Oblečen na zabíjení

Každý zlý sen má začátek, tenhle ale nechce skončit. Michael Caine v sugestivním americkém dramatu o psychopatickém vrahovi. Žijící klasik americké kinematografie Brian De Palma během své kariéry natočil řadu filmů, které svým kontroverzním námětem způsobily jistý rozruch, zároveň však vynikaly brilantním a do detailu promyšleným filmovým zpracováním. Nejinak je tomu i v případě snímku Oblečen na zabíjení, v němž De Palma v hitchcockovském stylu rozehrává nervy drásající thriller o tajemném zabijákovi atraktivních žen. O jeho identitě by mohl něco vědět psychiatr Robert Elliott, k němuž v souvislosti s problémy v manželství pravidelně dochází Kate Millerová. Její osud se zase protne s příběhem protřelé Liz, které v té chvíli začne jít doslova o život. (Česká televize)

IvoB

Odvážnější variace na Psycho, říznutá výraznějším důrazem na sexualitu. Bohužel to už není tolik napínavé a závěrečné rozuzlení je tu více předvídatelné. Není to úplně špatná napodobenina, ale na svůj předobraz podle mého stále nemá. ()

Mouzon

Komentář obsahuje SPOILERY. Brilantní citace a aktualizace Hitchcocka, která vypichuje nejdůležitější aspekty PSYCHA, když už jsme u toho srovnávání. Fetiš, traumata, černý humor a vizuální stránku. Přičemž tyto aspekty pojí dohromady v občas černo-humorný a vpravdě dráždivý koktejl. De Palma si dělá (dost dekadentní) legraci, tam, kde si dělá legraci (nebo alespoň legračně působí) Hitchcock sám, a vytváří napětí či drásavou atmosféru, kde jí měl i Hitchcock. Je to zřetelné přinejmenším ve dvou třech symptomatických scénách. 1) Paralela sprchy (PSYCHO) a výtahu (OBLEČEN NA ZABÍJENÍ) - v obou případech se jedná o nechutné a drásavé scény, díky jejich explicitnosti (u De Palmy vizuální, u Hitchcocka zvukové). Hitchcockova stavba této scény je nepříjemná a více drastická kvůli tomu, že režisér neposkytuje vizuální informace. Ve své logice jsou ale ty scény dost podobné, jelikož obě odhalují svou iluzorní a inscenační podstatu (ani jedna není ztvárněna realisticky). 2) Závěrečná scéna u Elliotta v ordinaci je analogická scéně ze sklepa. Michael Caine i Anthony Perkins se zde odhalují v celé pokřivené grotesknosti svého charakteru. OBLEČEN NA ZABÍJENÍ nemůže být stavěn níže než PSYCHO na základě argumentu, že se jedná o komickou scénu. Důvodem je to, že i Perkinsova scéna působí (nechtěně?) komicky. 3) Závěrečná znepokojivá scéna odhaluje a) v PSYCHU, že narušený Perkins zůstává bláznem a jeho mysl je definitivně zvrácena (na diváka to působí znepokojivě, jelikož je potenciálně ohrožena stabilita společnosti), a b) v OBLEČEN NA ZABÍJENÍ, že účastnice případu se ze svého traumatu již nevzpamatuje (což diváka znepokojuje proto, že se jedná o konkrétní dopad na konkrétní individum, nabízí se tak osobnostní interpretace). Proto v případě Perkinse se divák bojí o to, že by šílenec mohl znovu "někdy nějak" ohrožovat společnost a jeho samého. Ale v případě OBLEČEN NA ZABÍJENÍ se ukazuje konkrétní podoba ničivého strachu, která může napadnout každou osobu. V tom je druhý jmenovaný film poněkud konkrétnější, což činí jím zobrazenou formu strachu doslovnější, ale rozhodně o nic méně děsivou. Soudím, že OBLEČEN NA ZABÍJENÍ cituje své vzory poctivě, a pokud tak někdy činí s nadsázkou, pak to není na škodu. Jednak je zbytečné Hitchcocka zbožšťovat a jednak si on sám dopřává nadsázky více než dost (práškovací letadlo v NA SEVER SEVEROZÁPADNÍ LINKOU, Perkins v paruce a přehrávající psychiatr v PSYCHU). ()

Garch

Ano, jedná se o thriller ve stylu Alberta Hitchcocka, který je výborně obsazen i nafilmován. Jednu hvězdu ubírá zbytečně nastavované finále. ()

aLPaC

Jó, to byly doby, kdy ještě filmu nevládla politická a genderová korektnost a tudíž nebyl problém obsadit bandu černochů do role flákačů a násilníků a jako hlavního padoucha potencionální transgender osobu. To by se dnes rozhodně nestalo, protože žádné studio by nechtělo být pod palbou kritiky, že tyto osoby přece nemohou být zločinci. To může být přeci jen bílá většina. Ale k samotnému filmu. De Palma používá dlouhé, pomalu plynoucí záběry a scény, které šli jednoznačně prostříhat, na druhou stranu by z toho pak nebyl takovýto film. Mysteriozní je to velmi, samozřejmě jasná inspirace Psychem se nezapře a autor se o to ani nijak nesnaží, přesto jsem si tento snímek užil. Herci byli fajn, Nancy Allen krásná a Michael Caine určitě nebyl v hlavní roli, jelikož se na plátně neobjevoval moc často. ()

no2

8/10 - Ten začátek mi připadal takový podivně kýčovitý - ať už se jednalo o úvodní sexuální fantazie ženské ve sprše nebo např. o "němé" scény na ulici či v galerii... Ta "stará" atmosféra přelomu 70. a 80. let tu absurditu ještě víc zdůrazňovala; po nástupu Nancy Allen coby prostitutky mě však tato temná detektivka po její zbytek rozhodně nenudila a navíc jsem zjistil, že tu dekadenci osmdesátých let prostě žeru i s navijákem. Teď jsem zvědav na další režisérův film Blow Out z roku 1981, který též nedávno odvysílala MGM, jestlipak to bude stejná zábava? ()

WinstonS

Mistrova tvorba z toho čouhá každým coulem, stejně jako odkazy na Vertigo a Psycho. Snímek, který si hitchcockovskou dusnou atmosféru drží hodně věrohodně (např. honička v metru, scéna ve výtahu atd. Brilantní kamera a její létající a dlouhé jízdy (viz scéna v muzeu) jsou kouzelné, stejně jako hudební doprovod. Tři a půl hvězdičky. ()

crozet

Hranice mezi De Palmovým holdem Hitchcockovi a pokusem o jeho revival je zde nejasná. Tento fakt zasáhl i technickou stránku filmového vyprávění, což film učinilo divácky méně snesitelným (přeci jen soudobý rytmus činohry i střihu je už jinde). Angie Dickinson hezká ve své žánrově pojaté vulgárnosti. ()

ddf76

Tak tenhle film je pocta Hitchcockovi od De Palmy. Ted se da jen spekulovat, jak by to velky mistr natocil. Ale musi se nechat, ze to je velmi povedeny thriller. Nektere lekaci scenky jsou perfektne natoceny :). Nejlepsi je tenhle snimek si pustit pozde vecer :). ()

mArcElkrIz

Snímek se slušně gradovaným napětím. Spíše než zmiňovaného Hitchcocka mi film jednotlivými detaily více připomínal italské giallo - náhodný svědek shodou okolností v odlesku na okamžik uvidí vraha, stylizace lokací (kromě výtahu byla pro mne úplně úžasná scéna bloudění v galerii), gore scény, sledování vraha v podobě temné postavy a velký důraz na barevnou stylizaci scén a erotické napětí. A závěrečných několik minut je naprosto skvělých. ()

Petrus1

Horor? Částečně možná. Thriller? Určitě a dobrej! Mysteriózní? Ani ne. Lehce erotickej? Rozhodně ano! Vlastně sem si hned na začátku říkala, jestli se dívám na to, na co sem původně chtěla. Erotika hned na začátku - bobr, kozeny, náznak lehké masturbačky, pak trochu drsnější sex. Teda ono to je asi znásilněníčko…ale ta ženská si to představuje a i když nakonec ječí, určitě po ničem jiným ani netouží, bo evidentně její starej ji tak akorát dokáže v rychlovce naštěkat do boudy a ještě ji za to poplácat po tváři…jakože držela si dobře a teď se dodělej sama…takový sobci by měli okamžitě na kurz „Jak uspokojit ženu“ :-) Jeho panička je totiž nadržená jak stepní koza a jede po prvním chlapovi, kterej si vedle ni v muzeu přisedne a rozjede se hra na kočku a myš (ale nikdo neví, kdo je kdo). De Palma nám ženským zas věší bulíky na nos, že stačí pár doteků od cizího chlapa v taxíku a zem se zachvěje - to se hned pozná, že to točil chlap...tse. Ale i přes to mě napadalo, jestli bych neměla začít chodit do muzea :-D A o pár záběrů dál nás praští přes prsty a ukáže nám, že se nevyplácí lízt cizím chlapům do pelechu, protože nejen, že byste mohly chytit nějakou nemoc a u toho ztratit kalhotky a prsten (a co si budem povídat, to by se doma jen těžko vysvětlovalo), ale taky by vás mohl někdo zabít! Takže tytyty, couro…šoustej jen doma - dalo by se shrnout :-) A vyšetřování dostane na starost proslulý Andy Sipowicz - sice mladší, hubenější, vlasatější...ale teda sorry, rozhodně buznovější. Sice tvrdí, že je ženatej a má dva syny, ale to mu já nežeru…vypadá, jak kdyby právě vylezl z Modré ústřice :-D Každopádně jde o Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. A i když asi odhalíte pointu příběhu velmi rychle, za vidění určitě stojí (docela mě překvapuje, jak málo hodnocení tu je a to i přes to, že to nenatočil nějakej hej nebo počkej, ale veleznámý Brian De Palma) "De Palmův snímek byl pro mainstreamové studio příliš krvavý a sexuálně explicitní. Režisér proto některé násilné obrazy a vulgární repliky vystříhal. Film ale i tak zůstal výborným thrillerem s památnými scénami, zejména tou v galerii na Manhattanu" Poznámky: 1. Ve Spojených státech byl film mládeži do 16 let nepřístupný. Nesestříhaná verze totiž obsahuje několik detailů první vraždy navíc a poněkud "intimnější" scénu ve sprše. 2. V den, kdy zemřel Alfred Hitchcock, 29.4.1980, se americkými kiny rozběhla upoutávka na snímek Oblečen na zabíjení, která slibovala nástup "mistra hrůzy", režiséra Briana De Palmy. ()

ink flo

Brian De Palma a jedna z jeho prvních poct Hitchcockovi. Hraje si tu se svýma oblíbenýma tématama (transsexuálové, dvojníci, voyeuři), které se pak objevovali i v jeho dalších noir dílech (Body Double, Raising Cain, Femme Fatale). Možná to je dobou vzniku, ale vlastně to trochu připomíná giallo filmy. Vizuálně jako obvykle nádhera, rozdělování a zrcadlení obrazu, interiéry, nasvětlení. Díky jeho tehdejší manželce Nancy Allen to má dost erotický náboj, v první polovině je to pomalejší, drží se to při zdi a buduje atmosféru. V druhé začne prosakovat jeho nenápadná švihlost a finále je už full-on dada. Michael Caine si tu střihnul opravdu netypickou roli, byť to tak ze začátku nevypadá. Dobře vybalancovanej poměr umění a braku. ()

BOURQUE

Z pohľadu začiatku „80-tky“ pomerne odvážny film a to nielen z hľadiska jednotlivých scén. Ako tu mnohý spomínali, tak B. De Palma týmto filmom chcel „napodobniť“ Hitchcocka. To sa podľa mňa nestalo (maximálne sa k nemu „trošku“ priblížil). Za to nemôžu herci (dobrý M. Cain a pre mňa prijateľné výkony od A. Dickinson a od báječnej N. Allen). Jednoducho potenciál scenára nie sú využité a niektoré scény prídu buď „zbytočné“ alebo nedostatočne vypracované (napríklad scéna v múzeu, ktorá by mala byť kratšia a emocionálne efektívnejšia). Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

