Lov papírových draků patří k nejoblíbenějším hrám afghánských dětí. Dvěma z nich, nerozlučným kamarádům Hassanovi a Amirovi, ale osudově změnil život, když jejich přátelství rozbil na padrť. Tak začíná příběh, který spisovatel Khaled Hosseini vydal ve stejnojmenné knížce, jež se v roce 1995 stala třetím nejprodávanějším titulem na americkém trhu a dojala milióny čtenářů.

Afghánská metropole Kábul, sedmdesátá léta. Malý Hassan se svým tátou slouží u Amirova otce. Přes třídní rozdíly jsou oba stejně staří kluci velkými přáteli. Pak ale Amir Hassana zradí. Amirovy výčitky svědomí spolu s invazí sovětských vojsk do země oba chlapce navždy rozdělí. Zatímco Hassan zůstává v Afghánistánu, Amir s otcem utíká přes Pákistán do Spojených států, aby tu uskutečnili svůj americký sen. O pár let později je z Amira spisovatel, kterému právě vyšla první knížka. Oženil se s krásnou krajankou Sorayou, pochoval otce a absolvoval telefonát, který změnil jeho život. Z rodného Afghánistánu zavolal po letech starý rodinný přítel a nabídnul mu vykoupení za dávné selhání. Amir se musí vrátit do země, teď ovládané Talibanem, a odvézt z ní malého syna přítele, kterého kdysi tak strašně zklamal. Pro mladíka vychovaného západní civilizací je i tohle hodně těžký úkol. Až na místě ale Amir zjistí, že aby ho mohl splnit, bude muset překonat sám sebe...

Režisér Marc Forster natáčel Lovce draků s ohledem na bezpečnostní situaci v zemi v čínské provincii Kashgar, nicméně s rodilými afghánskými herci. Podle producenta Williama Horberga ale neznámé tváře a exotické prostředí nejsou žádnou překážkou pro to, aby Lovce draků přijalo široké publikum. „Ten příběh je velmi univerzální a mohl se odehrát prakticky kdekoliv. Všichni máme z minulosti nějaké kostlivce ve skříni a tohle je nádherný a strhující příklad toho, že nikdy není pozdě na to je odstranit,“ říká Horberg, k jehož dobru budiž přičteno, že práva na zfilmování Hosseiniho knížky koupil ještě před tím, než se stala jedním z nejčtenějších literárních děl současnosti. (oficiální text distributora)

swamp

První - vzpomínková - část mě naprosto odzbrojila, velmi mi připomínala filmy jako La Mala educación od Almodóvara či Barratierovy Les Choristes.. Naprosto přirozené herecké výkony dětí, krásné záběry z pouštění draků, emotivně vypjaté situace..skoro až k neuvěření, kam se film následně odvíjí.. Následná část mi totiž přijde až moc americká, trapný falešný plnovous, záchrana synovce ze spárů Talibanu..to vše mi přijde trochu přehnané, přesto jsem byl dojat a můžu jen doporučit. ()

DwayneJohnson

Kdybych měl tenhle film popsat jedním slovem, uvedl bych asi laskavý. I přes válku, která se tehdy stala, spousty utrpení, odcizení a ztrát, mě jiné slovo nenapadá. Přes tohle všechno je příběh vyprávěn v tomhle duchu a graduje hlavně na konci. Neznámí a přitom velmi dobří herci v příběhu dvou malých kluků, kteří kdysi dávno tak strašně rádi pouštěli draky, ale osud jim přichystal trošku jiný scénář, než si sami představovali. Moc pěkný příběh a lepší čtyřka, zatím… ()

nascendi

Majster šarkanov je zaujímavý film z prostredia, ktoré je nám cudzie a ťažko pochopiteľné. Prijal by som skrátenie prvej časti (po emigráciu do Ameriky), aj keď je zrejmé, že pre pochopenie druhej časti bola nevyhnutná. Je pravdepodobné, že diváci, ktorí si pred filmom prečítali knižnú predlohu, mali oproti mne nezanedbateľnú výhodu. Nebudem fanúšikom podobného typu filmov, ale nebráni mi to uznať, že si svoju divácku obec nájde a poteší. ()

Tomco

Marc Forster je jeden z najzaujímavejších režisérov súčasnosti. A Lovec drakov ma len utvrdzuje v tomto názore. Zaujímavá látka, pútavo spracovaná, predostrená v niekoľkých časových rovinách a hlavne s prírodzene hrajúcimi hercami a dojímavým vyústením. Príjemný film. ()

