Animovaný / Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2007, 115 min

Druhý manifest ne/dokazující schopnosti digitálního herectví alias motion-capturingu. Dějově jde o velmi povrchní a nevýraznou záležitost, pod kterou je podepsán velký sexista a kvalitní spisovatel Neil Gaiman, ten jistě s radostí přidal nějakou sexistickou narážku nebo hříčku a poté se podepsal pod scénář. Někdy je obdivující, jak slabý scénář lze považovat za dostačující pro celovečerní film. Avšak Beowulf není ledajakým filmem. Měl to být důkaz zlepšení a skoro dokonalosti technologie, která svůj první krok předvedla před několika lety ve snímku Polární expres. Kromě utápění talentu Roberta Zemeckise v těchto "digitálních" filmech nelze vidět v Beuwulfovi stále nic přelomového a grandiózního. Ano, je tu pár záběrů, kdy si kdokoliv může říct " to je vážně na počítači?", ale 95% délky filmu budete sledovat opravdu dlouho a chvílemi nudnou animaci, kterou by kluci z Blizzardu rozmázli svými podrážkami. Pro herce to má jistě výhodu, že se prakticky nemusí ničeho účastnit kromě "načtení" jejich tělesných propozic a pohybů. Je však toto budoucnost filmu? Jde nám o triky, z kterých se vytrácí všechen cit a "lidskost", kterou žádný počítač nikdy nenahradí? Rád podobný snímek shlédnu, abych věděl, čeho jsou CGI společnosti schopny, ale na lámání rekordů to nevidím. Mimo to je Beowulf plný nelogičností, které jsou chvílemi vysloveně trapné. Ať je to jeho snaha zničit drakovo srdce nebo jiné části snímku, někdy by film neměl být čistě na efekt a logiku nechat plavat jiným směrem. Jinak Angelina Jolie vypadá skvostně(i když krutě počítačově...), ale všechny scény v jeskyni mají náboj, který by hraný snímek pravděpodobně obsahovat nemohl.(3.3.2008)

Beowulf by byl za ty prachy, co na něj Zemeckis měl, jednoznačně lepší hraný, ale když se holt pan režisér rozhodl pro "animák", co se dá dělat, přistoupím na jeho hru a budu hodnotit animované fantasy, které rozhodně není pro děti. I tak se mu povedlo víc než dobře převést na plátno jednu z mých srdečních záležitostí (severské legendy jsem vždycky hltala), syrově a stylově. Když ho uvidíte v kině nebo na pořádné televizi, tak si navíc budete moct užít tu moc povedenou vizuální stránku a skvělý zvuk a hudbu. Co se týče digitálního zpracování postav - ne všechny jsou povedené a ostatečně lidské (nejvíc mě zklamala královna), ale jiné v některých momentech působí hodně opravdově, zejména postava krále s tváří Anthony Hopkinse. Koně sice vypadají jako by utekli z "Age of Empires", ale to dokážu odpustit. V každém případě by mě zajímalo, jestli i oni byli modelováni podle živých koní v oblečích se snímači :-).(25.12.2007)

Podobný neživý herecký omyl tu už bol a to Esencia života, no a v tomto prípade to dopadá podobne a to tieto snímky delí dobrých pár rokov, filmári sa v tomto ohľade nikam neposunuli. Takmer dokonalo spracované / vymodelované postavičky tvorené počítačom proste nedokážu žiť, nemajú tú skutočnú ľudskú iskru a na tom všetko padá, sú ako bábky ovládané lankami. Jednoznačne by to vyznelo lepšie ak by to bolo hrané, lebo príbeh to má v celku zaujímavý. Dnešná doba ešte zatiaľ neponúka takú možnosť aby takýto film dostal skutočný vnútorný nádych aj keď nábeh tu jednoznačne je ale potrvá roky pokiaľ bude skutočne precízne fungovať na rovine rovnajúcej sa dokonalosť stvorená prírodou. Grafika vo filme sa strieda s prvotriednou, keď sa dá takmer uveriť že tam hrajú skutočný ľudia až s doslova mizernou ako s ktorejkoľvek mizernej intro ukážky z počítačovej hry. "V Imaxe by to určite malo viac povedať tak ako Polárny express." ║Rozpočet$150milionovTržby USA $82,195,215Tržby Celosvetovo $196,393,745║ už teraz sa dá takmer s istotou povedať že Beowulf tak ako Esencia života sa nezaplatí ▐ Tržby za predaj DVD v USA $38,755,048 //počet predaných kusov 1,943,589/videl v kine: 45%/(28.11.2007)

V hodně komentech se tu jistě bude vzdychat nad faktem, že kdyby Zemeckis natočil fantasy epos s živými herci, byla by to pecka jako hrom. Chytlavě vyprávěná legenda k tomuto soudu přímo svádí. I přes všechny ty proklamace o špičkových animačních technikách nedokážou digitální panáci uvést v uspokojující praxi širokou škálu lidských emocí (a koně cválají opravdu "neuvěřitelně"), což je na Beowulfovi bohužel dost znát. Na začátku v hodovní síti jsem měl ze strnulých obličejů chvíli pocit, že se dívám na Shreka a královna je ve skutečnosti vylepšená princezna Fionna. Dál už je dojem z postav a jejich konání lepší, ale stejně jsem se nedokázal plně ponořit do děje a v hlavě mi pořád svítilo ono "kdyby". Tragický a heroický příběh má velký potenciál a ačkoliv je Zemeckisův počin místy opravdu pastva pro oči, musím s lítostí prohlásit, že digitální Beowulf ho naplnil sotva z poloviny.(20.11.2007)

První polovina naprostá paráda,Ray Winstone coby Beowulf kruťák největšího kalibru, spousta hrdinských keců a vytahování, ale i hustejch činů + skvělá atmosféra a i výbornej poutavej děj, co má hlavu a patu. Ta druhá část filmu už je o něco slabší, nicméně i tak sem se výborně bavil a přece jenom i ta druhá polovina nakonec nezůstane bez parádní akce a skvělýho zakončení. Co se týká zdigitalizování, tak postavy sou takřka parádní, ale pohybově to působilo mírně nerealisticky, ale to ani nějak zvlášť nevadilo. Skvělý drsnější fantasy - 4,5*(22.1.2008)

• - Režisér trval na tom, že charakter Beowulfa by sa mal podobať zobrazeniu Ježiša Krista. (Greenpeacak)

• - Grendel mluví většinu času starou angličtinou, která se užívala v době, kdy se děj odehrává. (Karlos80)

• - Krom Raye Winstona (Beowulf) jsou všechny lidské postavy co nejpodobnější svým dabérům. (Karlos80)