Kritiky uznávaný memoár Marjane Satrapiové s názvem "Persepolis" ožívá v tomto zábavném a upřímném animovaném celovečerním filmu. Snímek vypráví dojemný příběh o mladé umíněné dívce a jejím dospívání v Íránu za dob islámské revoluce. Rodiče se začnou obávat o bezpečí neohrožené Marjane a rozhodnou se ji poslat do školy v Rakousku. Bezbranná a opuštěná Marjane prožívá v cizím městě typické strasti puberty. Navíc zde musí odrážet narážky na náboženský fundamentalismus, kvůli kterému uprchla ze své vlasti. Postupem času ji společnost přijímá mezi sebe a ona dokonce prožije i lásku. Po dokončení střední školy ale zůstává sama a její stesk po domově je stále nesnesitelnější. Aby mohla být zase se svou rodinou, rozhodne se Marjane vrátit zpátky do Íránu. Třebaže to znamená nosit šátek na hlavě a být součástí tyranské společnosti. (Cinemax)

ZkuKol

Po letech svěží vítr v žánru animovaného filmu. Skvělý jak po stránce technické, stylové, tak dějové a dialogové. Je to dobrá zpráva, že v těchto letech, kdy dochází Pixaru i jeho americkým konkurentům dech, se objevují minimálně stejně dobrá(možná i lepší) animovaná dílka v Evropě. ()

ArdathBay

Nádherný film film podle comicsu o dospívání autorky a zároveň spolurežisérky. Odzbrojující nadsázka dělá z Persepolisu magickou záležitost pro dospělé diváky. Mnoho represí ze strany státu zde vyskytujících se vyskytovaly i v dobách před roken 1989 v naší republice. Všichni mladí u nás by se měli na film podívat a poté "vytrpět" povídání s některým pamětníkem ( a Kája Gottů s Míšou Dejvidem by to být neměli, Václav Gavel je ideální aspirant ). Film je nesmírně komplexní a tím dává nahlédnout do ženské psýchy. Celkově jsem nadšen a nad Persepolisem by se měl každý z nás zamyslet. Na konci roku 2oo8 není dostupný na DVD - Shame. Why ????????? ()

mohamedsfinger

Velmi dobrý animák, který je mi blízký svým 2D zpracováním amyslím, že díky svému obsahu by uspěl i jako regulérní hraný film. Ten zmiňovaný pohled na komunismus mě taky praštil do očí, ale to je ten idealizovaný francouzský pohled... Každopádně si film své velmi silné čtyři hvězdy (přetékající k pěti) plně zaslouží. ()

Maynard.

Moje první setkání s něčím podobným. Krutý příběh z krutého prostředí kruté země s krutou vládou s krutými zákony, na něco jsem zapomněl? Jóó, bylo to krutý :o). Teď vážně... Příběh malé dívčiny mě opravdu velice zasáhl. Po dlouhé době jsem si opět uvědomil, že žít v ČR je prostě naprostá paráda, ať si kdo chce co chce říká, ale já v tom mám jasno. Vždyť celý život obdivovat téměř úplně zahalené ženy, mít zakázán alkohol a mnoho dalších, kdo to mohl proboha vůbec vymyslet? :o). Jasný, vím o tom úplný kulový, ale tohle je prostě špatný. Ostatně jako každý jiný náboženství... No, proč nedám 5* je kvůli tomu, že zde nezazněli opravdoví Iron Maiden, takže kdo Irony nezná a mrkne na tenhle filmek, tak si bude myslet - co to jako má bejt za muziku??? Výborná zde je babička-chladička, která vždy správně a zapamatovatelně poradí. Možná že bych byl spokojenější, kdyby byl filmek více proložen barevnými vsuvkami. Ale jinak jsem mile překvapen! A snad mi Mohamed s Aláhem a vlastně i Ježíškem odpustí :o)) ()

fruitbueno

Persepolis jsem bůhví proč strašně dlouhou dobu odkládala. Měla jsem strach z toho tématu, pochybnosti o formální stránky a vůbec nějak mě to netáhlo. Ale teď už vím, že to všechno pramenilo z nevědomosti, z odstupu, který jsem k filmu těžko říct proč chovala. Je to film důležitý, silný, politický, ale zároveň hrozně subjektivní, o hledání vlastních kořenů, identity a příslušnosti. Film o zmatenosti mladého člověka bez kořenů, který byl vyrván z běžného vývoje nelogickými zásahy vnějších okolností. Dokonale jsem se s ním ztotožnila, naladila se na vlnu a nechala se unášet vybroušenou vizuální stránkou. Nemám co vytknout. Zasloužených 5*. ()

Šakalík

Tenhle film mě absolutně dostal. Autobiografický příběh o dívce jménem Marjane Satrapi, která se prostě jen narodila ve špatný čas na špatném místě, je tragikomicky podané poselství o zoufalství člověka zotročeného diktaturou. V případě Iránu diktaturou nejen politickou, ale také náboženskou. Vůbec tato země má neskutečný "dar" nahrazovat špatné režimy ještě daleko horšími a každá další revoluce přináší ještě větší bídu a tyranii. Marjane měla alespoň to štěstí, že mohla díky konexím svých rodičů vycestovat do Francie, kde také posléze vznikl komiks coby předloha tohoto snímku. Životní realita ve filmu popisovaná mnou silně otřásla a já si pak jen zhluboka oddechl poznaje, že ten náš český Kocourkov, jakkoli nedokonalý se může zdát, není přece vůbec špatné místo k živobytí... ()

Sdoom

Více takových filmů prosím. Byl jsem doslova pohlcen dějem a osudy hlavní hrdinky, to už se mi u filmu dlouho nestalo. ()

McLovver

Animovaný film, který určitě není primárně pro děti. Velice citový příběh o dospívání holky - slečny - ženy v Íránu, která nesouhlasí se současným režimem a dává to všemi způsoby najevo. Komiksově krásně nakreslený film, díky barvám je pěkně rozdělena současnost od minulosti. ()

OughJay

Málokdy se nám naskytne tak upřímnej pohled do nitra íránských obyvatel. Nebo obyvatel Blízkýho východu obecně. Televize i noviny informujou dost odtažitě a mnohdy i zkresleně, přičemž taky neopomínaj oslavovat a přechvalovat všudypřítomnýho 'mírotvůrce' USA. Persepolis ukazuje, že ne všechny muslimky nosí hábity kvůli náboženství a že život ve válečnejch zónách opravdu neni sranda a dotýká se naprosto nevinnejch lidí, který nemůžou nic jinýho, než čekat. Čekat až se situace uklidní, nebo přejde, protože jejich domov je právě tam a emigrovat od rodiny a přátel by je mohlo stát veškerý úspory nebo dokonce i zlomit srdce... Mr. Satrapi - Marjane's father: [while saying goodbye to his daughter] "Never forget who you are and where you're from." ()

Koda

Původně jsem si říkal, že to bude celkem nuda, ale dal jsem tomu nakonec šanci... a nakonec jsem rád, že jsem tak učinil. Příběh íránské dívky, která zažívá krutý život ve válce, sporů v politice, revoluce a krušné momenty v jejím osobním životě. Překvapilo mě, že ačkoliv zažila mnoho zvratů, naučila se v životě daleko víc, než obyčejný člověk. Věřím, že zapadnout jako cizí člověk s jiným náboženstvím bývá celkem obtížné. Osobně nevím, jak bych se zachoval, kdybych žil ve státu, který je obklopen vojáky - buď bych byl taky uprchlíkem, nebo bych vzal život, takový jaký je a zůstal bych. Naštěstí žiju v době, kdy tady v Česku naštěstí nepanuje válka a nemusím řešit tuhle prkenou situaci. Film jako takový mě připadal takový moc nakrmený až moc dějepisnými chvílemi, kdy jsem skoro ani nevnímal příběh, u toho bych asi ubral plyn, na druhou stranu zase musím pochválit paní režisérku Satrapi za vynikající a velice originální story, kterou by si hodně málo lidí trouflo zanimovat. Spoustu momentů z příběhu zažíváme i v dnešní době a to je přiznání orientace přátel, zrada v manželství, alkoholismus a spoustu dalších problémů, které mohou ztížit život. Takže abych to shrnul, z tohoto filmu jsem očekával málo, ale byl jsem potěšen. ()

pijavica

5,0/10 Zbytočne preceňovaný film, podľa mňa ide o PRIEMER až do morku kostí (ostatne, podobne ako aj pôvodný komix, čo som neskôr zistil). Bije to do očí o to viac, aký nevyužitý potenciál mal - dúfal som v trefné a vtipné komentáre, úžasnú animáciu, ale všetko to ostalo niekde na polceste. Tvorcovia akoby ani nemali vyššie ambície než pobaviť malomeštiacky založených divákov, odchovaných na Televíznych novinách. Tým, čo majú čo len trochu lepší všeobecný prehľad o svete, Persepolis jednoducho nemá čo ponúknuť. ()

GeorgeHans

To bolo tempo! Marji Satrapi svoj autobiografický príbeh spojila s rekapituláciou dejín Iránu a celé to elegantné spojenie drámy dospievajúceho dievčaťa, lekcie dejepisu a vtipných momentov (hláškujúca babka) vám nedovolí vydýchnuť. ()

Sipora

Tenhle film mi několikrát vehnal slzy do očí, což se mi zas tak často při sledování pohyblivých obrázků nestává. Velmi uvěřitelný příběh! Nejvíc se mi líbil obraz z květy jasmínu, které si Marjanina babička trhala každý den čerstvé a vkládala si je do podprsenky, aby celý den krásně voněla. To je reálná poezie - dělat něco, co má takové poetické kouzlo. Mais une remarque idéologique: Jakto, že rodiče Marjane, kteří byli smýšlením komunisté, posílají Marjane studovat do západní Evropy a ne kupříkladu do SSSR nebo do Československa? Že by Marjane nedostala vízum do komunistického ráje? Potom chápu ten další výběr - Francie. ()

darwin

Další film z kategorie "skvělý námět - promrhaná příležitost". Marjane Satrapi je kráva, která nechápe íránskou společnost, stejně jako její buržoazně-komunisticko-sekulární rodina, představující asi 1% íránské společnosti. Islamisti udělají převrat a u Satrapů doma se diví, že se země stáčí náboženským směrem. Marjane pošlou do Rakouska, aby se vzdělala a potažmo začala nový život, ale íránské holčičce z vyšších kruhů Západ nevoní a promrhá svou šanci na lepší život. Vrací se tedy do Íránu kde znovu nechápe, která bije a diví se téměř všemu. V Íránu to dál nejde, tak se mladá komunistka rozhodne emigrovat do země, která je mladým komančům příznivě nakloněna. ()

Ondra16

Forrest Gump v podání Marjane Satrapi. Povinná četba pro všechny ignoranty, která snad nejlépe ukazuje opravdový život a ne jeho filmový převlek. Jen škoda toho konce. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky