„Amerika nie je dokonalá, to vôbec nie. Ale toto vieme dobre.“ Preceňovaný (ale fajn) režírujúci herec Peter Berg („Nemocnica Chicago Hope“, VITAJTE V DŽUNGLI) by mohol svoj prvý dobrý film nakrútiť už okolo roku 2020. Ale už po KRÁĽOVSTVE je jasné, že Hollywood v oblasti „ropného terorizmu“ narazil na bushovskú zlatú žilu: nastala zrejme tá správna doba, kedy je svet (najmä USA) pripravený vidieť na striebornom plátne bombové útoky a streľbu do amerického ľudu v mene náboženstva. Tvorcovia, ktorí na seba-reflexiu a pud sebazáchovy príliš neochoreli, nami manipulujú a nezdržujú nás objektívnymi zhodnoteniami (načo, ponúknu mu SVOJE "objektívne fakty"), dialógy sú plné agitky, detto konanie postáv. Ale to sme čakali. Čakali sme tiež solídne herecké obsadenie (Foxx – COLLATERALL, Cooper – MARIŇÁK, Garnerová – „Alias“) a kvalitnú akciu z produkcie Michaela Manna (na ktorého atmosférické peklo MIAMI VICE však akčnejšie KRÁĽOVSTVO u mňa nemá). Takže vlastne žiadne prekvapenie. Čo je škoda, cesto bolo vymiesené na riadne fatálny rožok.(17.5.2008)

Cena barelu ropy na světových trzích, špatný výklad Koránu a nenávist plodící další nenávist - tak v těchto třech faktorech je odjakživa zakopán (nevěřící) pes vztahů Blízkého východu a Dobrého západu.. Bergova saudsko-arabská mise v investigativní části svižně odsýpá, najde si čas na vtipné vsuvky a ve své apolitičnosti se nesnaží o nějaké moralizování, či vynášení soudů. A hlavně, připraví si půdu pro závěrečnou akční řežbu, kde na americké neprůstřelné trio agentů pálí křížovou palbou ze střech, balkónů i RPG a oni, se žvýkací gumou za škraní, všechno s nonšalancí zvládnou, protože i když Jennifer drží samopal jak prase kost, musí být všem jasné, že s pozitivním přístupem světového fízla v kovbojském klobouku nemá kolem hlavy omotaná utěrka na nádobí žádnou šanci. Ano, tahle akční scéna měla v jednoduše pojatém Království své místo, ale u následného sladkobolného finále už si tím nejsem tak jist. Jak to říkal ten Richard III.? Oil! My Kingdom for the Oil..!?(7.11.2011)

Film, který vás vtáhne do děje během první vteřiny a nepustí vás až do té poslední. Království je skvělým snímkem, který nám ukazuje, že ne každý muslim je fanatik s bombou na sobě, i když i na tohle tady dojde. Poslední půlhodina je skvělou ukázkou naprosto zvládnuté akce a poslední věta mě dostala. Nemusím váhat ani na chvíli, plný počet je zde namístě.(4.8.2010)

Na zaciatok otvorene priznavam, ze nepatrim k Bergofilom, resp. nadsene chvalospevy niektorych kolegov nielen z tohto portalu na Bergov rezijny styl su mi zahadou. V mojich ociach aj Kralovstvom Berg (vo filme si strihol i par sekundove cameo) potvrdil, ze je "iba" zrucnym rutinerom, aj napriek pravdepodobne najputavejsim uvodnym titulkom tohto roku. Film nijak nevybocuje z ocakavatelnej trajektorie tak v linii pribehu, ako i v prevedeni akcie. Lenze tam, kde napr. u Bournea (i ked sa pohybujeme v odlisnych zanrovych mantineloch) permanentne rucna kamera viaze s kazdou dalsou akciou moje emocie do pevnejsie zaangazovanej vyvrtky, tam u Berga ostava iba ciste sledovanie scen bez zvysenia tepu. Vyssie napisane mozno brat ako nazor na film optikou bez politickeho kontextu. Ovsem Kralovstvo je typ filmu, kde sa k naviazaniu na sucasny stav vo svete nevyhnete a prave skrz tento kanal si chtiac-nechtiac k filmu vztah vytvorite. V tomto smere predstavuje film jednu z dalsich moznych rozbusiek polarizujuc nazory od "prilis jednostranne a nasilne proamericke" az k "nesmierne autenticke a kruto pravdive bez zjavneho pridrzania jednej ci druhej strane". Moj nazor z tohto hladiska sa pohybuje niekde v strede, vidiac vo filme priblizne v rovnakom pomere prvky obidvoch protipolov, spajajucich sa v nepekny obraz o chorosti nasho sveta nasou vinou. [Kontrolna projekcia](17.8.2007)

Nabušená úvodní a závěrečná akce spojená hodinou vyšetřovací vaty.(20.2.2008)

• - Do kin doručen jako „Sand Trap.“ (HellFire)

• - Původně měl film trvat kolem dvou a půl hodiny, ale studio to zavrhlo. (Othello)

• - Tragédie z úvodu filmu vychází z útoků na budovy v saudském Khobaru v roce 1996 i z několika dalších výbuchů v Rijádu. (Siriuss)