Krvavý diamant

Blood Diamond

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Už v druhom filme nám pán Zwick ukázal, že popcorn sa dá veľmi trefne a uvedomelo spojiť s vážnou témou, ktorá väčšinu filmu prevláda. Podobné filmy sa netočia často, nemôžem povedať, že je to skvost, ktorý mi vyrazil dych, ale upúta, to áno! Navyše sa čudujem, že ma opäť dostal DiCaprio, ktorý nahodil perfektný prízvuk, ako aj Djimon Hounsou. Toto boli hlavné piliere. Posolstvo a výpoveď boli pekne podané, rovnako ako aj akcia, no čakal som viac citový záver. 80%.(22.1.2007)

Ale ano, Krvavému diamantu lze vytknout určitou patetičnost, která vynikne zvlášť při skonu jednoho z hrdinů, celkově lehce hollywoodské zbarvení scénáře, které vychází vstříc americky moralistnímu a pozitivnímu pohledu na svět, nicméně jde o špičkové režijní řemeslo se spoustou kvalitních hereckých výkonů, příběh zasazený do realistického prostředí a vzácně funkční skloubení politického tématu, který poodhaluje palčivý problém současnosti, s kvalitním dobrodružným příběhem. Jestliže má tragikomická slátaninka typu Rambo: Do pekla a zpět téměř shodné hodnocení, přičemž rozdíl ve kvalitě je jak mezi zrnkem písku a Saharou, pak mi nezbývá než Krvavému diamantu nasázet pět hvězdiček. Kdyby byl dobrodružný a akční žánr vždycky zastoupený tak kvalitními filmy, jako je Zwickův snímek, pak s ním nemám problém. Bojové scény, ať už v džungli nebo zejména při dobývání hlavního města, patří k tomu nejlepšímu, co jsem v posledních měsících v příslušném žánru viděl. Celkový dojem: 90 %.(8.4.2010)

Fakt naprosto skvělej a strhující film, kterej jede na hodně akční a svižnou notu a až potom na politickou kritiku, která tomu ale zase dodá takovej punc kvality i pro kritiky, potažmo ty který si potrpí na drama. Co se týká herců, tak Leonardo, ač to neni nějakej drsňák, tak je výbornej a člověk mu tu drsnou image i celkem věří, vedle něj stojí snad ještě lepší Djimon Hounsou a jako třešnička na dortu je tady Jennifer Connelly. Pro mě je tohle docela velký a příjemný překvapení, jelikož sem se tomu docela dlouhou dobu vyhýbal a teď vidim, že to byla ukrutná chyba, ovšem ten klišoidní závěr od nalezní diamantu si to teda mohlo odpustit, jinak by to bylo o hvězdičku víc(26.7.2008)

Apeluje tento film aspoň minimálnym náznakom na ľudí, nelegálne obchody, stratu miliónov ľudských životov? Som presvedčená, že každý, kto venuje svoju pozornosť Krvavému diamantu, si uvedomí, že tieto vzácnosti ako sú diamanty - na ktoré ja - nežné pohlavie upieram obdivný pohľad vo vitrínke v obchode, si ceníme viac ako ľudský život. Samozrejme, vieme o tom aj v bežných životných situáciách, ale ligotavá žiara z drahokamu nám zatemní myseľ aj dušu, a preto nato jednoducho zabúdame. Edward Zwick dôveryhodne preukázal, že za ten luxus zaplatilo kvantum ľudských životov. Ústrední herci sú úžasní - všetci svoje role žijú, a však musím vyzdvihnúť skvelého Lea - nikdy by ma nenapadlo, že sladký cukrík Jack raz vyzreje na úlohu podobného razítka. Množstvo krásnych prírodných záberov, jednotlivé dojemné okamihy - najmä záverečný silný telefonát - povzbudené jemnou melancholickou hudbou a nakoniec aj dokonalé vyváženie s akčnou drastickosťou. Film, ktorý mi natrvalo utkvel v mysli.(7.9.2008)

Rafinované, svěží a akční drama v dobrodružném obale. BLOOD DIAMONT Vás strhne. Herecký diamant DiCaprio je výborný a zaslouženě patří k mým top5 nejoblíbenějším hercům. Herec, který je na vrcholu v Hollywoodu. DiCaprio si zaslouží Oscara a moc mu to přeji. BLOOD DIAMONT je v závěru strhující. Dynamický, dobrodružný, strhující drama, který představuje drsný život, který stále pokračuje. Během BLOOD DIAMONT jsem měl vzpomínky na Město bohů.(21.7.2012)

• - Když dorazí Danny Archer na letiště v Jihoafrické republice, tak stojí před vstupem dvě ženy. DiCaprio právě projde kolem své matky a babičky. (don corleone)

• - Danny (Leonardo DiCaprio) nosí ve filmu hodinky Breitling Chrono Avenger. (Roland Sands)

• - Ve filmu má Leonardo DiCaprio na rameni tetování buvola s dvěmi překříženými šipkami, tento znak je emblémem 32. praporu Armády Jihoafrické republiky. (Hejtmy)