Kritiky uznávaný memoár Marjane Satrapiové s názvem "Persepolis" ožívá v tomto zábavném a upřímném animovaném celovečerním filmu. Snímek vypráví dojemný příběh o mladé umíněné dívce a jejím dospívání v Íránu za dob islámské revoluce. Rodiče se začnou obávat o bezpečí neohrožené Marjane a rozhodnou se ji poslat do školy v Rakousku. Bezbranná a opuštěná Marjane prožívá v cizím městě typické strasti puberty. Navíc zde musí odrážet narážky na náboženský fundamentalismus, kvůli kterému uprchla ze své vlasti. Postupem času ji společnost přijímá mezi sebe a ona dokonce prožije i lásku. Po dokončení střední školy ale zůstává sama a její stesk po domově je stále nesnesitelnější. Aby mohla být zase se svou rodinou, rozhodne se Marjane vrátit zpátky do Íránu. Třebaže to znamená nosit šátek na hlavě a být součástí tyranské společnosti. (Cinemax)

dANo

Formálna stránka filmu si jednoznačne zaslúži 5*, ale tá obsahová mi už prišla na menej... A asi aj preto uberám na celkovom hodnotení. Marjane Satrapi mala veru zaujímavé detstvo, ktoré my ako diváci môžeme spoznať vďaka tomuto peknému filmu a spoznáme tak trochu históriu Iránu, porovnáme život v Európe a v Iráne a takisto sa pobavíme na detskom pohľade na závažné problémy blízkeho východu. Persepolis je pekný film, ktorý určite stojí za zhliadnutie. ()

popkec

Vůbec nevím jak bych se na film díval kdybych nečetl oba dva komiksy. Ono taky není žádný med udělat devadesátiminutový film z 2 knih, i když komiksů. Persepolis se mi zdá dost překombinované - postav je tam opravdu hodně a příběh se ani na chvilku nezastaví. Animace je zajímavá, snad i trochu originální. Komiks se mi moc líbil ale u filmu jsem docela na rozpacích. ()

hroubek

Neobyčejně osobitý animák ze života jedné íránské holčičky a později mladé ženy.Persepolis nabízí spoustu věcí k zamyšlení, které spíše ocení evropský divák než americký.Totéž platí i o animaci, která naschvál není dokonalá a vyšperkovaná.Jedinou chybu bych viděl v popsání Íránské historie, která je malinko složitější než se na první pohled zdá.I přesto je to nádherný snímek, které mu byste měli dát šanci. ()

lucascus

Černobílá nádhera, příběh je perfektně nadlehčen mírným humorem a nadsázkou. Toto bych doporučil zhlédnout všem dnešním puberťáckých frackům, možná si uvědomí, že jejich "problémy" jsou úsměvné před problémy emigranta, který se ocitá vyrvaný a násilně přesazený do jiné půdy. Jen někteří zakoření, jen někteří pochopí odlišnou kulturu... ()

VanTom

Jednoduchá osobitá kresba z komiksové předlohy nabírá v animované formě na působivosti; s vyprávěním je to už horší, celistvost ustupuje mechanickému řetězení zážitků a vzpomínek - úsměvných, hřejivých, smutných i tragických. Slovaberoucímu pohledu na průběh a dopad íránské islámské revoluce a íránsko-irácké války očima mladé dívky bohužel její milostné přešlapy a hledání světonázoru nemohou konkurovat. ()

VasaX

Skvělý komiks, a poměrně slušně převedený do animáku. Ale čtenáři děl Satrapiové už to nic moc víc nedá. Je to příjemné oživení, kde je kladen důraz na to, aby byl děj údernější, což je myslím si dobře (zkrátí to délku a nevleče se to tolik, jako kdyby se předělával komiks). Komiksy jsou v tomto hodně jako knihy, nelze to převést 1:1 se stejným výsledkem. Navíc je tu druhá zarážka a to, že komiks je vlastně takový detailní storyboard, podle kterého to ale není možné dobře natočit. Asi díky režisérské sestavě se přerod ve film povedl, ač je obsah a pocit trochu jiný. Abych byl objektivnější v hodnocení - pokud přichází animovaný film na řadu dříve než předloha, nebo je divák nadšený fanoušek díla Satrapi, tak si s přehledem může hvězdičku přidat. ()

blackJag

V záplavě barevných animáků v našich kinech mi přišel tento styl animace jako dost osvěžující. Samotnému filmu by z mého hlediska prospělo mírné zkrácení, ale jinak to na mne zapůsobilo. Zvláště v této době, kdy slovo "islám" chápu jen a zásadně v pejorativním duchu. S komunismem to samozřejmě není lepší, ale bavíme-li se o náboženství, křesťanství mi v souboji s islámem přijde jako o chlup vítěz, i když co do zhůvěřilosti si mají pramálo co vytýkat. Díky bohu za to, že jsem ateista :-) 85% ()

IvyH

Wow. Nemám slov. Ano, herci by tuhle geniální tragikomedii zabili. Smutný příběh vyprávěný s neskutečným nadhledem, geniální černý humor a střihová montáž. Tohle by snad ani nikdo dokázat nenatočil, to chce nakreslit. ()

ghatos

Sledoval jsem to o podroušeném stavu na LFŠ v Uherském Hradišti a byl jsem v příjemném šoku. Napumpovaný děj kombinovaný s drsným humorem neměl chybu, až se na to podívám střízlivý, tak to bude možná 5*. ()

MI-380

Krvavá nekonečná střetnutí fanatických ismů očima, perem a slovem nejdřív malé a naivní perské dívenky, nakonec zkušené, ale stále naivní Íránky. Proč naivní? Protože po všech těch zážitcích jednomu ismu stále věří, samozřejmě tomu, který zatím na vlastní kůži nezažila. 80%. ()

Koryntos

Můj první animák, který je natolik kontroverzní svým obsahem. Kdyby byl zpracovaný jako film, byl by to hodně dramatický thriller, co se týče válečných scén, při kterém by lidé z kina odcházeli a zamačkávali si slzu v oku. Animace mu umožnila celkové odlehčení dramatických scén, což je dobře. Někteří komentující mu tu vyčítali propagování komunismu. Z mého pohledu chápu, že pro někoho kdo žije v zemi, kde vládne totalitní diktatura, je představa jakéhokoliv jiného režimu, procházka růžovou zahradou. Komunismus ve svých začátcích, měl dobrou tezi, viz film Frida. Vlastně si myslím, že jakýkoliv nový režim, přijímají lidé s nadšením a s vírou, že bude všechno lepší než v tom minulém. Navíc nemají srovnání s ničím jiným, ani nevidí do budoucnosti. Nejvíce jsem na filmu ocenila, že i přes vyhrocenou válečnou situaci, tam všichni řešili běžné normální problémy a nerezignovali na svůj život. Většina žen tam byla o hodně emancipovanějších, než v jakékoliv svobodné zemi. kde si každá žena sice může dělat, co chce, ale asi jsme nějak zlenivěly. ()

Philoun1

Co se vizuální stránky týče tak je film určitě velmi originálně zpracován. Co do obsahu: tvůrkyně jistě ličí nějaké zažitky z dětství, které ji ovlivnili takže příběh je do jisté míry pravdivý, ale na druhou stranu se mi chvílema zdál slabý a i když válka a celý život hlavní hrdinky byl dojemný tak na mě nedokázal zapůsobit, za pár dní si na tento snímek asi ani nevzpomenu. ()

BuryGol

Parádní dlouhotrvající animák, kterej narozdíl od jinejch, co jsem viděl je o něčem a je i hezky nakreslenej. Fránina je zajímavej, hezkej jazyk. Trochu to změnilo můj názor na imigranty, ale zase ne tak moc. Spíš mě utvrdil, že islámský zbyky a názory jsou snůška hovadin. V tomhle bych ženský podporoval. Ale třeba ve Francii si chtěj ty svoje šátky prosadit. A já se ptám PROČ? Vždyť ve Francii je svoboda a můžou chodit třeba v plavkách. Blbý náboženství! Některý pasáže se sice daly nakreslit trochu drsnějc, ale co. Já těch devadesáti minut nelituju. Merci, Marjane! ()

blixadovan

Výtvarně a animačně dokonalá práce, krásná hudba. Film jsem viděl až poté, co jsem si přečetl oba díly komiksu, bez kterého by mi asi (spíš určitě) mnoho významů uniklo a asi bych spoustu souvislostí nepochopil. Místy dějově film trochu moc skáče, což je jeho jediná drobná piha na kráse. Sebeironická reflexe a sžíravá kritika naprosto brutálně fanatického režimu je servírovaná nenásilně, přitom však nekompromisně. Nejedná se o žádné laskavé zúčtování s režimem a dobou, jak tomu často bývá v dílech české produkce. ()

latvar

Scéna s hudbou z filmu Rocky hodně pobavila, jinak dosti zajímavý animovaný film, který pojednává o íránskému režimu ve kterém vyrůstala malá Marjane. 75% ()

standsiller

Vizuálne veľmi kvalitne a nevšedne spracovaný príbeh o kultúrnej zatrpknutosti a odlišnostiach medzi svetom "mladých" a rovnakým svetom mladých, no z opačnej strany sveta. Model príbehu je už dôverne známy zo svetovej literatúry , podobnú tematiku rozoberalo i množstvo ďalších filmov i z našich končín. Cenzúra a obmedzenia sú nám teda divácky i čitateľsky vlastné , ale toto bol taký žiarivý element nasiaknutý zvláštnou, zmiešanou energiou. Teror a strach dostali v tejto animovanej verzii nový rozmer. Pohrával som sa i s myšlienkou ako by tento film vyzeral keby bol hraný a obávam sa, že by sa netešil rovnakému úspechu. Hold však komixu , film je animovaný a je dobre, že je tomu tak. ()

Opsha

Pěkné, působivé a navíc smolař jsem naprosto stejný jako hlavní hrdinka. Jen konec by nemusel být useknutý a animace o dost lepší. ()

FIBO

Jakož člen mladší generace jsem zklamanej. O Persepolis se hodně mluvilo, hodně psalo, hodně recenzovalo. Rozhodně netvrdím, že ten film je špatnej, ostatně ohlasy a komentáře mluví za své. V tomhle budu nejspíš výjimka, ale pokud mladší lidi chcete jít do kina (tj. 21 a méně), vyberte si jinej film. Pro mě osobně ztráta času, dávam jednu hvězdu za snahu. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky