Krvavý diamant

Blood Diamond

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Tenhle film je jak fotbalové utkání. Na jedné straně akce a dobrodružství. Na druhé straně závažné sdělení. Zatímco první strana dělá vynikající přímé kopy na diváka v podobě luxusně udělaných akčních scén. Zejména městský boj mezi RUF a vládními jednotkami + závěrečná řežba se mě dlouho z hlavy nevymaže. Druhá strana odpovídá neméně vynikajícím způsobem v podobě perfektně umístěných střel na divákovi city. Nejvíce práce dalo pochytat střely umístěné na srdce. Nafetované děti v rámci výcviku RUF jsou bohužel bolestná realita stejně tak, ukázka bezcennosti lidského života v těchto končinách. Jenže toto utkání je netradiční, protože jeho cílem není zvítězit nad opačnou stranou, ale vzájemně si přihrávat a to se díky rozhodčímu Edwardu Zwickovi povedlo. Vybral si k sobě výborný tým hráčů. Djimona Hounsoua jehož emoce mě vyrazili dech. Leonarda DiCapria, který dokázal, že ve své věkové kategorii a široko daleko kolem ní nemá po herecké stránce v současné době konkurenci. Scéna, kdy Djimon Hounsou ličí jak bude jednou se synem žít ve šťastné Africe a následný pohled kamery do Leovi tváře byl mrazivý. V jeho výrazu jsem zahlédl beznaděj. V jeho výrazu jsem zahlédl budoucnost Afriky. Jamese Newtona Howarda který svou prací tomuto utkání dal neobyčejnou dramatičnost a spád. Londýnský konec je jen skvěle vyslaná závěrečná střela oběma stranami vůči divákovi. Jelikož se mě toto utkání i s hráči velmi líbilo dlouho jsem váhal, zda nedám plný počet hvězdiček, ale přeci jen kdyby se ubralo na některých dojemných dialozích a místo toho se začlenila další reálná "citovka", třeba jak nezletilé dívky jsou nuceny sexuálně uspokojovat rebely z RUF byl by emoční dopad mnohem větší. Přesto jsem rád za tento film. Mnoho lidí si po skončení filmu bude pamatovat, že Krvavý diamant není skvěle vymyšlený název z marketingového oddělení Warner Bros . Dodatek z 3.2. 2008 po druhém zkouknutí zvýšuji počet hvězd ze čtyř na plnej počet. Film je neskutečně strhující a důvody, které mě vedly k předchozímu nižšímu hodnocení zcela zmizely. Vše perfektně zapadlo do celkového vyznění příběhu.(30.1.2007)

Scénář: Charles Leavitt .. Zajímavý a do jisté míry šablonovitý velkofilm, který bohužel dané velké sousto nezpracoval do dokonale vstřebatelné podívané. Příběh pracuje s tématem ve dvou rovinách. Jednak je to dobrodružná jízda, kde stojí za zmínku akční stránka, která je díky skvělé kameře přehledně podána a také jako humanitární sonda do znesvářeného Afrického kontinentu, plného genocidiích bojů a dětských vojáků. Společným jmenovatelem všeho krutého dění jsou diamanty. A o takzvané krvavé diamanty jde všem třem postavám, byť každé z jiného důvodu. Edward Zwick opět postavil hlavního hrdinu do cizího prostředí a konfrontuje ho s tamními problémy. DiCaprio roli zvládl obstojně, cynismus a prohnanost z něj přímo číší, přesto v několika momentech nepřesvědčí stoprocentně. Zato Djimon Hounsou válí v každém záběru a bez ženské postavy, nevýrazné Jennifer Connelly, by se příběh snadno obešel. Tvůrčí snaha zavděčit se všem je tak spíše ke škodě - ještě větší škoda by však byla snímek přehlížet. 85%.(27.1.2007)

Nic naplat. Edward Zwick prostě umí. A Ať je motiv hledání rodiny jakkoliv provařený, ať je konec jakkoliv klišé... Celek je emotivně velmi vypjatý, bravůrně natočený, s krásnou hudbou, a celkově, byť rozohodně slabší, než zcela mistrovský Poslední Samuraj, naprosto fascinující a strhující. Djimon Hounsou se definitivně řadí mezí hereckou elitu, Jennifer má poměně málo prostoru, Leonardo DiCaprio však ukazuje, že opravdu umí hrát (jeho špulení tlamičky ve Skryté Identitě mi přeci jen příliš nesedlo, tady mi sice občas lezlo nanervy jeho "Hhh?" , ale celkově je to přesně to, co nám ukázal už v Gangách New Yorku a v geniálním Letci) a když se k tomu přidá nádherná kamera....Jsou to vemi dobré 4 hvězdičky(25.1.2007)

Nenechte se zmást dlouhou expozicí do důležitého a nebezpečného tématu. To, co bude následovat, totiž stojí za to. Edward Zwick dokazuje, že Poslední samuraj nebyla jenom shoda náhod. Drsné scény toho, jak nelítostná byla skupina R.U.F., dech beroucí odhodlanost Djimona Hounsou a do toho nerušící něžná love story symbolizující naději, která neumírá. Navíc DiCaprio je jako Danny Archer řádně naštvaným Rambem a scéna, kdy se v táboře brodí blátivou vodou mezi výbuchy a salvami kulek, je nečekaným akčním nářezem. Dejte Krvavému diamantu šanci, ať už si o tématu a žánru myslíte cokoli. A bude vás bolet za Afriku.(12.9.2007)

Je pro mě záhadou, co udělal ten černoch tak záslužného, že mu na přednášce tleskali ve stoje? Sice se podílel na získání důkazů (tedy fotek získaných poměrně nepravděpodobným způsobem, kdy novinářka Connely se dostane do blízkosti transakce na pravděpodobně dobře hlídaném letišti, a vyfotí muže, který si diamant velikosti palce prohlíží jak retard natočený přímo proti objektivu - to jsou ale šťastné shody "náhod")., na druhou stranu sám získal peníze prodejem diamantu. A nepostřehl jsem, že by se jich nějak zbavil. Film je plný těchto velmi "pravděpodobných" situací. Nejlepší z nich jsou "neprůstřelná" auta, respektive nezasáhnutelní hlavní hrdinové (vedlejší postavy zemřít můžou). Nejlepší scéna ale je, když chlápek vykopne dveře a potom je za sebou zase zavře:). Někomu se tyhle věci můžou zdát jako banalita, ale v mých očích to film sráží k zemi.(23.4.2011)

• - Syn Solomona se jmenuje Dia, což v řeči Krio, která se používá v Sierra Leone, znamená "drahý". (don corleone)

• - Jedna ze závěrečných scén byla natočena v populárním přístavišti v Kapském Městě. Jedná se o Waterfront. (Ynhoj)

• - Během divoké jízdy autem s Leonardem DiCapriem utrpěla Jennifer Connelly úraz krku. (don corleone)