Krvavý diamant

Blood Diamond

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Mohl to být vynikající film, kdyby si tvůrci udělali jasno, čím vlastně má být. Anebo pravděpodobněji - kdyby se tvůrci nesnažili získat si co nejširší publikum (čti - vlichotit se všem). Takhle jsme svědky velmi velkoryse pojatého afrického dobrodružství, které mimo akční scény sem tam lehce zadrhne o logiku - no budiž - ale také na diváka hrne naturalistické scény zvráceností, které se (nejen) v Africe dějí, a bez problémů to prokládá lacinými kydy o přátelství, rodině, ba i lásce, a takto nesourodě vás - pravda, svižně - bez překvapení provede údolím záběrů velebících přírodní krásy Černého kontinentu až k uslzenému finále, za které by se nestyděla žádná autorka či autor (ukaž mi svůj gender, a já ti ukážu svůj;)) dívčích románů. Hudba Jamese Newtona Howarda neurazí, ale ani nenadchne, tenhle starý harcovník to umí o hodně lépe, což se ovšem nedá říci o Edwardu Zwickovi. Váhal jsem, váhal, ale pak jsem si vzpomněl, jak s podobným svinstvem naložil Andrew Niccol. Tady to prostě bude na sprostých 60%.(3.1.2009)

Velkorysá výprava, technická stránka brilantní a patřičně úderný soundtrack Jamese Newtona Howarda jsou nesporné klady. Tvůrcům se daří většinu stopáže téměř nemožné a úspěšně balancují na hraně dobrodružné podívané ve stylu Honby za diamantem a zároveň stíhají zobrazovat problémy Sierry Leone, potažmo většiny afrického kontinentu. Akční scény jsou intenzivní, stejně tak má šťávu i dramatická linka. To co Krvavému diamantu nedovolí dosáhnout na vyšší hodnocení je závěrečná čtvrthodinka, kdy se z dobře budovaných postav rázem stanou jednorozměrné charaktery. Vše dopadne standardně a navíc se nám dostane nedůstojného morálního ponaučení; zřejmě pro toho kdo by nepochopil co Zwick celou dobu jasně říká "filmovou řečí". K rodinné podívané by takový konec možná sedl, ale v politicky angažovaném snímku je to zcela v rozporu se zbytkem stopáže. A u takto kvalitního filmu to zamrzí dvojnásob.(25.1.2007)

Na film s výpovedným presahom príliš mainstream uhladené pre zraky "uvedomelého" západneho publika (vrátane vskutku krutých náhľadov na praktiky RUF v kontraste s výpredajom exotických obrázkov afrického kontinentu), na účely dobrodružného filmu zbytočne naťahované práve onou snahou o serióznosť. Výsledok mi prišiel ako ďalší produkt, ktorý sa aj napriek ožehavej téme má povinnosť "ľúbiť" všetkým zúčastneným stranám. 7/10(24.12.2006)

Soundtrack James Newton Howard: 1. Blood Diamond Titles - James Newton Howard ,2. Crossing the Bridge - James Newton Howard ,3. Village Attack - James Newton Howard ,4. Ruf Kidnaps Dia - James Newton Howard ,5. Archer Solomon Hike ,6. Maddy & Archer ,7. Solomon Finds Family ,8. Fall of Freetown ,9. Did You Bury It? ,10. Archer Sells Diamond ,11. Goodbyes ,12. Your Son is Gone ,13. Diamond Mine Bombed ,14. Solomon's Helping Hand ,15. G8 Conference ,16. Solomon & Archer Escape ,17. I Can Carry You ,18. Your Mother Loves You ,19. Thought I'd Never Call? ,20. London ,21. Solomon Vandy ,22. Ankala (as used in the film Blood Diamond), song ,23. Baai (as used in the film Blood Diamond), song ,24. When Da Dawgs Come Out to Play (Album Version) (As used in the film Blo ,(19.5.2011)

Neuvěřitelně skvěle natočený příběh dvou mužů s odlišnými životními hodnotami. Obrazy vyvraždovaných vesnic dvanáctiletými chlapci omámenými drogami svých "šéfů", každý krok, který oba muži učiní k přiblížení se svým cílům a perfektní herecké výkony jejich protagonistů mi nejednou způsobily onu pověstnou husí kůži. Špičkové akční scény, syrové, drsné (zejména pak nálet vrtulníku v závěru filmu). Nejmrazivější "I´m Your Father!" od dob, kdy tuhle větu pronesl jeden lord na Bespinu. Djimon Hounson podal ohromující emotivní výkon a Leonardo DiCaprio (ač mi zpočátku jeho postava do příběhu příliš neseděla) se Hounsonovi v poslední třetině vyrovnal. Dojemné finále, které jsem kompletně sežral! V kompozici s výborným soundtrackem pro mě jeden z nejlepších snímků roku! 100 miliónů dolarů(rozpočet)/168 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(20.3.2007)

• - V Sierra Leone sa jazdí vpravo, ale pretože sa film natáčal hlavne v Juhoafrické republike a Mozambiku, všetky auta jazdia vľavo. (marciano)

• - 100-milionový thriller vydělal během prvních třech dnů promítání (8. – 10. 12. 2006) v amerických kinech 8,6 mil. dolarů na pátém místě žebříčku. Celkový obrat studia Warner Bros. se po téměř třech měsících vyšplal na slabých 56,2 milionu. (imro)

• - Během divoké jízdy autem s Leonardem DiCapriem utrpěla Jennifer Connelly úraz krku. (don corleone)