Druhý manifest ne/dokazující schopnosti digitálního herectví alias motion-capturingu. Dějově jde o velmi povrchní a nevýraznou záležitost, pod kterou je podepsán velký sexista a kvalitní spisovatel Neil Gaiman, ten jistě s radostí přidal nějakou sexistickou narážku nebo hříčku a poté se podepsal pod scénář. Někdy je obdivující, jak slabý scénář lze považovat za dostačující pro celovečerní film. Avšak Beowulf není ledajakým filmem. Měl to být důkaz zlepšení a skoro dokonalosti technologie, která svůj první krok předvedla před několika lety ve snímku Polární expres. Kromě utápění talentu Roberta Zemeckise v těchto "digitálních" filmech nelze vidět v Beuwulfovi stále nic přelomového a grandiózního. Ano, je tu pár záběrů, kdy si kdokoliv může říct " to je vážně na počítači?", ale 95% délky filmu budete sledovat opravdu dlouho a chvílemi nudnou animaci, kterou by kluci z Blizzardu rozmázli svými podrážkami. Pro herce to má jistě výhodu, že se prakticky nemusí ničeho účastnit kromě "načtení" jejich tělesných propozic a pohybů. Je však toto budoucnost filmu? Jde nám o triky, z kterých se vytrácí všechen cit a "lidskost", kterou žádný počítač nikdy nenahradí? Rád podobný snímek shlédnu, abych věděl, čeho jsou CGI společnosti schopny, ale na lámání rekordů to nevidím. Mimo to je Beowulf plný nelogičností, které jsou chvílemi vysloveně trapné. Ať je to jeho snaha zničit drakovo srdce nebo jiné části snímku, někdy by film neměl být čistě na efekt a logiku nechat plavat jiným směrem. Jinak Angelina Jolie vypadá skvostně(i když krutě počítačově...), ale všechny scény v jeskyni mají náboj, který by hraný snímek pravděpodobně obsahovat nemohl.(3.3.2008)

|| Scenár: Neil Gaiman, Roger Avary | Hudba: Alan Silvestri | Produkcia: Robert Zemeckis, Steve Bing, Jack Rapke, Steve Starkey | Distribúcia: Paramount Pictures, Warner Bros. | Štúdio: Shangri-La Entertainment, ImageMovers | Rozpočet: 150 miliónov $ | Tržby: 196,393,745 $ || Najrozporuplnejšia CGI onanovačka, ktorú som kedy videl - s pozlatenou verziou Lary Croft ako kráskou, ktorá nemôže chýbať. Ten film si buď robí srandu zo všetkých žánrov, ktoré obsaháva, alebo je to zrodenie kultovej subžánrovej experimentácie, prinášajúc novú dimenziu do konzervatívneho sveta z prenášania písaných predlôh do filmovej podoby.(30.4.2011)

Někdy jsou ti jejich výrazy až moc umělé. Na druhou stranu nám Zemeckis přichystal několik úžasných momentů, kterým bezesporu kraluje závěrečný souboj se zlatým drakem nebo, jak jinak, krásná Angelina coby Grendelova matka. K samotnému Grendelovi výhrady nemám, byl vlastně ukázkovou tragickou postavou, možná by se mi ale víc líbilo, kdyby byl v podobě ještěra. Celý příběh je svou obsáhlostí i ne tak úplně kladným, stoprocentně ale charizmatickým hlavním hrdinou dost zajímavý, aby udržel pozornost, v záplavě dnešních mizerných fantasy pak Beowulf jasně vyniká.(28.10.2008)

Zemeckis v Beouwulfovi zašiel ešte ďalej ako v Polárnom exprese a animácia je chvíľami priam úchvatná. Spolu so Silvestriho hudbou by táto kombinácia za istých okolností mohla byť aj smrtiaca ale to by sa pán režisér musel poučiť zo svojho predošlého animáku a naservírovať zaujímavejší dej. Alebo aspoň nejaký príbeh, ktorý tieto pohyblivé obrázky postrádaju, o vyumelkovanosti ani nehovoriac. Aspoň vďaka za nečakané drsné vyznenie, ani to však častú nudu neodvráti stopercentne a divák tak cíti miernu pachuť z premrhaného potenciálu veľmi silného námetu. Aj kvôli Silvestriho skvelej hudbe je to škoda. 50%(12.2.2008)

Jsou legendy a legendy. Některé jsou zajímavé a snesou i dvouhodinovou stopáž a některé jsou holt jako příběh o Beowulfovi… Ta epičnost, o kterou se Zemeckis snažil, je vidět a je znát na každém detailu, ale ve výsledku je Beowulf pouze důkazem toho, že ani skvělý režisér nedokáže téměř nic, když má sotva průměrný námět. Teda, James Cameron to dokázal s Avatarem. A schválně vytahuju tento film, protože na něm jsem si (opět) potvrdil, jak je "big Jim" legendární. Není totiž CGI jako CGI… I když zde byla grafika opravdu dobrá, stále mi připomínala spíše počítačovou hru. A ne špatnou, abych byl objektivní. Ale ty detaily, na těch se to pozná. Kdo viděl tohle i Avatar, dá mi zapravdu v tom, že tohle je… jako srovnávat Trabanta a Mercedes… ;-) Prostě a jednoduše, když Zemeckis neměl technologii na to, aby to vypadalo opravdu věrně, měl to točit "postaru" a projekt pozastavit do doby, než by mu Jim půjčil své "nádobíčko“… Možná bych se pak alespoň tolik nenudil. 50 % s tím, že Angelině to sekne, i když je celá z pixelů…(15.5.2011)

• - Scenárista Roger Avary mal film pôvodne aj režírovať. Neskôr uviedol, že Robert Zemeckis bol jediným človekom, ktorému bol ochotný Beowulfa prenechať. (Macejko)

• - Pri tvorbe filmu bolo vytvorených toľko dát, že štáb bol nútený upgradovať všetky svoje počítače na viacjadrové procesory, ktoré boli rýchlejšie a efektívnejšie. (Greenpeacak)

• - Snímek byl vytvořen na motivy hrdinského staroanglického eposu, který je považován za nejvýznamnější dílo staroanglické literatury a zároveň tvoří 10 % veškerého textu zachovaného v tomto jazyce. (URBAN)