Krvavý diamant

Blood Diamond

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Vydarená kombinácia závážnej politicko-humanistickej drámy a akčného dobrodružstva. Stiešnujúce scény násilia strieda strhujúca akcia a tú utišujú komorné dialógy - a tento vzorec sa opakuje dokola a dokola, vďaka čomu KRVAVÝ DIAMANT bohužiaľ miestami pôsobí zdĺhavo a repetitívne. Vo výsledku je to však stále dôstojný zástupca americkej prvoligovej filmárčiny (ostatne ako skoro všetky zwickovky) - a to vďaka krásnej vizuálnej stránke, atraktívnemu prostrediu, skvelým hercom a množstvu naozaj silných scén. Predovšetkým záverečnému telefonátu, ktorý dá zabrať každým očiam. Drvivý komerčný prepad v amerických kinách ma mrzí. Zaslúžia si ho iné filmy.(21.1.2007)

Soundtrack James Newton Howard: 1. Blood Diamond Titles - James Newton Howard ,2. Crossing the Bridge - James Newton Howard ,3. Village Attack - James Newton Howard ,4. Ruf Kidnaps Dia - James Newton Howard ,5. Archer Solomon Hike ,6. Maddy & Archer ,7. Solomon Finds Family ,8. Fall of Freetown ,9. Did You Bury It? ,10. Archer Sells Diamond ,11. Goodbyes ,12. Your Son is Gone ,13. Diamond Mine Bombed ,14. Solomon's Helping Hand ,15. G8 Conference ,16. Solomon & Archer Escape ,17. I Can Carry You ,18. Your Mother Loves You ,19. Thought I'd Never Call? ,20. London ,21. Solomon Vandy ,22. Ankala (as used in the film Blood Diamond), song ,23. Baai (as used in the film Blood Diamond), song ,24. When Da Dawgs Come Out to Play (Album Version) (As used in the film Blo ,(19.5.2011)

Je to celkom dobrý dobrodružno akčný film. Má dobrý príbeh o obyčajnom rybárovi v Sierra Leone, ktorého dedina bola útokom rebelov zničená, pričom jeho rodine sa podarilo uniknúť, ale jeho chytili, aby mohol hľadať diamanty, čo sa mu aj podarí a veľký diamant zakope. A keď sa mu podarí uniknúť, musí sa spojiť s americkým bývalým žoldnierom, ktorý mu pomôže s hľadaním rodiny, aby za oplátku dostal diamant. Spracovanie mohlo byť aj lepšie, ale aj takto som pomerne spokojný. Veľkým kladom je, že film aj napriek svojej dĺžke dokáže dostatočne baviť po celý čas, hluchých scén je minimum, ale zároveň ma sklamalo, že film si už od začiatku nastaví svoju úroveň, ktorá sa síce nachádza nad priemerom, ale zase nie až tak výrazne a tú ani na okamih neprekročí, takže nejaká výnimočná scéna alebo aspoň moment tu po celú dobu prakticky nie je, až záverečná fáza je už svojim pojatím, ale aj kvalitou trochu vyššie. Akcie je tu na takýto dobrodružne ladený film pomerne dosť a vo svojej kategórii je dosť slušná. Nie je ale zameraná na klasický typ akcie, ktorý by vyvolávali hlavné postavy, ale v priebehu filmu sa kvôli veľmi nebezpečnému prostrediu postavy viackrát pripletú do nejakej veľkej akcie, pričom väčšinou sú veľkolepé, výborne natočené a pôsobia uveriteľne. Najviac sa mi páči boj rebelov s vládnymi vojakmi v meste. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborný Djimon Hounsou, celkom dobrý Leonardo DiCaprio, ktorý sa ale do tejto postavy moc nehodí, úlohu špičkového žoldniera som mu nedokázal uveriť ani na chvíľu, poteší aj Jennifer Connelly, Arnold Vosloo a viacero iných zaujímavých postáv. Réžia je celkom slušná, vizuálne tento film pôsobí veľmi dobre a aj technická stránka je prvotriedna. Ale aj tak tomuto filmu musím vytknúť, že tu vôbec nefungujú emócie, čo je teda pri filme s takouto citlivou tématikou pomerne veľký problém. Krvavý diamant je celkom slušný film, ktorý sa dá bez problémov dopozerať, ale kvôli nedostatku výnimočnejších momentov stačí skôr len na jedno pozretie. 65%(7.8.2007)

