Krvavý diamant

• Německo

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Mohl to být vynikající film, kdyby si tvůrci udělali jasno, čím vlastně má být. Anebo pravděpodobněji - kdyby se tvůrci nesnažili získat si co nejširší publikum (čti - vlichotit se všem). Takhle jsme svědky velmi velkoryse pojatého afrického dobrodružství, které mimo akční scény sem tam lehce zadrhne o logiku - no budiž - ale také na diváka hrne naturalistické scény zvráceností, které se (nejen) v Africe dějí, a bez problémů to prokládá lacinými kydy o přátelství, rodině, ba i lásce, a takto nesourodě vás - pravda, svižně - bez překvapení provede údolím záběrů velebících přírodní krásy Černého kontinentu až k uslzenému finále, za které by se nestyděla žádná autorka či autor (ukaž mi svůj gender, a já ti ukážu svůj;)) dívčích románů. Hudba Jamese Newtona Howarda neurazí, ale ani nenadchne, tenhle starý harcovník to umí o hodně lépe, což se ovšem nedá říci o Edwardu Zwickovi. Váhal jsem, váhal, ale pak jsem si vzpomněl, jak s podobným svinstvem naložil Andrew Niccol. Tady to prostě bude na sprostých 60%.(3.1.2009)

It Will Cost You Everything. Z řady angažovaných mainstreamových filmů, které se v posledních letech tak hojně vyrojily a které se zabývaly otázkou JAR, je Krvavý diamant jedním z nejlepších (Slzy slunce jsou na můj vkus až moc pravicové a hloupé, Nepohodlný je velice inteligentní, ale dramaturgicky problematický apod.). Krvavý diamant je film, který je neustále v pohybu společně s vlastními hrdiny příběhu a pokud se náhodou zastaví, slouží tato chvíle k oddechu a k vyřčení sice nijak objevných, na druhou stranu ale pravdivých tezí o dané problematice._____ Stejně jako jiný film z nedávné doby, jenž pojednával o "krvavých penězích", Spojenec Spikea Lee, i Krvavý diamant je "pašerácký" film - kdo by to byl od Edwarda Zwicka kdy řekl? ("Kdo jste, pašerák?" - A vy žurnalistka?") Unikátní je zde ale způsob narace, tedy vyprávění příběhu, kdy jsou nám na věc prezentovány tři vyhraněné pohledy, reprezentující i jednotlivé prvky vypravění: ryze dokumentaristický-zachycující, představovaný upozaděnou novinářkou Jennifer Connelyové, emoce zapojující v minimalistickém podání Djimona Honsou a poté oportunistický, jemuž jde výhradně o posouvání (příběhu) dopředu, konečně chlapského Leonarda Di Capria. Závěrečný patos je tak opodstatněn změnou fokalizátoru příběhu._____ Krvavý diamant je pro mě osobně jeden z nejlepších filmů tohoto roku, možná i vůbec nejlepší biják Edwarda Zwicka, který pulsuje vlastním životem, je neuvěřitelně vitální a v akčních scénách neokoukaně fyzický.(9.6.2007)

„Neoficiálne ťa môžem akurát tak pretiahnuť. Keby si chcela.“ Režisér (LEGENDA O VÁŠNI) a producent (TRAFFIC) Edward Zwick, to sú silné slová a veľké gestá od úvodných titulkov až po záverečné. K tomu obrovský rozpočet, epický scenár a áčkarské hollywoodske hviezdy. I KRVAVÝ DIAMANT je robustný (po všetkých stranách) veľkofilm, zároveň však tak trošku suchý, akademický a rozťahaný (143 minút je vážne veľa). Nebojí sa naturalistických detailov a pritom je alibistický (dospelým sa síce stávajú hrôzostrašné veci, ale deťom nie), aby nedajbože niekoho nenaštval. Prirátajte si k tomu prehnane drzé zneužívanie logiky (v krajine je 200.000 ozbrojených detí, no otec medzi nimi bez problémov nájde syna) a zrazu zistíte, že jediným, kto má široko-ďaleko zmysel pre osviežujúci nadhľad, je prekvapivo výborne dospievajúci a ostošesť hláškujúci (("Vyzeráš dobre." - "Pestujem zdravý životný štýl.") Leonardo DiCaprio z KRITEROV 3. Škoda, že film s takýmito ambíciami, rozpočtom a menami sa nakoniec bojí byť špinavý, zlý, drsný, temný, nebezpečný a kontroverzný. Namiesto toho len smutne nečasto vystihne mrazivú pointu („Dúfajme, že nám tu nenájdu ropu.“ alebo "žiadne ruky, žiadne voľby"). Poteší atraktívna výprava a dominantný kasting (sexy Jennifer Connelly, masívny Djimon Hounsou, Arnold Vosloo atď.).(25.8.2007)

Neuvěřitelně skvěle natočený příběh dvou mužů s odlišnými životními hodnotami. Obrazy vyvraždovaných vesnic dvanáctiletými chlapci omámenými drogami svých "šéfů", každý krok, který oba muži učiní k přiblížení se svým cílům a perfektní herecké výkony jejich protagonistů mi nejednou způsobily onu pověstnou husí kůži. Špičkové akční scény, syrové, drsné (zejména pak nálet vrtulníku v závěru filmu). Nejmrazivější "I´m Your Father!" od dob, kdy tuhle větu pronesl jeden lord na Bespinu. Djimon Hounson podal ohromující emotivní výkon a Leonardo DiCaprio (ač mi zpočátku jeho postava do příběhu příliš neseděla) se Hounsonovi v poslední třetině vyrovnal. Dojemné finále, které jsem kompletně sežral! V kompozici s výborným soundtrackem pro mě jeden z nejlepších snímků roku! 100 miliónů dolarů(rozpočet)/168 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(20.3.2007)

Leonardo hrál dobře (k tomu se vrátím), příběh ale drhne. Jakoby se scénárista ani nepokusil vymyslet něco nového, proč taky, že? Takže se zde dočkáme mnohých scén, při kterých jsem měl nutkání říct "Tohle už jsem někde viděl". Ale na druhou stranu musím vyzdvihnout kameru, střih a hudbu. Ta poslední opravdu potěšila, hlavně při závěrečných titulcích. A teď k Leovi: Myslím, že by měl větší šanci na Oscara spíše za film Skrytá identita (samozřejmě z téhož roku). Tady mi přišel takový nijaký, v Identitě ale válel. Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby jej nominovali za Identitu.(23.6.2008)

• - Syn Solomona se jmenuje Dia, což v řeči Krio, která se používá v Sierra Leone, znamená "drahý". (don corleone)

• - V jedné scéně pije Danny Archer (Leonardo DiCaprio) palmové víno z plastové láhve, když ji ale podává Maddy Bowenové (Jennifer Connelly), je najednou na láhvi červené víčko. (Terva)

• - V Sierra Leone sa jazdí vpravo, ale pretože sa film natáčal hlavne v Juhoafrické republike a Mozambiku, všetky auta jazdia vľavo. (marciano)