Fantasy snímek Beowulf je filmovou adaptací staré anglosaské hrdinské básně (vznikla někdy okolo roku 1000 a je považována za základní kámen britské literatury). Film režíruje Robert Zemeckis a to opět za pomoci performance capture (tu už použil ve svém předchozím snímku Polární Expres).

Tento slavný příběh vypráví o skvělém skandinávském válečníkovi Beowulfovi (hlas Ray Winstone), který se vydává na pomoc králi Hrotgarovi (Anthony Hopkins). Od něho se dozvídá, že musí porazit a zničit obávanou příšeru jménem Grendel (Crispin Glover). Ten totiž neustále terorizuje skandinávský venkov. To se mu nakonec ve velkolepé bitvě podaří, ale aby to nebylo tak jednoduché, musí ještě zabít Grendelovu matku (Angelina Jolie), protože ta z touhy po pomstě začala zabíjet nevinné vesničany... (catchup)

Riverin

Najlepší moment filmu aj cez všetkých tých drakov, démonov, odťatých rúk pre vyšší cieľ, atď. je Angelinina jaskyňa a jej výstup z vody. Jednoducho magické. Všetko podstatné už bolo povedané, no ešte by som chcela podotkúť, že by som bola rada keby sa Zemeckis aspoň na chvíľu vykašlal na tie počítačové vecičky a natočil obyčajný hraný film. ()

bobin

Dílko vhodné pro zpestření života přesyceného filmového diváka. Je to digitálně oživená jednoduchá pohádka a hrdinově boji s drakem . I když je vizuální stránka skvělá, přece je to celkem nuda. ()

Prochy84

Nevím, jestli to bylo samotnou realizací nebo špatným výběrem látky, ale tohle moc dobře nezafungovalo. Prostoru by určitě bylo dost, jenže scénář nemůže chybět ani u animovaného filmu. Celé to působí jako odfláknutá, neuspořádaná a čitelná snaha o výsledek, kterého se bohužel nedostává. Jistě, animace vypadá ve výsledku slušně, ale tím taky veškerá zábava končí. ()

Screenname

Krásnej příběh, poutavý až do samého konce. Napjatý a dobrodružný po všech stránkách. Vynikajicí výprava a muzika. Ale jak už tady všichni řekli: ta animace je děs... Škoda. ()

Citera_Mor

Oslizlá a nechutná pohádka pro dospělé, kterou snad ani nelze brát vážně. Škoda, určitě by se z příběhu dalo vytěžit více. ()

HellFireFery

Knižní předlohu neznám a film mě nelákal téměř ničím (až na režiséra). Během pár minut jsem ale filmu podlehl a sledoval pozorně děj po celou dobu. Skvělé animace, tváře herců, příběh a závěrečné finále s drakem! Já se bavil velmi. ()

gotham

Určitě zajímavé příběhově i vizuálně, jenže něco tomu prostě chybělo. Asi nejvíc mi vadil ten skok od období, kdy se Beowulf stal králem a pak najednou byl šedovlasý a jelo se na závěrečnou pasáž, chtělo by to více plynulosti. Také některé postavy byly až odfláknuté(král, Grendel a jeho matka), zkrátka se scénářem si to chtělo trošku více pohrát a ne všechno uhrát na digitální triky. Na druhou stranu akční scény super, základní příběhová linie také dobrá, vizuální stránka filmu skvělá, hudba excelentní. Ale potenciál byl rozhodně výš. 60% ()

x_ander

Správně drsné fantasy, kterému strašně ubližuje fakt, že je to animák. V animáku se tak nějak ztratí ta špinavost a krvavost, která zrovna u Beowulfa dodává značnou část atmosféry. Společně s poněkud rozplizlým dějem se tak ztrácejí kvality. Nicméně povedená hudba a závěrečná epická akce film táhnou k lehkému nadprůměru. ()

Sticks

Není to jako Tolkien, ale pokud jste magor do keltů, vikingů a příběhů tak si smlsnete. Digitální animace je skvělá, skvělé kostýmy. Čistý testosterón a Anglie když ještě stála za to. ()

david666

Předně musím říct, že nejsem zastnáncem performance capture-tento způsob (něco mezi hraným a animovaným filmem) se mi fakt nelíbí. Ale i přesto, že se nebudu ohlížet na způsob natočení tak mě film moc nevzal. Čekal jsem, že konečně někdo bude mít rozpočet na to aby si s touto legendou vyhrál a dokáže ji ztvárnit tak aby to člověka vtáhlo do děje. Ale ani to se nestalo. Mimo scén s drakem (konec filmu) a vodními příšerami (začátek) zde není ani moc velkolepých scén. No a ztvárnění Grendela se teda vůbec nepovedlo. Viděl jsem už třetí zpracování této legendy a zatím vede film Beowulf a Grendel. Tři *** pouze za zmíněné 2 scény - jinak za **. ()

CZdarklord

Komentář k IMAX verzi: Byl jsem v IMAXu poprvé na celovečerním filmu (ne dokumentu pro IMAX), a nevím jestli je chyba ve mě, nebo ve filmu, který nebyl pro tuto technologii primárně určen, ale rychlé, akční střihy mi ve spojení s 3D přišly nepřehledné - nestačil jsem zaostřovat (protože se stále a rychle měnila hloubka obrazu? - nevím). Co vadilo ale určitě, byly české titulky. Ty byly do obrazu přidány jako 2D objekt, který byl "navrchu", přestože hloubkou odpovídal pozadí. Při sledování filmu vidí tedy titulky rozostřeně. Samotný film lehce nadprůměrný - zpracovává tématiku jež mám rád, ale počítačové animaci moc neholduji. Stále to není "ono". Snad jen mě vadilo americké puritánství - bezpohlavnost zobrazených modelů, ty s pohlavím vždy šikovně a uměle zakryty. Krve a nasili přitom bylo více než dost. ()

distrikt

Z vizuálního hlediska menší, chvílemi docela příjemný pokrok oproti Polárnímu expresu. A ačkoliv tváře postav opravdu často postrádají výraz člověka se zájmem o víc než vlastní nos a koně místo majestátného cvalu běhají jako krysy v Ratatoulli, ve vybraných scénách je hranice mezi realitou a animací velmi tenká. A teď nemluvím jen o plných rtech Angeliny Jolie. Jenže právě ony krátkodobé úlety do skoro reality: vychlastaný, zvrásněný, seschlý obličej Antony Hopkinse, probarvený západ slunce či do posledního chlupu vypracovaná postava Beowulfa, z tohoto filmu neudělá nic, než lehce nadprůměrný, skoro dvouhodinový spot na to, co všechno dnes za člověka udělá počítač. Možná snad razantní sestřih do několikaminutového zábaního či akčního krátkého filmu . Pixar takových kravinek dělá víc než dost a stále je to sranda. Snad aspoň verze pro Imax přinese jiný úhel pohledu, který by mě sice docela zajímal, ale už jen zadarmo. ()

Sonick

3hvězdy jako 3D scéna s drakem. Ale nějaký slušný příběh by tomu nezaškodil. A Angelina Jolie by si mohla podat ruku třeba s Kočkou Hale Barry, ještě že tam byla jen chvíli. ()

Akyno

Premrštene akčné, úchylne akčné, sexuálne akčné, vizuálne akčné, myslím že je to až príliš akčné na môj vkus. V každom prípade animácii nie je čo vytknúť, miestami sa zasmejete, miestami podivne zarazíte nad tým či skutočne pozeráte animovaný film. Pasáž kde atletický ideál Beowulf nahý bojuje proti Grendelovi máte pocit, že sa schyľuje k animovanému pornu, na druhú stranu tomu chlapíkovi tú muskulatúru jednoducho musíte závidieť. ()

Makak

Nevím jak moc se tento Zemeckisuv počin blíží původnímu knižnímu eposu, bohužel jsem ho nečetl, ale myslím, že taková nuda jako film to není. Když už jsem myslel že film vrcholí a zlej Grendel je konečně mrtvej, zjistil jsem že jsem v kině zatím jen asi půl hodiny a čeká mě další hodina a kus. Nebudu psát o nedostatcích motion-capture animace (oči, pohlaví, animace koní, atd) to už psali jiní. Samotný příběh mi připadal neuvěřitelně rozvláčný, jakoby režisér hledal každou minutu, aby natáhl stopáž. Závěrečná bitka už vypadá sympatičtěji, ale zdaleka to nevyváží zbytek filmu. Jo a ještě jedna věc. Proč všichni draci v nových filmech vypadají jako americká Godzilla??? Doufám že Tolkienův drak Šmak se tomuto trendu vyhne. ()

Tintin už má obličej

Tintin už má obličej

25.03.2008

Spielberg a Jackson to s tou digitálně animovanou adaptací slavné komiksové série Tintin myslí opravdu vážně. Dokonce tak vážně, že první díl trilogie bude podle všeho dalším Spielbergovým režijním… (více)

Herecké posily 1: Krásky

Herecké posily 1: Krásky

06.03.2008

Už tradičně pro vás máme souhrn několika zajímavých castingových novinek k filmům, o nichž už jsme psali dříve. Dnes začneme těmi hezčími doplňky ;-). Start natáčení hororu (resp. nadpřirozeného… (více)

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení

27.11.2007

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007