Funny Games USA

• USA Funny Games (více)
Drama / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francie / Velká Británie / Rakousko / Německo / Itálie, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiální text distributora)

ChewieDC

Tvůrce se nám snaží "něco" sdělit, ale činí tak tak úděsně nudným způsobem, až je to skoro k nepřežití. Dlouhé statické záběry na nic, smrtelně protahovaný konec a když už se děje něco zajímavého, nevidíme to, pouze slyšíme. Jednou je to působivé (to když si Michael Pitt dělá večeři, zatímco slyšíme masakr ve vedlejší místnosti), po zbytek ale zůstává divák nasraný, že čeká... čeká... čeká... trpí... a nakonec stejně nic nevidí. ()

2-Xtreme

Musím pochváliť celkom originálny námet(keď prehliadnem, že je to remake, ale to nebudem brať do úvahy). Po prečítaní pár komentárov som čakal poriadne psycho(hlavne na konci som to očakával) a nič také sa nedialo. To sa sklamalo. A keď už píšem čo sa mi na filme nepáčilo či čo ma sklamalo... tak pôjdem rovno na koniec filmu, ktorý bol proste zlý. Také..., nič extra vymyslené, fádne a nedotiahnuté. Inak by mi na filme už nevadilo nič. Dlhé a miestami nudné zábery, obzvlášť od polovičky filmu slúžili na jednu dobrú vec. Áno, prikláňam sa k názoru, že dlhé a nudné zábery môžu nudiť, ale zapájame pri nich svoju predstavivosť. A tak sa aj dialo. Stále mi po rozume behalo, čo asi teraz daná postava spraví, čo sa stane ak... atd. Naomi bola skvelá(len škoda toho (ne)odhalenia). Haneke ma niekedy dokázal prekvapiť a to si cením. Celkovo je to tak za 80% ()

Omnibus

Fun(eral)ny Games USA. V kategorii Nejznepokojivější scéna rozbíjení vajec všech dob jasný vítěz. Vtáhnulo mě to na plátno, do toho příběhu. Takže potom jsem i já vytřeštil oči, zaryl prsty do opěradla a zaskučel bolestí, když mi ta golfová hůl roztříštila koleno. Jenže co je to všechno platný, když mě tou holí pak nedorazili, ale místo toho mě s ní začali vystrkovat z toho příběhu (a shazovat z plátna dolů, zpátky do sedačky). A po té scéně s ovladačem jsem měl vážně chuť z kina odejít. To se mám o ty manžele jako bát, když mi film takhle napálí, že je to VŠECHNO JENOM JAKO? To si nechte na scifárny nebo do nějakých parodií, laskavě, jo? Škoda, mohl to být podařený thriller. Takže za jednu a nazdar bazar!  ▇«REW.▇  Oprava. Přihazuji druhé vejce za toho šílenýho pošuka Paula, který mi vlezl do hlavy. Ten u mě doma zazvonit a chtít vejce, která nemám, tak radši sám nějaký snesu, jen abych ho nenaštval! ()

liskam

Neuvěřitelně drsné a velice reálné. Výkony všech herců jsou opravdu extrémní. Film mi zabrnkal na struny které mám uložené velice hluboko. Za mě 92% ()

kingik

Remake rakouského originálu se vydařil a umí diváka pěkně chytnout pod krk a vydusit. Zachování maximální autenticity za pomoci minimálního střihu zde perfektně funguje a v okamžiku, kdy do domu za Naomi Wattsovou přijde o vajíčka žádat jeden z dvojice psychopatických mladíků, by se zlověstná atmosféra dala krájet. Herci nemají chybu, režie protivně zalézá pod kůži a vše spěje k tragickému konci. Občas to režisér neustojí a nechá na diváka skrz plátno mrknout hlavního padoucha, anebo scéna, ve které psychopat film pomocí ovladače přetočí, sem vůbec nezapadla, ale je jen důkazem o tom, že si celou dobu tvůrci s divákem pohrávají. Přesně jak praví název......Funny Games. 80% ()

