Krvavý diamant

Blood Diamond

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Ani si nevzpomínám, kdy naposledy mě film uchvátil akčními scénami. V naprosté většině případu je mi totiž akce úplně ukradená. Jenže Zwick tlačil na pilu takovým způsobem, že i já přestal zívat a nemohl odtrhnout oči od obrazovky. Navíc jsou i vztahy hlavních hrdinů vykresleny s citem a divák nemá pocit, že už to někde viděl a slyšel. DiCaprio hraje jako o život a přirozený Hounsou mu skvěle sekunduje. Jako třešnička na dortu pak pusobí Jennifer Connelly. Její pohled mě vždy dostal do tranzu. Sečteno podtrženo. Zaslouženě plná palba, Leo si upevnil místo v mé topce a Jenny se mezi moje nejoblíbenější herečky dostala právě tímto filmem.(15.6.2011)

Nádhera, na konci při závěrečném vzepjetí soundtracku Howarda mně neskutečně mrazilo v zádech. Zwick mi po Posledním Samurajovi znovu dokázal, že mu takovéto emocionální a velkolepé příběhy s poselstvím jdou. Tady je to poselství navíc velmi drásavé a hlavně aktuální, opravdu je mi těch lidí, kteří musí v těchto podmínkách žít, líto. Holt, Afrika na tom vždycky byla takhle a žel ještě dlouho bude. A snad nám, rozmazleným Evropanům, budou dále zruční filmaři servírovat takovéto filmy, abychom si aspon nachvíli mohli uvědomit jak to tam vypadá a opravdu nebudou kupovat konfliktní diamanty. Neuvěřitelně silný příběh bez jakékoliv předlohy, jednou nádherné, jednou hrůzné scenérie, výborný Leo i Hounsou, a jeden příběh o honbě za diamantem v prostředí všudypřítomného zla (zde RUF). Prostě perfektní a ty nominace si film opravdu zasloužil, a zasloužil by si plně i oscary. Má úcta, víc takových filmařů jako Zwick. PS: Na úvodu zmíněný James Newton Howard vytvořil asi svůj nejlepší soundtrack, který po celou dobu oblažuje diváka nádhernými exotickými tóny Afriky. A hlasy taky. Naslouchejme jim a poučme se.(23.12.2010)

Tak trochu kousek z většiny populárních žánrů v tradičním Zwickově schématu popcornového výplachu. Se všemi klišé, zvraty a uplakaným happyendem, které si širé diváctvo od Hollywoodu žádá. Hlubší přesah opět (tedy stejně jako u Samuraje) chybí, což vyniká tím více, čím se dialogy přelévají do jakési artistní roviny a životních ponaučení. Pokud Zwick nějaké nabízí, je legrační. Pokud si na nic nehraje, je naopak jako akčně-dramatický řemeslník převelice zábavný. 70%(30.1.2007)

Áno, ten film má určité nedostatky - celý príbeh je v podstate klišé, tempo v druhej polovici občas pokrivkáva a aj zopár jalovostí sa v dialógoch stihne vyskytnúť. ALE: Takýto epický príbeh, ktorý rovnako dobre funguje v akčnej i v myšlienkovej rovine, navyše podľa pôvodného scenára, je v súčasnom Hollywoode taká vzácnosť, že je to v podstate najlepší americký film minimálne uplynulého roka. Leo je skvelý (a konečne vyzerá ako dospelý chlap, takže mu to bourneovské strieľanie čiernych rebelov naozaj veríte) a Djimon snáď ešte lepší. Pre mňa ako priaznivca veľkých, tradične komponovaných dobrodružných drám najlepšia americká produkcia od Kráľovstva nebeského a Posledného samuraja.(1.6.2007)

Fakt naprosto skvělej a strhující film, kterej jede na hodně akční a svižnou notu a až potom na politickou kritiku, která tomu ale zase dodá takovej punc kvality i pro kritiky, potažmo ty který si potrpí na drama. Co se týká herců, tak Leonardo, ač to neni nějakej drsňák, tak je výbornej a člověk mu tu drsnou image i celkem věří, vedle něj stojí snad ještě lepší Djimon Hounsou a jako třešnička na dortu je tady Jennifer Connelly. Pro mě je tohle docela velký a příjemný překvapení, jelikož sem se tomu docela dlouhou dobu vyhýbal a teď vidim, že to byla ukrutná chyba, ovšem ten klišoidní závěr od nalezní diamantu si to teda mohlo odpustit, jinak by to bylo o hvězdičku víc(26.7.2008)