Černá kniha

• Nizozemsko Zwartboek (více)

Píše se rok 1944 a mladá židovská dívka Rachel se schovává na holandském venkově ve starém statku u sedláka. Jednoho dne nad statkem prolétne spojenecký bombardér, a protože je pronásledován německým stíhačem, odhodí svůj náklad – bomby. Statek je zasažen a skončí v plamenech. Rachel, která byla v té době u blízkého vodního kanálu, se zachrání. Mladík, který byl v tu chvíli s ní, ji ukryje v otcově skleníku. Úkryt se však ukáže nebezpečným. V noci se totiž ve skleníku objeví cizí muž a Rachel a mladíka varuje, že Němci o nich vědí a že si pro ně brzy přijdou. Rachel muže požádá o pomoc. Van Gein, jak se má muž jmenovat, slíbí pomoc. Tvrdí o sobě, že je členem hnutí odporu. Vskutku se díky němu Rachel setkává se zbytkem své rodiny a všichni mají za pomoci Van Geina přejít ještě s dalšími Židy, které Gein zkontaktoval, frontu do bezpečí. Cesta však skončí tragicky. Loď, na které Židi cestují, je přepadena esesáky a Židi jsou vystříleni. Rachel se však podaří včas skočit do vody, a tak uniknout smrti. Dívka je zachráněna příslušníky skupiny odporu, a protože nemá co ztratit a chce pomstít své blízké, sama se do odbojové činnosti zapojuje. Jednoho dne se při transportu zbraní seznámí s německým důstojníkem Ludwigem Müntzem, který na holandském území řídí zpravodajskou činnost. Jejího seznámení velmi brzy využije šéf její odbojové skupiny, Kuipers, který potřebuje získávat informace přímo z německého velení, a ve chvíli, kdy mu Němci zatknou i jeho syna Tima, má největší zájem na tom, aby mu Rachel, která teď vystupuje jako Ellis de Vriesová, tyto informace dodávala. Ellis tedy opět Müntzeho vyhledá a stane se jeho milenkou. Inteligentní Müntze však brzy přijde na to, že dívka je Židovka a že donáší hnutí odporu. Sám Müntze se však do Ellis zamiloval, a tak ji neprozradí. Dokonce dá na její vysvětlení a pokusí se nahlásit svému nadřízenému, generálu Käutnerovi, vraha Ellisiných rodičů, důstojníka Frankena. Ten se však z obvinění z okrádání německé říše (kradl pro sebe zlato zavražděných Židů) vykroutí a sám obviní Müntzeho z vyjednávání s hnutím odporu. Generál Käutner nařizuje Müntzeho popravu. Ellis také neunikne zatčení. Franken zjistil, že mu Ellis nainstalovala do kanceláře odposlouchávací zařízení. Franken jde však ještě dál. Právě díky odposlouchávacímu zařízení sehraje s Ellis v kanceláři malou scénku, na jejímž základě odbojáři dojdou k přesvědčení, že to byla právě Ellis, jež je zradila a je za neúspěchem akce, kterou zorganizovali na osvobození Tima a jiných vězněných odbojářů. Zdá se, že když Ellis nezastřelí Němci, zastřelí ji zrazení odbojáři... (TV Prima)

PTuranyi

Príbeh ukrývajúcej sa holandskej židovky, ktorá prežije likvidáciu transportu utekajúcich židov a pridá sa k miestnemu odboju. Získa si dôveru samotného veliteľa Ludwiga Müntzeho, stane sa jeho milenkou a získa prácu priamo na veliteľstve. Tu sa okrem bežnej práce zúčastňuje vášnivých večierkou a podarí sa jej umiestniť mikrofón v kancelárii. Sama sa nakoniec ocitá v sračkách (a to doslovne), teda v pozícii podozrivej z kolaborácie. Je to práve čierna knižka, ktorá obsahuje zápisky židovského notára, usvedčujúce skutočného zradcu. Výborné herecké výkony a profesionálna produkcia dávajú príbehu uveriteľnú atmosféru a slušné napätie. Scéna s inzulínom a čokoládou má síce zvláštne zakončenie, ktoré zanecháva otázku prečo nepoužila dvere. ()