k212

"Tááák dětičky, dáme si pár kol super psycho hříček. Budeme se chovat zdvořile a vybraně, budeme diskutovat o nějakejch filosofickejch hovadinách a jen tak mimochodem občas přidáme ránu pěstí, nožem či z brokovnice. Taky připravíme našim spoluhráčům pár opravdu úžasně bezvýchodnejch dilemat, no a troška lidského ponížení k tomu není vůbec naškodu. Naše činy si řádně zracionalizujeme, obvykle jsou totiž vyvolány nepatřičními reakcemi našich zájmových objektů. Inu hezká sociopatická zábavička a jen tak meziřečí vypleníme celej ostrov středostavovskejch buržoustskejch kreténů, kteří si nechtěj vůbec -ale vůbec- hrát." Kdo by čekal od Hanekeho něco míň krutějšího a cyničtějšího? Nikdo, kdo už měl alespoň jednou tu čest. 95%. P.S. - Spoiler. Statický desetiminutový záběr na obývací pokoj s rodiči, který pokračuje ve scéně, která se zdá být konečnou, je jen oddychovým časem. ()

Snorlax

Určitě existuje mnoho filmů s explicitněji zobrazeným násilím a bohužel existuje i mnoho filmů, které jsou napínavější. Sám Haneke natočil mnohem provokativnější snímky. A jednání rodinky je místy značně podivuhodné. ()

dr.horrible

Výborne zahrané, originálne, depresívne a brutálne. 75%, ale nikdy nepochopím, prečo je to natočené tak, ako to natočené je. Respektíve aký má zmysel točiť filmy takýmto spôsobom. A áno, chápem ten názov. ()

Šakal

Tento snímek jsem dlouho odkládal, protože si myslím, že člověk musí být v patřičném rozpoložení a náladě. To vše se u mě " sešlo " včera večer. Neviděl jsem rakouský originál, takže nemůžu porovnávat, ale po shlédnutí tohoto snímku o tom silně uvažuji! Jedním slovem Haneke je bůh, vlastně on je spíše ďábel! Toto je opravdu parádní dílko. Mistrovsky natočený psychologický teror, dokonalá statická kamera s minimálním střihem. Snímek si mě získal hned od začátku a nepustil až do úplného konce. Ani na chvíli jsem nepolevil v koncentraci, neustále o tom přemýšlel a ani na malinkou chviličku se nezanudil. Vynikající Naomi Watts a Michael Pitt, hlavně tyhle dva celý snímek táhnou, trošku mě svým výkonem zklamal Tim Roth. Jediné co bych vytknul tomuto snímku je scéna s dálkovým ovladačem, kdy Naomi " zastřelí " Petera. Bylo to moc vyumělkovaný a myslím, že Haneke neměl zapotřebí nás přesvědčovat o své genialitě. To je ale jediné , co bych tomuto jinak opravdu skvělému snímku vytknul. Nevěřil bych před shlédnutím, ale nemůžu jinak než dát plné hodnocení! Tleskám M. Haneke, dlouho mě film nedonutil i tak dlouho po závěru nad něčím takhle přemýšlet a rovnat si myšlenky! ()

Jordan

ďalší dôkaz tvorivého génia menom haneke. hrôzostrašný teror, drzá hra s divákmi, geniálne ovládanie jazyka a formálnych prvkov filmu - toho fascinujúceho extraktu toho najlepšieho z výtvarného, hudobného a divadelného umenia obohatené o strih a efekty. tak trochu esej a tak trochu komorný herecký súboj. a hlavne dokonalý filmársly zážitok. ()

Anderton

Jedná sa o natoľko doslovný remake vlastného Hanekeho filmu, že by som mohol okopírovať komentár k pôvodnému filmu rovnako, ako Haneke okopíroval dialógy, dispozíciu a myslím, že aj nábytok z toho pôvodného. Je to iba ďalšia jeho rafinovaná hra s divákom, ktorý videl pôvodnú verziu a rozmýšla, o čo mu išlo. Asi o nič, iba dostal spoločne s nejakým šikovným producentom nápad, že by sa na tom dali zarobiť nejaké prachy, film by sa dostal k širšiemu obecenstvu a myšlienka je to predsa nadčasová. Ja súhlasím a absolútne mi táto vykalkulovanosť neprekáža. Sedel som prikovaný ku kreslu ako po prvýkrát. Po pravde, na remake som bol zvedavý hlavne kvôli Naomi, pozerať sa druhý krát na to isté som bol ochotný iba kvôli nej a beriem to ako oprášenie spomienky na pôvodný film, ktorý som videl pred dvoma rokmi. Len to pretáčanie mi stále pripadá trochu pritiahnuté za vlasy. Taký remake Siedmeho kontinentu USA by tiež nemusel byť úplne od veci... ()

