Sličná strašidla v podobě nejrůznějších Percht a Bílých paní mají u nás předlouhou tradici. Vždyť hodná Bílá paní mohla nasytit chudé lidi a ztrestat naduté pány či dráby. V polovině šedesátých let se k těmto legendám vrátil spisovatel Karel Michal ve sbírce Bubáci pro všední den. Bílá paní – Perchta z Borštejna – v jeho pojetí pokračovala ve svém bohulibém poslání i v době socialismu. Perchta musela suplovat arogantní netečnost těch, kdož měli pečovat o blaho lidu a zatím pečovali jen o své vyhřáté pelíšky. Její trestuhodná aktivita vzbudila pozornost orgánů všech stupňů a byla velmi, velmi nežádoucí. Stejně nežádoucím se posléze stal i film, natočený podle této povídky režisérem Zdeňkem Podskalským v roce 1965. Aby snímek neprovokoval k nepříjemným otázkám, odpočíval přes dvacet let v trezoru. V satirické – tak trochu duchařské – komedii se setkáte s Jiřinou Bohdalovou, Milošem Kopeckým, Vlastimilem Brodským, Irenou Kačírkovou a Rudolfem Hrušínským. (Česká televize)

F.W.Colqhoun

Je to skromnej člověk. Řekl mi ...abych byla vděčná! Nebývale ostré i na polovinu šedesátých let. Podskalský si k realizaci bezchybného scénáře Karla Michala, tepajícího nešvary socialistického zřízení, sezval partu Herců, která by z jedné vody na čisto vystřihla komedii i z textu příručky bezpečnosti práce. Kromě obvyklého ansámblu, od něhož nelze čekat nic než prvotřídní kvalitu [Kopecký, Hrušínský, Brodský] učaroval výkon Václava Vosky, jehož racionální psychiatr je prostě kouzelný, a nezvyklá role jindy obvykle rutinérsky údernického Josefa Beka. Ne žeby současná česká sytira nevyznívala uboze sama od sebe, srovnávat ji s Bílou paní by bylo skoro nepatřičné. ()

Merkin

Brilantně vypracované dialogy, a to zejména mezi oběma "antihrdiny", vykreslují dobu i lidskou povahu stejně jasně, jako kastelán Pupenec viděl Perchtu:) ()

Mantis

Dlouhou dobu jsem se divil, že to vůbec cenzura pustila ven. Nebýt uvolnění před 1968 asi by to vůbec nebylo možné natočit. Kromě notoricky známých scén stojí za vidění návštěva blázince, kde se člověk dozví jak je to s normalitou. ()

Radim

Vtipná a skvěle zahraná komedie, hlavně Irenu Kačírkovou vždy znovu rád vidím v roli Bílé paní. Škoda, že vzhledem k reáliím je film vhodný už jen pro pamětníky. ()

Ixbalanke

Zajímavý vhled do komunistického režimu a jeho fungování. Výborné herecké obsazení na všech frontách. Vytříbený vtip. Příjemná záležitost na odpočinkový večer. ()

Macik

KDO NEŽIL,NEMOHL UMŘÍT,KDO NEUMŘEL,NEMŮŽE OBŽIVNOUT...........VIDÍTE SOUDRUHU,VĚDA!!!!:-) J.Bek ve své nejlepší roli...:-) ()

Ukko

Vynikající komedia a satira. Už po prvním shlédnutí, jede vidět, že filmu musel být trezorový. Perfektní herecké výkony, inteligentní scénář a Podskalského duch toť záruka kvality. ()

laepus

Na české poměry nejodvážnější kritika tehdejšího režimu podaná výkvětem nejlepších herců, kteří tehdy byli k dispozici. Pokaždé ujíždím úplně na všech - Voska jako ulítlý psychiatr, Bek drsný vyšetřovatel, Hrušínský lidový předseda, Kopecký podlézavý tajemník, Brodský vystrašený kastelán... paráda. "Já to nezakazuju. Jenže na druhý straně to nemůžu povolit" - "Soudruhu předsedo, dneska se přihlásilo pět dětí do náboženství." - "Mně je to jasný - obraz přemalovat, chlapa přeložit." atd. atd. atd.... dost možná nejlepší česká komedie všech dob. Velký podíl na tom má i to, že každá role je obsazena přesným typem herce - zkrátka žádné obsazení proti postavě, např. moodrooký záporák. Jen je mi trochu líto, že časem bude míň a míň pochopitelná pro mladší generaci, kteří nemají osobní zkušenost s absurditou minulého režimu. ()

mira007

Na svou dobu celkem odvážný film, bylo to dobré jako komedie i jako satira režimu doplněné naprosto excelentními hereckými výkony těch nejlepších. ()

filipvrbik

Směsice politické satiry v podání hereckých hvězd, co víc si přát- nemá cenu vyjmenovávat jména, prostě se to musí vidět...80% (a efekty taky dobrý) ()

Garch

Bolševický teror a vraždění z padesátých let se zdálo už daleko. Troufli si tedy na film velice odvážný (rozuměj, realitu odrážející). Vznikl tak jeden z nejlepších českých filmů vůbec. a buďme rádi, že bolševik nespálil všechny kopie. "to musíte opatrně, víte, aby nám lidi nezačali moc přemejšlet." Socialismus v kostce. Drž hubu a plav" ()

Pavelos

Vynikající satirická komedie na komunistický režim.. A ještě takové hvězdné obsazení v čele s Rudolfem Hrušínským, Milošem Kopeckým a Vlastimilem Brodským.. ()

Vesecký

Asi nejlepší satira na směšné stránky, jimiž jsme žili v minulém režimu. Samozřejmě, v popředí stojí kastelán Vlastimil Brodský se svým neochvějným bojem za pravdu, z něhož jej stále zrazuje manželka Chramostová. Ostří namířené na papaláše z místních i celostátních kruhů ani v uvolněných 60. letech nemohlo projít. Nádherný Pepíček Bek, když se zbláznil a vykřikuje klasická i méně upravená hesla na potkání... Ano, i takoví jsme byli. Uvědomělý farář - a opět Bek, který se do kostela uchyluje, když už si neví rady s marxismem-leninismem. A závěr a laAndersenovy Císařovy nové šaty - uvědoměle vpřed, i když se topíme. Všechno zpestřeno troškou nevázanéí řáchandy, když Perchta polije tajemníka Kopeckého betonem... A opět musíme jen litovat, že dnes už satiry netočíme. A bylo by o čem! ()

PhillM.

Bek vykloněný z okna bafuňářské Tatry: "Za včasnou sklizeň!!!" Kolemjdoucí rolník odpovídá sokolským: "Nazdáár!" To je perfektní, ten scénář je odladěn líp, než nejlepší díly Simpsonů. Koncentrát komedie. Komediální sirup. Opakovaně poživatelné. Asi nejméně doceněná česká komedie. ()

Grafito

"Vzhůru na silážní jámy.. montérům vždy teplé boty.. dobrý odchov - zdravé tele.. a vůbec drž hubu a krok.." ()

Herman

"Nepotřebujeme strašidla, když máme Národní vejbor." Nejlepší česká satira se spoustou slavných herců. ()