Postarší obtloustlý milionář se nahne ze svého sedadla potaženého pravou imitací kůže a nechá svého černého řidiče zaparkovat stříbrnou limuzínu před velkým londýnským klenotnictvím. Vystoupí a v dlouhém kabátě a s doutníkem mezi prsty pravé ruky jde koupit náhrdelník své šesté manželce. V obchodě dlouho rozmlouvá s klenotníkem, ruka s doutníkem se míhá sem tam. Vychází s náhrdelníkem ve vkusném recyklovatelném pouzdře a blaženým pocitem na duši. V kapse kabátu jej hřeje certifikát o původu diamantu zdobícího nejnovější dárek jeho momentální choti. Ach, kolik jsem dnes udělal pro dobro na světě, říká si pro sebe. Již se nebudou dětské ručičky nořit v bahně pro plezír pár zazobanců. A ještě mu vytane: ten negr se mnou jel o tři minuty déle. Musim mu snížit plat o 15%. Tak asi takhle na mě celkově zapůsobilo poselství nejnovějšího ataku na svědomí světa. Krvavý diamant se podobně jako např. Lord of War chce zabývat mezinárodně závažnými věcmi, ovšem narozdíl od zmíněného to činí velmi americky. Zwick a Leavitt totiž bohužel nepochopili to, co Andrew Niccol. Když chci apelovat na něčí svědomí, můžu předvést cokoli, ale tak, abych nechal morální rozhodnutí na divákovi samotném. Zde jsme proto svědky typických dojemných proslovů ("jsi můj syn"), klišovitých scén a (very) happy endu. škoda je to proto, že místy dokáže Zwick vyloudit ze scén zatracenou sílu, kterou je třeba docela rozdýchávat, např. výcvik dětských vojáků, prakticky všechny akční scény jsou perfektní a strhující. K tomu opravdu dobrý výkon DiCapria, který také pronesl nejlepší hlášku filmu ("Jseš mrtvej Archere." - "Jo, jo."). Ostatní hrají co musí, D. Hounsou je prostě rovina chlap, co nezalže ani když jde o život, moje milovaná Jennifer je tu spíš do počtu (a pro happy end), ale aspoň jí to sekne, a to je asi tak všechno. Zakončíme variací na Světáky: "Již ondynoj jsem mu říkal, méně patosu, chlapče, méně patosu."(28.1.2007)

Neuvěřitelně skvěle natočený příběh dvou mužů s odlišnými životními hodnotami. Obrazy vyvraždovaných vesnic dvanáctiletými chlapci omámenými drogami svých "šéfů", každý krok, který oba muži učiní k přiblížení se svým cílům a perfektní herecké výkony jejich protagonistů mi nejednou způsobily onu pověstnou husí kůži. Špičkové akční scény, syrové, drsné (zejména pak nálet vrtulníku v závěru filmu). Nejmrazivější "I´m Your Father!" od dob, kdy tuhle větu pronesl jeden lord na Bespinu. Djimon Hounson podal ohromující emotivní výkon a Leonardo DiCaprio (ač mi zpočátku jeho postava do příběhu příliš neseděla) se Hounsonovi v poslední třetině vyrovnal. Dojemné finále, které jsem kompletně sežral! V kompozici s výborným soundtrackem pro mě jeden z nejlepších snímků roku! 100 miliónů dolarů(rozpočet)/168 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(20.3.2007)

• - Zbraň, kterou Danny Archer používá na konci filmu, je Heckler & Koch USP. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Všechny vrtulníky a letadla, která vidíme ve filmu jsou z ruské produkce, některé z nich upravné armádou Sierra Leone. (don corleone)

• - Postava, kterou hraje Leonardo DiCaprio ve filmu říká, že pokud najde onen diamant, opustí Afriku a nikdy už se nevrátí. Podobně Howard Hughes (DiCapriova postava ve filmu Letec) říká, že pokud jeho letadlo nepoletí, opustí USA a nikdy už se nevrátí. (Zdroj: ČSFD.cz)