Payback: Straight Up

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2006, 90 min

Brian Helgeland

Předloha:

Donald E. Westlake (kniha)

Brian Helgeland

Ericson Core

Bruce Davey

Kevin Stitt

Scénografie:

Richard Hoover

Kostýmy:

Ha Nguyen

Popravdě nechápu, proč je tu Odplata zadána dvakrát. Vzhledem k tomu, že se jedná v podstatě o dva různé sestřihy téhož. Což je tu vždy v rámci jednoho profilu, kde jsou v hlavičce uvedeny akorát různé stopáže různých verzí. Uznávám, že zde to možná může být trochu jiný případ, kdy byl tedy původní režisér v průběhu natáčení vyražen a část filmu přetočena, ale stejně... Notabene když já jsem v tom zase až tak zásadní rozdíl neviděl. Tak dvě třetiny filmu jsou stejné, odlišný je pouze konec. Ale princip světí prostředky, v obou dvou případech Porter na konci filmu usedá do vozu s Rosie do auta s prachama a za hlášky "Just drive, baby" ujíždí v dál... Mel je tady děsněj borec a i ostatní obsazení je fajn. Dloužno dodat, že u mne vítezí nová verze, která se mi prostě líbila víc... 100%(23.10.2016)

Nic proti Brianu Helgelandovi, ale dost dobře nechápu, proč si tak sveřepě stál za svojí verzí tohoto skvělého filmu podle neméně parádní knižní Westlakeovy předlohy, když nakonec i verze, která byla v roce 1999 uvedena do kin pod hlavičkou Warnerů, sklidila obrovský úspěch !! Přiznám se, že obě dvě verze vlastně řadím na stejnou kvalitativní úroveň, nedokážu si mezi nimi vybrat svého favorita, každá z nich má jistě něco do sebe, ačkoliv mi v této verzi, která zejména díky nejasnému rozuzlení očividně naprosto mění pohled na Portera původní verze, přesto mi tu fatálně schází minimálně ta scéna s mučením Poertera kladivem !! Zajímalo by mě, jak to vidí Mel..;) [ Pouze v původním znění s titulky !! ](19.6.2013)

,,TAKŽE CO MÁŠ V PLÁNU, PORTERE?“ … ,,DOSTANU ZPÁTKY SVÝ PRACHY“… /// Drsnej týpek, kterej nejen ví co chce, ale i jak toho dosáhnout!... Dokonalá Noirovka, se vším, co k tomuhle žánru patří a Melouš, vzpomínající na lepší časy. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,The Hunter“, kterou v roce 1962 napsal Donalda E. Westlake, jsem nečetl. 2.) Zase se přesvědčím, že píchat Lucy Liu byla fakt nebezpečná záležitost. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(3.1.2014)

Stejní herci, stejná zápletka, stejné město, stejné barevné filtry, ale přesto trošku jiný film. Škoda, že už si pořádně nepamatuju první film, abych mohl pořádně srovnat. Konec je ovšem úplně jiný a tím i samotný film vyzní odlišně. Brian si vydobil verzi podle vlastní vize a rozhodně to měl vymyšlené parádně a gangstersky rafinovaněji, než v původní verzi z roku 1999. I když je to vesměs stejné, tak je to skvělé a Mel vypadá po 7 letech v totožné roli naprosto stejně!! Jak vzhledově, tak herecky. Hodnocení ale vyšší nedám, protože zážitek z toho mám vesměs stejný a v některých ohledech je původní verze brutálnější (probuzení na "řeznickém" stole!). Rád jsem to viděl, je to drsná a nekompromisní gangsterka, kterých není nikdy dost! Navíc je zajímavé vidět stejný film s jiným přístupem. Mel opět exceluje ve všech ohledech a je jen škoda, že měl tak dlouhou hereckou pauzu a mi pravděpodobně přišli o několik skvělých Gibsonovek. Po combacku se mu zatím moc nedaří :((1.10.2012)

Další důkaz toho, že Gibson svého času uměl zahrát drsňáka jako málokdo. Jenže stejně jako nemusím původní Odplatu, nejásám nadšením ani u Straight Up. Helgelandovo dopiplané dítě je sice příjemně přímočaré a vizuálně mnohem přívětivější, ale všechna negativa, která z originálu dělají až příliš sebejistý a přitom vypravěčský selhávající spletenec, zůstávají přítomna i tady.(14.5.2016)

• - Deborah Kara Unger si při natáčení scény, kde ji Mel Gibson bije, zlomila dvě žebra (D3VIL)