Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Fantasy snímek Beowulf je filmovou adaptací staré anglosaské hrdinské básně (vznikla někdy okolo roku 1000 a je považována za základní kámen britské literatury). Film režíruje Robert Zemeckis a to opět za pomoci performance capture (tu už použil ve svém předchozím snímku Polární Expres).

Tento slavný příběh vypráví o skvělém skandinávském válečníkovi Beowulfovi (hlas Ray Winstone), který se vydává na pomoc králi Hrotgarovi (Anthony Hopkins). Od něho se dozvídá, že musí porazit a zničit obávanou příšeru jménem Grendel (Crispin Glover). Ten totiž neustále terorizuje skandinávský venkov. To se mu nakonec ve velkolepé bitvě podaří, ale aby to nebylo tak jednoduché, musí ještě zabít Grendelovu matku (Angelina Jolie), protože ta z touhy po pomstě začala zabíjet nevinné vesničany... (catchup)

(více)

Videa (5)

Trailer 5

Recenze (802)

Eddard 

všechny recenze uživatele

Příběh starý jako dějiny britského písemnictví samy je dodnes jedním z nejsilnějších děl literatury, kterou dnes označujeme za fantasy (pomněte, že se jedná o jeden z nejvlivnějších pravzorů fantasy jak ji dnes známe). K němu samotnému a k jeho adaptaci na filmové pásmo nemám moc co dodat, snad jen - veliká spokojenost, Avary a Gaiman se práce zhostili poctivě a kouzlo legendy dýchá jak má. Taky zvuková formální stránka je dotažená jak se patří - krásný soundtrack, vyšperkovaný několika dobovými písněmi, je okouzlující; hlasové party živých herců jsou zase podány s nasazením a profesionalitou, jakou si takovýto projekt rozhodně zaslouží - zde je třeba vyzvednout zejména Raye Winstona. Asi jediný větší problém tak tedy zůstává u vizuálu. Člověk se nemůže ubránit pocitu, že kdyby tenhle film ještě pár let počkal, mohl být výsledek o poznání úchvatnější... Zejména v době, kdy se kvalita počítačové animace s každým rokem exponenciálně zdokonaluje - takhle jsme přece jenom příliš často nuceni uvědomovat si nevěrohodnost pohybů a mimiky tváří, což je v mnohých (jinak báječných) scénách veliká škoda. Přesto si myslím, že si Zemeckisův Beowulf vaši pozornost zaslouží. Rozhodně máte-li rádi poctivé hrdinské legendy - tahle je jedna z nejpoctivějších. 70% ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Vynikající převyprávění básně o Beowulfovi. Zemeckis je skvělý režisér, který dokáže držet tempo příběhu a zaujmout, ale nové technologie se ukázali býti spíše záporem než kladem. Jak si můžeme vychutnat bitvu, když nám do očí bijí digitální vyumělkovanost. Na svém se bohužel podepsalo i to, že byl snímek připravován pro IMAX a dlouhé průlety a kopí ve tváři byli spíše rušivé než zajímavé. Ale možná když počkáme pár let až trikaři nahodí nové textury, "oživí" oči a doladí všechny chyby, budeme koukat. P.S. Silvestriho hudba je vynikající. ()

Reklama

KarelR 

všechny recenze uživatele

"I am Beowulf!" zařve ve filmu třikrát hlavní hrdina, a i přesto že je celý z jedniček a nul, platí za maximálního drsňáka. Animace sice rozhodně není dokonalá (hlavně Robin Wright Penn se moc nepovedla), ale pokud se přes tenhle fakt přenesete, čeká vás jeden z největších nářezů sezóny. Sice bych byl radši, kdyby Zemeckis natočil i něco "normálního", ale za Beowulfa palec nahoru. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

