Krvavý diamant

Blood Diamond

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Ale ano, Krvavému diamantu lze vytknout určitou patetičnost, která vynikne zvlášť při skonu jednoho z hrdinů, celkově lehce hollywoodské zbarvení scénáře, které vychází vstříc americky moralistnímu a pozitivnímu pohledu na svět, nicméně jde o špičkové režijní řemeslo se spoustou kvalitních hereckých výkonů, příběh zasazený do realistického prostředí a vzácně funkční skloubení politického tématu, který poodhaluje palčivý problém současnosti, s kvalitním dobrodružným příběhem. Jestliže má tragikomická slátaninka typu Rambo: Do pekla a zpět téměř shodné hodnocení, přičemž rozdíl ve kvalitě je jak mezi zrnkem písku a Saharou, pak mi nezbývá než Krvavému diamantu nasázet pět hvězdiček. Kdyby byl dobrodružný a akční žánr vždycky zastoupený tak kvalitními filmy, jako je Zwickův snímek, pak s ním nemám problém. Bojové scény, ať už v džungli nebo zejména při dobývání hlavního města, patří k tomu nejlepšímu, co jsem v posledních měsících v příslušném žánru viděl. Celkový dojem: 90 %.(8.4.2010)

Apeluje tento film aspoň minimálnym náznakom na ľudí, nelegálne obchody, stratu miliónov ľudských životov? Som presvedčená, že každý, kto venuje svoju pozornosť Krvavému diamantu, si uvedomí, že tieto vzácnosti ako sú diamanty - na ktoré ja - nežné pohlavie upieram obdivný pohľad vo vitrínke v obchode, si ceníme viac ako ľudský život. Samozrejme, vieme o tom aj v bežných životných situáciách, ale ligotavá žiara z drahokamu nám zatemní myseľ aj dušu, a preto nato jednoducho zabúdame. Edward Zwick dôveryhodne preukázal, že za ten luxus zaplatilo kvantum ľudských životov. Ústrední herci sú úžasní - všetci svoje role žijú, a však musím vyzdvihnúť skvelého Lea - nikdy by ma nenapadlo, že sladký cukrík Jack raz vyzreje na úlohu podobného razítka. Množstvo krásnych prírodných záberov, jednotlivé dojemné okamihy - najmä záverečný silný telefonát - povzbudené jemnou melancholickou hudbou a nakoniec aj dokonalé vyváženie s akčnou drastickosťou. Film, ktorý mi natrvalo utkvel v mysli.(7.9.2008)

Na film s výpovedným presahom príliš mainstream uhladené pre zraky "uvedomelého" západneho publika (vrátane vskutku krutých náhľadov na praktiky RUF v kontraste s výpredajom exotických obrázkov afrického kontinentu), na účely dobrodružného filmu zbytočne naťahované práve onou snahou o serióznosť. Výsledok mi prišiel ako ďalší produkt, ktorý sa aj napriek ožehavej téme má povinnosť "ľúbiť" všetkým zúčastneným stranám. 7/10(24.12.2006)

Scénář: Charles Leavitt .. Zajímavý a do jisté míry šablonovitý velkofilm, který bohužel dané velké sousto nezpracoval do dokonale vstřebatelné podívané. Příběh pracuje s tématem ve dvou rovinách. Jednak je to dobrodružná jízda, kde stojí za zmínku akční stránka, která je díky skvělé kameře přehledně podána a také jako humanitární sonda do znesvářeného Afrického kontinentu, plného genocidiích bojů a dětských vojáků. Společným jmenovatelem všeho krutého dění jsou diamanty. A o takzvané krvavé diamanty jde všem třem postavám, byť každé z jiného důvodu. Edward Zwick opět postavil hlavního hrdinu do cizího prostředí a konfrontuje ho s tamními problémy. DiCaprio roli zvládl obstojně, cynismus a prohnanost z něj přímo číší, přesto v několika momentech nepřesvědčí stoprocentně. Zato Djimon Hounsou válí v každém záběru a bez ženské postavy, nevýrazné Jennifer Connelly, by se příběh snadno obešel. Tvůrčí snaha zavděčit se všem je tak spíše ke škodě - ještě větší škoda by však byla snímek přehlížet. 85%.(27.1.2007)

Snímek možná sedí na dvou židlích, ale dělá to elegantně. Pokud by vás opravdu naštvalo, že je film aktuální, je vaše pozornost elegantně odvedena jinam a třeba ten fakt, že po sobě pašerák a novinářka hned neskočili, považuju za vynikající. Až na malý ždibínek absolutní spokojenost. Dojemné, heroické i vtipné. SVĚT SE HROUTÍ A MY VŠUDE SLYŠÍME JEN O AFÉŘE "KUŘBA-GATE."(15.10.2007)

• - Během divoké jízdy autem s Leonardem DiCapriem utrpěla Jennifer Connelly úraz krku. (don corleone)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 187. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ani jeden člen rodiny Solomona Vanda (Djimon Hounsou) ve skutečnosti nepochází ze Sierra Leone. Djimon Hounsou je Beninec, Benu Mabhena (Jassie) pochází ze Zimbabwe a děti Kagiso Kuypers (Dia) a Antointing Lukola (N'Yanda) jsou Jihoafričané. (Candice)