Krvavý diamant

Blood Diamond

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Je pro mě záhadou, co udělal ten černoch tak záslužného, že mu na přednášce tleskali ve stoje? Sice se podílel na získání důkazů (tedy fotek získaných poměrně nepravděpodobným způsobem, kdy novinářka Connely se dostane do blízkosti transakce na pravděpodobně dobře hlídaném letišti, a vyfotí muže, který si diamant velikosti palce prohlíží jak retard natočený přímo proti objektivu - to jsou ale šťastné shody "náhod")., na druhou stranu sám získal peníze prodejem diamantu. A nepostřehl jsem, že by se jich nějak zbavil. Film je plný těchto velmi "pravděpodobných" situací. Nejlepší z nich jsou "neprůstřelná" auta, respektive nezasáhnutelní hlavní hrdinové (vedlejší postavy zemřít můžou). Nejlepší scéna ale je, když chlápek vykopne dveře a potom je za sebou zase zavře:). Někomu se tyhle věci můžou zdát jako banalita, ale v mých očích to film sráží k zemi.(23.4.2011)

Nenechte se zmást dlouhou expozicí do důležitého a nebezpečného tématu. To, co bude následovat, totiž stojí za to. Edward Zwick dokazuje, že Poslední samuraj nebyla jenom shoda náhod. Drsné scény toho, jak nelítostná byla skupina R.U.F., dech beroucí odhodlanost Djimona Hounsou a do toho nerušící něžná love story symbolizující naději, která neumírá. Navíc DiCaprio je jako Danny Archer řádně naštvaným Rambem a scéna, kdy se v táboře brodí blátivou vodou mezi výbuchy a salvami kulek, je nečekaným akčním nářezem. Dejte Krvavému diamantu šanci, ať už si o tématu a žánru myslíte cokoli. A bude vás bolet za Afriku.(12.9.2007)

Co se dějové struktury týče pečlivě budovaná, inteligentní i dostatečně akční pecka (Zwick tyto kombinace zvládá dokonale viz Samuraj), která zaujme nejen vytříbeným vizuálem a výtečnou razancí akčních scén, ale i prvotřídními hereckými výkony, což je v řekněme lehce dobrodružném filmu věc věru nevídaná. Akce je sice chvílemi vcelku nepřehledná, ale svou velkolepostí a strhující syrovostí bezpečně rozproudí krev většině mainstreamověji laděným divákům. Není v tom žádná věda, politika je zde načrtnuta jen tak zběžně, aby se příliš nepletla do příběhu o (ne)napravitelném pašerákovi a starostlivém otci. Nejlepší na celém filmu je vztah DiCapria a Connelly - dlouho jsem něco tak sugestivního neviděl.(12.6.2007)

Je vážně alarmující, že působivější obraz Afriky přinesl na plátna kin právě tahle blockbusterová podívaná, než ambiciózní Poslední skotský král. To však nemění nic na faktu, že s odstupem času Krvavý diamant už působí jako brilantně natočená selanka s hodně silným tématem, který je však někdy až příliš v pozadí. Na druhou stranu je dobré, že aspoň nějak se MTV generace dotknou palčivé problémy Afriky. Díkybohu aspoň za toto.(19.9.2007)

Jako pět filmů v jednom. Edward Zwick (a ostatně i Leo a JNH) nám zraje jako prvotřídní archivní vínko, co do barvy, čirosti a aroma. Našlapaností svého posledního kasaštyku vysmívá trucovité výhonky ráže Slz slunce do pozice spráskaného psa, co komicky poulí zraky a vozí se po vlastní zablešené oháňce. Krvavý diamant je zacílená a precizní stylová kombinatorika se záměrně populistickou fabulí, nedostižná ve své (politické) gramotnosti a (audio)vizuální ódě na radost. Představa dalších možných Zwickových angažmá u mě vyvolává blaženou rezonanci!(16.7.2007)

• - Spoiler: Na tvář Jennifer Connelly při scéně na konci filmu, když hovoří mobilním telefonem s Leonardem DiCapriem, museli tvůrci uměle dodělat slzy pomocí počítače. (Hejtmy)

• - Ani jeden člen rodiny Solomona Vanda (Djimon Hounsou) ve skutečnosti nepochází ze Sierra Leone. Djimon Hounsou je Beninec, Benu Mabhena (Jassie) pochází ze Zimbabwe a děti Kagiso Kuypers (Dia) a Antointing Lukola (N'Yanda) jsou Jihoafričané. (Candice)

• - Syn Solomona se jmenuje Dia, což v řeči Krio, která se používá v Sierra Leone, znamená "drahý". (don corleone)