pseudo

na jednu stranu příliš mnoho klišé a smyčců: proč se hlavní hrdinka musí setkat s CELOU svojí rodinou? a proč si musí slibovat, že už se nikdy nerozdělí? proč se musí nejprve do detailu představit inzulín, aby z něj potom mohlo být vystřeleno? jaktože je odbarvená blondýna automaticky židovka? proč musí být zlý esesák až tak odporný, bez jediné sympatické vlastnosti? na druhou stranu film velice účinně předává myšlenku, kterou ke konci vyslovuje i hlavní hrdinka: copak to nikdy neskončí? i klasické žánrové zápletky (měnění stran, podrazy a pasti) získávají na pozadí konce druhé světové až mrazivě nevyhnutelný rozměr. k tomu všemu hraje carice van houten svou lehce naivní hrdinku, která čerpá neuvěřitelnou sebejistotu z pozice své krásy, relativně přesvědčivě, a sebastian koch je jako zlomený muž prostě k sežrání. z mainstreamových filmů o nacismu rozhodně to lepší. ()

Išak

Perfektní snímek, který mě doslova a do písmene pohltil.A i když měl film přes dvě hodiny, nenašel se ani okamžik, kdy bych se vyloženě nudil.Příběh židovské slečny, která se zapojí do odboje a při svém úkole se zamiluje do německého důstojníka, se prolíná s osudy dalších postav z odboje i z opačné strany.Také je zde krásně vidět o co vlastně některým Němcům ke konci války šlo, rychle si nahrabat a pak zmizet.Ale ne jenom jim.Dokonce i v odboji byli šedé myšky spolupracující s nacisty.Jako asi nejpříhodnější slova popisující děj a příběh filmu bych si dovolil použít slova doktora Akkermanse, "Je to tak šílené, že se to nedá slovy popsat."Ještě dodám, že víc se mi líbila druhá polovina filmu, což ale neznamená, že by první půle byla nuda, to rozhodně ne.Jsem rád, že mi bylo dopřáno zhlédnout tento snímek. ()

gostly

Absolutně nechápu, jak je možné, že film od nás získal 82%. Takovou slátaninu, tvářící se ke všemu jako válečný film jsem už dlouho neviděl. Tohle se Paulu Verhoevenovi skutečně nepovedlo. Všechny zvraty byly předvídatelné a situace tak uměle vytvořené, až se mi chtělo zvracet. Vrchol toho všeho byla závěrečná duchapřítomnost mimochodem dost nesympatické hlavní hrdinky, která rychle snědla čokoládu (která se tou dobou zrovna náhodou válela před ní) čímž si zachránila život =D a samozřejmě odrovnání hlavního "zlosyna" v hollywoodském stylu. Těžko říct, proč dávám hvězdičku, možná, že by se ve filmu nastřádalo několik málo světlých okamžiků, zrovna si nevzpomenu, ale někde tam asi budou. ()

Martens14

Vynikající holandský válečný, vzrušující, velkolepý film. Od Paula Verhoevena. Nic víc už k tomuto snímku nemůžu dodat. Vlastně jo, vyšel na DVD za levný peníz, kupujte. ()

Snakefinger

Film mi připomínal křížence mezi loupežníkem Rumcajzem a Rosamundou Pilchner. Podle toho filmu vypdala druhá světová jako vlastně jeden veliký flám. No a byl jsem docela překvapen, že s němci nekolaborovali pouze češi :) ()

zekon

Velmi překvapilo. Zajímavě zpracovaný kus z 2.sv.války, trošku akčnější formou, nicméně zaujalo, udrželo, pobavilo a Paul Verhoeven opět nezklamal. Mohlo to být kratší, ale celkově opravdu povedené a profesionální dílo. ()

sashator

Sice pomerne dobre natocene ale na muj vkus prilis americko-kovbojsky. Ano, jine slovo me nenapada. Valka tvori sice dobre pozadi, ale uverit takovemu pribehu snad ani nelze. Zkratka zbytecne dlouha oddychovka ()

