Krvavý diamant

Blood Diamond

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Krvavé diamanty v Siera Leone jsou vděčným a velmi poutavým tématem. Bylo jen otázkou času, kdy se někdo rozhodne natočit pořádný film o tomto tématu a jsem rád, že se toho chopil zrovna Edward Zwick. Jeho Poslední samuraj byl postaven nejen na Tomu Cruisovi, ale také na nádherné kameře a výpravě. Bohužel tento režisér má velká nevýhodu a to je pravděpodobně jeho nedostatečná odvaha při stříhání snímku. Každý jeho film se vyznačuje velkou délkou a často zbytečně. To je i problém Krvavého diamantu. Při výběru herců měl šťastnou ruku a trojúhelník DiCaprio-Hounsou-Connelly je opravdu úžasné spojení dvou mladých a kvalitních herců s krásnou a úžasnou Jenniffer Connelly. Příběh se drží nejdříve DiCapria a Hounsou, kteří se nakonec potkají a od toho okamžiku existuje jen jedna dějová linie. Ve filmu je dostatek akce, kvalitně natočené a střižené. Hudebně je film příjemný, ale ne úchvatný. Celková délka skoro 140 minut je zbytečně hodně a film se snaží poučovat. Škoda, že Edward Zwick tentokrát raději nezapomněl na pár svých postupů a neobětoval myšlenky řečené hlavními postavami ve prospěch akce a rychlého spádu děje. Pro příště se snad polepší, zhustí příběh a dostane 5*.(18.2.2007)

Nic naplat. Edward Zwick prostě umí. A Ať je motiv hledání rodiny jakkoliv provařený, ať je konec jakkoliv klišé... Celek je emotivně velmi vypjatý, bravůrně natočený, s krásnou hudbou, a celkově, byť rozohodně slabší, než zcela mistrovský Poslední Samuraj, naprosto fascinující a strhující. Djimon Hounsou se definitivně řadí mezí hereckou elitu, Jennifer má poměně málo prostoru, Leonardo DiCaprio však ukazuje, že opravdu umí hrát (jeho špulení tlamičky ve Skryté Identitě mi přeci jen příliš nesedlo, tady mi sice občas lezlo nanervy jeho "Hhh?" , ale celkově je to přesně to, co nám ukázal už v Gangách New Yorku a v geniálním Letci) a když se k tomu přidá nádherná kamera....Jsou to vemi dobré 4 hvězdičky(25.1.2007)

Výborný dobrodružný film se skvělým Leonardem DiCapriem a Jennifer Connelly. Edward Zwick dokázal po Posledním samurajovi , že je to výborný režisér a myslím, že v jeho dalším filmu Defiance se máme na co těšit. Velmi povedené zpracování občanské války v Sierra Leone. Jenom škoda neproměněných Oscarů.(28.10.2007)

Je to celkom dobrý dobrodružno akčný film. Má dobrý príbeh o obyčajnom rybárovi v Sierra Leone, ktorého dedina bola útokom rebelov zničená, pričom jeho rodine sa podarilo uniknúť, ale jeho chytili, aby mohol hľadať diamanty, čo sa mu aj podarí a veľký diamant zakope. A keď sa mu podarí uniknúť, musí sa spojiť s americkým bývalým žoldnierom, ktorý mu pomôže s hľadaním rodiny, aby za oplátku dostal diamant. Spracovanie mohlo byť aj lepšie, ale aj takto som pomerne spokojný. Veľkým kladom je, že film aj napriek svojej dĺžke dokáže dostatočne baviť po celý čas, hluchých scén je minimum, ale zároveň ma sklamalo, že film si už od začiatku nastaví svoju úroveň, ktorá sa síce nachádza nad priemerom, ale zase nie až tak výrazne a tú ani na okamih neprekročí, takže nejaká výnimočná scéna alebo aspoň moment tu po celú dobu prakticky nie je, až záverečná fáza je už svojim pojatím, ale aj kvalitou trochu vyššie. Akcie je tu na takýto dobrodružne ladený film pomerne dosť a vo svojej kategórii je dosť slušná. Nie je ale zameraná na klasický typ akcie, ktorý by vyvolávali hlavné postavy, ale v priebehu filmu sa kvôli veľmi nebezpečnému prostrediu postavy viackrát pripletú do nejakej veľkej akcie, pričom väčšinou sú veľkolepé, výborne natočené a pôsobia uveriteľne. Najviac sa mi páči boj rebelov s vládnymi vojakmi v meste. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborný Djimon Hounsou, celkom dobrý Leonardo DiCaprio, ktorý sa ale do tejto postavy moc nehodí, úlohu špičkového žoldniera som mu nedokázal uveriť ani na chvíľu, poteší aj Jennifer Connelly, Arnold Vosloo a viacero iných zaujímavých postáv. Réžia je celkom slušná, vizuálne tento film pôsobí veľmi dobre a aj technická stránka je prvotriedna. Ale aj tak tomuto filmu musím vytknúť, že tu vôbec nefungujú emócie, čo je teda pri filme s takouto citlivou tématikou pomerne veľký problém. Krvavý diamant je celkom slušný film, ktorý sa dá bez problémov dopozerať, ale kvôli nedostatku výnimočnejších momentov stačí skôr len na jedno pozretie. 65%(7.8.2007)

Jeden z vrcholů mezi dobrodružnými filmy. Vůbec jsem nečekal, že mě to bude emocionálně dostávat, ale akce přitom nebude ochuzena ani o píď. Herecky také více než solidní. Nejvíc mě uhranul Djimon Hounsou, vždycky hraje namakaný ranaře, ale tady jsem mu roli zkrachovalýho poraženýho rybáře žral i s chlupama. Ovšem nesmíte čekat naprostou pocornovou oddechovku, chvílemi je to dost drsná podívaná, což není od věci, dodává to na uvěřitelnosti. Mrzí mě komerční neúspěch tohoto filmu, i protože je to taková ta poctivá oldschool filmařina, bez viditelnejch kompovejch zásahů atd.(23.3.2007)

• - Jedna ze závěrečných scén byla natočena v populárním přístavišti v Kapském Městě. Jedná se o Waterfront. Dále se natáčelo např. v Londýně. (Ynhoj)

• - Postava, kterou hraje Leonardo DiCaprio ve filmu říká, že pokud najde onen diamant, opustí Afriku a nikdy už se nevrátí. Podobně Howard Hughes (DiCapriova postava ve filmu Letec) říká, že pokud jeho letadlo nepoletí, opustí USA a nikdy už se nevrátí. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve filmu má Leonardo DiCaprio na rameni tetování buvola s dvěmi překříženými šipkami, tento znak je emblémem 32. praporu Armády Jihoafrické republiky. (Zdroj: ČSFD.cz)