Slarque

Marc Forster je perfektní vypravěč. Jeho filmy na první pohled nemají moc společného, ale vysoká kvalita zůstává. Stejně citlivě přistoupil i k dramatu o vině, svědomí a vykoupení rozkročeném mezi Afghánistánem a Kalifornií a pokrývajícím časový úsek 22 let. Pomáhá mu silný příběh, přesvědčiví herci a výborná hudba. Malý nenápadný film, který rozhodně stojí za to vidět. ()

Vitason

Marc Foster se nám snaží ukázat, že Afganistan není jen ta zlá země, kde po hřebenech hor pobíhá ten srandovní pán s plnovousem, který vždy pobaví svět nějakou tou videokazetou s domácí nahrávkou. Lovec draků je velice citlivě natočené drama o přátelství a zradě, které má v první polovině neskutečný tah a chytlavost. Nikdy bych nečekal, že mi bude běhat mráz po zádech, když budu sledovat souboj papírových dráčků. Jenže to úžasné tempo se v druhé polovině vytrácí a upřímně řečeno snímek by mohl být o půl hodiny kratší. Přesto má film hloubku, dobrou kameru, hudbu, která krásně podbarvuje všechny scény a slušné herecké výkony, takže ve finále je to za 4* i přes ten pomalý závěr. ()

eLeR

Majster šarkanov je jedna z mojich najobľúbenejších kníh. Nádhera. Na film do kina sme prišli dvaja. Ja a jeden mladík. Museli sme sa zložiť na lístky, aby to vôbec hrali. Film je verný knižnej predlohe, veľké plus, že herci sú neznámi, príbeh neskutočný. Ale čo mi veľmi, veľmi chýbalo z knihy ( je mi jasné, že to sa natočiť nedá), bol samotný popis púšťania šarkanov. ()

dopitak

Jediná výtka- totiž jestli jste někdy pouštěli draka, asi víte, že na prstu provázek určitě neudržíte. Asi byste o něj přišli. ___Dál ovšem můžu jen pět ódy, protože Lovec draků patří k tomu nejlepšímu, co jsem letos viděl. První hodina je řekněme lehce nadprůměrná, ovšem ta druhá je famózní a od okamžiku, kdy se Amir dozví, že.... no nemůžu to prozrazovat, ale vězte, že těch dvou hodin strávených u filmu litovat nebudete.___Kite Runner je přesně z těch filmů, u kterých lidé dost často pláčou. ()

Chrustyn

Chvílemi opravdu působivé ale zbytečně utahené a rozvleklé drama, které zaujme zajímavým příběhem odehrávajícím se v neokoukaném prostředí a navrch je okořeněné civilními hereckým výkony. ()

bassator

"Toto je NÁDHERNÝ film" a "Určitě jeden z NEJVĚTŠÍCH FILMŮ, co jste kdy viděli!" - Toto bylo psané na DVD. Takže jsem čekal nezapomenutelný film na který jsem dnes (při psaní komentáře) po pár měsících téměř zapoměl... - 60% ()

sharky

Jedním slovem nádherný (film). Marc Forster vypráví citlivě bez přílišného patosu malý velký příběh o poutě přátelském, bratrském i otcovském a především o tom, že afgánští extémisté škodí mnohem více lidem v afgánistánu a sami sobě než těm na západě a že ne každý, kdo má dlouhé vousy a turban je terorista. Škoda, že tohle asi nikdy nepoběží v primetimu na americké kabelovce. V každém případě Marc Forster ma u me velké významné plus za odvahu a dokonalé filmové ztvárnění předlohy. PS: všimněte si jak hudba dokonale zapadá do obrazu už od úvodních titulků, Iglesias by si toho Oscara určitě zasloužil. ()

Sofia

Ojedinělý příběh o krásném i krutém přátelství, o vině a výčitkách svědomí, o brutalitách, které se někde na světě opravdu dějí..."I dream that my son will grow up to be a good person, a free person. I dream that someday you will return to revisit the land of our childhood. I dream that flowers will bloom in the streets again... and kites will fly in the skies!" Tato slova mě ve filmu dohnala k slzám, přesto jako znalkyně knižní předlohy nemůžu dát plné hodnocení - vynechání některých klíčových scén, občas příliš pomalé tempo...Pozitivně hodnotím výběr herců (hlavně chlapce, který hrál malého Hassana) a soundtrack. Škoda, že se film nedočkal i jiných Oscarových nominací, než jen za hudbu. Srovnání film/knížka (Khaled Hosseini) – 3/7 – i když se Marc Forster snažil, plnou sílu tohoto drsného příběhu se mu na plátno převést nepodařilo. ()

