Skutečný příběh zdravotníka amerického letectva U.S. Air Force, Williama H. Pitsenbargera, jehož statečnost zachránila ve Vietnamu desítky životů. V roce 1966 se poblíž Saigonu odehrála jedna z nejkrvavějších bitev vietnamské války. Během záchranné mise 11. dubna se jednadvacetiletý medik přezdívaný Pits rozhodl dobrovolně opustit relativní bezpečí záchranného vrtulníku, aby pomohl vojákům na zemi. S neobyčejnou odvahou a odhodláním osobně zachránil a dopravil do bezpečí více než 60 mužů 1. pěší divize americké armády. Poté, co mu bylo nařízeno využít místo v posledním vrtulníku, odmítl a zůstal se zbytkem armády uprostřed těžké palby. O 32 let později dostane ambiciózní byrokrat z Pentagonu Scott Huffman na starost dokončení posudku, který má rozhodnout, zda údajné hrdinské činy vojáka Pitsenbargera zaslouží nejvyšší ocenění za statečnost – Medaili cti. Huffman sbírá svědectví armádních veteránů, kteří byli přímými účastníky bitvy. Během jeho vyšetřování vyplouvají na povrch závažné utajované skutečnosti, jejichž zveřejnění může Scotta stát víc než jen kariéru… (Bioscop)

petikacka

Je to true story a díky tomu dávám 3*...Jinak válka ve Vietnamu byla zfilmovaná zprava doleva a shora dolů, takže dnes už asi nikoho moc nebere o co 30 let bojovali její veteráni...Chápu, že je to pocta padlému hrdinovi, ale staří lidi nikoho nezajímají, hlavně ne mlaďochy...Mě se ta stará herecká garda líbila, Peter Fonda ve své poslední roli...Na můj vkus tam, ale bylo příliš sentimentu, citového vydírání a morálního patosu...Za mě 70% ()

fisus

Docela mě překvapuje to nízké hodnocení tady (65%) a celkem malý počet hodnotících (169). Mě osobně tenhle příběh pohltil a bavil. Nečekejte žádná válečná jatka nebo spoustu akce. Je to jen příběh jednoho vojáka, který se obětoval pro jiné a to je vždy lákavé téma pro hollywoodské filmaře. Za mě poctivé 4 hvězdy. ()

Rathalos

Velmi pekna a smutna drama,ktora nie je doslovne,ze vojnova,necakajte velke bojove sceny a podobne,je to podla skutocnej udalosti,ktora sa odohrala pred viac ako tridsiatimi rokmi vo Vietname,kde sa jeden letec zachoval ako hrdina a zachranoval zivoty vojakov,ktorych ani nepoznal a nemusel to ani urobit,no urobil a zomrel pri tom,no nebol za to oceneni najvyssou cenou za statocnost a tak sa toho ujme po tak dlhej dobe jeden clovek z ministerstva obrany,aby to vysetril,herecke vykony su na urovni,cele to pekne ubieha a dve hodiny su raz-dva fuc,aj som si poplakal pri sledovani tohto filmu...:-) ()

yvona

O operation Abilene byl natočen daleko kvalitnější film,který jsem kdysi viděla. Zapomněla jsem název a není pro jistotu uveden ani zde, ani na Wikipedii. Tohle bylo velmi povrchní, zkratkovité a zmanipulované, protože při dělovém odstřelování nešlo o nahlášení nesprávných souřadnic, ale o průser dělostřelectva, která to svou nedbalostí omylem napálila mezi vlastní obklíčené vojáky. ()

BOURQUE

True-based príbeh o tom, ako po niekoľkých desaťročí vybojovať uznanie pre mladého vojaka, ktorý sám seba obetoval za niekoľko ďalších ľudí vo Vietname. Predovšetkým vo vedľajších rolí nájdeme uznávaných hercov filmového plátna Predstavenie príbehu a jeho vedenie je však na úrovni mierne lepšieho TV filmu. Film s danou koncepciou a dynamikou trochu zbytočne atakuje na tých 120 minút. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

kluzo

Zajímavé, jak dokáží Američané vytřískat u svých občanů a některých potroublých lidí bez znalosti historie, kladné body na ryzím zlu, kterým z jejich strany byla válka ve Vietnamu. 100x opakovaná lež se stává pravdou... Jak řekl ctihodný senátor tuším z Jižní Karolíny (volná parafráze): Válka ve Vietnamu byla dávno, přestaňte už konečně kopat do mrtvé kobyly. A já dodávám, pokud chcete lhát o historii a na těch lžích stavět vaše vlastenectví, radši netočte vůbec nic. ()

DAPDO

Valečný film - budiž no…ale těch záběrů z války tam zase tak moc nebylo. Byly to spíš takový dvouminutový vzpomínky veteránů, kteří vzpomínali, co se před 30 lety stalo. Normálně bych dal za tři, ale zrovna včera jsem viděl Základnu a když to srovnám, byla o level výš než toto. Takže 49% a z filmu ve mě zůszává pocit nudy. ()

rublik05

Dobře obsazený, přesto neuvěřitelně nudný příběh o vyznamenání vojáka In memoriam. Snad jediná věc, co mě na filmu bavila, byly velmi povedené záběry a scény z války ve Vietnamu. Tyto doplňující retrospektivní scény jsou hodně slušně natočené a filmařům se podařila vykreslit velmi drsná atmosféra. Nebýt těchto scén, snímek by mě asi unudil k smrti, protože ta omáčka okolo je příšerná nuda. Opravdové emoce dokáže film vyvolat až ke konci, jelikož závěr je velmi dojemný. Není to sice bůhví jaké drama, ze kterého se divák posadí na zadek, nicméně žádný průser se také nekoná. Jde o zajímavé, koukatelné a dobře obsazené drama. 6/10. ()