Frajer42

Moc povedená záležitost. Tohle ve své podstatě nelze ani považovat za film. Tohle na mě působilo, jako velmi vtipně pojatý boj proti veškerému násilí ve filmech a hlavně jako pořádně zdvižený ukazováček všem divákům, kteří si v násilně laděných snímcích libují. Rovněž na mě film působil, jako precizní reflexe doby. Film si diváka zcela jistě dokáže vtáhnout do děje, neboť disponuje naprosto úžasnou atmosférou. Vše je perfektně zahrané hlavně ústřední duo terorizátorů je skvělé. Celkový děj je úžasně vykonstruovaný. Nemohu si pomoct. Udělit zde 4* považuji za naprostou povinnost. Rozhodně si v brzké době dopřeji staršího bratříčka tohoto filmu a poté nejspíš i další kousky z dílny Michael Henekeho, protože by mě docela zajímalo, jestli tohle byla náhoda, anebo nám pan Heneke má skutečně co sdělit a není toho málo. ()

Dzeyna

Tak to je hodně kruté! Naprostá psychárna a to myslím do slova! Vážně vynikající snímek. Naivně jsem si myslela, že to bude film o golfu a třeba dojde na zabíjení holemi nebo na golfovém hřišti nebo něco podobného. Zmýlila jsem se, naštěstí. Toho byla symfonie ve svém žánru. Ze začátku mi přišlo že to Naomi Watts hrozně přehrávala a vůbec se nevžila do role, ale potom, když šlo do tuhého mě překvapila jak nejvíc mohla, opravdu smekám, skvělý výkon. Michael Pitt nemá konkurence. Ovšem musím uznat, že už mi chvílemi vadilo jeho stále kecání a blábolení, ale patřilo to k jeho roli. Mínus je celkem velká předvídatelnost a hodně zdlouhavých nudných scén. Ale i tak hodně velká nabitost! ()

Smok

Tým chlapcom mal pán domáci nakopať gule už keď si pýtali požičať ďalšie vajíčka... Neskutočne ma títo hezouni svojim správaním celý film vytáčali, čo ale znamená, že účel filmu je splnený do bodky. Mínusom sú ale miestami hluché pasáže, inak by to u mňa bolo za viac. ()

teutates

Šokujúce, hanebné, nezmyselné, chladnokrvné a v celku dômyselné Funny Games U.S... snažil som sa pochopiť o čo vlastne ide, avšak moja snaha zlyhala no a chlapci mi to taktiež zrovna nevyjasnili... čo k tomu dodať? snaď len - priam až fiktívny zážitok, v ktorom som očakával príchod "Sly-ho alebo Arnie-ho" a záchranu danej situácie. 7/10 ()

swamp

Haneke udělal remake Hanekeho záběr po záběru, aby opět diváka rozebral do posledního šroubku a dokázal, že kdo si hraje, nezlobí. ()

mil@n.fanatik

Hodně drsný thriller/drama či krimi, jak chcete... Podle hodnocení je jasné, že buď tenhleten film někomu "voní" nebo naopak vůbec nic neříká... Já jsem rozhodně pro první možnost. Film měl perfektní atmosféru, slušné herecké výkony a celkově, i přesto že děj byl prakticky od začátku jasný a odehrávající se v malém prostoru, tak jsem se výborně bavil a film doslova hltal. Bylo až s podivem, s jakou jednoduchostí dokázali ti "kluci" lidi týrat a mučit a tvářit se u toho jako by to byla hra na kočku a myš... To svědčí o výborných hereckých výkonech... Ano to se povedlo... 75% ()

nascendi

Zaujímalo ma, čím sa bude remake líšiť od originálu. Veľa som toho nenašiel. Možno iba to, že po desiatich rokoch sa môže zdať príbeh menej absurdným, ako predtým. Ale to je viac o spoločnosti, ako o filme. Preto som nenašiel ani pádny dôvod, pre ktorý bol nakrútený. Pravdepodobne iba pre pohodlie Američanov, ktorí nepoznajú dabing, ťaží sa im čítať titulky a majú dosť dolárov na to, aby Hanekeho motivovali skúsiť, či je potrebné na filme po desiatich rokoch niečo zmeniť. Ale pretože cítim povinnosť hodnotiť film bez ohľadu na predchádzajúcu verziu, menej ako štyri hviezdičky nedokážem dať. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu