Payback: Straight Up

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2006, 90 min

Brian Helgeland

Předloha:

Donald E. Westlake (kniha)

Brian Helgeland

Ericson Core

Bruce Davey

Kevin Stitt

Scénografie:

Richard Hoover

Kostýmy:

Ha Nguyen

The Director's Cut je co do vyznění úplně jiný film než "původní" hollywoodský mainstream. Než byl Brian Helgeland odejit, tak měl vizi kriminálky o pomstě v klasickém noir stylu (žádný tmavě modrý filtry) a Payback: Straight Up budiž mu jeho satisfakcí za těch 7 let. Jinak mě zaráží, že tu nikdo nezmínil fakt, že Payback je v podstatě volným remakem Point Blank s Lee Marvinem, což je americká noir klasika, která je, světe div se, taktéž adaptací románu Richarda Starka "The Hunter". Schválně, kolik najdete podobností či citací (viz. námět je úplně stejný, úvodní Gibsonova chůze, postava Fairfaxe atd.).(25.9.2009)

Parker sa celý život živý lúpežami. Jedného dňa so svojim parťákom prídu na výborný kšeft. Olúpiť menšiu skupinku čínskych mafiánov o 140 tisíc. Všetko vyjde podľa plánu. Teda skoro. Jeho parťák Resnick ho však kvôli dlžobám u syndikátu podvedie. Navyše nie sám, ale spolu s Parkerovov ženou. Nakoľko dostáva niekoľko rán do chrbta , Resnick a Parkerova žena si myslia, že na mieste kde ho zanechali, umrel. Parker je však tvrdý chlapík, vracia sa späť a jediné čo chce nazad, je svoj podiel peňazí. Ten kto ich, ale naozaj má, je na vrchole pyramídy rôznych zločincov. Parkera čaká tvrdý boj o "princíp". Klasická Gibsonovka. Veľmi slušný akčňák, ktorý miestami trošku postráda logiku. Miestami je to ozaj prehnané. Snímok svojou špecifickou vedľajšou úlohou nejeden krát "skrášlila" Lucy Liu, ktorá spolu s Gibsonom, jednoznačne hrala "prvé husle". Pri voľbe sledovania tohto filmu, nemáte čo stratiť.(19.10.2013)

Odplata v režisérské verzi. Dostává úplně jiný rozměr, jelikož se dá říct, že je to nový film. I když je zápletka stejná, některé scény také, tak verze kterou si Brian Helgeland neprosadil je totožná s původním filmem. Chápu, že některé kodexy pro vývoj filmu se musí dodržovat (jako všude), ale kdyby byly režisérská verze v něčem jiná, tak budiž. Ale ona je skoro totožná, až na naprosto jiný závěr filmu (původní má přeci jen promakanější konec), který je typický - drsňákovský. I tak je ale režisérská verze slušným filmíkem, který po celou dobu nabírá na tempu, a to se mi líbí. Drsná, noirovská paráda.(15.9.2009)

Je to marné, musím jít proti většině a říct, že původní Payback se mi líbil více. Hlavní odlišností je (pozor SPOILER), že Director's Cut nabízí zcela odlišný závěr, Porter v něm není zajat a nepřijde o pár prstů na noze, ale zručně a efekt(iv)ně mafiány rozstřílí na nádraží... Což by bylo ještě fajn, jenže dále je Director's Cut také zbaven typického modrého filtru (chyba), je změněn úvod s prologem (k horšímu), je z něj vystřižena scéna s bombou v bytě (škoda, byla cool) a ještě pár dalších maličkostí, jako např. absence stylového monologu krátce před vykopnutím dveří svého bytu. Komu se líbil Payback, tato verze ho určitě nezklame, ale ve srovnání u mě vychází původní Payback jako vítěz. 8/10(22.6.2008)

Prva verzia je dokonalo vybruseny mainstreamovy produkt. Rezisersky zostrih si ide vlastnou cestou. Temnejsou, drsnejsou, olemovanou vacsim poctom mrtvol. Povodny Porter je proste supermazany, prefikany grazel, ten "novy" je hlavne looser, ktory vstal z mrtvych, aby zistil ze okrem schopnosti ziskat prachy mu nezostalo vobec nic. Skutocne unikatna moznost pozriet si dve, podstatne rozdielne verzie toho isteho filmu. Vyzdvihovat ani jednu znich vsak nebudem. Obidve su skvele.(23.11.2007)