• gudaulin

Existuje kategorie krásně brakových filmů, kde americký prezident v souboji muže proti muži vyřídí deset teroristů, poté usedne do kokpitu vojenského letadla a přesným zásahem vyřadí raketovou základnu, která ohrožovala celý svět. Podobné filmy jsou průhledné, na nic si nehrají a ve své tuposti jsou často překvapivě zábavné. Bohužel Království do téhle kategorie nepatří. Je to zjevně áčková produkce, navíc úvodní obrazová montáž a scéna atentátu v táboře amerických zaměstnanců nasazují laťku docela vysoko a člověk se těší na chytrý kriminální thriller, aby posléze zjistil, že dobře už bylo, a s každým dalším záběrem snímek zabředává do všech myslitelných klišé akčních filmů. Jádro úspěchu u filmových fanoušků představují v případě Království řemeslně dobře nasnímané akční scény a sice rutinní, nicméně spolehlivé herectví zúčastněných. Z filmového scénáře ale čiší taková lhostejnost k saudsko-arabským reáliím a taková přezíravost vůči místní kultuře, až to bolí, je prostě znát americká civilizační nadřazenost, kdy američtí profíci musí učit své kolegy základům kriminalistického řemesla včetně snímání otisků prstů... Ne, kdepak, ani ty 2* se mi nakonec dát nechce. Celkový dojem: 25 %.(12.5.2013)

Scénář: Matthew Michael Carnahan .. Peter Berg se moc nezměnil, ani nepolepšil. Sice si vzal na paškál ožehavé aktuální téma, ale to podání… Suprová je historicky-popisná úvodní titulková sekvence, následována politicky naléhavou zápletkou. Tu ale vystřídá heroický nástup čtyřech statečných agentů FBI do zasažené oblasti, kde se pomoci nudného vyšetřování, patetických rozhovorů s dětmi či místními prokoušou až k akčně laděnému rozuzlení. Tady má film alespoň nějaké grády, ovšem žádná oslavná óda mne nenapadá. Vždyť jde jen o pár, muslimy masakrujících, kulo/raket přestřelek. Tuto část lze oproti jiným přesto pochválit neboť je co sledovat bez náznaků ubíjejících situací. Berg (resp. Mauro Fiore) snímá dění současným stylově roztřeseným postupem, což v některých opravdu špatně podaných záběrech až irituje. Herci, kromě drsných výrazů, nemají moc co hrát, zato hudba Danny Elman hraje mnohde a výtečně. Výstižnost paralelní kompozice s poslední větou je jediným odvážným, smutně pravdivým momentem - klid zde bude asi až ropa dojde (jenže to pak nebudou mít za co kupovat vodu, že..!).(6.12.2007)

• Marius

Staré klingonské príslovie hovorí : Ak uplácaš z hovna umelecké dielo, bude to estetika, ale smrdieť neprestane. Zlí Arabi vyhodili do vzduchu piknikujúcich Nevinných Američanov a preto musia prísť štyria americkí Hrdinovia aby za pomoci Dobrých Arabov zlikvidovali Zlých Arabov. Áno, takto zjednodušene Kingdom pôsobí. Bez ohľadu na to, že i mňa rozčuľuje moderný trend ručnej epileptickej kamery, musím uznať že Berg je fajn remeselník, bohužiaľ sa snaží podať politicky nekorektnú tému politicky korektnou formou. Každopádne je fajn, že sa tu už objavujú aj Dobrí Arabi , hoci sú to len tí, ktorí si uvedomujú, že americká národná bezpečnosť závisí od pravidelných dodávok Saudskej ropy. Tí čo to nejak nechcú pochopiť, resp. nechcú pochopiť, prečo má profitovať z nerastného bohatstva kráľovstva len malá časť obyvateľstva a cudzí národ sú samozrejme Zlí Arabi . Ja už chcem konečne vidieť film, ktorý rozoberá nezjednodušujúcim prístupom príčiny terorizmu , nie jeho následky a ukáže obom stranám rovnako, že bez vzájomnej tolerancie a úcty všetkých majoritných kultúr to táto planéta môže zabaliť. Veta na konci by bola fajn keby sa nedala chápať dvojako. A síce, že v lepšom prípade sme rovnakí, v tom horšom že to neprestane kým jedna strana definitívne nevyzabíja druhú. 4/10 najmä za výborné titulky(24.12.2007)

Království nakopne výtečnou úvodní sekvencí (už jen ty titulky!) a pak náhle zabrzdí a přibližně hodinu nervózně přešlapuje na místě, až divák začne přemýšlet, zda se na nás na závěr chystá vyplivnout něco opravdu monumentálního a sbírá na to odvahu, nebo se mu jednoduše chce na záchod :-) Ale spíš to vypadá, jakoby nesporný režisérský talent Peter Berg jen hledal nějaké odůvodnění pro pekelně našlapanou akci v závěru, která zatlačí do sedadel a nechá vás ani pípnout. Všechno předtím je nezáživná a zbytečná vata o tom, jak moc by agenti FBI chtěli vyšetřovat okolnosti jednoho atentátu, ale jak kvůli saudsko-arabským politickým poměrům nemohou. Království je prostě takový zvučný výkřik do prázdna, který už teď pomaličku doznívá. P.S. Chytrý a vystižný tedy film rozhodně není a už vůbec není provokativní. Normálně potvrzuje zaběhnuté stereotypy a zcela otevřeně propaguje americký intervencionalismus....(10.5.2008)

Na zaciatok otvorene priznavam, ze nepatrim k Bergofilom, resp. nadsene chvalospevy niektorych kolegov nielen z tohto portalu na Bergov rezijny styl su mi zahadou. V mojich ociach aj Kralovstvom Berg (vo filme si strihol i par sekundove cameo) potvrdil, ze je "iba" zrucnym rutinerom, aj napriek pravdepodobne najputavejsim uvodnym titulkom tohto roku. Film nijak nevybocuje z ocakavatelnej trajektorie tak v linii pribehu, ako i v prevedeni akcie. Lenze tam, kde napr. u Bournea (i ked sa pohybujeme v odlisnych zanrovych mantineloch) permanentne rucna kamera viaze s kazdou dalsou akciou moje emocie do pevnejsie zaangazovanej vyvrtky, tam u Berga ostava iba ciste sledovanie scen bez zvysenia tepu. Vyssie napisane mozno brat ako nazor na film optikou bez politickeho kontextu. Ovsem Kralovstvo je typ filmu, kde sa k naviazaniu na sucasny stav vo svete nevyhnete a prave skrz tento kanal si chtiac-nechtiac k filmu vztah vytvorite. V tomto smere predstavuje film jednu z dalsich moznych rozbusiek polarizujuc nazory od "prilis jednostranne a nasilne proamericke" az k "nesmierne autenticke a kruto pravdive bez zjavneho pridrzania jednej ci druhej strane". Moj nazor z tohto hladiska sa pohybuje niekde v strede, vidiac vo filme priblizne v rovnakom pomere prvky obidvoch protipolov, spajajucich sa v nepekny obraz o chorosti nasho sveta nasou vinou. [Kontrolna projekcia](17.8.2007)