netWoor

Válečnej film ve smyslu válečných scén to rozhodně není. Ačkoli tam nějaké prostřihy z války jsou, dost často je to stále tentýž záběr. Takže je to spíš takovej typickej americkej doják o vojácích, jejich traumatech a nedostatečným ocenění, amíci na něco takovýho jsou prostě ujetí. Ve své podstatě ale dost nuda a samo americkej konec. Dám tři, ale nejsem si jist, jestli to na to má, i když to špatně natočený neni. ()

Sharpooter

Nejvyšší pocta je velmi, ale velmi dojemný film, u kterého se chytne za srdce snad každý. Sebastian Stan (jeho asi neznámější role - Winter Soldier) zde hraje hlavní postavu a musím říct, že bylo divné ho vidět jako úředníka než jako vojáka. Tato hlavní postava měla za úkol poskládat příběh jednoho padlého vojáka, aby mu mohla být 30 let po jeho smrti, za jeho hrdinství ve Vietnamu, udělena medaile cti. 30 let po jeho smrti! Je nutno podotknout, že je film inspirovaný skutečnými událostmi, a proto je to tak dojemné. Začátek filmu byl prostě pomalý, než jsme se dokousaly k příběhu padlého vojáka uběhlo snad 20 minut. Bylo zde hodně momentů, kterýma film natahovaly (například sestavování dětské postýlky a mluvení s manželkou, jako omlouvám se, ale proto tady nejsem..) a taky hodně momentů kdy jsem se chytal za hlavu. Rozuzlení příběhu bylo na můj vkus moc rychlé na to, jak se film celou dobu táhl a protahoval. I tak to bylo hrozně dojemné a většinu příběhu jsem si užíval. 7/10 ()

neo250

Možno fajn natočené, ale úplne nezáživné. Rozprávanie postáv o príbehu, ktorý ani ten nenadchol a skôr nudil ma privádza k rozhodnutiu, že viac ako 1* nemôžem dať. To že to bolo podľa skutočnej udalosti mohlo viesť možno k inému rozprávaniu a popisu celého deja vo Vietname. Za mňa veľká nuda. ()

Vanchovi

Pozeral som to kvôli Samuelovi L. Jacksonovi (ten tu má minimum priestoru), ale mohol som to oželieť. Príbeh je ako podľa šablóny - je tu právnik/úradník/či čo to je, ktorý má spraviť posudok o tom, či si nejaký vojak z Vietnamu zaslúži po smrti ocenenie. Tomu vojakovi to už môže byť celkom jedno, ale jeho rodičom a jeho spolubojovníkom to jedno nie je. Ale späť k právnikovi/úradnikovi/či čo to je (ďalej už len skratka PÚČ).Takže tomuto PÚČovi sa do tejto pridelenej práce veľmi nechce, keďže má vyššie ambície. Postupne ako rozpráva s kolegami mŕtveho vojaka a počúva ich zážitky z vojny (zobrazené ako nemastné-neslané flashbacky), tak samozrejme mení svoj postoj k tejto veci. Z PÚČa sa stáva uvedomelý vlastenec, ktorý kvôli posmrtnej medaile riskuje dokonca aj vlastnú kariéru, keďže postupne zisťuje, že niekomu vysokopostavenému môžu jeho zistenia ublížiť a PÚČ je na to vopred slušne upozornený vyhrážkami. PÚČ zažije klasický moment, kedy váha, či bojovať za to, čo je správne alebo sa radšej sústrediť na kariéru. Našťastie je tu ale ešte PÚČova tehotná žena, ktorá ho v správnej chvíli povzbudí a dovedie ho na správnu cestu. PÚČ potom na pohovore odmietne ponúkaný kariérny postup a naplno sa sústredí na zisk ocenenia pre mŕtveho vojaka (ktorému je to stále jedno). Príbeh vrcholí vo veľkej sále, kde vojak nakoniec ocenenie dostane a je tam aj kopec ľudí a kopec silných emócií (u tých ľudí, nie u diváka). Takže je tu happy end a žiadne oko správneho amerického vlastenca neostane suché. ()

Mamlas

Úředník z Pentagonu objíždí přeživší veterány z jedné roty, která byla zdecimována před 30 lety ve Vietnamu. Cílem je objasnit události a rozhodnout, zda si jeden z těch vojáků zaslouží Medajli cti. S každým veteránem si vykládá a on mu popisuje ty událost ze svého pohledu. Tato část, která zabírala skoro celý film, byla ubíjejícím způsobem monotónní a nudná. No a pak to musí ještě nějak po americku dopadnout. (25%) ()

george82

Film respektive jeho zpracování má podle mě daleko větší potenciál. Konec byl pěknej, ale jinak se to celý film tak nějak divně táhlo. ()

De Niro s Malkovichem v produkci Petra Jákla

De Niro s Malkovichem v produkci Petra Jákla

16.02.2021

Po skončení natáčení Jana Žižky se režisér a producent Petr Jákl začal více věnovat zahraničnímu filmovému trhu. Po svých producentských počinech Best Sellers s Michaelem Cainem, Axis Sally s Alem… (více)

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer