Otec prasátek (TV film)

Hogfather

Drama / Rodinný / Fantasy / Komedie

Velká Británie, 2006, 189 min

Konečně jsem se dočkal zfilmované Zeměplochy. A navíc, dopadlo to báječně. Přesně tak jsem si Zeměplochu a její obyvatele představoval, Časnačaj byl dokonalý, SMRŤ stylový, postavičky jako Noby, Postihnout a Krysí SMRŤ mě vykouzlili úsměv na rtech a Zuzanka....Zuzanka byla prostě nádherná. Film byl udělaný s citem a zachoval si tu pohodovou náladu zeměplošských knih. Další kapitolou jsou triky - na televizní film velmi pěkné a rozhodně dostačující (HEX neměl chybu). Závěrem musím podotknout, že Zeměplochu zbožňuju naprosto nekriticky a s tímto filmem je to to samé. Zeměplošských knih je přes 30, což je slušný základ pro budoucnost... NEEXISTUJE LEPŠÍ DAR NEŽ BUDOUCNOST. 10/10(14.5.2007)

Velkolepá výprava s báječnou atmosférou mě zaujala na první pohled. Bohužel mě hned na ten druhý začalo unavovat opravdu zdlouhavé vyprávění. Zatím jsem se k Otci prasátek v tištěné podobě nedostala, ale z doslechu vím, že film se snažil být natočen opravdu věrně. To nejspíš potěší Prachettovy fanoušky, ale ostatní by zřejmě přivítali kratší verzi s rychlejším spádem.(22.7.2008)

Abych se trochu odlišil ... .četl jsem skoro všechny knihy a myslím si, že mám jasnou představu o fungování světa Zeměplochy :), A film se mi hodně líbil .... navíc, když jsem zjistil, že je to televizní produkce, tak o to více. Sice jsem si Alberta představoval jinak (tj. povahově), tak Smrť je skvělý a Časnačaj ještě lepší. A jak už tady někdo psal .. jeho hlas je naprosto úžasný :)(22.5.2013)

Důstojné televizní zpracování výborné knihy, za které by se Terry Pratchet rozhodně nemusel stydět. Sice má pořád docela dost much, scénář není k lidem neznalým knihy příliš přívětivý a i to televizní zpracování je na snímku hodně vidět (například kůň letící nad lesy vypadá přesně jako v 25 let starém Souboji Titánů), ale ducha předlohy zachovává na výbornou a má opravdu vynikající obsazení, hlavně Marc Warren v roli hodně nestandartního zabijáka Časnačaje je dokonalý.(13.3.2007)

Pamatuju, když jsem si před lety říkal, jaké by to bylo pěkné, kdyby se někdo chopil Pratchettovek a alespoň některou hodil na celuloid. Vždyť je tohle fiktivní universum tak krásně přitažlivé a barevné! Navíc si dělá legraci z toho našeho reálného. Pak jsem zjistil, že o něco se relativně nedávno pokusili soudruzi z britské televize. Ihned se mě jala velká zvědavost, zda se dokázali vyvarovat oné pověstné chyby, a jak vlastně celou složitou látku uchopili. Inu, tak trochu jako televizní pohádku pro děti se všemi nešvary, který tento druh ztvárnění příběhu může poskytnout. Nemůžu si pomoct, ale speciálně Zeměploše by slušel efektní kabátek, snad i na hranici kýče, nebo lehce za ní. Něco jako ultrabarevný svět druhého Hellboye. Holé kulisy mi tu kolikrát mírně zkazily zážitek. Pratchettův typický humor se také nepodařilo zcela převést na plátno (jaký div, když často stojí na slovních hříčkách a narážkách, poznámkách autora pod čarou a tak podobně) a stoprocentně ho nedokázal nahradit ten lehce dětský, který zde ale, vzhledem k celkovému ladění interpretace, dával určitý smysl. Přesto je obrovský rozdíl přečíst si, kterak děkan Neviditelné university prchá na lustr a pak výjev sledovat na obrazovce v podobě poměrně typické grotesky. Druhá část jednoznačně převyšuje tu první a závěrečný rozhovor Smrtě se Zuzanou konečně vystihuje zeměplošskou poetiku. A Michelle Dockery je rozkošná. Snaha se cení, to každopádně.(9.5.2009)

• - Autor knižní předlohy Sir Terry Pratchett se objevil na konci filmu jako prodavač v hračkářství. (Tom_Lachtan)

• - Předlohou pro film je stejnojmenná kniha Sira Terryho Pratchetta vydaná poprvé roku 1996. (Tom_Lachtan)