Televizní film podle románu Terryho Pratchetta Hogfather (česky Otec prasátek), kterýžto je osmnáctý v pořadí jeho velké fantasy série Úžasná Zeměplocha (Amazing Discworld). V předvečer Hogswatch (Svátku prasečí hlídky, zkráceně Prasečnic), které jsou jen náhodou malinko podobné zemNEplošským (tedy zeměkoulním) Vánocům, nastane absolutní nedostatek tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje dárky. Zmizel. Dětská vychovatelka Zuzana Stohelitská (Michelle Dockery) ho musí najít, jinak nejenže bude ráno bez dárků, ale ani nevyjde slunce. Jejími pomocníky jsou havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny. Naštěstí ale zeměplošský Smrť (Ian Richardson a Marnix van der Broeke), Zuzanin dědeček, zvládá chvíli dělat dvě práce zaráz. Šíří se podivné zvěsti, dějí se podivné věci, a nakonec jsou do toho zapleteni i mágové za zdmi Neviditelné univerzity a jejich myslící stroj Hex. Jak to všechno dopadne, proč a jak je v tom angažován dosud úspěšný člen Cechu vrahů Jonatán Časnačaj (Marc Warren) a kdo za tím vším stojí, se nechte překvapit. Pokud se vám ovšem kýve nějaký zub, buďte velmi opatrní... (Honza dAve)

stolista

Jako nezasvěcený čtenář Zeměplochy jsem trošku tápal. Vtipy docela ušly, ale že by mě to nějak zvlášť oslovilo.. ()

Karotka

Skvělé filmové zpracování Zeměplochy. Zuzana Stohelitská, Smrť a pan Časnačaj jsou přesní. Nobyho si představuji jinak. Pro ty, kdo neznají předlohu, trošku zdlouhavé a nepřehledné, ale i tak to stojí za to. ()

Marv

Pro mě docela zklamání. Neni to vtipný, Smrť NEMÁ HLAS ZNĚJÍCÍ JAKO KŘÍPÁNÍ NÁHROBNÍCH DESEK ZA BOUŘE, Albert není ani cynickej ani arogantní, prostě moji představu dědečka na scestí vůbec nesplňuje, mágové jsou přímo otravní a absolutně nejvíc mě zklamalo ztvárnění Nobyho Nóblhocha, tohle měl bejt Noby který u sebe musí nosit osvědčení o tom, že je člověk? Na druhou stranu Zuzanka a Časnačaj jsou naprosto perfektní a výprava je na televizní produkci taky velice slušná. Kdybych měl Otce Prasátek hodnotit jen jako vánoční pohádku, tak dám jasné čtyři hvězdy, ale jako velký Prachettův fanda můžu dát jen slabé tři, spíš dvě a půl. ()

meda

- Lidské bytosti dělají život tak zajímavým. Uvědomuješ si, že ve vesmíru plném zázraků se jim povedlo vynalézt nudu ? To je ohromující. ()

lochetma

není člověk ten, co by se zavděčil lidem všem :-) sídlo víly Zubničky jsem si představovala jinak a s SMRŤEM má DaViD´82 pravdu, ale přesto jsem spokojená ()

gpx

Výborná záležitost. Tedy až na tu neskutečně otravnou a přechytralou blond Mařenu s černým přelivem. Její postavu bych s klidem vypustil či nahradil krtkem obecným. Za ní dávám * mínus, abychom si rozuměli. Naopak Teatime nemá chybu. ()

Axle

Knižní předloha sice nepatří mezi má nejoblíbenější díla Zeměplošské série, přesto jsem se na film s chutí podíval už i proto, že se konečně někdo odhodlal Pratchetta zfilmovat. A konečný výsledek není vůbec špatný. Film se hodně drží knihy a i když některé "psané" vtípky a narážky chybějí (protože ty prostě interpretovat nejdou) jedná se o příjemné pokoukání. Zvlášť skvěle obsazená Zuzana, Čas-na-čaj a samozřejmě famózní smrť... **** ()

Ziriath

Jsem čtenářkou knih pana Pratchetta, a proto k filmům natočeným dle jeho knížek zaujímám poněkud tvrdší názory.Takže tedy: Celým filmem Hogfather prostupuje dosti tmavá, klaustrofobická atmosféra, působí to všechno sevřeným dojmem. Například skladiště zubů s veskrze podivným stropem. Zuby samotné by určitě neměly být zářivě bílé. Nečtenář zeměplošské série, nebo i někdo, kdo prostě nečetl předlohu, by asi nevěděl co je kdo za postavu, v jakém vztahu je k těm dalším a cože se to tam vlastně děje. Čtenář Zeměplochy ve filmu uvidí spíše jakousi ilustraci ke knížce, kde ovšem zfilmované hlášky nejsou vždy tak funkční jako v psané podobě. Albert byl poněkud hodný a méně sžíravě sarkastický, než v knížce. Jinak postava Časnačaje coby hlavního zloducha byla zahrána skvěle a policista Postihnout se, narozdíl od Nobyho, podařil. ()

HennessyVSOP

Jedno z klasických děl Tarryho Pratchetta. Kniha obsahuje perfektní inteligentní humor, který se podařilo přenést i do filmu, navíc na televizní film má Hogfather dobré kulisy a kostými. Ale, bez znalosti předlohy je asi trochu těžší film vstřebat. A navíc, což mi přijde jako nejhorší, je film rozdělen na dvě části a pokud se na ně budete dívat hned za sebou, tak se bude děj neskutečně táhnout, stopáž 189 je totiž pro Otce Prasátek smrtelná. 65% ale vzhledem k tomu že miluji Zeměplochu tak 80%. ()

Aethra

Hodně povedená adaptace, ze které ani nevyčnívá skutečnost, že se jedná o televizní film se značně omezeným rozpočtem. Jistě, najdeme tam hluchá místa, nicméně autoři odvedli opravdu dobrou práci při převedení tak složité záležitosti, jako je Pratchett, do filmu. Zuzanka i Ča-snač-aj se svých úloh zhostili skvěle a nedokážu pochopit, jak může Smrť docílit takové přesvědčivosti přes plastovou masku. PS: zajímalo by mě, zda Hex dostal svůj dárek :) ()

kreion

Čítal som síce od Pratchetta len dve knihy no nepovažujem sa za jeho veľkého fanúšika. Každopádne The Hogfather sú tri hodiny zábavy ktorá neomrzí =) A SmrŤ je jednoducho najlepšia personifikácia smrti vo filmovej histórii =) ()

Kalda69

Vyborne zpracovani knizni predlohy, samozrejme pokazde by to slo udelat lepe ale nevim kdo by to dokazal a nemohu ohodnotit hure nez 5* ()

Scaevola

Fantasy adaptace postavená na výtečných postavách? Když nabídnete Smrtě a Časnačaje, o jisté nesmrtelně pohledné vnučce nemluvě, tak vše funguje jako čarovný Hex. Bohužel je to však pořád ta stejná trhlá Zeměplocha v televizní produkci. ()

Kosi..

Pan Časnačaj boduje a SMRŤ jakbysmet. (SMRŤ se vždy v knihách píše kapitálami, stejně jako jeho přímá řeč). Dobrá adaptace Terryho Pratchetta. Na vánoční odpoledne jasná volba! ()

cirkulace

Můj vstup do světa Terryho Pratchetta. Nutno dodat, že velice sympatický film. Knihu jsem nečetl, ale rozhodně se do knih v co nejbližší době pustím. Bláznivé fantasy prvky, bezpochyby promyšlený svět. Co se týče filmu, vyzdvihl bych dobrý casting (Teatime je opravdu mrazivě zlý), a určitě také výborný hudební doprovod k filmu. Postava Smrťe mě opravdu nadchla. Krásná štědrovečerní fantasy komedie. ()

esmoke

Kdyby měl havran větší roli tak to bude 5* :-D. A jsem rád, že Žlučoblij byl ve filmovém zpracování ukrocen, zfilmováním by se TA vtipnost vytratila. CZ dub ()