Othello

S chutí bych film odpálkoval jako Oskary somrující etnickou warm-heartovou gay krasojízdu, kdybych před měsícem neposlouchal historky známého, který strávil rok v Afgánistánu. A proto ocenim film, kde se nejen vysvětluje proč je ze země pustá suchá žlutá pustina a národní zábava je pět hodin sedět a dívat se před sebe, ale zejména se věnuje odkazu kdysi hrdého národa, aniž by si s jeho specifiky vytíral prdel a přizpůsoboval je západnímu vnímání. ()

Dharter

Tenhle snímek je velmi, velmi proKLAMovací. Afghánistán rozhodně v době sovětské hrozby neměl tak ekonomického prostoru, jako nyní. :) Co asi tam ti Američani od roku 2001 importují výměnou za export konopí? :) ❌ ()

Kimon

Nepochybně zajímavý film s neméně zajímavým námětem. Natočit film o vážných problémech dnešního světa je jistě záslužná práce a režiséru Marc Forsterovi se to vcelku podařilo, byť v jistých částech, podle mého mínění, poněkud pomalým odvíjením děje. Ovšem, na druhé straně nemohu pominout fakt, že po celou dobu projekce jsem měl pocit, že hlavní role byly obsazeny nezkušenými herci, o čemž jsem se následně přesvědčil zde, na ČSFD, v hereckých filmografiích. Svými hereckými projevy mě bohužel nepřesvědčili (vyjma Khalida Abdalla a dětského představitele Hassana) a můj celkový dojem z filmu byl tedy rozpačitý i přes vysokou hodnotu "poselství" tohoto snímku. Khalida Abdalla považuji sice za herecky nezkušeného, ale do budoucna nadějného herce. Hodnocení: 3 a půl ()

Morholt

Důstojné zpracování Hosseiniho románu. Filmařsky vytříbené, výtečně zahrané a navíc doprovázené skvělou hudbou. Snad mi to jen přišlo ve srovnání s knižní předlohou poněkud chladné a jsem toho názoru, že filmař má větší arsenál k dojmutí diváka, než spisovatel. Ale i tak se tu našlo pár věcí, které dokázaly vzít alespoň trochu za srdce. 80% ()

ScarPoul

Lovec drakov je asi jediný film od Forstera ktorému je naozaj čo vytknúť a to zamrzí. Forster ktorý budoval filmy na svojich postavách s tým že dokonale rozumie ich trápeniu a všetko nasníma uveriteľne a pôsobivo že jeho filmy boli zárukou niečoho neobyčajného. Lenže v tomto prípade mu zostal len pôsobivo natočený film , ktorý približuje události v afganistane v určitom časovom úsekou od- do a poskytuje nám detailný pohľad na život v krajine a spoločenskú alebo politickú situáciu ale emotívne vás to nechá chladným a to ma zamrzelo. film aj keď sleduje dekády hlavného hrdinu v troch častiach - keď je malý - ktorá je neskutočne pekná a ktorej súboj drakov mi ešte dlho zostane v pamäti, potom americká - ktorá sa sústreduje na moslimov v amerike a tiež o tom ako ich amerika prijala sršia humorom Amirovho otca - FUCKING RUSSIA!!" a posledná záchrana svojho synovca - kde samotné zverstvá sú podávané bez servítky - ukameňovanie ženy. Lenže potom príde útek a sentimentálny koniec , ktorý narušil aj štruktúru horšie to už nebude, lenže ten sa mohol honosiť aspoň silnými postavami ktorý túto chybu v scenári uhrali takže nepôsobila tak okato. V tomto prípade hádže hlupučký a neuveriteľné rozprávkový scénar ktorý má vypovedať o skutočnom boji, priateľstve a podobných veciach konáre Forsterovi pod nohy a je to na ňom vidieť. Síce zostal stále svoj ale už to nie je ono. Dúfam že Bond bude lepší aj keď mierne obavy tam sú - Forster a komerčný akčnák na ktorý všetci dychtivo očakávajú?? no neviem neviem. Drž sa Marc. Inak najslabší film z jeho filmografie ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky