Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejne

A Night at Karlstein

Komedie / Muzikál / Historický

Československo, 1973, 83 min

Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Karel Svoboda

Karel Höger, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Pavel Bartoň, Karel Effa, Karel Hála, Jára Pospíšil, Viktor Sodoma, Petr Spálený, Karel Štědrý, Václav Štekl, Pavlína Filipovská, Jana Sedlmajerová, Hana Čížková, Stanislava Bartošová, Věra Kozlová, Karolina Slunéčková, Stella Zázvorková, Josef Bláha, Jiří Lír, Oskar Hák, Eugen Jegorov, Karel Bodnár, Jiří Hladký, Vítězslav Černý, Jan Libíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Srstka, Vít Buček, Pavel Kos, Miloš Čálek, Karel Hovorka st., Zdeněk Martínek, Oldřich Velen, Zdeněk Skalický, Otto Ohnesorg, Milan Neděla, Josef Laufer, Vladimír Hrubý, Antonín Pokorný, Milena Kaplická, Eva Lorenzová, Bernard Fürst, Radim Vašinka, František Svačina, Růžena Smolíková, Josef Vlček, Jan Janeček, Václav Vondráček, Karel Medek, Jaroslav Palkoska, Karel Engel, Miroslav Jíra, Milan Kindl, Jaroslav Klenot, Viktor Maurer, Oldřich Semerák, Bert Schneider, Miloslav Šulc, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Ludvík Wolf, Václav Formánek, Ivan Chrz, Marek Kučera, Petr Lebeda, Marian Linder, Ivo Prokop, Miloslav Průša, Tomáš Svoboda, Ladislav Županič, Marcela Baťková, Zdeněk Boubelík, Josef Brozman, Josef Cmíral, Jana Kittnarová-Čižinská, Dana Daňková, Aja Farkačová, Marta Fialová, Tomáš Hanták, Eva Kaprálová, Karel Klement, Jan Kolenatý, Jana Kopecká, Elena Lindauerová, Stanislava Martínková, Rudolf Mošna, Tomáš Němeček, Zbyněk Pohlídal, Helena Postránecká, Pavel Ruta, Bobina Staňková, Ivana Suchá, Stanislav Šimek, Vladimír Štúr, Ladislav Tajovský, Jitka Vašutová, Eva Zakouřilová, Petr Zámostný

Ve srovnání s drtivou většinou(hlavně pozdějších a současných) českých muzikálů,tohle ještě kupudivu dobře obstojí i funguje (ovšem moc nechápu to obecné nadšení nad ,,geniální" hudbou,když celý film stojí vlastně na jednom hudebním motivu,- a ty paruky zůčastněných žen taky občas dost hrůza),ale určitě by se měl vejít mezi těch deset lepších tuzemských muzikálových počinů,takže s rozpaky 70%.(6.2.2010)

• Nivenx

Možná mě ukamenujete, ale já tomuhle filmu říkám kravina. Viděl jsem ho poprvé a říkám, že to není nic moc, když to tak každý vychvaluje. Za pár dní jsem zapoměl o co tam vůbec šlo a kdo tam hrál. Tak jsem to skusil ještě jednou, bohužel mě to neuvěřitelně nudilo a nemohl jsem to ani dokoukat. Pro někoho je to platinový film, ale za mě jen 35%(24.6.2012)

Dvě věci (kromě toho chlápka s bicyklem, který míjí rytíře při úvodním turnaji) mne vždy spolehlivě pobaví- když Karel IV. při hostině recituje Nerudovy verše a poté, co oznámí, že je strašlivě unaven ("možná víc než kdejaký sedlák"), věnuje se ve své ložnici ještě pletení proutěného koše, v kteréžto činnosti neustane ani během audience bavorského vévody. Toť obrozenecké podání lidového panovníka a "největšího Čecha".(21.1.2009)

Repríza po letech byla překvapivým zklamáním. Jako by totiž ze slavného filmu nezůstalo nic víc než sada výborných písniček, třpytících se ve vystýlce nevýrazného příběhu, který jen občas svými komentáři osvěžila zábavná dvojka Kopecký-Matuška. Höger byl sice v roli chápavého arcibiskupa Arnošta příjemný, jenže Brodský coby císař byl mdlý jako by ho natáčení příliš nebavilo, Brejchová podivně toporná, Marvanovo vystoupení spíš smutné a nezachránila to ani sehraná dvojka Kolářová-Hanzlík.(8.10.2011)

Krásný, romanticky ztvárněný střípek příběhů z doby panování Karla IV. v podobě snad prvního našeho československého muzikálu, který má v naší kinematografii své zasloužené místo a je podtržen dějinami naší země. Jistě, že to vše tak romantické ve skutečnosti nebylo, ale příjemně se na to kouká a rozumný divák to přijímá s vědomím, že to bylo stvořeno úmyslně s humornou nadsázkou za účelem pobavení se. Označení "historický" bych v tomto případě neuváděl, i když jakási podobnost se skutečností se filmu nedá tak docela upřít. Se svými přibývajícími léty se na tento vskutku příjemný muzikál dívám stále raději, než tomu bylo v dobách, kdy film vznikl. Zřejmě je k tomu potřeba jisté duševní vyzrálosti, kterou mládí často postrádá. |:-)(4.1.2009)

• - Natáčelo se na hradech Karlštejn a Křivoklát, přičemž na Karlštejně se natáčelo za plného provozu, a tak záběry často kazili zbloudilí turisté. (jecmen2)

• - Jana Brejchová je jediná z herců, která byla ve scénách, kde její postava zpívá, nadabována. (funhouse)

• - Zdeněk Podskalský st. dostal z Barrandova objednávku natočiť film podľa historickej klasiky. Predniesol tri iné ponuky a Vrchlického látka o Karlovi IV. mu bola odporučená až nakoniec. (Raccoon.city)