u fašistů

19.06.2007

...sténá blonďatá Holanďanka Carice van Houten, jíž dobová vizáž ve Verhoevenově Černé knize sedla tak výrazně, že se vrátí do časů 2. světové války i ve svém hollywoodském debutu. Ale kdo by si… (více)