Krvavý diamant

• Německo

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Aj 138 minút môže byť málo, ak sa chcú robiť tri veci naráz. (1) Poukazovať na ilegálny obchod a s tým spojené utrpenie chudobných a nevinných, čo film robí presne takým spôsobom, aký tu kritizuje, (2) rozprávať príbeh nájdenia tých skutočných hodnôt (skratkovitou premenou podobne ako v Poslednom Samurajovi) cez (3) ďalši príbeh, zúfalého hrdinu hľadajúceho svoju rodinu. Čiže veľkolepo pozliepané dobrodružné klišé, ktoré ale ani chvíľu nenudí, technicky uchvacuje a má jedno eso v rukáve. Áno, Djimon Hounsou hrá na Oscara. Veľmi silné 3*. 70%(15.7.2007)

Krvavý diamant je ultimátní hollywoodský opus, v čemž tkví jak jeho největší výhoda, tak slabina. Slabina protože se příliš drží mainstreamových měřítek, nezaujímá nezaujatý postoj, fabuluje skrz dvě líbivé postavy a soustřeďuje se spíš na divácký zážitek než nějaké sdělení - Město Bohů vypovídá více o dětských ganzích, Hotel Rwanda o lidové armádě. Na druhou stranu pro mě představuje vynikající a bez slabších míst ucelený velkofilm s ohromnou, dobrodružnou výpravou - skvělé záběry Africké přirody i efektní akce. Tempo je svižné, ale ani když zpomalí do intimnějších dramatických momentů, prvotřídní divácká zábava neupadá a o tom tento film prostě je... Pátou hvězdu však přidává až úžasný DiCaprio, jeho kukuč a charisma mě vždy dostane. 9/10(7.6.2009)

Sierra Leone je rozhodně země, kam bych se nejméně chtěl podívat. Příroda je sice nádherná a samotná země je označována pod pojmem největší naleziště diamantů na světě. Ale to co je pro jiné bohatství pro ní je utrpením. Krvavý diamant pojednává na toto téma, pojednává opravdu dost autenticky a chvílemi jsem měl až mrazení v zádech, jak se k samotné zemi chová skupina magorů pod názvem R. U. F., kteří ač řikají že pro dobro, snaží se zem zpustošit co nejvíce: vypalují vesnice, vraždí lidi a z dětí dělají mašinérie na smrt. Ano, to je právě to čím jsem byl nejvíce šokovaný a po prvé jsem tomu nebyl ani schopný uvěřit. Převážně díky tomu je film tak silný jak příběhově tak emotivně. Herecké skvadra se zde také povedla a fakt, že Leonardo di Caprio dostal nominaci za Oscara značí, že se z něj stává čím dál tím lepší a viditelnější herec, tedy pro mě, ale i tak bych řekl, že Djimon Hounson jako Solomon a otec, co chce zachránit rodinu ztvárnil svoji roli ještě lépe než Leonardo. Krvavý diamant je takřka povinností vidět a i přes svoji délku a slušný hudební doprovod nepřestane nudit. Samotný dovětek jen utvrdí fakt, že toto prostě nemohl být špatný film. --- Pochop to, vláda chce, aby jste volili. Říká, že budoucnost je ve vašich rukou. My jsme budoucnost, tak si bereme vaše ruce.(5.4.2007)

Jako pět filmů v jednom. Edward Zwick (a ostatně i Leo a JNH) nám zraje jako prvotřídní archivní vínko, co do barvy, čirosti a aroma. Našlapaností svého posledního kasaštyku vysmívá trucovité výhonky ráže Slz slunce do pozice spráskaného psa, co komicky poulí zraky a vozí se po vlastní zablešené oháňce. Krvavý diamant je zacílená a precizní stylová kombinatorika se záměrně populistickou fabulí, nedostižná ve své (politické) gramotnosti a (audio)vizuální ódě na radost. Představa dalších možných Zwickových angažmá u mě vyvolává blaženou rezonanci!(16.7.2007)

Mohl to být vynikající film, kdyby si tvůrci udělali jasno, čím vlastně má být. Anebo pravděpodobněji - kdyby se tvůrci nesnažili získat si co nejširší publikum (čti - vlichotit se všem). Takhle jsme svědky velmi velkoryse pojatého afrického dobrodružství, které mimo akční scény sem tam lehce zadrhne o logiku - no budiž - ale také na diváka hrne naturalistické scény zvráceností, které se (nejen) v Africe dějí, a bez problémů to prokládá lacinými kydy o přátelství, rodině, ba i lásce, a takto nesourodě vás - pravda, svižně - bez překvapení provede údolím záběrů velebících přírodní krásy Černého kontinentu až k uslzenému finále, za které by se nestyděla žádná autorka či autor (ukaž mi svůj gender, a já ti ukážu svůj;)) dívčích románů. Hudba Jamese Newtona Howarda neurazí, ale ani nenadchne, tenhle starý harcovník to umí o hodně lépe, což se ovšem nedá říci o Edwardu Zwickovi. Váhal jsem, váhal, ale pak jsem si vzpomněl, jak s podobným svinstvem naložil Andrew Niccol. Tady to prostě bude na sprostých 60%.(3.1.2009)

• - Jedna ze závěrečných scén byla natočena v populárním přístavišti v Kapském Městě. Jedná se o Waterfront. Dále se natáčelo např. v Londýně. (Ynhoj)

• - Zbraň, kterou Danny Archer používá na konci filmu, je Heckler & Koch USP. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Honorár Leonarda DiCapria (Danny Archer) bol 20 miliónov amerických dolárov. (marciano)