Vyšetřování skončilo, zapomeňte!

• Československo Vyšetřování skončilo - zapomeňte (více)

Když se idealistický architekt (Franco Nero) ve jménu vlastního přesvědčení postaví proti rozsáhlému projektu, který podle něj ohrožuje místní obyvatele, je křivě obviněn ze zločinu a zavřen do vězení. Zatímco se potýká s brutálním vězeňským systémem a zároveň se snaží dovolat spravedlnosti, jeho morální postoj je otřesen spoluvězni, dozorci, zkorumpovanými úředníky i drsným prostředím, odkud pro něho zdánlivě není úniku. Hudbu k filmu složil Ennio Morricone. (Cinemax)

Pierre

Ze začátku to vypadalo jako ,,celkem normální, ale poctivý film z vězeňského prostředí.´´ Ve druhé polovině jsem se do něho, ale ponořil jako už dlouho do žádného jiného. Je totiž velmi plastický. V ničem si nezanechává od diváka odstup. Šokuje v každé minutě. Jestli to takhle tehdy chodilo v italských věznících tak potěš pánbůh. Od (Pozor Spoiler!) vraždy Pesentiho by mě nenapadlo, že se může stát ještě něco horšího. Ale stalo se. Ze závěrečné pointy člověku až mrazí. Musím dát pět. Už dlouho mě žádný jiný film tak nevtáhl. Lví podíl na tom má i starý dabing studia Barandov. Jeden z nejlepších dabingů, které jsem kdy slyšel. ()

Martin741

Suverenne najlepsi Damiani, hoci toto slo aj za normalizacie v Ceskoslovensku. Film zobrazil kapitalisticke Taliansko presne take, ako to vladnucej komunistickej totalite vyhovovalo : skorumpovane, burzoazne vykorstijiuce slabsie triedy, nizsie postavene, urada su prerastene s mafiou. 90 % ()

andrii

Jako v kleci ptáček. V kobce nahý mezi vlky. Ztichne. Sklopí zrak. Půjde s hlavou dolů, když pustí ho na slunce. Slepý svědek. Bude svobodný, leč vnitřně, doživotním vězněm svědomí. Konec...otevřený jako moře, moře myšlenek, s nimiž pluje... ()

JohnSmith

Zajímavý pohled na italské vězeňství. Nemyslím si že by takového člověka jako byl hlavní hrdina za to co měl provést, šoupli do basy. ()

Autogram

Skorumpovanosť systému nemá hranice a nechcene sa o tom presvedčí mladý architekt nespravodlivo vo väzení. Ktorá bije, to sa dozvie až veľmi neskoro, rovnako ako divák, a preto ma to dosť dlho nudilo. Až ku koncu filmu má nejaký spád, a tak som nebol veľmi nadšený. ()

xaver

Hodně depresivní snímek o (ne)spravedlnosti tohoto světa. Nadčasový snímek, který by mohl být dnes parafrázován prakticky v každé vyspělé zemi po celém světě. ()

J.F.B.

Zajímavý snímek z vězeňského prostředí s velmi dobrým Francem Nerem (zde prokázal, že je skutečně kvalitní herec a vyvrátil tak mé pochyby), který je však až příliš rozvláčný a nedokáže si udržet pozornost po celou dobu stopáže. Mám také jisté pochyby o realističnosti vězeňského života, jenž je nám zde podán – nemyslím korupci a mafii, ale spiš ty vztahy mezi vězni. I chování některých postav (včetně hlavního hrdiny) mi připadalo trochu zvláštní, ovšem konec byl naprosto perfektní. A s ním související vývoj Nerova architekta. ()

Mikino00

Film tlačící na palčivé téma a hlavně nutící vás přemýšlet o tom, co byste dělali v této situaci. Nicméně je to hodně předvídatelné a konec je pěkně depresivní, ovšem realistický. ()

toi-toi

Príbeh utrpenia jedinca v cudzom svete riadiacom sa vlastnými pravidlami. Scenár musel byť skvelý, no aby vznikol skvelý film tak to evidentne nestačí. Herci prehrávajú viac ako ochotníckych z kysuckých lazov, Moriccone si vybral slabší deň a režisér pri filme pravdepodobne iba riadil, kam treba postaviť kameru. Potenciál obrovský, výsledok úbohý. ()

Vesecký

Tvrdá obžaloba systému, v němž mají moc bohaté vlastnické korporace, které se neštítí ani toho nejhoršího, aby zachránily svoji pověst a moc. Film není ani tak o architektovi, který je omylem zatčen pro spáchání dopravní nehody se smrtelnými následky, ani o nelidských podmínkách v italských věznicích, ale především o tragédii, která stála tisíc lidských životů při protržení přehradní nádrže, jejíž stavba a spuštění do provozu byla uskutečněna přes varování nezávislých auditorů, neboť by jinak zainteresovaným společnostem přinesla ohromné ztráty. Proto musí "sebevraždou" zahynout jediný svědek, který ukrývá ofotografované doklady o zločinu, jejichž originály byly úmyslně zničeny. A to je film starý padesát let. Tenhle systém se dodneška nezměnil. ()

Denny

Velice přesvědčivý obraz a situace v italských věznicích, kam se dostane muž s lepší společnosti a kde se ukáže jeho charakter. ()

Pete

Na dnešní dobu v celku průměrné vězeňské drama by v záplavě podobných snímků mohlo zapadnout. Pozvedá ho ale propojení s klasickými prvky prostředí italské mafie, a zejména pak závěrečné morální dilema ústředního hrdiny. Po celou dobu v kriminále je Nero až nesnesitelně naivní, teprve otřesná zkušenost těsně před propuštěním ho donutí zahodit svědomí, a na "svobodě" z něj učiní otrlého cynika. Další polehčující okolností je vynikající český dabing. ()

bart-leby

Neznám smutnější happy end a tak iritující antikatarzní vyznění, jaké na konci snímku předkládá Damiano Damiani. – Sympatická a atraktivní tvář Franka Nera se při závěrečné konfrontaci s dcerou zavražděného spoluvězně mění v odpornou, slizkou a pokryteckou masku maloburžoazního konformismu. ()

zigy

Celý film jsem si říkal, že to je typický film na tři hvězdy, pomalejšího tempa, zajímavého svým námětem nespravedlivě uvězněného člověka. A pak přijde závěr, a ten vás sejme, závěr, u kterého teprve pochopíte, kam celou dobu režisér směřoval, co vám chtěl ukázat. Rázem jsou z toho hvězdy čtyři, a to zcela zaslouženě. Prožijete tak hořkou bezmoc a nespravedlnost, že se vám z toho bude dělat špatně. Nikdy bych nevěřil, že se tak snadno může ze "sympaťáka poctivce" stát "křivák troska". A on s tím nemůže nic dělat. Stačí tak málo, aby vás omylem načas umístili do nápravného zařízení. Dabing paráda: Němec, Kopecký. ()

brasek

Silná psychologická sonda do korupcie, kriminality a sociálnych vrstiev v Taliansku. Bolo to v Taliansku v 70. - 80. rokoch naozaj tak zlé, alebo ide fikciu autorov? ()

nanamarak1

Zvláštní film. Na jednu stranu perfektní atmosféra, na stranu druhou je tu dost hrozných herců, kvúli nimž jsou některé scény skoro až komické. Ta čtvrtá je za Nera, správně psycho úvodní hudbu a slušný dabing. 70%. ()