Klub vyděračů

Shattered

Klub vydieračov

Krimi / Drama / Thriller

Kanada / USA / Velká Británie, 2007, 98 min

Jsem mile překvapen. Dopadlo to velmi dobře. Jak bych toto dílo mohl nazvat ? Jednoduchý thriller, který je místy napínavý, místy až moc vážný a se závěrečným zvratem a dalším zvratem, respektive to druhé - zásadní ointa z celého filmu. No, začátek, asi tak prvních 15 minut - rodinné seznámení, takové mírné, tak jsem to vydržel, žádný velký problém jsem s tím neměl. Hlavní hrdinská dvojice Maria Bello a Gerald Butler. No a pak se na scénu objeví v záporné roli Pierce Brosnan. A mě poskočí srdce radostí. Brosnan je začne vydírat, musí s ním jezdit v autě a plnit nesnadné a až někdy trapné a velmi těžké úkoly. Podání úkolů je zvláštní, prostě si s nima Brosnan hraje. Co od nich chce ? To se moc neví, prostě jim kazí jejich idylický a dobrý život. Postupem času jak je Brosnan deptá se zjistí, že vztah mezi dvěma hlavními hrdiny není nějak nejlepší. No víc se mi prozrazovat nechce, tohle je film, který se teda moc nedá komentovat. Úkoly jsou obtížné, někdy ani nemají logiku. Takže mohly být těžší a lepší. Nějaká ta více zapamatovatelná scéna. A akce ? No tenhle film není stavěn na akci a ani by nebylo dobré jí sem cpát. Jako thriller to působí velmi dobře. Samozřejmě, nečekejte nějakou velkou pecku, ale mě to sedlo dokonale. Ta obyčejnost jak si s nimi Brosnan hraje, jak ten onen manželský pár deptá - to se cení. Takže film má stejné tempo a poslední patnáctiminutovka mě teda dostala. Nemůžu to vykecat, ale máma tu jeden zvrat a ke konci snímku druhý, hlavní zvrat - respektivě hlavní pointu zastíneou s pár flashbacky. Ke konci bych vytknul to, že mohlo být více flashbacků a mohlo vše být vysvětleno ještě lépe, nějaká ta nelogičnost tam také je. Ale to jsou jen pouhopouhé detaily k vylepšení k nejvyšší dokonalosti. Takže jsou to zápory, ale nevadí. Hudba celkem dobrá, nějak zde ani potřebná nebyla. Herecké obsazení je výborné. A Pierce Brosnan jako hlavní záporák nezklamal. Sice ho spíše mám raději v Bodnovkách, ale toto mu sedlo. Z mé strany spokojenost. Nemám nic většího co bych vytknul. Chyby to má, ale ne moc velké. Jasné 4 hvězdy. K filmu se vrátím ještě párkrát. Celkově hodnotím na zasloužených 80% = ****(18.6.2013)

Pokud tomu člověk odpustí těch pár nesmyslů, které tam jsou jen proto, aby to bylo filmovější, a přistoupí na hru, že by někdo mohl z takového důvodu udělat něco takového a takovým způsobem, pak si člověk užije celkem svižnou komorní akční jízdu z několika napínavými okamžiky a překvapivými zvraty. Brosnan navíc svého "psychopata" hraje občas až nepříjemně reálným dojmem.(12.3.2010)

Taková poměrně nadupaná jízda v bouráku, se spoustou úkolů, které napírají důstojnost jednoho bohatého floutka, a nakonec se zjistí, že není všechno zlato, co se třpytí (nebo že není všechno tak černobílé jak se zdá, teď nevím teda). Já si to celkem užila a na dvě krimošky v jeden den jsem se daleko víc bavila u tohohle snímku.(27.8.2012)

Neil a Abby nemohou být spokojenější. Vše, na co sáhnout, se jim daří - mají krásný dům, dceru, Neil se má stát brzy společníkem ve firmě, ve které pracuje. Jenže to všechno se jako mávnutím kouzelného proutku změní, když k nim do auta přistoupí cizí muž, a sdělí jim - že jejich dcera byla unesena, a pokud nebudou plnit do puntíku jeho rozkazy, bude zabita. Ale co vlastně únosce chce ? Peníze to nejsou ... Film sice začíná více než zajímavě (pro jakéhokoliv rodiče je podobná situace více než černou můrou), jenže postupem času jsem začínal být na scénáristy hodně naštvanej. Ze začátku jsou Neil i Abby představeni jako ti nejhodnější a nejspokojenější lidé na světě, ale postupem času (a filmu) divák zjišťuje, že to byla na něj jen pěkná habaďůra, a že se vlastně únosci nelze ani divit. Příběh samotný nebyl tak špatný, navíc rozuzlení se mi docela i líbilo - ale celkově to zpracování mne zklamalo. Navíc ani po herecké stránce nikdo z hlavních představitelů nijak neoslnil - snad jen Maria Bello, a to jen proto že jí to prostě v jakékoliv situaci sekne...(16.8.2011)

Když nebudou skákat, jak on píská, bude zle. A už nikdy neuvidí svou dceru. Rodiče ovládá s mistrnou bravurností, scénárista mu v tom pomáhá, ale mnohdy mu hází zbytečně klacky pod nohy. Klub vyděračů je lehce nadprůměrná jednohubka, která má přepečlivě vystavěný děj, se kterým došla tak do půli několika cest. U podobně laděných snímků je totiž důležité, proč to zřejmě psychopatický Pierce Brosnan všechno dělá a hlavně také, jak to dělá.. Ani v jednom není režisér Barker úplně jistý, sám osobně jsem postrádal napětí a s ústředním duem jsem nikterak nesoucítil. Pointa je nicméně povedená, nečekal jsem jí, za tu druhou bych autora uškrtil.(22.1.2011)

• - Pierce Brosnan skutečně na parkovišti havaroval a jeho reakce po havárii byla skutečná. (Elwanelyn)

• - Toto je druhý film, na ktorom Pierce Brosnan a Gerard Butler spolupracovali. Obaja hrali už v bondovke Zajtrajšok nikdy nezomiera (1997), aj keď spoločnú scénu tam nemali. (m.a.t.o.)

• - Ve scéně v autě, kdy Tom Ryan (Pierce Brosnan) zapaluje peníze, peníze vzplanou volným plamenem. Ve skutečnosti by ovšem peníze nikdy takto volným plamenem nevzplanuly, jedná se totiž o jeden z bezpečnostních prvků papírové měny. (8Dandee)