Nula od nuly pojde

Z ničoho len nič

Veľké h...

Komedie / Thriller / Krimi

Velká Británie / Kanada, 2006, 86 min

Zábavná a proklatě černá komedie o jednom "dokonalém" plánu jak rychle získat peníze. Film jede v dobře známých kolejí komedií, ve které se ušláplý zoufalec spojí s troubou, který má plán jak "snadno" přijít k penězům. Vše se samozřejmě pokazí a mrtvol bude nepočítaně. I když je tato struktura značně okoukaná, snímek po většinu sopáže skvěle baví, díky propracovanému scénáři, dobře napsaným postavám, které mají vždy schované nějaké překvapení, skvělým gagům a překvapivému konci.(1.4.2009)

Proklatě černá a proklatě povedená komedie. Když se v jednom filmu sejdou David Schwimmer a Simon Pegg a do party jim navrch přibyde talentovaná Alice Eve je na dobrý film zaděláno. Tihle tři zosnují zdánlivě dokonalý a naprosto neprůstřelný plán jak zdánlivě lehce přijít k tučné sumičce peněz tím, že budou vydírat jednoho perverzního faráře, ale znáte to. Když se něco má podělat, tak se to prostě podělá, ale rozhodně se tím nepodělal tento film. Právě naopak. Zmíněné trio sympatických "looserů" minutu po minutě, poté co jeden z nich omylem zabije na faře údajného faráře v sebeobraně, zabředává do stále větších potíží, protože mrtvý farář není tím kým se zdá být a jeho mrtvola už bublá v septiku, někde nablízku řádí masový vrah dívek, do toho na scénu vypluje elitní agent s vizáží Qasimoda, objeví se obávaná vdova co ráda vraždí a hlavně ve hře jsou 2 miliony dolarů po kterých se nikdo nebude shánět. A každý by si je rád ulil pro sebe. Vypadá to sice zamotaně (a taky to zamotané je), ale režisér Jean-Baptiste Andrea, který je i současně spoluautorem scénáře, si vede natolik zkušeně v rozmotávání jednotlivých nitek, že prostě film dokonale baví směsící krve, brilantních hlášek, a nápady sype jako z rukávu aniž by nějak výrazně polevoval v tempu a napětí nebo postupné gradaci příběhu, který rozhodně není z rodu těch předvídatelných. Navíc tvůrci zvysoka kašlou na postavy a tak je jim jedno kdo ve filmu zhebne.Tahle černá komedie má zkrátka vše co má správná černá komedie mít. 90%(23.3.2010)

Úžasný film o tom, jak se jednoduchý plán může krutě zkomplikovat, po krátkém úvodu nastává osudový večer a s ním napětí, které vydrží až do závěrečných titulků, celá ta temná atmosféra je ovšem nadnesená britským vtipem a já mám opravdu slabost pro morbidní humor... Závěr filmu je navíc dokonale ironický, krutý, černý humor v té nejryzejší podobě.(24.6.2008)

Docela zábavnej komedio-thriller, kde se hlavně vydařilo výborný obsazení včele se Simonem Peggem a nakonec i ten Schwimmer je tady zábavnej. Jedinej, ale za to celkem velkej problém filmu je kolísavost zábavnosti, kdy jednou to je naprosto extrémě zábavný a hned za okamžik nuda a nic moc se neděje, krom toho mi konec přišel takovej nedotaženej, ale i tak sem se u toho dobře pobavil(7.6.2008)

Jak černá může být černá? V případě Big Nothing je černá černější než černá a nikoliv zásluhou pracího prášku, který by hrdinům, ke konci již značně upatlaným od krve, přišel vhod. Teprve druhý film talentovaného Francouze Jeana-Baptisty Andrea (tím prvním byl „jiný“ horor Dead End) změnil můj názor, že i morbidita má své meze. Tvůrci vše tlačí až nadoraz, své postavy v žádném ohledu nešetří a těla padají k zemi jako kuželky na bowlingu. Vydírání, tvrdé porno, utopení ve sračkách (v regulérních sračkách, nemyšleno obrazně) a taky sekera v hlavě a hlava v hajzlu (nezávisle na sobě) – je to fakt brutální, což uznávám jako člověk zvyklý na hodně drsný humor. Netvrdím, že jsem se nebavil. Bavil a prvotřídně. Občas mě zamrazilo, ale cynický úšklebek nezmizel až do nečekaného finále, které dosahuje nových dimenzí mrtvolnosti, jde-li o komedii. Neustále preferování té nejhorší ze dvou a více variant vývoje nastalé situace vám možná přijde přehnané, no, mi pokaždé udělalo radost. Big Nothing je dokonalý protipól k americkým romancím, tvořeným neustále podle týchž šablon (taky jde o britsko-kanadskou koprodukci) a to nejen přiměřeně originálním vršením miniaturních katastrof, nýbrž také velmi cool režií a nabušeným soundtrackem. Pro krátký okamžik zapomínám, že mám nějakou soudnost a s přihlédnutím k tomu, jak moc jsem se bavil (na max), dávám plný počet. 90% Zajímavé komentáře: DaViD´82, Le_Chuck, Vitason, ScarPoul(11.10.2009)

• - Na úplném konci filmu byla umístěna jedna zábavná scéna z natáčení. (Skarface)

• - Billy Asher musel po Francouzi Jeanu-Baptiste Andreovi „projet“ jeho scénář a upravit ho do anglicky srozumitelnější verze. (s.e.p.p)

• - Celosvětová premiéra proběhla 18. listopadu 2006 na filmovém festivalu v Cardiffu. (Stoka)