Krvavý diamant

Blood Diamond

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Je to celkom dobrý dobrodružno akčný film. Má dobrý príbeh o obyčajnom rybárovi v Sierra Leone, ktorého dedina bola útokom rebelov zničená, pričom jeho rodine sa podarilo uniknúť, ale jeho chytili, aby mohol hľadať diamanty, čo sa mu aj podarí a veľký diamant zakope. A keď sa mu podarí uniknúť, musí sa spojiť s americkým bývalým žoldnierom, ktorý mu pomôže s hľadaním rodiny, aby za oplátku dostal diamant. Spracovanie mohlo byť aj lepšie, ale aj takto som pomerne spokojný. Veľkým kladom je, že film aj napriek svojej dĺžke dokáže dostatočne baviť po celý čas, hluchých scén je minimum, ale zároveň ma sklamalo, že film si už od začiatku nastaví svoju úroveň, ktorá sa síce nachádza nad priemerom, ale zase nie až tak výrazne a tú ani na okamih neprekročí, takže nejaká výnimočná scéna alebo aspoň moment tu po celú dobu prakticky nie je, až záverečná fáza je už svojim pojatím, ale aj kvalitou trochu vyššie. Akcie je tu na takýto dobrodružne ladený film pomerne dosť a vo svojej kategórii je dosť slušná. Nie je ale zameraná na klasický typ akcie, ktorý by vyvolávali hlavné postavy, ale v priebehu filmu sa kvôli veľmi nebezpečnému prostrediu postavy viackrát pripletú do nejakej veľkej akcie, pričom väčšinou sú veľkolepé, výborne natočené a pôsobia uveriteľne. Najviac sa mi páči boj rebelov s vládnymi vojakmi v meste. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborný Djimon Hounsou, celkom dobrý Leonardo DiCaprio, ktorý sa ale do tejto postavy moc nehodí, úlohu špičkového žoldniera som mu nedokázal uveriť ani na chvíľu, poteší aj Jennifer Connelly, Arnold Vosloo a viacero iných zaujímavých postáv. Réžia je celkom slušná, vizuálne tento film pôsobí veľmi dobre a aj technická stránka je prvotriedna. Ale aj tak tomuto filmu musím vytknúť, že tu vôbec nefungujú emócie, čo je teda pri filme s takouto citlivou tématikou pomerne veľký problém. Krvavý diamant je celkom slušný film, ktorý sa dá bez problémov dopozerať, ale kvôli nedostatku výnimočnejších momentov stačí skôr len na jedno pozretie. 65%(7.8.2007)

Je pro mě záhadou, co udělal ten černoch tak záslužného, že mu na přednášce tleskali ve stoje? Sice se podílel na získání důkazů (tedy fotek získaných poměrně nepravděpodobným způsobem, kdy novinářka Connely se dostane do blízkosti transakce na pravděpodobně dobře hlídaném letišti, a vyfotí muže, který si diamant velikosti palce prohlíží jak retard natočený přímo proti objektivu - to jsou ale šťastné shody "náhod")., na druhou stranu sám získal peníze prodejem diamantu. A nepostřehl jsem, že by se jich nějak zbavil. Film je plný těchto velmi "pravděpodobných" situací. Nejlepší z nich jsou "neprůstřelná" auta, respektive nezasáhnutelní hlavní hrdinové (vedlejší postavy zemřít můžou). Nejlepší scéna ale je, když chlápek vykopne dveře a potom je za sebou zase zavře:). Někomu se tyhle věci můžou zdát jako banalita, ale v mých očích to film sráží k zemi.(23.4.2011)

Krvavé diamanty v Siera Leone jsou vděčným a velmi poutavým tématem. Bylo jen otázkou času, kdy se někdo rozhodne natočit pořádný film o tomto tématu a jsem rád, že se toho chopil zrovna Edward Zwick. Jeho Poslední samuraj byl postaven nejen na Tomu Cruisovi, ale také na nádherné kameře a výpravě. Bohužel tento režisér má velká nevýhodu a to je pravděpodobně jeho nedostatečná odvaha při stříhání snímku. Každý jeho film se vyznačuje velkou délkou a často zbytečně. To je i problém Krvavého diamantu. Při výběru herců měl šťastnou ruku a trojúhelník DiCaprio-Hounsou-Connelly je opravdu úžasné spojení dvou mladých a kvalitních herců s krásnou a úžasnou Jenniffer Connelly. Příběh se drží nejdříve DiCapria a Hounsou, kteří se nakonec potkají a od toho okamžiku existuje jen jedna dějová linie. Ve filmu je dostatek akce, kvalitně natočené a střižené. Hudebně je film příjemný, ale ne úchvatný. Celková délka skoro 140 minut je zbytečně hodně a film se snaží poučovat. Škoda, že Edward Zwick tentokrát raději nezapomněl na pár svých postupů a neobětoval myšlenky řečené hlavními postavami ve prospěch akce a rychlého spádu děje. Pro příště se snad polepší, zhustí příběh a dostane 5*.(18.2.2007)

Lidé sedí na ulici, někteří se sotva hýbou, všude odpadky, otravující hmyz, zápach se line rychlostí světla, bezpráví čeká na každém kroku. Tak to je Afrika. Vedle toho ale nabízí i štědře zajímavou možnost si přivydělat. Edward Zwick natáčí filmy s vážnějším poselství (přesto dle hollywoodské šablony), které jsou pro mě emocionálně zajímavé jen průběhem jejich sledování, v ten daný moment, ale po nějaké chvíli, respektive hned po jejich skončení, ve mně nic nevyvolávají, nepřemýšlím nad nimi. Pro tentokrát se pokusil o jakýsi myšlenkový přesah o situaci na zbídačeném a vykořisťovaném kontinentě, ale stejně skončil jen výkřikem, jelikož autoři v čele právě s režisérem onen výpovědní přesah poněkud lacině nabalili na standardní akční dobrodružství, které ničím nepřekvapí. Buch bác, útěk, buch, trocha filosofické rozpravy, útěk, buch bác, morální apel, bác bác, romantická nitka atp. Aneb chci na něco upozornit, ale dělám to klasickou, hollywoodsky ověřenou, prošlapanou pěšinkou. Jen ať se mi hlavně zlaťáky hromadí. Dobře si vybavuji ty titulky u výkonu Toma Cruise ve Zwickově předešlém filmu: „Oscarová role!“ Samotný výsledek byl ale přinejmenším rozčarováním. To DiCaprio celý film suverénně táhne (bravurní scéna s uloveným paviánem), navíc má skvěle sekundujícího parťáka Djimona Hounsoua (pro oba oscarové nominace) v roli rybáře, kterému se zhroutil celý život. I závěr by se pod rukama jiného herce roztříštil v trapnou momentku, DiCaprio však odchází se vztyčenou hlavou. K tomu mírně schematická Jennifer Connelly, která mimo jiné i zabrouká na romantickou strunu, aby dámy v kině nemusely neustále odklánět zrak, když si tvůrci zamanou trošku naturalismu v podobě sekání končetin. Zvuková i střihová (místy až dokumentární prostřihy) stránka jsou bez debat vynikající, autentické kulisy dodávají další plusové body atmosféře. Zwick má navíc čich na znamenité kameramany. Akční sekvence jsou pak ukázkou dokonalé filmařiny, zejména ony dvě již několikrát zmiňované. V jiném případě bych šel na vyšší hodnocení, ale Zwick mě opět přesvědčil o tom, že mu jde především o ty zlaťáky. Měl by se držet zejména akce, která mu jde bezchybně a neplést se do věcí, pro které není vhodným vypravěčem. Přesto jde o jeho nejpůsobivější film!! A to je samo o sobě slušná poklona!! Lepší ***, horší ****.(1.3.2007)

Soundtrack James Newton Howard: 1. Blood Diamond Titles - James Newton Howard ,2. Crossing the Bridge - James Newton Howard ,3. Village Attack - James Newton Howard ,4. Ruf Kidnaps Dia - James Newton Howard ,5. Archer Solomon Hike ,6. Maddy & Archer ,7. Solomon Finds Family ,8. Fall of Freetown ,9. Did You Bury It? ,10. Archer Sells Diamond ,11. Goodbyes ,12. Your Son is Gone ,13. Diamond Mine Bombed ,14. Solomon's Helping Hand ,15. G8 Conference ,16. Solomon & Archer Escape ,17. I Can Carry You ,18. Your Mother Loves You ,19. Thought I'd Never Call? ,20. London ,21. Solomon Vandy ,22. Ankala (as used in the film Blood Diamond), song ,23. Baai (as used in the film Blood Diamond), song ,24. When Da Dawgs Come Out to Play (Album Version) (As used in the film Blo ,(19.5.2011)

• - Od negativního obrazu, který film vytváří o diamantovém průmyslu, se celostránkovými inzeráty v amerických médiích distancovali zástupci firem dovážejících drahé kameny i z „konfliktních zemí“ ještě před premiérou. (imro)

• - Postava, kterou hraje Leonardo DiCaprio ve filmu říká, že pokud najde onen diamant, opustí Afriku a nikdy už se nevrátí. Podobně Howard Hughes (DiCapriova postava ve filmu Letec) říká, že pokud jeho letadlo nepoletí, opustí USA a nikdy už se nevrátí. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Zbraň, kterou Danny Archer používá na konci filmu, je Heckler & Koch USP. (Zdroj: ČSFD.cz)