Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejne

A Night at Karlstein

Komedie / Muzikál / Historický

Československo, 1973, 83 min

Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Karel Svoboda

Karel Höger, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Pavel Bartoň, Karel Effa, Karel Hála, Jára Pospíšil, Viktor Sodoma, Petr Spálený, Karel Štědrý, Václav Štekl, Pavlína Filipovská, Jana Sedlmajerová, Hana Čížková, Stanislava Bartošová, Věra Kozlová, Karolina Slunéčková, Stella Zázvorková, Josef Bláha, Jiří Lír, Oskar Hák, Eugen Jegorov, Karel Bodnár, Jiří Hladký, Vítězslav Černý, Jan Libíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Srstka, Vít Buček, Pavel Kos, Miloš Čálek, Karel Hovorka st., Zdeněk Martínek, Oldřich Velen, Zdeněk Skalický, Otto Ohnesorg, Milan Neděla, Josef Laufer, Vladimír Hrubý, Antonín Pokorný, Milena Kaplická, Eva Lorenzová, Bernard Fürst, Radim Vašinka, František Svačina, Růžena Smolíková, Josef Vlček, Jan Janeček, Václav Vondráček, Karel Medek, Jaroslav Palkoska, Karel Engel, Miroslav Jíra, Milan Kindl, Jaroslav Klenot, Viktor Maurer, Oldřich Semerák, Bert Schneider, Miloslav Šulc, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Ludvík Wolf, Václav Formánek, Ivan Chrz, Marek Kučera, Petr Lebeda, Marian Linder, Ivo Prokop, Miloslav Průša, Tomáš Svoboda, Ladislav Županič, Marcela Baťková, Zdeněk Boubelík, Josef Brozman, Josef Cmíral, Jana Kittnarová-Čižinská, Dana Daňková, Aja Farkačová, Marta Fialová, Tomáš Hanták, Eva Kaprálová, Karel Klement, Jan Kolenatý, Jana Kopecká, Elena Lindauerová, Stanislava Martínková, Rudolf Mošna, Tomáš Němeček, Zbyněk Pohlídal, Helena Postránecká, Pavel Ruta, Bobina Staňková, Ivana Suchá, Stanislav Šimek, Vladimír Štúr, Ladislav Tajovský, Jitka Vašutová, Eva Zakouřilová, Petr Zámostný

Ve srovnání s drtivou většinou(hlavně pozdějších a současných) českých muzikálů,tohle ještě kupudivu dobře obstojí i funguje (ovšem moc nechápu to obecné nadšení nad ,,geniální" hudbou,když celý film stojí vlastně na jednom hudebním motivu,- a ty paruky zůčastněných žen taky občas dost hrůza),ale určitě by se měl vejít mezi těch deset lepších tuzemských muzikálových počinů,takže s rozpaky 70%.(6.2.2010)

Jak poznamenávají někteří uživatelé (Gemini) časté opakování v televizi filmu moc neprospívá (to ale platí i o ostatních filmech), asi mají pravdu, na mě nejsilněji zapůsobila televizní repríza po několikaletém zákaze (kvůli Matuškovi) koncem roku 1989. Ale to bylo hlavně tím, že to byl další důkaz, že "časy se mění!. (To je ale jiná písnička, ta se hrála tou dobou taky, po ještě delší době.) Někdy bych chtěl potkat Cyperského krále Petra, aby prozradil, jak se struny v ženě naladí - moc by mi to pomohlo. https://www.youtube.com/watch?v=6Mfwk_BeYr0(26.2.2013)

"NUŽ, DEJ SEM ČÍŠE PÁŽE, A DOLEJ VÍNA. JE Z PRVNÍ RÉVY, UROZENÍ PÁNOVÉ, KTERÁ DOZRÁLA ZDE V ČECHÁCH. ZPRVU TROCHU TRPKÉ ZDÁ SE, ALE JEN NA PRVNÍ OCHUTNÁNÍ. A TAK JE TO SE VŠÍM V TÉTO ZEMI..." Roztomilý historický patriotický muzikál. Výtečně obsazeno (Bróďa na hrad!) a odehráno a písničky jsou jedna vedle druhé pecky. "OPĚT ŠŤASTNĚJŠÍ NEŽ JÁ..."(11.12.2011)

Oceňovaný muzikál Zdeňka Podskalského je milou přehlídkou muzikálových čísel v nedokonalém příběhu, díky němuž Vás obveselí hlavně nápaditě pojaté charaktery postav zahrané naši hereckou špičkou. Historii tady nehledejte, přílišné umění také ne, ale jen a jen se bavte. A taky mimochodem: Jedná se o Poslední roli Jaroslava Marvana.(20.10.2005)

• Webb

Uffff!!! Tohle ne! Tuto režijní stylizaci budu pěkně dlouho rozdýchávat. Scénář kompletně se vším všudy (od extrémně tupých postav k otřesným dialogům a scén) vys**ný, písně odporný a nejméně 1000x slyšený atd.... Velké zklamání a nepochopení takovýho kultu jakým se stal. Jedinou hvězdu dávám a to za poměrně krátkou stopáž. Už to nikdy nechci vidět.(29.3.2009)

• - Všechny skladby do komedie složil Karel Svoboda, který Noc na Karštejně považoval za svůj nejlepší hudební film. (Cucina_Rc)

• - Písně z filmu byly vydány na LP desce. [Zdroj: Robert Rohál, Vítek Chadima - České zpívající filmy] (M.B)

• - Když byl roku 1365 Karlštejn dokončen, vypadal jinak. Ve filmu se hrad vyskytuje po Mockerově přestavbě. (SeanBean)