Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejne

A Night at Karlstein

Komedie / Muzikál / Historický

Československo, 1973, 83 min

Jaroslav Vrchlický (divadelní hra), Zdeněk Podskalský st.

Karel Svoboda

Karel Höger, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Pavel Bartoň, Karel Effa, Karel Hála, Jára Pospíšil, Viktor Sodoma, Petr Spálený, Karel Štědrý, Václav Štekl, Pavlína Filipovská, Jana Sedlmajerová, Hana Čížková, Stanislava Bartošová, Věra Kozlová, Karolina Slunéčková, Stella Zázvorková, Josef Bláha, Jiří Lír, Oskar Hák, Eugen Jegorov, Karel Bodnár, Jiří Hladký, Vítězslav Černý, Jan Libíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Srstka, Vít Buček, Pavel Kos, Miloš Čálek, Karel Hovorka st., Zdeněk Martínek, Oldřich Velen, Zdeněk Skalický, Otto Ohnesorg, Milan Neděla, Josef Laufer, Vladimír Hrubý, Antonín Pokorný, Milena Kaplická, Eva Lorenzová, Bernard Fürst, Radim Vašinka, František Svačina, Růžena Smolíková, Josef Vlček, Jan Janeček, Václav Vondráček, Karel Medek, Jaroslav Palkoska, Karel Engel, Miroslav Jíra, Milan Kindl, Jaroslav Klenot, Viktor Maurer, Oldřich Semerák, Bert Schneider, Miloslav Šulc, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Ludvík Wolf, Václav Formánek, Ivan Chrz, Marek Kučera, Petr Lebeda, Marian Linder, Ivo Prokop, Miloslav Průša, Tomáš Svoboda, Ladislav Županič, Marcela Baťková, Zdeněk Boubelík, Josef Brozman, Josef Cmíral, Jana Kittnarová-Čižinská, Dana Daňková, Aja Farkačová, Marta Fialová, Tomáš Hanták, Eva Kaprálová, Karel Klement, Jan Kolenatý, Jana Kopecká, Elena Lindauerová, Stanislava Martínková, Rudolf Mošna, Tomáš Němeček, Zbyněk Pohlídal, Helena Postránecká, Pavel Ruta, Bobina Staňková, Ivana Suchá, Stanislav Šimek, Vladimír Štúr, Ladislav Tajovský, Jitka Vašutová, Eva Zakouřilová, Petr Zámostný

Tenhle film je jako parta přátel, navštěvujete se často a je úplně jedno, že se slyšíte po milionkráté, jste prostě rádi spolu............................jo když se sejdou výborní zpěvoherci, Karlštejn, hra od Vrchlického, hudební skladatel těch nejchytlavějších songů (Svoboda jak jinak) a režie, která tomu všemu hemžení dá tvar a nadhled, není co řešit. Muzikály mi nikdy nic neříkaly a říkat nebudou, ale ("vůbec ne tichá")noc na Karlštejně je paráda. Když připočítám chlapa v montérkách s bicyklem mezi rytíři a tu nejkrásnější českou herečku všech dob (Brejchová), není o čem..............protože slova jako "jak se struny v ženě naladí" dostávají úplně jiný rozměr.(7.12.2006)

Osobně muzikály nikterak nevyhledávám, ale vždycky když na nějaký narazím, tak mě potěší - zrovna jako tenhle kousek, který patří do zlatého fondu české kinematografie a zcela právem. Navzdory jednoduchoučkému příběhu nemáte čas začít se nudit a to díky příjemným hereckým výkonům, které jsou pospojovány milými písničkami "našich předních interpretů 70. let". Jenom dobové kostýmy a celková módní stylizace by si zasloužila cizojazyčného oskara. Nemluvě o nádherném prostředí v okolí Karlštejna, jehož samotné záběry by mohly zaplnit několik filmových kotoučů, u kterých byste se nenudili. Vyšší hodnocení uděluji však z jednoho jiného prostého důvodu - a to kvůli otci vlasti Karlu IV. Vlastimil Brodský se role zhostil doslova královsky a jeho repliky psal snad sám dvorní básník věhlasného Karla. Tolik krásné řeči se neslyší jen tak a když promluví samotný císař říše římské, rozlije se vám po těle teploučko díky tomu, že jste tak pyšní na našeho věhlasného vladaře. Zkrátka král, jak má být, který překonává veškeré ostatní krále ve všech českých pohádkách...(4.1.2007)

Nejlepší inteligentní československý muzikál, díky kterému se tato ne příliš výrazná divadelní hra stala asi nejznámějším dílem Vrchlického. Nepřeberné množství písniček, které doslova zlidověly, je hlavním důvodem nadčasovosti a oblíbenosti tohoto filmu. Vlastimil Brodský pak jasně ukázal, že rozsah jeho hereckých schopností je neskutečně široký.(27.12.2004)

5* Když jsem si opět o vánočních svátcích mezi těmi spousty filmů pustil po letech Noc na Karlštejně, která byla remasterovaná, tak na mě dýchla příjemná atmosféra z doby, kdy se na nic nespěchalo a pečlivě a poctivě se na většině filmů pracovalo a tak vznikali hezké věci. Navíc tento film mám už z dětství oblíbený a všechny písně naposlouchané ze soundtracku. Chápu, že k němu může mít spoustu diváků averzi ještě z dob komunismu, ale to nemění nic na faktu, že je to profesionálně odvedená práce s kvalitními herci a v rámci muzikálu jde určitě o špičku, za kterou má zasloužených 5 hvězd. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](6.1.2017)

Můj největší problém s tímto filmem je, že mu zkrátka nemůžu uvěřit to zasazení do středověku. Jakákoliv tajemná atmosféra hradu prostě chybí a kostýmy s účesy na mě působí příliš uměle. Kromě toho jsem se většinu času nudil, a tak zbývá už jen chvála hudbě. Na hudbu tohoto filmu může být hrdý celý český národ, neboť v našich končinách narazit na kvalitní filmovou hudbu je poslední dobou, čím dál těžší oříšek. Karel Svoboda svým odkazem opravdu vynáší tento snímek o několik tříd výš.(12.11.2009)

• - V jímavé scéně, kdy Karel IV. (Vlastimil Brodský) říká, aby mistr Dětřich dokončil malbu císařovny zpaměti, že bude: "Vésti jeho štětec, kde chvěti se bude v rozpacích...", je chyba. Tvář nad vstupem do Karlovy soukromé kaple sv. Kateřiny patří Anně Svídnické, třetí manželce císaře Karla a nikoliv jeho poslední ženě, Elišce Pomořanské. (salahadin)

• - Jana Brejchová je jediná z herců, která byla ve scénách, kde její postava zpívá, nadabována. (funhouse)

• - Režisér Zdeněk Podskalský sám zpochybnil historickou věrohodnost filmu, co se týká zemité královny Alžběty Pomořanské (Jana Brejchová): „Pokud bychom se měli držet dobových reálií, musela by Elišku Pomořanskou hrát Helena Růžičková a ne Jana Brejchová. Eliška přece byla žena, která podkovy ohýbala a pancíře trhala.“ (alonsanfan)