Otec prasátek (TV film)

Hogfather

Drama / Rodinný / Fantasy / Komedie

Velká Británie, 2006, 189 min

• MoiJe

Videne az po Barve kouzel a Zaslane poste a silne sklamanie v podobe nudy. Ani kniha nepatri k mojim oblubenym, ale takto hlucha urcite nebola. Tak sa aspon utesujem, ze su Pratchettovky flm od filmu lepsie. (Nechapem, ze tu ktosi vyzdvihoval postavu Nobyho. Nahodny divak nemal sancu sceny s nim chapat a citatel si ho iste pre seba vytvoril nalezite zaujimavo, ziadny obycajny typek s miernym predkusom.)(8.7.2012)

Nečetl jsem žádnou Zeměplošnou knihu a ani toho moc nelituji. Můj smysl pro humor není 100% stejný jako Terryho Pratchetta a to není jeho ani moje vina, prostě občas mi některý vtípek přijde trochu mimo mísu. Avšak ostatní věci mi přišli, jemně řečeno, skvělé. Vše okolo Smrtky nemá chybu a celá ta postava(figurka/panák?) je dokonalost sama. To ani nemluvím o překrásné Michelle Dockery jako Zuzany Stohelitské. Vedle těchto dvou postav je asi nejsilnější ještě postava vraha TimeToTea, který jako by byl naprosto šílený a přesto tak nebezpečný. Masový vrah puštěný z blázince? Rozhodně. Tento dvoudílný film hodně lidí potěší a hodně naštve. Je to jasné, protože Zeměplocha nejde jednoduše a dokonale převést na plátno a tak vždy bude existovat někdo komu vadí, ale pro mě je tento film příjemnou exkurzí s výborným šálkem čaje do světa jednoho muže, Terryho Pratchetta.(14.1.2008)

Otec prasátek je moje nejméně oblíbená Pratchettovka, bohužel. Proč si tvůrci vybrali k filmovému zpracování vůbec první knihy T.P. zrovna tohle dílo? To ví jen oni. Ačkoliv je zpracování věrné, herecké obsazení jakbysmet, nějak mě to často nudilo, a to jsem fanoušek a pravidelný čtenář tohoto skvělého autora. Proto jsem se také tak těšil. Doufám, že nezůstane pouze u tohohle pokusu, a podobně věrně budou zpracovány i další Pratchettova díla - např. "Mrakoplašova" nebo "čarodějčina". Tenhle snímek mě ani nezklamal (tedy příliš), ani nenadchnul. Mohlo to dopadnout hůře.(5.5.2007)

Abych se trochu odlišil ... .četl jsem skoro všechny knihy a myslím si, že mám jasnou představu o fungování světa Zeměplochy :), A film se mi hodně líbil .... navíc, když jsem zjistil, že je to televizní produkce, tak o to více. Sice jsem si Alberta představoval jinak (tj. povahově), tak Smrť je skvělý a Časnačaj ještě lepší. A jak už tady někdo psal .. jeho hlas je naprosto úžasný :)(22.5.2013)

Platí vesměs stejné postřehy, jako jsem měl u Zaslané pošty, tedy docela slušné zpracování a místy nápadná televiznost (především u masek), což ovšem není překvapení. Otec prasátek ale trpí jedním zásadním neduhem, který mi na rozdíl od první uvedené adaptace nedovolí jít až na čtyřku, jakkoli bych ji rád udělil: rozvláčností. Nebylo nutné udělat přesnou adaptaci, ačkoli tu snahu dovedu pochopit. Ani pro mě jakožto nadšeného čtenáře zeměplošských příběhů nebylo snadné vydržet tři hodiny (přestože jsem si to rozdělil na dva dny) a nepřipadat si, že bych radši měl jít něco dělat. Je mi líto, ten film se prostě nehýbe. Jinak by to bylo fajn.(13.6.2011)

• - Český dabing se u filmu drží jeho českého překladu knižní předlohy od Jana Kantůrka. (Nathaniell)

• - Předlohou pro film je stejnojmenná kniha Sira Terryho Pratchetta vydaná poprvé roku 1996. (Tom_Lachtan)

• - Správná výslovnost jména vraha Časnačaje (Marc Warren) je Ča-Snač-Aj. A jediný, kdo to dovedl vyslovyt správně kromě vraha samotného, byla až Smrt na konci příběhu. (Nathaniell)