"Sins of the fathers!" Hned na začátek zmíním hlavní výtku. Performance capture animace sice od Polárního expressu pokročila o nutný kus vpřed, ale stále trpí syndromem voskovosti á la Madame Tussaud. Navíc některé pohyby jsou přinejlepší vůli takové divné. Především na koně raději nevzpomínám. Tak a nyní to "ostatní". Prostředí, volně plující kamera, akční scény, Silvestriho soundtrack, hlasové výkony a skvěle převedená zbásněná sága do podoby heroického dramatu klasického střihu, tak že se předně ctí duch předlohy. Film, který mohl být výtečný, ale jistou sterilitou postav vám nedovolí naladit se na vlnou oněch velkých emocí, které zde jsou v množství větším než-li malém. To platí o části s Grendelem, nikoli o výtečné královské pasáži. Ta již funguje jak má ve všech svých složkách i jako celek. Zemeckis by nesporně udělal lépe natočit to jako klasický výpravný velkofilm. Ovšem v tom by neviděl žádnou technickou výzvu, žádný posun filmařiny čili je to přání liché. Přesto ve mě zanechal Beowulf silné dojmy, které jen tak nevymizí. Nepopírám, že za to může Imax verze. Konečně je tu solidní snímek pro dospělé, který plně využívá předností, která 3D zpracování nabízí. Navíc není dabovaný a poprvé v historii pražského Imaxu nemá úplně utlumený zvuk, takže takový závěrečný střet s drakem s vámi pěkně zamává. Zvuková složka vás přitlačí do sedadel a prolítávající "kde co" vás donutí podvědomě s sebou solidně cukat. Beowulf mohl, a ve své podstatě měl, být lepší. Je to příliš významná látka na to aby byl pouze průměrným snímkem. Z tohoto pohledu mi přijde lepší adaptací komorněji laděný, demýtizovaný Beowulf & Grendel. Ovšem stejně jde o natolik silnou látku, že má co nabídnout i v místy šťávu postrádající podobě. Počítejte však, že od vás bude vyžadovat jistou nemalou míru vstřícnosti. Průměr, který se stává demem technických možností Imaxu, potažmo kino zábavy budoucnosti vůbec. ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Jako by většině místních hodnotitelů nedocházelo, že Beowulf je animovaný film, tudíž nedokonalá realističnost není nic, co by je mělo rozčilovat. Taky si neuvědomují, že Zemeckis nové technologie používá hlavně k osvobození kamery, která si lítá přesně tam, kde režisér chce (copak nikomu let z hodovní síně ke Grendelovi nepřipomenul Contact?). A v tom je kouzlo tohohle filmu. Kromě toho je příběh tak silný (a hlavní hrdina krásně lidsky nejednoznačný), že by fungoval v jakékoli vizuální podobě. Ten, kdo nepoznával smyslnou Angelinu, by měl navštívit svého očaře. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (19)

  • Herci sú zosnímaní za použitia "performance capture", technológie snímania pohybu, ktorú Robert Zemeckis prvýkrát použil vo filme Polárny expres (2004). Táto technológia dôsledne sníma pohyby tela, mimiku a poskytuje kamere maximálnu slobodu. Môže sa potulovať, lietať, vznášať sa po obrazovke spôsobom, ktorý by pri hraní naživo nebol možný. (PeterJon)
  • Do některých kin byl film dovážen pod jménem "Epic". (Karlos80)
  • Napriek tomu, že drak bol v skutočnosti magicky premenený Beowulfov (Ray Winstone) syn, bolo možné vidieť, že krváca ako normálny živý tvor. Nie je preto možné, aby jeho obrovské telo dokázalo utiahnuť srdce o veľkosti ľudského. (Macejko)

Související novinky

Tintin už má obličej

Tintin už má obličej

25.03.2008

Spielberg a Jackson to s tou digitálně animovanou adaptací slavné komiksové série Tintin myslí opravdu vážně. Dokonce tak vážně, že první díl trilogie bude podle všeho dalším Spielbergovým režijním… (více)

Herecké posily 1: Krásky

Herecké posily 1: Krásky

06.03.2008

Už tradičně pro vás máme souhrn několika zajímavých castingových novinek k filmům, o nichž už jsme psali dříve. Dnes začneme těmi hezčími doplňky ;-). Start natáčení hororu (resp. nadpřirozeného… (více)

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení

27.11.2007

Na tuzemská kina právě útočí Beowulf a i v této souvislosti není pochyb o tom, že stojíme u zrodu čistě digitální kinematografie. Jistě, pořád má za sebou jen první krůčky (vyvíjejí se technologie a… (více)

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Dávnověcí skandinávští bojovníci se vrací na plátna kin. V posledních letech se jim tam kdovíjak nedařilo. Adaptace Crichtonových Pojídačů mrtvých pod tuzemským názvem Vikingové dopadla tuze neslavně… (více)

Reklama

Reklama