Reklama

Reklama

Noc na Karlštejně

  • Československo Noc na Karlštejne (více)
Komedie / Muzikál / Historický
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

(více)

Recenze (484)

easaque 

všechny recenze uživatele

5* Když jsem si opět o vánočních svátcích mezi těmi spousty filmů pustil po letech Noc na Karlštejně, která byla remasterovaná, tak na mě dýchla příjemná atmosféra z doby, kdy se na nic nespěchalo a pečlivě a poctivě se na většině filmů pracovalo a tak vznikali hezké věci. Navíc tento film mám už z dětství oblíbený a všechny písně naposlouchané ze soundtracku. Chápu, že k němu může mít spoustu diváků averzi ještě z dob komunismu, ale to nemění nic na faktu, že je to profesionálně odvedená práce s kvalitními herci a v rámci muzikálu jde určitě o špičku, za kterou má zasloužených 5 hvězd. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Příjemný romantický muzikál s prvky komedie s výborným hereckým obsazením. Skvělá hudba génia české hudby Karla Svoboda, na kterou nedám ani po letech dopustit. Přesvědčivá režie Zdeňka Podskalského jen podtrhuje celkový dobrý dojem. JInak zde také můžeme vidět Jaroslava Marvana v jeho poslední filmové roli. Líbí se mi to, ale myslím, že filmu uškodil zub času. ()

Reklama

mzss1 

všechny recenze uživatele

Celkem slušný český muzikál, který je především a jenom složen na pěkných českých a známých písní. Má skvělé herci či zpěváky. Díky krátké stopáži nenastane nuda či nějaké větší problémy. Velkým trhákem to pro mě zas tak není, některé konverzace, dialogy a scény nemusím, ale ohodnotit toto podařené dílo s radostí můžu. Hodnotím na 70% = **** ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

Průměrné opěvování našeho nejslavnějšího hradu straví na velmi jednoduché zápletce plné ještě jednodušších písní. Bohužel scénář také moc dokonalosti nepobral a chudé dialogy nenahrazuje ani žertovná nadsázka s chytře zamaskovanou manželkou panovníka. Vypadá to, jakoby se tvůrci nemohli rozhodnou co vlastně chtějí natočit, proto máme jen možnost vidět tuto ne zrovna povedenou záležitost. ()

Kimon 

všechny recenze uživatele

Krásný, romanticky ztvárněný střípek příběhů z doby panování Karla IV. v podobě snad prvního našeho československého muzikálu, který má v naší kinematografii své zasloužené místo a je podtržen dějinami naší země. Jistě, že to vše tak romantické ve skutečnosti nebylo, ale příjemně se na to kouká a rozumný divák to přijímá s vědomím, že to bylo stvořeno úmyslně s humornou nadsázkou za účelem pobavení se. Označení "historický" bych v tomto případě neuváděl, i když jakási podobnost se skutečností se filmu nedá tak docela upřít. Se svými přibývajícími léty se na tento vskutku příjemný muzikál dívám stále raději, než tomu bylo v dobách, kdy film vznikl. Zřejmě je k tomu potřeba jisté duševní vyzrálosti, kterou mládí často postrádá. |:-) ()

Galerie (12)

Zajímavosti (60)

  • Režisér dodal Vlastimilovi Brodskému (Karol IV.) odborného konzultanta, ktorý mal pre výnimočnú postavu herca zlákať a presvedčiť ho, že on je najvhodnejším predstaviteľom. (Raccoon.city)

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama