Otec prasátek (TV film)

Hogfather

Drama / Rodinný / Fantasy / Komedie

Velká Británie, 2006, 189 min

75% - Tak je to tady, můj 1000 ohodnocený film! Chtěl jsem, aby to bylo něco speciálního a jako velký fanoušek Terryho Pratchetta jsem si řekl, že 189 minut trvající Otec prasátek bude ta správná volba! Předtím se mi do něj právě kvůli jeho délce nechtělo, ale 1000 hodnocení nemá člověk každý den, tak jsem do toho šel. Zfilmování Pratchettovy knihy mě potěšilo, i když bych byl mnohem raději, kdyby to byla jiná kniha než Otec prasátek. Ale jsem rád i za ni. No, film samotný se celkem povedl. Opravdu jediné, co mu já mohl vytknout, byla ta ohromná délka a tudíž dosti pomalé tempo. Pro fanouška Terryho Pratchetta je však téměř povinností film vidět!(14.10.2007)

Otec prasátek je moje nejméně oblíbená Pratchettovka, bohužel. Proč si tvůrci vybrali k filmovému zpracování vůbec první knihy T.P. zrovna tohle dílo? To ví jen oni. Ačkoliv je zpracování věrné, herecké obsazení jakbysmet, nějak mě to často nudilo, a to jsem fanoušek a pravidelný čtenář tohoto skvělého autora. Proto jsem se také tak těšil. Doufám, že nezůstane pouze u tohohle pokusu, a podobně věrně budou zpracovány i další Pratchettova díla - např. "Mrakoplašova" nebo "čarodějčina". Tenhle snímek mě ani nezklamal (tedy příliš), ani nenadchnul. Mohlo to dopadnout hůře.(5.5.2007)

Proč vytýkat filmu podle literární předlohy, že je podle literární předlohy? Je fakt, že první půlka byla místy zdlouhavá, ale tou druhou se to napravilo a myslím, že je to velmi hezký a příjemný počin. jsem fanda Terryho Pratchetta, tudíž díky za zfilmování jednoho příběhu - ale mnoho dalších na tuto příležitost čeká! Tak šup:))(23.1.2007)

Stejně jako filmy o Harrym Pottrovi vás dokážou vtáhnout do děje a uchvátit, tak se tomu daří i u zfilmovaných děl od Terryho a to jde pouze o televizní verzi, což jim jen přidává na hodnotě. Už vrabci na střeše si cvrdlikali, že Otec prasátek je lepší, než Barva kouzel. Já musím oponovat. Oba dva filmy se mi strašně líbili, ale přece jenom tady Barva kouzel mě zaujala ještě o špetku víc, zejména díky Mrakoplašovi a dvoukvítkvi. Zde se mi opět libíl SMRŤ a pak Zuzka, ostatní postavy byly už víceméně v normálu. Co se týče Čas-na-čaje, tak ten byl opravdu odporný a trochu mi připomínal Barneyho z HIMYM :-) Zkrátka super film, doporučuji hlavně nečtenářům Terryho!!!(24.12.2009)

Ne, že by se nejednalo o kvalitní adaptaci, ale je to ten typ, který přímo nesnáším - doslovný bez špetky vlastní invence. Výsledkem je podivná záležitost, u které těžko určit komu je určena. Pro neznalé předlohy to bude plné zbytečných a doslovných scén a naopak pro znalce zbývá pouze ilustrace ke knize - nic více. Je to stejný problém jako u filmových adaptací Pottera, dokud stál za kamerou Columbus, tak to byly jen doplňky ke knihám a změnilo se to až s nápady Cuaróna. Tvůrci to vzali skutečně z gruntu a je zde vše - včetně třeba anabáze s koupelnou Zatraceného Hlupce Johnsona (jako jeden příklad za všechny). V knize tyto pasáže svůj účel plní, ale zde jsou pro děj nepodstatné a zbytečně prodlužují stopáž a především ubírají snímku tempo. Naopak mezi nesporné klady patří obsazení ústředních postav, ty jsou bez výjimky přesné a ze Smrtě i přes plastikovou masku sálá charisma na všechny strany (byť Smrťovi z divadla V Dlouhé nesahá ani po kotníky). Vzhledem k tomu, že jde o televizní produkci, s ne zase až tak velkým rozpočtem, tak vizuální stránka, efekty, kostýmy i výprava v rámci možností ujdou. Přesto za vidění rozhodně stojí, hlavně díky opravdu povedené druhé části. Ta první je až přespříliš roztříštěná a nekonzistentní. Potěší cameo Pratchetta v roličce hračkáře. Pokud by tvůrci chtěli pro příště zadaptovat i jiné zeměplošské kusy tak bych ocenil především "Stráže ! Stráže!", "Malé bohy" či "Soudné sestry", obvzláště pokud by se nebáli si předlohu aspoň trošku upravit k obrazu svému.(9.1.2007)

• - Autor knižní předlohy Sir Terry Pratchett se objevil na konci filmu jako prodavač v hračkářství. (Tom_Lachtan)

• - Předlohou pro film je stejnojmenná kniha Sira Terryho Pratchetta vydaná poprvé roku 1996. (Tom_Lachtan)