Gabri-ela

Moc jsem se těšila, až tenhle film uvidím... Asi až příliš moc. Ve výsledku mne tak trochu zklamal, přišel mi nepřesvědčivý hlavně díky někdy opravdu neskutečně banálním dialogům. Taková akční podívaná, občas prodchnutá morálním poselstvím, jež nedojme. Na druhou stranu mne dokázala udržet v pozdní hodinu vzhůru až do samého konce a to se také počítá. Očekávala bych ovšem jaksi inovativnější přístup. Neurazí, ale ani příliš nenadchne. ()

petrastrela

I přesto, že je to víceméně předvídatelné, jedná se o kvalitní podívanou. Verhoeven opět nezklamal a Carice van Houten se mi moc líbila. ()

slavo75

Pre mňa veľké klišé - predvídateľný dej - a najmä účelové zápletky. Niekoľko silnejších pasáží môj celkový dojem nevylepšuje. Vykreslenie hraničných životných situácií si vo filme žiada trocha iné výrazové prostriedky, ako hollywoodsku filmársku rutinu. Pre mňa priemerný film, ktorý nijako nečnie nad odstatnými podobnými snímkami s touto tematikou. ()

Greencandy

Místy předvídatelné, některé dialogy trochu slabší, ale přesto mě to bavilo. Nechybí napětí, strach a ani překvapení. ()

A.lis

Přestože prvních dvacet minut mě zase tak nezaujalo, tak s každou minutou nabýval film na „kráse“. Opravdu zajímavým způsobem je ukázáno, že nic a nikdo není jenom černý, jenom bílý. Na rozdíl od českých filmů, které mají tendenci ukazovat jednu stránku války jako kladnou a druhou jako zápornou (ať už jde o represe Židů či méně cenné neárijce Čechy nebo naopak odvetu Čechů při odsunu Němců). Tenhle snímek si na nic nehraje – mizeru můžete najít i u té správné strany, tedy odboje, stejně tak každý nácek nemusí být nevyhnutelně antisemitistický úchyl. Možná kdyby tvůrci ubrali na akčnosti a C. van Houten neukazovala tak často své poprsí, dostal by film ještě o jednu * víc. ()

maara666

Pěkný film, hlavně Van Houten je hezká. Scénář má mnoho překvapivých zvratů, což je fajn. Připomínky mám jen k výpravě. Všechny předměty ve filmu vypadaly, jako kdyby sjely z výrobního pásu. Všechno je čisté, ani na zemi není ani smítko. Měl jsem za to, že za války bylo špíny a bordelu na ulicích daleko více než teď. ()

MartinSTFC

Vidět to jednou, dal bych tomu možná i vyšší hodnocení. Ovšem film jsem viděl již po několikáté a s odstupem. Celé to je v podstatě taková pohádka z období Druhé světové války. Nikterak silný příběh, vyjma hlavní hrdinky osobní sympatie k ostatním postavám nulové. Dvě hvězdy dávám za nápad a zpracování, třetí za Carice. ()

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

25.08.2010

Hollywood už o něj očividně nemá zájem. Paul Verhoeven proto natočí i další film doma v Holandsku, podle oblíbené domácí knihy a se scénáristickým krytím Gerarda Soetemana, který pro něj napsal i… (více)

Verhoeven opět erotický

Verhoeven opět erotický

11.09.2008

Po vstřícně přijatém válečném thrilleru Černá kniha, který Paul Verhoeven natočil doma v Holandsku, nastal čas vrátit se do Hollywoodu. Najít ten správný projekt však není vůbec jednoduché.… (více)

Verhoevenova aféra

Verhoevenova aféra

14.11.2007

Nečekejte žádná skandální odhalení. Holandský úchyl už dnes neplní stránky bulváru s takovou vervou jako kdysi, kdy se mluvilo třeba o nácviku erotických scén pro Total Recall v trojici s Arniem a… (více)

Zůstanu u fašistů

Zůstanu u fašistů

19.06.2007

...sténá blonďatá Holanďanka Carice van Houten, jíž dobová vizáž ve Verhoevenově Černé knize sedla tak výrazně, že se vrátí do časů 2. světové války i ve svém hollywoodském debutu. Ale kdo by si… (více)