Sličná strašidla v podobě nejrůznějších Percht a Bílých paní mají u nás předlouhou tradici. Vždyť hodná Bílá paní mohla nasytit chudé lidi a ztrestat naduté pány či dráby. V polovině šedesátých let se k těmto legendám vrátil spisovatel Karel Michal ve sbírce Bubáci pro všední den. Bílá paní – Perchta z Borštejna – v jeho pojetí pokračovala ve svém bohulibém poslání i v době socialismu. Perchta musela suplovat arogantní netečnost těch, kdož měli pečovat o blaho lidu a zatím pečovali jen o své vyhřáté pelíšky. Její trestuhodná aktivita vzbudila pozornost orgánů všech stupňů a byla velmi, velmi nežádoucí. Stejně nežádoucím se posléze stal i film, natočený podle této povídky režisérem Zdeňkem Podskalským v roce 1965. Aby snímek neprovokoval k nepříjemným otázkám, odpočíval přes dvacet let v trezoru. V satirické – tak trochu duchařské – komedii se setkáte s Jiřinou Bohdalovou, Milošem Kopeckým, Vlastimilem Brodským, Irenou Kačírkovou a Rudolfem Hrušínským. (Česká televize)

zette

Velmi povedena komedie s vyraznou satirou na pomery v socialismu. V malokterem filmu mame moznost videt takovy zastup vybornych hercu jako v Bile pani. Dalsi z tucnych zapisu Zdenka Podskalskeho do historie nasi kinematografie. ()

Martrix

"Na co potřebujeme strašidla, když máme národní výbor?"...., .... "Vždyť tady žádnej most není!  Furt s tou pravdou...drž hubu a plav!!". Jasně trezorová záležitost, plná narážek na poměry socialismu. Dnes už je to jen vtipné a absurdní, ale tenkrát bylo obrovsky odvážné takový film udělat. Přestože je až po okraj nacpaný tehdejšími hvězdami... včetně těch, které byly v přízni strany, cenzory to neobměkčilo. Zvlášť v první půli bylo těch rýpanců požehnaně. Ale aby bylo jasno, Bílá paní není jen politickou satirou, ale i velmi dobře zpracovanou fantasy-komedií s výbornými triky. Společně se Světáky a Nocí na Karlštejně, je Bílá paní jasným důkazem, že Podskalský byl jeden z našich nejlepších režisérů. ()

Radiq

Komunisticko politická lživá mašinérie. Státní orgány se činí. A hlavně mě tím baví. Absurdita situací je podtrhována hereckou komikou vynikajících herců. Hlavně mi ulpěly tyto hlášky: "Podivej se. Já to nezakazuju. Ale taky to nemůžu povolit." a "Furt s tou pravdou... Drž hubu a plav." Chce to vidět. Aspoň jednou. ()

dr.fish

Podskalského souboj "O zlatou mříž" je famózní kritikou socialismu, zároveň však hluboce lidský příběh materialistů konfrontovaných velmi nemilosrdně s nadpřirozenem. Už onen nápad by vydal na seriál. Veliká sranda a k tomu ještě inteligentní a chytré. ()

sator

Film se promítal do roku 1970 pak zmizel na téměř dvacet v trezorech tehdejších mocipánů. V obnovené premiéře zazářil v r.1989.Překvapivě nadčasové dílko. ()

Mylouch

Po letech oprášený motiv dámy z obrazu z Vávrovy Dívky v modrém, ale samozřejmě především scénáristicky (Karel Michal), režijně i herecky mistrovská mnohovrstevnatá alegorie (nejlepší spolu s Jasného "Kocourem" a motivy z Procesí k panence, Fričovým Králem králů a s Juráčkovým Případem pro začínajícího kata) s Kačírkovou a jejím podhradím (Brodský, Hrušínský, Voska). Osten stejně jako pro dobu socialismusu platí i pro dobu současnějšího neoliberálního nadšení: -"Lidi si nesměj zvykat na nějaké dobro shora !" Kolik z tehdejších frází a strategií přetrvalo..."Drž hubu a plav !" S výhledem do posrpnové doby zamrazí dialog: -"Mistr Jan Hus se dal pro pravdu upálit !" - "Mistr Jan Hus neživil rodinu !" Dokonalý skanzen aparátčického slovníku všech dob a diagnóza "obětí, týraných feduální zlobou". ()

Stegman

Znám tuhle komedii odmala, ale vždycky jsem ji bral jen jako crazy trapárnu typu 6 medvědů na cibulce. Když jsem Bílou paní náhodou zhlédnul dneska znova - poprvé v dospělosti - nestačil jsem zírat, o co jsem doteď přicházel: o naprosto geniální politickou satiru! (Ani francouzský klasik Don Camillo se jí nevyrovná.) Člověk ji bohužel může plně docenit jen v případě, že má aspoň základní všeobecný přehled. Tím prostě myslím, že je dobré znát Čihošťský zázrak, Orwella, Kafku, sira Humphreyho, apod. ()

Helmutek

Já nestačim divit, čeho všeho byl ten Podskalský schopnej. Tohle je společně se Světákama další film, na kterej jsem narazil víceméně náhodou, a další film, kterej je prostě špičkovej. Parádní obsazení (Hrušínský, Brodský, Kopecký, Bohdalová, Menšík, Růžičková...), parádní nápad, ještě lepší scénář - málo co z totalitní éry je tak otevřeně politicko-satirickej film jako právě Bílá paní. To, jakym způsobem se Podskalský v prostředí podhradní vesničky za podezřele charitativních aktivit místní bílý paní trefuje do absurdit, lží a prázdnoty komunismu, to je prostě úžasný a mě to obrovsky bavilo. Tolik nápadů a hlášek v jednom filmu jsem už hodně dlouho neviděl. Tomu filmu se podle mě nedá prakticky nic vytknout. Klobouk dolů. ()

plechulka

Když jsem shlédla poprvé - tuším někdy v r. 1990 - fakt jsem nechápala - jak tohle soudruzi dovolili natočit? Za jejich peníze? Pouštěla bych to pro připomenutí povinně všem těm, kteří tvrdí, jak to bylo za socialismu skvělé - nebo vlastně ne - tak sakra dobrý film by si nezasloužili! ()

pytlik...

Tragický souboj pokrokového křídla KSČ (Hrušínský, Kopecký), které se snaží do metod socialistické výstavby zavést moderní prvek - bílou paní, s křídlem zpátečnickým (Prachař, Bek), které se naopak novým způsobům brání a nakonec bohužel vítězí. ()

noriaki

"Já už jsem od té doby mnohé pochopil, takže to dneska vidím úplně z jiné strany." - "No, dobře. Ale to musíte opatrně, víte. Aby nám tady lidi nezačali moc přemýšlet." Úžasně osvěžující záležitost, hravá a bohužel stále aktuální. Film je jedna dlouhá hláška, komentující poměry v komunistickém Československu, konkrétně pomalou degradaci kritického myšlení, stejně jako schopnosti reflektovat realitu. Po Sametové revoluci zmizela praxe poslouchat pravdu nařízenou shora a myslet si přitom svoje. Ale rychle se objevily nové omezující názorové proudy, tvrdící že bílá není bílá a černá nemůže být černá, protože to není správné, spravedlivé a korektní. Dívejme se a sledujme, kam to vede. ()

Compadre

Megavtipná komedie a navíc je zde bezvadně zdokumetována stará doba komunistického režimu, kdy bylo, jak se zde několikrát zdůrazňuje - lepší "moc nepřemýšlet" (jsou věci, o kterých já odmítám byť jen uvažovat". "Tak to vám chválím soudruhu, to vám chválím.."). Jinak naprosto dokonalé herecké výkony Miloše Kopeckého a Rudolfa Hrušínského, kteří když se ukázali na plátně, tak se mi mohla bránice doslava strhat. příběh samozřejmě super - nápad zasituovat bílou paní do této doby a nechat ji vykonávat věci, které zapřísáhlé komunistické úředníky přivedou do značných úzkých je prostě geniální. Vlastně jako celej tenhle film a stará herecká elita, která je ve filmu obsažena z valné části. Nádherná komedie, kterou zbožńuju. ()

Natabar

Absolutně nejlepší a nejvýstižnější satira parodující absurditu komunistického režimu. Klobouk dolů přede všemi, co měli odvahu Bílou paní natočit či v ní hrát. *** "Jenomže, soudruhu tajemníku, mít vodovod, to ještě není trestný." "Mít něco je vždycky podezřelý. Vždycky!" *** "Ale vždyť tady žádný most není!" "Jdi furt s tou pravdou... Drž hubu a plav!" *** "Vy věříte ve zjevení, soudruhu?" "A jak to, že vy v ně nevěříte?! Vy jako farář jste jednou státní zaměstnanec. A stát vás platí jako duchovního. Je tedy vaší přímou povinností věřit v existenci nadpřirozena." *** FAKT FUNNY ()

lucascus

Jak pravdivé, film se tváří jako komedie, přitom skrývá tak cennou politickou pravdu, kterou tehdejší soudruzi nemohli snést, že v době normalizace museli tento film zakázat (a to nejen kvůli paní Chramostové). Politická síla nikdy nemůže přemoci sílu lidskosti, protože jsem člověk a nic lidského mi není cizí. Můžeme zde vyčíst, jak zbytečné bylo v padesátých letech mýtit a ničit víru a náboženství, lidské hodnoty totiž přetrvají, pouze politika se pořád mění. Zatímco nyní sleduje film z období, kdy je komunismus pouze vzpomínkou, víra je zde pořád, legendy a mýty rovněž tak. Celkově bych dal filmu tři hvězdičky, ale ohromil mě dialog: "Ale vždyť tady žádný most není?" "Drž hubu a plav!" :D Proto musím dát za čtyři. ()

Eleanor05

"Já vám to nezakazuju, ale na druhou stranu vám to nemůžu ani povolit..." Pro mě nejlepší česká komedie do roku 1989 a možná i po něm. Vybrat z tohoto snímku jen jedinou hlášku je opravdu nadmíru obtížné, protože tenhle film je jimi napěchován od začátku do konce. Úžasný satirický koncert Rudolfa Hrušínského, Vlastimila Brodského, Miloše Kopeckého, Vlasty Chramostové, Václava Vosky a mnoha dalších, s námětem a scénářem názorně ukazujících absurditu tehdejšího socialistického zřízení u nás. Nejbravurnější výsměch českému komunismu před listopadem 1989. ()

mandlova

Jedním slovem skvělé! Takové Císařovy nové komunistické šaty....nádherná Irena Kačírková - škoda, že neměla více rolí... ()