Dvaja profesionálni zlodeji, Porter a Resnick, naplánujú jednorazovú akciu priamo v uliciach mesta, pri ktorej by mohli zinkasovať až pol milióna dolárov. Úspešne olúpia čínsku mafiu o 140 tisíc, no keď má prísť k deleniu peňazí, všetko sa zvrhne. Resnick kvôli finančným pohľadávkam syndikátu svojho parťáka podrazí a tým ho pripraví nielen o polovicu peňazí, ale aj o život... aspoň to si všetci mysleli. Porter sa však vracia – drsnejší a neústupnejší ako kedykoľvek predtým. A chce svoj podiel.

Dlhých sedem rokov museli diváci čakať na pôvodnu verziu temnej kriminálky ODPLATA, ktorá bola v roku 1999 prestrihaná na požiadavku producentov, ktorí považovali Helgelandov režijný debut za príliš brutálny. Scenárista oscarového L.A. CONFIDENTIAL bol z pozície režiséra vyhodený a nahradený Johnom Myhrem, ktorý znova natočil tretinu filmu. Nová a vylepšená ODPLATA je výsledkom niekoľkoročnej práce Briana Helgelanda, ktorý chcel divákom predstaviť svoj film – v takej podobe, akú mali zhliadnuť už pred rokmi. (Visáč)

Skleni

tak toto je ono!!! Konečne akcia aká má byť v štýle mafiózo! Žiadne: polož to lebo... alebo: dlhe mierenie na seba so slovami dohodneme sa. Proste Porter prisiel, videl a skonštatoval. Čo v skratke znamená: Vini, Vidi, Viči(a všetci sú v piči!) Nemám nič zlého čo by som povdal na tetno film. Všetko sedí. jediné začo strhávam body je bohužial neúprimný pohľad na americkú mafiu a trochu málo prepracovaná hudba. No ale aj tak 96% u mňa:) WHERE A SHOULD GO HONEY? JUST DRIVE BABY! ()

Barak

Mám hrozně rád původní Odplatu a z "nové" verze jsem byl poněkud zklamaný. Helgeland udělal z Portera násilného bijce, který se z poetického drsňáka stal chodící mašinou. Navíc je to sice jen o deset minut kratší, ale přitom to působí jako 2x zrychlená verze. Nevím no.. mám hrozně moc rád původní Odplatu a tohle je pro mě zbytečný release.... ()

papaguy

Jaký může být film, ve kterém jsou všechny mužské postavy gangsteři (případně gangsteři s policejním odznakem) a všechny ženské postavy prostitutky?:-) Ve filmu je řada parádních scének, které mají šťávu. Hlavně úvodní část a také scény s Liu a jejím čínským gangem. Navíc Gibson hraje opravdu stylově. Můj celkový dojem je však spíše vlažný – nadšení fandů žánru chápu, ale nesdílím jej. Nemyslím si, že by to bylo jenom tím, že mě až tak nebere tenhle rádoby drsňácký styl humoru, který spočívá v tom, že se tam přiškrcenými hlasy chvíli drsně kecá a téměř každá scéna končí nějakým tím buch, buch, beng, beng a jde se o dům dál. Film působí na můj vkus příliš formálně a povrchně. Scénář bohužel vsadil na stereotypně se opakující dějovou strukturu, která spočívá ve vyhledání a konfrontaci kápa – výše postaveného v hierarchii místního podsvětí, než byl ten předešlý. Přičemž bych řekl, že spíš byl zajímavější ten opírsovaný poslíček na začátku, než superbosové na konci... Takže jsem se zhruba od poloviny filmu začal nudit. Helgeland by buď musel ještě více přitlačit na pilu, jako se mu to podařilo např. ve vzpomínaných scénkách s Liu, které se pohybovaly na hranici absurdity, nebo stavět i na jiných ingrediencích, než na řetězení relativně komorních konfrontačních konverzaček gangsterů, ve kterých je životnost záporných postav cca 5 min. Z repetetivní nudy mě vytrhly v podstatě jenom scény, ve kterých se mihla nějaká ženská postava (telefonní rozhovory se počítají také):-) a trochu drajvu v tom umírání nechyběla finální scéně na vlakovém nádraží. Původní částečně přetočenou a přestříhanou verzi jsem neviděl. Podle některých komentářů je o něco drsnější a celkově víc stylizovaná, takže uvidíme, jak si povede vedle Helgelandově autorské verzi. ()

Plechpetr

Bylo to stejné jako Payback. Stejní herci. Stejný příběh. Ale jiný konec. Víc akční a krvavý. Ale ten původní za mě vede. ()

Stíba

Na Paybacku mám nejradši hned úvod, který je skvělý a pár dalších scén v průběhu a to především díky kameře. Zbytek je sice fajn ale nemůžu říct, že bych nějak sdílel nadšení pětihvězdičkových hodnotitelů ani pocit z výrazného rozdílu oproti původní/nepůvodní verzi. ()

Biopler

Dal som si ročný odstup od verzie, ktorá ako prvá uzrela svetlo sveta v roku 1999, aj keď nebola od pôvodného režiséra. Táto verzia má tiež niečo do seba, aj keď 2/3 stopáže je to to isté, akurát bez krásnych filtrov, je to skrátka viac drsňácke. Iná tretina snímky ma nezdvíha zo sedadla, aj keď je viac stráviteľnejšia, je v nej menej scén, v ktorých hrdinovi všetko vychádza. Je to príjemná pocta noirom ako takým, lebo až na štýlový cigaretový dym pri zatemnených žalúziách obsahuje všetky prvky žánru. Hodnotím rovnako obe snímky. ()

druhaveta

Tvrdší, sušší a nekompromisnější než původní sestřih, stylově věrnější předloze (v této podobě asi nejvěrnější adaptce Richarda Starka, jaká kdy byla natočena) - ale s hůře vygradovaným finále. ()

zberatel

Zvlastne je sledovat pribeh ktory ste uz videli a zaroven novy,iny... Helgeland sa nedal, vydrzal a dockal sa svojej verzie, povodneho pribehu bez uprav a dalsich zasahov... ()

Kvasekus

Neni payback jako payback...tady Mel příde řekne zastřelí, žádný překvapení, ani humor a žádná fajn hudba jako minule. Taky záporák je spíš takovej blondatej úchylák, asiati úplně navíc a poldové trochu připomínali policejní akademii... ()

Likan7

Tak jestli tady všichni rozumí Helgelandovi, že si chtěl vyhádat svou původní verzi, tak já tomu zase tak úplně nerozumím. Gibson je frajer a tyhle role jsou pro něj jako dělané, film je přímočařejší, o trochu temnější a poslední půl hodina má lepší spád. To je tak ale všechno a nechápu, proč "musel" vznikat director's cut. Mám pak tady 2 filmy, téměř identické, o trochu jiné, ale oba žádná sláva. ()

Hellknight12

Dnešná premiéra. Roky som zháňal tento film, že si ho pozriem a nakoniec sa mi to podarilo a som spokojný. Pôvodne som si myslel, že to je pokračovanie ale je to v podstate režisérska verzia a je kratšia o 10 min. Máme tu zhruba polovicu tých istých scén ale máme tu aj nové scény a hlavne odlišný koniec. Len som prekvapený, že táto verzia vyšla až po siedmich rokoch. Mne osobne pár scén síce chýbalo, ktoré boli v kino verzii ale inak nemám veľmi čo vytknúť. Ja som spokojný a som rád, že som túto verziu videl. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. ()

Nix

Trochu jiný film díky nové verzi, ale pořád si to drží kvality původní verze. Já prostě Portera žeru. Jedna z nej rolí Gibsona. Vůbec mi nevadí jiný průběh, pořád to má koule a tu správnou atmosféru. Pravá chlapská zábava. ()

departed

Těžko říct, která verze je lepší. A ani nevim, která z nich byla víc brutálnější. Tak jako tak, je to stále na plný počet (i když je pravda, že jako hlavní zápornej boss mi ženská moc neseděla, a navíc ji ani neuvidíme, ale who cares...) ()