Kritiky uznávaný memoár Marjane Satrapiové s názvem "Persepolis" ožívá v tomto zábavném a upřímném animovaném celovečerním filmu. Snímek vypráví dojemný příběh o mladé umíněné dívce a jejím dospívání v Íránu za dob islámské revoluce. Rodiče se začnou obávat o bezpečí neohrožené Marjane a rozhodnou se ji poslat do školy v Rakousku. Bezbranná a opuštěná Marjane prožívá v cizím městě typické strasti puberty. Navíc zde musí odrážet narážky na náboženský fundamentalismus, kvůli kterému uprchla ze své vlasti. Postupem času ji společnost přijímá mezi sebe a ona dokonce prožije i lásku. Po dokončení střední školy ale zůstává sama a její stesk po domově je stále nesnesitelnější. Aby mohla být zase se svou rodinou, rozhodne se Marjane vrátit zpátky do Íránu. Třebaže to znamená nosit šátek na hlavě a být součástí tyranské společnosti. (Cinemax)

AIMÉE

Biografické vyprávění mladé Marjane Satrapi, kterak vyrůstala v rodném Íránu, dále přesídlení do Vídně, zpátky do Íránu a nakonec do Francie. Snímek všechny okolnosti zachycuje s notnou dávkou nadsázky, ale natolik šetrně a inteligentně, že s koncem si člověk uvědomí tu pravou podstatu, kterou tam Satrapi chtěla mít. Námět by sice mohl být vykreslen vážněji, jelikož není pochyb o jeho složitém jádru, ale díky netuctové animaci a rukopisu Satrapiové, mi nejedenkrát cukaly koutky. Marjane byla očividně už od počátku rebelka, což se moc neslučovalo s tehdejšími situacemi. ()

Marys

Až tak ma tento film neuchvátil. Ako, hej, zaujímavý, nápaditý, humorne opisujúci vážne témy, ale inak čo ja viem, dosť som sa pri ňom nudil. Čakal som viac. ()

el.zapikano

"Babi, ty vždycky tak pekne voniaš, ako to robíš? Každé ráno trhám jasmín a dávám si ho do podprsenky. A preto vždycky pekne voniam." Keď som videl tento film pred pár rokmi v Nostalgii ostal som veľmi milo prekvapený. Pamätám si, že hneď po príchode z kina som si na nete zisťoval podrobnosti o histórii Iránu. Dnes sa mi dostal film opäť do rúk, a len som sa utvrdil v tom, že ide o skutočne zaujímavé a hodnotné dielo. Dávam * * * * * bez váhania. Vynikajúci a ducha obahacujúci film. Poznámka na záver: Je až neskutočné ako môže náboženský fundamentalizmus za pár rokov zmeniť charakter krajiny. ()

Ollie235

Originální film, který vypráví zajímavý autobiografický příběh obyčejné dospívající holky a zobrazuje její už ne tolik obyčejné problémy. Paradoxně více vypovídající i poutavá je přitom část, kdy je Marjane ještě dítě. Nudných pasáží je minimum a díky výborné animaci a několika působivým scénám Persepolis určitě stojí za zhlédnutí. ()

simply

Persepolis je nádherný snímek, který je ve své animaci mnohem silnější než kdyby byl hraný. Některé pasáže byly hodně emotivní, hlavně dětství v Íránu. Děj v Evropě byl místy rozvleklejší. Nicméně za mě jeden z nejlepších animovaných filmů pro dospělé...4,5 * ()

Pawlisman

Příběh z dalekého Íránu, který je nám zároveň tak vzdálen a přitom dějinnými událostmi částečně podobný. Celkově se však bezesporu jedná a smutný příběh do kterého jsou humorné vložky vkládány až možná příliš strojeně. Tyto odlehčující momenty stejně jako kreativní jednoduchá animace (Nauka o snech a la comix Padoucnice) však tvoří hlavní oživení a koření snímku. Musím přiznat, že jsem byl částečně (malilinko) oproti očekávání - zklamán. 8,5/10 ()

Iguaner

Nebýt to kreslené, tak se z Persepolis stanou druhé "Želvy mohou létat". Jenže takhle je to něco jako Renesance, ale i s obsahem, který má místy šmrnc a vtip a s lehkostí animákům vlastní glosuje na pozadí iráckých dějin příběh dospívání jedné místní dívenky. ()

halogan

Velice zajímavý film, který by si ode mě jistě zasloužil 5*, nebýt však těch zhruba 10-15 minut před koncem - mírně protáhlá sekce, která mi trochu zkazila film. Navíc jsem postrádal trochu lepší hudby, chtělo by to Tiersena na takovýto filmový skvost. ()

bidja

Stravitelně přednesené dějiny Iránu, snobského komunismu, islámu, gerontomoudrosti, mladické nerozvážnosti, to vše ve velmi poutavém, nekýčovitém grafickém ztvárnění. Výborné namluvení francouzskými herci, co více si přát. ()

Vlkys

Zajímavé zpracování životní dráhy Marjane Satrapi, jež popisuje nepříliš vzdálenou historii Iránu. Spíše než nějakým zázračným zpracováním oslovuje nábojem samotného příběhu a jeho upřímností, z filmu je cítit, že se do něj snažila autorka vměstnat co nevíce ze svého života i z dějin své země, ten se tak bohužel stává místy příliš koncentrovaným a divák má chvílemi problém zorientovat se v ději. ()

Emzet

Persepolis je vynikající, pravda. Od zajímavě stylizované animace, přes příběh až po humor, který bych rozhodně nečekal, a který - ač černý - povyšuje film na zcela jinou úroveň. Jednu věc ale nemůžu nevytknout - občas mi přišlo vyprávění až příliš rychlé, jako by se tvůrci chtěli vejít do hodiny a půl a proto spustili ohromnou kanonádu dialogů a scén. Až na tuto menší vadu na kráse nevidím chyb. ()

Carodej_pes

Nejúžasnější komiks co jsem kdy četl se zpracoval do formátu, na který nebyl stavěný. Z tohohle měl být seriál a byl by to nejlepší seriál všech dob! Film Persepolis má odporně rychlé tempo, které naprosto ubíjí původní kouzlo knihy - chybí skvěle napsané dialogy, chybí velké emoce, je zde jen trochu naťuknuta historie, jen aby se neřeklo, neuslyšíte žádné myšlenky hlavní postavy... Nestojí to za to, bohužel. ()

DuanBerry

O íránském režimu si myslím své. Islámská revoluce v 70. letech volnomyšlenkářům přistřihla perutě a příběh Marjane Satrapiové je učebnicový příklad. Její liberálně uvažující rodiče se nedokážou vyrovnat s nastalou situací, a tak pošlou rebelující dceru na zkušenou do Evropy. Z evropskou kulturou se však pro změnu obtížně vyrovnává Marjane, po pár eskapádách se vrací do Íránu, kde mezitím režim přitvrdil, nemůže se veřejně stýkat se svým přítelem, nemůže skoro nic. Jediným východiskem je odchod z rodné země, tentokrát však definitivně. Jde bezesporu o zajímavý příběh, který dokáže napsat jedině život. Velice se mi líbily některé momentky, například ta, když Marjane v sutinách bombardovaného domu zahlédne čísi ruku a domnívá se, že je to ruka milované babičky, v ten okamžik se totiž její tvář přestylizuje do mizejícího obličeje z obrazu Výkřik od Edvarda Muncha. Bezprostředně po shlédnutí jsem prostě nenacházel slov. ()

Brylin

Těžká léta íránské revoluce, války s Irákem, exilu a zesilujícího islamismu pohledem dospívající dívky. Pohledem zvídavým a zprvu rozverným, pak vážným, který dokazuje, že všude na světě se dívky chtějí líbit chlapců, poslouchají zahraniční hudbu, které rodiče nerozumí, a chtějí si najít své místo v životě. Přes život plný turbolencí zůstává Marjane hrdou Íránkou a zároveň bytostí toužící po svobodě. Závažný i humorný animovaný film, který mi svým originálním a hlubokým vhledem připravil silný zážitek. Čtyři a půl hvězdy. ()

waits

Výtečný politický komiks z podobné kategorie jako je kupříkladu Spigelmannova výpověd Maus se podařilo v podstatě bez chyby zpracovat i do animovaného filmu. Satrapi má navíc bod za to, že se nebojí ukázat sebe sama nejen jako malou naivní a ne dvakrát sympatickou holčičku, ale také jako neukotvenou teenagerku, které se v hlavě motá náklonost ke komunismu, ostražitost k islámskému režimu a nechut ke standardnímu kapitalismu. (Podle rozhovorů a destinace se zdá, že ona nechut už není tak hluboká:)). Film obsahuje výrazně silné momenty (očekávání svobodného života po svrhnutí šáha je modelovou, x krát opakovanou historickou situací revoluční naivity) i hořkoveselé chvilky (nákup kazet Iron MIaden na černém trhu známe dobře z našich krajin, že). Mimořádný počin. ()

AnnaClark

Asi začnu číst komiksy. A asi si začnu preventivně máchat prsa v ledový vodě, ta babča vypadala fakt k světu. :-D Btw zkoušela jsem test s propiskou a vypadla okamžitě, myslim, že na "penál" si ještě tak padesát let počkám. :-D ()

Grizzly

Ze zacatku, dokud se film odehraval na pozadi politicke revoluce v Iraku, to byl fakt dobry film. Zlom nastal kdyz Marjane hrablo ve Vidni z toho kluka. Dal uz plynul jen nezazivny pribeh o hystericke zenske, ktera se chova naprosto iracionalne a citove nezvlada vubec nic. To uz mne nebavilo. Ovsem animace je vyborna ve vsech smerech - jednu hvezdu nahoru. I tak ale nejdu pres 50%. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky