Noc na Karlštejně

• Československo

Noc na Karlštejne

Komedie / Muzikál / Historický

Československo, 1973, 83 min

Jaroslav Vrchlický (divadelní hra), Zdeněk Podskalský st.

Karel Svoboda

Karel Höger, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Pavel Bartoň, Karel Effa, Karel Hála, Jára Pospíšil, Viktor Sodoma, Petr Spálený, Karel Štědrý, Václav Štekl, Pavlína Filipovská, Jana Sedlmajerová, Hana Čížková, Stanislava Bartošová, Věra Kozlová, Karolina Slunéčková, Stella Zázvorková, Josef Bláha, Jiří Lír, Oskar Hák, Eugen Jegorov, Karel Bodnár, Jiří Hladký, Vítězslav Černý, Jan Libíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Srstka, Vít Buček, Pavel Kos, Miloš Čálek, Karel Hovorka st., Zdeněk Martínek, Oldřich Velen, Zdeněk Skalický, Otto Ohnesorg, Milan Neděla, Josef Laufer, Vladimír Hrubý, Antonín Pokorný, Milena Kaplická, Eva Lorenzová, Bernard Fürst, Radim Vašinka, František Svačina, Růžena Smolíková, Josef Vlček, Jan Janeček, Václav Vondráček, Karel Medek, Jaroslav Palkoska, Karel Engel, Miroslav Jíra, Milan Kindl, Jaroslav Klenot, Viktor Maurer, Oldřich Semerák, Bert Schneider, Miloslav Šulc, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Ludvík Wolf, Václav Formánek, Ivan Chrz, Marek Kučera, Petr Lebeda, Marian Linder, Ivo Prokop, Miloslav Průša, Tomáš Svoboda, Ladislav Županič, Marcela Baťková, Zdeněk Boubelík, Josef Brozman, Josef Cmíral, Jana Kittnarová-Čižinská, Dana Daňková, Aja Farkačová, Marta Fialová, Tomáš Hanták, Eva Kaprálová, Karel Klement, Jan Kolenatý, Jana Kopecká, Elena Lindauerová, Stanislava Martínková, Rudolf Mošna, Tomáš Němeček, Zbyněk Pohlídal, Helena Postránecká, Pavel Ruta, Bobina Staňková, Ivana Suchá, Stanislav Šimek, Vladimír Štúr, Ladislav Tajovský, Jitka Vašutová, Eva Zakouřilová, Petr Zámostný

Repríza po letech byla překvapivým zklamáním. Jako by totiž ze slavného filmu nezůstalo nic víc než sada výborných písniček, třpytících se ve vystýlce nevýrazného příběhu, který jen občas svými komentáři osvěžila zábavná dvojka Kopecký-Matuška. Höger byl sice v roli chápavého arcibiskupa Arnošta příjemný, jenže Brodský coby císař byl mdlý jako by ho natáčení příliš nebavilo, Brejchová podivně toporná, Marvanovo vystoupení spíš smutné a nezachránila to ani sehraná dvojka Kolářová-Hanzlík.(8.10.2011)

Ať si kdo chce co chce říká, Svoboda ve svém proudu prostě písničky psát umí (nebo alespoň uměl) a vyčítat tomuhle muzikálu nevalný děj nebo nehistoričnost mi přijde kapku scestné, protože to u muzikálu slouží většinou jako kulisa. Naopak potenciál zápletky je v rámci muzikálu využit znamenitě a ten se tak u mě řadí do naší muzikálové TOP3 (Spolu se "Starci na chmelu" a "Kdyby tisíc klarinetů"). I když popravdě, na ten nejlepší stále čekám.(17.10.2005)

ČT1 HD - Ihned po skončení velikonoční Popelky nám ČT servírovala další českou klasiku, tentokrát muzikálovou. Asi je to zvláštní, ale já jsem Noc na Karlštejně viděl dnes poprvé (vždy jen nějaké útržky). Musím říct, že to nebylo zlé, ale taky to nebylo bůhví jak skvělé. Lidé na to pějí ódy a považují za nejlepší filmový muzikál. Mě to tak nepřišlo, i když uznávám, že předních a kvalitních českých herců tu je požehnaně. Nejsem schopen pořádně říct, co mi vadilo nebo co mi přišlo slabé, ale zkrátka to na mě celkově nepůsobilo super dojmem. Možná proto, že jsem byl namlsán Popelkou :) Ale 4 hvězdičky dám, nemyslím si, že by se Noc na Karlštejně měla zařadit mezi 3-hvězdičkové, tudíž průměrné filmy. 70%(21.4.2014)

Ve srovnání s drtivou většinou(hlavně pozdějších a současných) českých muzikálů,tohle ještě kupudivu dobře obstojí i funguje (ovšem moc nechápu to obecné nadšení nad ,,geniální" hudbou,když celý film stojí vlastně na jednom hudebním motivu,- a ty paruky zůčastněných žen taky občas dost hrůza),ale určitě by se měl vejít mezi těch deset lepších tuzemských muzikálových počinů,takže s rozpaky 70%.(6.2.2010)

Jestli je pro mne něco synonymem české rodinné komedie, tak je to tento film. Všichni si najdou svoje. Dvojice Matuška-Kopecký nemá absolutně chybu, působí jako dvojice komentátorů sportovního přenosu, jejich dialogy jsou perfektní. Hudební stránka věci je dost nadčasová, schopná samostatné existence, i když se samozřejmě nejedná o nějaké velké umění. Nadhled a sranda, to je oč tu běží. Elementálové byli v tomto případě Podskalskému velmi nakloněni. Mám tento film prostě rád. 90%(2.3.2015)

• - Ve scéně s Peškem (Jaromír Hanzlík) je možné si všimnout, že má na okruží zip. Jenže první předchůdce zipu byl vytvořen v Americe v roce 1851 a na šaty se začal aplikovat až v roce 1913. (Mr.Hudson)

• - V jímavé scéně, kdy Karel IV. (Vlastimil Brodský) říká, aby mistr Dětřich dokončil malbu císařovny zpaměti, že bude: "Vésti jeho štětec, kde chvěti se bude v rozpacích...", je chyba. Tvář nad vstupem do Karlovy soukromé kaple sv. Kateřiny patří Anně Svídnické, třetí manželce císaře Karla a nikoliv jeho poslední ženě, Elišce Pomořanské. (salahadin)

• - Písně z filmu byly vydány na LP desce. [Zdroj: Robert Rohál, Vítek Chadima - České zpívající filmy] (M.B)