MickeyStuma

Tajemná žena jde po děvčeti, která se stala svědkem vraždy. Impozantní thriller vzdávající hold dílu Alfreda Hitchcocka, který je bezpochyby jedním z největších vlivů ve světové kinematografii. Mnoho úspěšných režisérů dluží vděčnost tomuto ´Mistrovi napětí´. Počáteční tvorba Briana De palmy je jeho vlivem velice okázalá a tak není divu, že se toho se svou skromností s plnou vervou chopil. Natočil krimi thriller s prvky hrůzy, erotiky, tajemna i domnělé komedie pro občasné odlehčení a to všechno bez toho, aby snímek ztratil své zaměření. Znalci Hitchcockovi tvorby poznají motivy hlavně z jeho slavného snímku ´Psycho´, což není žádná náhoda. Právě tímto De Palma vzdává Hitchcockovi hold a proto snímek začíná a končí sprchovou scénou, která je jedna z nejznámějších ve filmové historii. Hitchcockův styl se samozřejmě nedotýká jen tohoto. Vizuální tvorba Briana de Palmy ho vždy silně připomínala a tento snímek je výborným příkladem. Asi nejzřetelnější vypůjčenou technikou je časté používání rozdělené obrazovky k demonstraci časových úseků, což se ve filmové tvorbě dokonce věrně používá do dnešních dob. Snímek vznikl v počátcích subžánru slasher. Za něco takového se však při dnešním pohledu již považovat nedá. Nakonec, ono ´Psycho´ také ne. Scéna zabití ve výtahu je však přesto jednou z největších scén v historii hrůzy v rámci napínavého vyprávění. Buď jak buď. Existuje a bude vždy jen jeden Alfred Hitchcock, ale na druhou stranu se říká, že imitace je upřímnou formou lichotky, což tento snímek bezpochyby splňuje. Film je velice působivý i dnes a v rámci žánru svou atmosférou stále dokáže po divácké stránce uchvátit. ()

Rockerman

Občas je dobré vrátit se do filmového "pravěku", do doby, kdy nebyly mobily, počítače a tempo vyprávění bylo tak pomalé, že některé scény byly k nevydržení dlouhé. Velmi dobrá kriminálka, ve které hraje hlavní roli rozdvojená osobnost a má docela odvážné erotické scény, na tu dobu. ()

GOREGASM

De Palma mě baví a Dressed to Kill je naturálně eroticky dráždivým kouskem, který skládá poklonu Hitchcockovu stylu téměř v každé scéně. Hororově laděný thriller, ze kterého na vás napětí doslova dýchá a při jehož sledování, vám dlouhé minuty nebude docházet, kdo je vlastně vrah a možná na to až do odhalení nepřijdete. Tak dobře scénář odvádí vaši pozornost, to se dnes tak často nevidí. Precizně vystupňované tempo a erotično, na které jsem si chtěl sáhnout (ten úvod vás kluci :-) rozpálí), to jsou přesně ty dojmy, které si z Dressed to Kill odnáším. 85% ()

AnanAss

De Palma si bere to nejlepší z Hitchcocka i taliánského gialla a připravil chutnou thrillerovou detektivku, ve které se mladý syn vydává po stopách vraha své matky. Společnost mu při tom dělá místní prostitutka… pouze při pátrání, samozřejmě. Fajn úchylná atmosféra s trochou té erotiky, kde nevadí ani předlouhá expozice, které vévodí krásně nablýskaná břitva potřísněná rudou krví. K tomu si přidejme klasické rejžovy trademarky – rozdvojení obrazu, dlouhé záběry, zpomalovačky se skoro až snovou náladou a poctivou dávku voyeurismu. I když to pravé šmírování přijde o pár let později. ■ AnanAss‘s Score: 7/10 ■ ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis