Černá kniha

• Nizozemsko Zwartboek (více)

Píše se rok 1944 a mladá židovská dívka Rachel se schovává na holandském venkově ve starém statku u sedláka. Jednoho dne nad statkem prolétne spojenecký bombardér, a protože je pronásledován německým stíhačem, odhodí svůj náklad – bomby. Statek je zasažen a skončí v plamenech. Rachel, která byla v té době u blízkého vodního kanálu, se zachrání. Mladík, který byl v tu chvíli s ní, ji ukryje v otcově skleníku. Úkryt se však ukáže nebezpečným. V noci se totiž ve skleníku objeví cizí muž a Rachel a mladíka varuje, že Němci o nich vědí a že si pro ně brzy přijdou. Rachel muže požádá o pomoc. Van Gein, jak se má muž jmenovat, slíbí pomoc. Tvrdí o sobě, že je členem hnutí odporu. Vskutku se díky němu Rachel setkává se zbytkem své rodiny a všichni mají za pomoci Van Geina přejít ještě s dalšími Židy, které Gein zkontaktoval, frontu do bezpečí. Cesta však skončí tragicky. Loď, na které Židi cestují, je přepadena esesáky a Židi jsou vystříleni. Rachel se však podaří včas skočit do vody, a tak uniknout smrti. Dívka je zachráněna příslušníky skupiny odporu, a protože nemá co ztratit a chce pomstít své blízké, sama se do odbojové činnosti zapojuje. Jednoho dne se při transportu zbraní seznámí s německým důstojníkem Ludwigem Müntzem, který na holandském území řídí zpravodajskou činnost. Jejího seznámení velmi brzy využije šéf její odbojové skupiny, Kuipers, který potřebuje získávat informace přímo z německého velení, a ve chvíli, kdy mu Němci zatknou i jeho syna Tima, má největší zájem na tom, aby mu Rachel, která teď vystupuje jako Ellis de Vriesová, tyto informace dodávala. Ellis tedy opět Müntzeho vyhledá a stane se jeho milenkou. Inteligentní Müntze však brzy přijde na to, že dívka je Židovka a že donáší hnutí odporu. Sám Müntze se však do Ellis zamiloval, a tak ji neprozradí. Dokonce dá na její vysvětlení a pokusí se nahlásit svému nadřízenému, generálu Käutnerovi, vraha Ellisiných rodičů, důstojníka Frankena. Ten se však z obvinění z okrádání německé říše (kradl pro sebe zlato zavražděných Židů) vykroutí a sám obviní Müntzeho z vyjednávání s hnutím odporu. Generál Käutner nařizuje Müntzeho popravu. Ellis také neunikne zatčení. Franken zjistil, že mu Ellis nainstalovala do kanceláře odposlouchávací zařízení. Franken jde však ještě dál. Právě díky odposlouchávacímu zařízení sehraje s Ellis v kanceláři malou scénku, na jejímž základě odbojáři dojdou k přesvědčení, že to byla právě Ellis, jež je zradila a je za neúspěchem akce, kterou zorganizovali na osvobození Tima a jiných vězněných odbojářů. Zdá se, že když Ellis nezastřelí Němci, zastřelí ji zrazení odbojáři... (TV Prima)

Historik

Jedním slovem výborné. Po zhlédnutí jsem byl vysloveně nadšený. Počkal jsem pár dnů, ale nepustilo mě to. Mohu tedy jen doporučit. Především těm, kdo mají rádi evropský film, dobu druhé světové války a téma protinacistického odboje. Tohle rozhodně stojí za vidění. ()

Asgy

V pohodě zvládnuté válečné drama, které ale není zrovna ničím vyjímečné, až na Carice van Houten, která příjemně překvapila. I když film není zrovna nejkratší, tak jsem se nenudil, ale k dokonalosti bohužel ještě něco schází. ()

ivishka

Dlouhatánská stopáž, která mě málem unudila k smrti...Po hodině neskutečné nudy jsem konečně ve filmu zaregistrovala nějakou akci, která stála za pozornost. Poslední půlhodina byla celkem zajímavá, ale stejně je to podle mě na válečný film s takovýmto potenciálem ukrutně málo. Ambivalence skutečně prostupovala celým filmem a i postavami jak bylo vidno... ()

Ridick

umierneny verhoeven...pomalicky pribeh o hnuti odboja a jednej spionke, s kt. sa zivot nemaznal. realne prostredie, realne pojate postavy, trosku verhoevenovej perverznosti tvori tvoria nadpriemernu podivanu.. ()

GodComplex

To uz je nejaka uchylka porad natacet Nazi filmy z WWII, ne? Obcas mi prijde, ze to v reziserskych kruzich funguje asi takhle: Nenatocil jsi WWII movie, nebo poradnou gangsterku? Tak v tom pripade, Fuck You! Protoze jak jinak si vysvetlit, ze na tyhle 2 nudna temata neustale vznikaji "velke" filmy od "velkych" reziseru. Takze i Paul Verhoeven si nakonec strelil svuj vlastni Shindler's List, aby nam pekne vysvetlil, jaci ti naciste byli svine. No jo, ale ono je to naorzdil od nudneho Shindlera skutecne dobre, poutave a zabavne, takze vlastne proc ne. I pres svou delku a melodrama si to drzelo potrebny drive, ktery proplouval zajimavym scenarem (jak jinak, nez na zaklade realnych udalosti), navic Carice van Houten byla fakt super a nadherna (a to byla po vetsinu snimku blond!). Dalsi Verhoevenova trefa do cerneho a spolecne s Inglorious Basterds jeden z nejlepsich filmu na tema Jews vs. Nazis! 7/10 ()

Sandiego

Prvotřídní thriller z druhé světové, který si sice udržuje klasický styl a spíše americký střih, ale výborně seskládaný děj plný zvratů a dějinných paradoxů, doprovázený výborně navozenou dobovou atmosférou a skvělým, mírně dráždivým, výkonem Carice van Houten, dělají z tohoto počinu jeden z nejvydařenějších pohledů na toto období z poslední doby, kterému se překvapivě zdárně daří unikat zaběnutým klišé a každou chvíli dokáže překvapit něčím neotřelým. ()

buldock

Nic není jen černobílé. Zřejmě nejlepší Verhoevenův filmařský kousek (byť jen o něco malinko lepší než Základní instinkt), vyobrazující divákovi velmi zajímavý a skutečnými událostmi inspirovaný příběh z konce druhé světové války , ve kterém je nádherně znázorněna skutečnost , že zrůdností a zrad se ve válkách dopouštějí obě strany a že válka je pro některé lidi hlavně obrovský byznys a pro peníze a majetek jsou schopni udělat cokoli. Krom vynikající režie a velmi dobrého scénáře musím velmi pochválit Carice van Houtenovou za její perfektní herecký výkon v hlavní roli. Film: 89% ()

Orlau32

Málokdy mě tak zaujal film jako tento. Nejen perfektním výkonem Carice VAN HOUTEN nebo všech ostatních herců, ale hlavně námětem, který vychází ze skutečných události v Hollandsku v r.1944. Film ukazuje, co válka dokáže udělat ze slušných lidi, co vykoná strach na lidském charakteru a jaká zvířecí chamtivost je v člověku, když se mu dá absolutní moc. Režisér Paul VERHOEVEN opět ukázal, že je ve svém oboru "třída 1.stupně". ()

BloodyVamp

Vynikající historické drama odehrávající se v průběhu posledních měcíců 2. světové války v netypickém Holandsku. Provokatér Paul Verhoeven velice dobře zrežíroval složitý, rozsáhlý především rafinovaný příběh o mladé ženě, která musí překonat všechno. Výprava je luxusní, Verhoevenova režie nadstandartně dobrá a přehledná, tempo vyprávění svižné a děj rychle ubíhá. Film to je rafinovaný, zábavný a krutě cynický zároveň. Od nepříliš zajímavého úvodu se Černá kniha diváku zarývá do kůže čím dál víc a víc a po zajímavém konci bude rezonovat divákovi dlouho v hlavě. A to je jen dobře. Několik drsných, sugestivních scén z hlavy nedostanu (masakr na lodi, polití výkaly...) Musím pochválit vynikající herce- zejména titulní Carici van Houten a Sebastiana Kocha v roli hodného nácka. Co bych naopak vytkl, je bohužel moc zamotaný a překombinovaný děj (ono hledání hlavního zrádce-záporáka je v konečném důsledku ne moc logické). 90%. ()

blackrain

Opět druhá světová válka, tentokrát z pohledu mladé ženy. Příběh začíná v roce 1956, v Izraeli. Rachel se začne ve svých vzpomínkách vracet do Holandska, kde se ukrývala před Němci. Přežila vyvráždění celé své rodiny. Stala se z ní agentka odboje. Válka je svinstvo. Dělá z lidí bestie. Kam až je člověk ochoten zajít a k čemu se dokáže odhodlat? Krapet dlouhá stopáž, ale nenudila jsem se. Film zaujme svou atmosferou, kterou velmi vkusně nabízí. Černá kniha má všechno, co má mít. Nikde nic nepřibývá a nechybí. Velmi dobře vybalancovaný film. ()

Magyar

V zádech hrdinů-loutek vězí klíček, kterým jsou zas a znova povolávaný do svých živůtků, aby vyprávěly příběhy tak dlouho, než se jejich stroječky ochodí a ze skřípotu a drkotu přejdou do sotva slyšitelnýho, plynulýho vrnění promítačky. Jen sem tam, když kolečko škobrtne a nečekaně poskočí, je možno zaslechnout výkřik: Cožpak to nikdy neskončí?! .. Chm. ()

kaylin

Nevyhledávám filmy z druhé světové války, není to moje srdcové téma, nikdy jsem nebyl ten typ, co ho válka nějakým divným způsobem vzrušuje. Ale chápu to. Zbraně, akce, technologie, tohle všechno k tomu patří a něco na tom asi bude. Jenže mě nějak neberou ani auta, značky poznám jenom proto, že mám dobrou paměť, ne proto, že bych se o ně jakkoli zajímal. Proto se mi více zamlouvají filmy jako třeba "Černá kniha", kde je válka jenom pozadím, nejde tam o samotné boje a válčení. Druhá světová válka zuřila i v Nizozemsku, domovině slavného režiséra Paula Verhoevena, který se musel vrátit domů, aby zase mohl natáčet skvělé filmy. Jeho poslední americké snímky "Muž bez stínu" a "Showgirls" rozhodně velké úspěchy nesklízely, no a z filmu "Hvězdná pěchota" se také velký trhák nestal a na film se i přes jeho určité kvality celkem zapomnělo. "Černá kniha" je ale režisérům návrat k dobrým filmům, o to lepší je, že dělal nejen režii, ale spolupodílel se i na scénáři. Je to pak skutečně autorské dílo, z kterého je cítit, že má cit pro místo, pro národní "hrdost", ale i pro skvělý příběh, který se nám odehrává před očima. Já vím, že scénář podobných filmů je velmi často daný - nevinní lidé mají trpět. I v tomhle případě samozřejmě nevinní lidé trpí a trpí hodně, ale nakonec se přece jen ukáže, že existuje spravedlnost a že ne všichni zlí zůstanou bez trestu. Vlastně je to krásný příběh o naději a o tom, že i ve válečných časech může svitnout, i když v případě hlavní hrdinky se ukazuje, že cesta k naději a zadostiučinění je skutečně velmi náročná a téměř smrtelná. chvíle, kdy jsou na ní doslova kydána hovna, je momentem, kdy všichni, včetně hlavní představitelky pomalu ztrácejí naději. Jenže i pod tou kopou výkalů stále dřímá a čeká na tu správnou chvíli. Válka nebyla laskavá a místy se na diváka přenáší paranoia, která je denním chlebem hrdinů. Skvěle natočený film s dobrým příběhem, kde není jasné, kdo je vlastně na čí straně. Zase jsem se ale přesvědčil, že Sebastian Koch může být na stranách obou. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/wtc-yes-man-mary-max-zambezia-cerna.html ()

Kreeki

Zas úplně odlišný úhel pohledu na válku než na jaký jsme zvyklí. Paul Verhoeven se díla chopil onačeji - žádné pohledy na bitevní pole, do zákopů, na zraněné či padlé vojáky. Ale naopak intriky a holandský odboj ke konci války přímo v řadách německých důstojníků. Carice van Houten ve své roli dokonalá a smyslná, i Oscara bych jí za tento snímek udělil. Celkově velmi ucelené a poutavé, i přes svojí delší stopáž ani nachviličku nezanudí. Tleskám Paulu Verhoevenovi, trefa do černého. 10/10 ()

topi

Paul Verhoeven prostě umí!! At´ už jde o thriller (Základní instinkt), akční sci-fi (Robocop, Total recall), horor (Hvězdná pěchota, Muž bez stínu) nebo válečné drama (Oranžský vojak, Zvartboek). Verhoeven se vrátil z Holywoodu, aby doma v Holansku natočil parádní příběh z konce 2. světové valky, který nepostrádá napětí a akci. Výborné lokace, skvělá kamera, charistmatiční herci, vynikající hudba. Jo, tohle se moc povedlo, i přes dlouhou stopáž jsem se vůbec nenudil a čekal jsem, co dalšího přijde. Mimo jiné zde Verhoeven popisuje věci, které byly dlouho utajené a to věci, co prováděli členové odboje hned po skončení války s německými zajatci, podobně jak u nás v Sudetech v téže době, když češi vyháněli sudetské Němce. Perfektně vykreslenej pohled na konec druhé světové války. Film vznikl na motivy skutečných událostí. Carice van Houten je mimořádně krásná a hodně mi připomíná naši skvělou herečku Hanu Vítovou. ()

Remedy

Když pominu Základní instinkt, který jsem viděl, když mi bylo cca 13 let.)), tak jsem do této chvíle žádný film od Verhoevena v celé délce neviděl – spíš vždycky jenom takové kousíčky. Paradoxně jsem tedy jeho zatím poslední film viděl jako první. Rozepisuju se takhle, protože nevím, jestli jeho ostatní snímky jsou po scénáristické stránce podobně hutné, propracované a působí podobně velkolepě. Černá kniha je znamenitý film z období 2. světové války, který dává nahlédnout dosti originálním způsobem do řad nacistů i odbojářů, přičemž z morálního hlediska nestaví do popředí ani jednu stranu a zachovává si chytrý odstup. Verhoeven tak velmi chytře a nevybíravě ukazuje, že svinstva bylo na obou stranách přehršle a že opravdu nezlomených a čistých lidí zůstalo velmi poskrovnu. Poctivé hollywoodské provedení – všechny ty kostýmy, přenádherné interiéry, vynikající hudba a charismatická Carice van Houten ve spojení s výraznou a nápaditou režií vytváří dohromady úchvatný výsledek, který má co říci jak po stránce formální, tak obsahové. A pokud scénář k tomuhle filmu není oscarový, tak už vážně nevím. ()

Maq

Jsem tu asi jeden z mála, který při hodnocení není ovlivněný jménem režiséra: jeho slavné opusy jsem viděl už pradávno a bezpečně se zařadily do kategorie filmů, které mě nezajímají. Nejsou o lidech. --- Tento film o lidech je a říká o nich docela zajímavé věci. To smícháno se zápletkou, která mě opravdu zaujala. Žádný zbytečný sex jsem neviděl a film se nevyžívá v násilí; v obou ohledech mi přišel umírněný a akční scény rozhodně nejsou jeho vrcholem ani nejdůležitější součástí. --- Ano, příběh poněkud nadsazuje / zhušťuje realitu, ale charaktery jsou dobré. Není vůbec černobílý, naopak, je cenný a krásný právě v tom, jak Němce i Holanďany staví do jedné řady, ve škále od charakterů andělských až po nechutně podlé. Navíc nejsou statické; dokonce i hrdinové v pohnutí zasyčí antisemitské kletby (přitom pro záchranu Židů nasazují životy) a dopustí se brutální popravy. --- Nesrovnávejme toto dílo s Verhoevenovými hollywoodskými filmy. Má mnohem blíže k Hřebejkovu Musíme si pomáhat a je podobně dobrý. --- ()

italka63

Ať si říká kdo chce co chce, tenhle film byl velmi dobře koukatelný a mile mě překvapil. Válka byla přece plná absurdních příběhů, kterým bychom dnes ani možná nechtěli uvěřit.Proč ne svůdná Židovka, která se po hromadné vraždě, jejíž obětí byly též její rodiče a ona přežila jako zázrakem,proč by se nemohla napojit na podzemní odboj a jít jako špionka svést německého kapitána, který shodou okolností nebyl fanatický blázen, ale ještě k tomu slušně vypadal?Že jsou spojenci za dveřmi situaci změnit může, ale taky nemusí.Při scéně, kde na náměstí kolaborantkám a šlapkám stříhají lidi z davu vlasy jsem si vzpomněla na vyprávění babičky, když pár kilometrů od mého bydliště v malém městečku se dělo přesně totéž, jen se ještě navrch potíralo kolomazí a pak byly ženy vyhnány, nebo předány nové správě.A v drtivé většně případů opravdu zaslouženě. Shrnuto - dobře natočené, film mně držel celou dobu napnutou až do svého konce a tak nemám důvod dát méně než pět. ()

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

25.08.2010

Hollywood už o něj očividně nemá zájem. Paul Verhoeven proto natočí i další film doma v Holandsku, podle oblíbené domácí knihy a se scénáristickým krytím Gerarda Soetemana, který pro něj napsal i… (více)

Verhoeven opět erotický

Verhoeven opět erotický

11.09.2008

Po vstřícně přijatém válečném thrilleru Černá kniha, který Paul Verhoeven natočil doma v Holandsku, nastal čas vrátit se do Hollywoodu. Najít ten správný projekt však není vůbec jednoduché.… (více)

Verhoevenova aféra

Verhoevenova aféra

14.11.2007

Nečekejte žádná skandální odhalení. Holandský úchyl už dnes neplní stránky bulváru s takovou vervou jako kdysi, kdy se mluvilo třeba o nácviku erotických scén pro Total Recall v trojici s Arniem a… (více)

Zůstanu u fašistů

Zůstanu u fašistů

19.06.2007

...sténá blonďatá Holanďanka Carice van Houten, jíž dobová vizáž ve Verhoevenově Černé knize sedla tak výrazně, že se vrátí do časů 2. světové války i ve svém hollywoodském debutu. Ale kdo by si… (více)