Trhák

• angličtina Blockbuster
TV spot 2
Komedie / Hudební
Československo, 1980, 94 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hana Zagorová, Josef Abrhám, Juraj Kukura, Waldemar Matuška, Laďka Kozderková, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Čepek, Jiří Korn, Jiří Schelinger (více)

Začínající scenárista Jíša napsal scénář, který je sondou do života současné vesnice a měl by podat pravdivý obraz prostého venkovského života. Krátce nato se dozví, že jeho scénář byl přijat a režisér už vybírá herce do hlavních i vedlejších rolí. Jíša vzápětí zjistí, že jeho ryze realistické dílo bylo přepsáno a pojato jako velkolepá revuální show plná písniček a tance. Filmaři se záhy odeberou do vesničky Lipovec, aby tu za vydatné pomoci místních obyvatel začali natáčet. Hrdinou jejich příběhu je elegantní pyrotechnik Ticháček, který nastupuje v místním JZD, aby progresivní metodou hnojení dopomohl k vyšším výnosům. Ubytuje se u manželů Lukešových a při procházce po okolí vesnice se seznámí se sympatickou učitelkou Eliškou, která miluje majitele místního zámečku Pavla Lenského. Seznámí se také s hajným Kalinou, který bedlivě střeží nevinnost svých tří dcer a střelbou zahání na útěk všechny nápadníky, kteří se často velmi rafinovanými způsoby pokouší přiblížit k hájovně. To vše doprovázeno, ke zděšení scenáristy Jíši, zpěvem, tancem a rozjásanou atmosférou velké revue. (TV Nova)

Finitto

Trhák je oprávněně součástí mé stálé filmové sbírky, od počátku do konce nabité hláškami, když zahrnu perfektní pěvecká čísla a Kozderkovou s parapetem, asi si ho jdu rovnou pustit znovu. Je to i film do nepohody, protože když Tě dívka zradí - to se může stát - zůstane Ti Zetor věrnej kamarád. "Pane režisére, nemoh' byste přednostně vybrat psa hajnýho Kaliny? Kinolog říká, že balet vzbuzuje ve psech agresivitu." ()

J.J.1972

Nadhera ako sa podarilo vtlacit do 1.5 hodiny spevacku elitu zaciatku 80tych rokov...!!! K tomu typicky sverakovsky humor ... no ... a ... NECH BROOOUKA ZiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiT.................. :D :D ()

Matulko_

Je to taký Svěrákovsko-Smoljakovský kompilát slovných nedorozumení a neprikrášlených ľudských pováh, avšak podaných s ich nenapodobiteľným komickým nadhľadom. Skvelé obsadenie využité na maximum. Pri Kukurových významných pohľadoch a Dádičkyných unudených ksychtoch som nemohol inak, než sa smiať. Keby tam nebolo toľko spevu (je mi ľúto, muzikály a hudobné filmy sú mi kruto proti chuti), tak by som sa smial od začiatku do konca celý čas. Top scény pre mňa zaražený pilot a nastrihnuté zábery v lese. 75% ()

Chlo0opek

Celej tento film v podstatě dělají písně - které jsou na jednu stranu hodně dobré a na druhou stranu zas hodně špatné. Příběh v podstatě žádný není. Celkově tak nějak čistetj průměr. ()

Bodega_Bay

Zaražený pilot, nebožtík na vlastním pohřbu a nesmrtelná scéna ve strašidelném lese. To vše zabaleno ve skvělých písničkách. Velí tomu doslovný rejža Smoljak s klapkou Dádinkou, zuřivý Čepek s rozškubanou košilí included. ()

Slav_Jaro

"Kravina na kvadrát! Výplod šílence! Debilní paskvil!" "Já sem Jíša." "To mě nezajmá člověče, neumětelové, nýmandi!" "Tak to budeme točit, všichni byli nadšení, to byl produkční, ten co tu byl." Geniální Petr Čepek, geniální písničky, hra s jazykem, fantasy, humor, láska...Ten film má všechno! ()

shinlove

Dle mého nejméně doceněný film dua Svěrák+Smoljak! Neuvěřitelné množství hitů a hlášek, které jsou tímto filmem prošpikovány z něj dělá masovou lidovou zábavu, kterou ale asi bohužel až moc lidí vzalo až moc vážně! :D 4* ()

ABC1

Bohužel jedna ze slabších komedií, ale pořád dost dobrá oproti jiným hrůzám hrůz. Scéna s Petrem Čepkem mě vždy dostane i další hlášky, ale jako celek mě to nenadchlo. ()

dauby

Určitě nejslabší film dvojice Svěrák-Smoljak.Viděno po letech a opět mě ten film nepřesvědčil. Pár hlášek je legendárních ("Až takhle mávnu"...), ale celkově je to dost nudné a těch zpěvoher je na můj vkus prostě moc. Souhlasím s Radek99 - dost to místy připomíná normalizační televizní estrády. Slabší trojka. ()

Jard

Film o filme ako film. To môže napadnúť len dvojicu Svěráka a Smoljaka. Škoda, že to už veľmi nedávajú v televízií. A pesničky odtiaľ nemajú chyby. Doteraz si ich všetky pamätám a rád si ich pospevujem. 85% ()

charles3

Nemůžu jinak, tohle je moje srdcová záležitost už od mládí. Takhle nějak opravdu vznikaly za komunismu blbé, ale angažované a přesto často divácky oblíbené filmy a "cimrmani" to trefně ukazují. Jejich muzikál se může směle řadit k našim nejlepším filmovým parodiím pánů Lipského a Vorlíčka. K plnému docenění filmu je ovšem vhodné být obeznámený s domácí filmovou produkcí 50.let. Docela by mě zajímalo, jestli Podskalský s "cimrmany" zažívali s herci, produkčním a schvalovateli Trháku podobné peripetie jako jejich filmové postavy :-) ()

evangelik

Ale jo, na nic si to nehraje, slátanina, ale od začátku je jasné, že jde o prvoplávovitě zamýšlený hyperkýč. Vlastně geniální. ()

slamic5

Teda nejslabší film Svěrák Smoljak...ale na hudební film docela slušné...i pár dobrých hlášek..ale opravdu jen pár...taky bylo fajn že se zde sešlo tolik slavných zpěváků té doby, a opět pár písniček bylo fajn... celkově to ale na další shlédnutí nevidím... což u ostatních filmů této dvojice nehrozí ()

Feacher

Pro mě jeden z nejlepších českých filmů. Jediná věc, kterou bych filmu vytkl je přemoc různých písniček. K mému subjektivnímu pocitu dokonalosti by místo některých hudebních vložek mělo být více scén "ze zákulisí". Jinak skvělí herci, některé části velmi zábavné, zkrátka téměř dokonalé... ()

PoprockCZ

Známé hlášky a několik scének. Zpočátku jsem se dobře bavila (parodie filmařské komunity viz. komentář Galadriel), ovšem kolem půlky mě "ukřičený zpívající styl" přestával bavit a ke konci jsem dokonce usnula. Zajímavé, že z dětství si pamatuji jen hlášky a momentky, ale zpěvný balast mi úplně vypadl. ()

soukyd33

Není to špatný. Jen si představte dnešní (herce), jak to zahrají. Tento komediální muzikál je klenotem českých filmů, ale právě jen kvůli tomu hvězdnému obsazení. Dnešní generace už tohle neocení. Hvězdiček 4 ()

fricek12

Části, ve kterých se mluví, jsou klasika a skvělý Svěrákův rukopis. Zbytek bohužel otřesné hudební klipy, kde nesedí dabing a které musíte přečkat se zaťatými zuby 😬 ()

Hall900

Česká meta . Aneb potvrzení že Wes Anderson byl až druhej a Miloš Jakeš byl k něčemu dobrej .  U scén s myslivcem jsem brečel smíchy.  Nebo Peter Čepek a Juraj Kukura a jeho Goethe.  Kdo nepochopí tenhle film nemá v tohle žánru co hledat . ()

Hombre8

Nevím. Mně to přišlo docela hloupé. Jako všechny muzikály. Jako šumivé víno. Nepodařilo se, tak ho nafutrujeme CO2 a ten už oblbne chuťové pohárky a nikdo nic nepozná. ()