Animovaný / Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2007, 115 min

Scénář: Neil Gaiman, Roger Avary .. Beowulf je sice plně digitální, herecké pohyby jsou jen naskenované motion-capturingem a se zbytkem kompletně animované, ale místy, při nejednom záběru, snímek vypadá doslova reálně. Proto lehce zamrzí, že Zemeckis nevyužil této nekonečné digitální možnosti „zobrazit takřka cokoliv“ k nějakému většímu vodvazu. Vše co vidíme by šlo s přehledem natočit klasickou cestou resp. současnou trikovou cestou a největší technologický vodvaz je asi tak ta bitka s drakem v závěru. Zvolená legenda mi totiž nepřišla jako nejideálnější příběh pro plnohodnotnou prezentaci technologického potenciálu. Samotná legenda má sice svoje silné, dobře napsané, momenty (vladařská-mocenská pošetilost), jenže v příměru ke zvolené technologii vhodné spíše pro živé herce (i když Angelina by ani živá více nepřinesla) a výpravné prostředí. Robert Zemeckis jako vypravěč tak stále boduje - napětí, hrůzu či nálady podává skvěle, jen jde formální cestičkou, pro kterou ještě kinematografie zcela nedozrála.(29.11.2007)

Vizuálne po všetkých stránkach úchvatné. Skvelá hudba od Silvestriho, či už tá veľkolepá, alebo temná, v Angelininej jaskyni. Taktiež atmosféra filmu by sa dala krájať, a veľkým plusom je násilie, sex a celková dospelosť snímky. Tieto aspekty robia z BEOWULFA originálny a oveľa záživnejší animáč, než bol extrémne detský POLÁRNY EXPRES. Ale je tu jedno veľké ale… Tie digitálne obrázky proste nemajú srdce, nech sa snažia akokoľvek. Ak v nich nefiguruje Anthony Hopkins, Angelina alebo nejaká príšera, niet sa na čo pozerať. Keby Zemeckis ovládol srdce digitálnej animácie, mohol by prekonať Pixarovcov. Zatiaľ sa ale nechytá.(7.1.2008)

Pre mňa bez zaváhania a najmenšej pochybnosti film roka. Asi najviac ma teší, že Robert Zemeckis, ktorý pod pozlátkou tvorcu veľkých hollywoodskych eposov pre široké divácke vrstvy vždy skrýval zmysel pre krv a čierny humor (produkoval seriál Poviedky z hrobky a množstvo hororov), konečne po rokoch natočil niečo, čo má naozaj gule a čo v porovnaní s väčšinou súčasnej americkej produkcie vyzerá ako z inej, podstatne zaujímavejšej dimenzie. Fakt som nedúfal, že mi tvorca odporného rodinného slizu Polárny expres naservíruje film, ktorý sa drsnosťou a adrenalínom vyrovná 300 (v istých scénach ho dokonca aj predčí). Zemeckis sa nezľakol Gaimanovho scenára, ktorý je všetkým, len nie čiernobielou báchorkou pre malých popcornožrútov, a natočil ho poctivo – ako bombastickú vikingskú fantasy plnú krvavých gejzírov, praskajúcich kostí, odtrhnutých údov, vulgárneho chvastania sa, prekvapivo šťavnatej sexuality a nejednoznačných hrdinov (samotný Beowulf je frajer, keď má zabiť draka alebo pretiahnuť kráľovu ženu, ale keď zlovoľná striga zabrnká na strunu jeho ješitnosti, zmäkne ako maslo na slnku). Fakt nechápem, ako sa podarilo, že bigotné konzervy z MPAA pustili túto tvrdiareň do kín s obyčajným PG-13 (napr. Matrix, ktorý má R, je oproti tomuto len bezkrvný čajíček pre malé deti). Animácia má k vysnívanej dokonalosti ďaleko, ale tak či onak je tým najlepším, čo nám súčasné digitálne technológie ponúkajú. Navyše umožnila Zemeckisovi predviesť, že ako režisér stále hýri nápadmi a vie možnosti virtuálnej kamery využiť dych vyrážajúcim spôsobom. Digitálni herci naozaj hrajú a obludy (hlavne extrémne odporný a originálne dizajnovaný Grendel) sú pastvou pre oči. Vďaka tomu všetkému (a Silvestriho hudbe, ktorá z vášho srdca urobí guľomet) je Beowulf nečakane nadupanou akčnou jazdou a splneným snom fantasy fanúšikov, ktorí už majú dosť malých školákov, zachraňujúcich svet pred temnotou. Myslím, že Leonidas dostal dôstojného súpera. Beowulf by ho nielen prekričal, ale by sa mu aj smelo postavil zoči-voči a kľudne by pri tom mohol mať holé ruky, aby (v tradícii starého keltského rituálu, ktorého ozveny nájdeme v príprave na súboj s Grendelom) bolo to meranie síl čo najčestnejšie. Ja by som fandil blonďavému Vikingovi s chrapľavým hlasom Raya Winstona.(27.11.2007)

• tron

„Teraz sme sa stali netvormi my sami.“ Drobné spoilery. 40%. Od mien Gaiman, Avary, Winstone, Zemeckis či Hopkins som čakal viac. Pritom prvú hodinu ma to bavilo. Mám slabosť pre podobné epické, temné, jemne melancholické látky. Ale následne sa príbeh vybral úplne iným smerom, než som čakal. Neviem, prečo som si myslel, že celé dve hodiny budú venované bitke s netvorom, ale neboli a po sľubnej prvej hodine prichádza druhá, ktorá ma nudila ako v občasných akčných scénach, tak v pokojných, kedy sa postavy rozprávali. Niektoré zábery/obrázky parádne, ale inak nuda a miestami dokonca rozpaky (scéna, v ktorej nahý muž bojuje s príšerou je vtipnejšia, ako podobné scény zo série o Austinovi Powersovi, kde tvorcovia tiež stoj čo stoj zakrývali intímne partie herca, vtedy to ale bola KOMÉDIA).(14.1.2011)

Podmanivé, atmosférické, magické. Zemeckisovi jsem podruhé křivdil. I napodruhé a snad ještě více ovšem platí, že jeho film je doslova uvězněn mezi animovanou a hranou stylizací, které obě předpokládají jiný styl diváckého vnímání a očekávání. Zemeckis ví, proč se pro tento druh stylizace pokouší, v hraném filmu je jeho vize jednoduše nedosažitelná a její možnosti využívá dokonale - ať už k jednotě postav a prostředí nebo detailnímu propracování a nasnímání scény. Přesvědčit diváky, aby v této technologii viděli více než jen oživlé muzeum voskových figurín, se mu zatím ale příliš nedaří. PS: Po opakovaném zhlédnutí docházím k přesvědčení, že pokud Artušovská legenda, tak jedině podobnou cestou a velmi lituju, že mi film utekl v 3D.(24.3.2008)

• - Do některých kin byl film dovážen pod jménem "Epic". (Karlos80)

• - Napriek tomu, že drak bol v skutočnosti magicky premenený Beowulfov (Ray Winstone) syn, bolo možné vidieť, že krváca ako normálny živý tvor. Nie je preto možné, aby jeho obrovské telo dokázalo utiahnuť srdce o veľkosti ľudského. (Macejko)

• - Neil Gaiman a Roger Avary s přípravou scénáře začali už v roce 1997. (Karlos80)