Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejne

A Night at Karlstein

Komedie / Muzikál / Historický

Československo, 1973, 83 min

Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Karel Svoboda

Karel Höger, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Pavel Bartoň, Karel Effa, Karel Hála, Jára Pospíšil, Viktor Sodoma, Petr Spálený, Karel Štědrý, Václav Štekl, Pavlína Filipovská, Jana Sedlmajerová, Hana Čížková, Stanislava Bartošová, Věra Kozlová, Karolina Slunéčková, Stella Zázvorková, Josef Bláha, Jiří Lír, Oskar Hák, Eugen Jegorov, Karel Bodnár, Jiří Hladký, Vítězslav Černý, Jan Libíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Srstka, Vít Buček, Pavel Kos, Miloš Čálek, Karel Hovorka st., Zdeněk Martínek, Oldřich Velen, Zdeněk Skalický, Otto Ohnesorg, Milan Neděla, Josef Laufer, Vladimír Hrubý, Antonín Pokorný, Milena Kaplická, Eva Lorenzová, Bernard Fürst, Radim Vašinka, František Svačina, Růžena Smolíková, Josef Vlček, Jan Janeček, Václav Vondráček, Karel Medek, Jaroslav Palkoska, Karel Engel, Miroslav Jíra, Milan Kindl, Jaroslav Klenot, Viktor Maurer, Oldřich Semerák, Bert Schneider, Miloslav Šulc, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Ludvík Wolf, Václav Formánek, Ivan Chrz, Marek Kučera, Petr Lebeda, Marian Linder, Ivo Prokop, Miloslav Průša, Tomáš Svoboda, Ladislav Županič, Marcela Baťková, Zdeněk Boubelík, Josef Brozman, Josef Cmíral, Jana Kittnarová-Čižinská, Dana Daňková, Aja Farkačová, Marta Fialová, Tomáš Hanták, Eva Kaprálová, Karel Klement, Jan Kolenatý, Jana Kopecká, Elena Lindauerová, Stanislava Martínková, Rudolf Mošna, Tomáš Němeček, Zbyněk Pohlídal, Helena Postránecká, Pavel Ruta, Bobina Staňková, Ivana Suchá, Stanislav Šimek, Vladimír Štúr, Ladislav Tajovský, Jitka Vašutová, Eva Zakouřilová, Petr Zámostný

Karlštejn, český hrádek, který čeští králové využívali ve chvílích, kdy si chtěli odpočinout od svých žen, přítelkyň či konkubín a věnovat se čistě mužským zálibám (popíjení vína a hře v kostky, vznešeně nazvané mužské rozjímání), a proto sem byl zakázán vstup jakékoliv ženě. Až jednoho dne, zcela na sobě nezávisle, se dvě dívky (z nichž jedna je samotná královna) rozhodnou strávit Noc na Karlštejně, blízko svým milým ... Podobně jako napsal Gemini, i já - čím starší, tím mám tento film radši. Dřív jsem ho moc nemusel a ústřední melodii jsem znal tak maximálně z cover verze Leony Machálkové a Michaela V Vrtulníka. Jenže od té doby jsem jej viděl několikrát, a čím dál víc si jej užívám - výborný český muzikál plný hvězd (Vlastimil Brodský, Jaromír Hanzlík, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Daniela Kolářová a spousta dalších), zábavný scénář i chytlavé písničky - to prostě můžu..(19.4.2010)

Nejlepší film Zdeňka Podskalského, tentokrát beze vší té trapné lidovosti, jako třeba ve filmech 'Spadla s měsíce' nebo 'Einstein kontra Babinský'. Noblesní komedie s vynikajícími dialogy, nádhernou a velmi talentovanou Janou Brejchovou a s Vlastimilem Brodským, který bravurně zahrál i tuhle svou nejnetypičtější roli. Roli hofmistryně Ofky (Slávka Budínová) měla hrát Jiřina Jirásková, ale v té době už měla dva roky zákaz.(22.2.2003)

Klasika podle námětu Jaroslava Vrchlického, jenž je autorem této komedie. On to napsal jako komedii a tvůrci to sice nepřebrali úplně jako komedii, spíše jako film na historické motivy, ale i tak je to dobré. Herecké výkony taky fajn, jen mi trochu vadí podmanivé písně Vondráčkové. Kdyby to zpíval kdokoli jiný, ale ona fakt ne, nemám ji ráda...(9.6.2014)

"Co když on ten zdejší fraucimor jen vypadá, že není fraucimor?" Na hradě se skrývá žena? To není možné, tam nejsou ani myši ženského pohlaví. To se musí vyšetřit a vyzpívat. A přitom tady zazněly národní odrhovačky typu Do věží, Hoja hoj, Ten, kdo nedumá či Lásko má, já stůňu a já si je vždycky rád zaskřehotám. Tohle mě prostě baví a musím uznat, že Karel IV. byl koumák. Už si taky začínám budovat takový malý Járaštejn, kam bych občas prchnul před ... tedy vlastně bych tam rozjímal a oddával se skutkům křesťanské pokory a sebezapírání.(22.2.2018)

Dá se ještě spojit víc výchozích jistot kvality než tady? Podskalského režie, literární klasika, historické téma, dobří herci, humor a ještě navíc muzikál! A z výchozích bodů skutečně vznikla ojedinělá směs více žánrů. Film má však hodně zřetelné chyby díky tomu, že dlouhé natáčení neprobíhalo chronologicky a když se ještě přidal razantní střih, tak se divákovi před očima neustále střídají všechna roční období! V jednom záběru stromy zelené, v druhém holé, ve třetím to kvete. Leda, že by ta situační komedie měla trvat více let a já to nepochopila... :-))) Toho nenavazujícího střihu je opravdu škoda, jinak by to byla dokonalá věc bez sebemenšího kazu!(13.10.2003)

• - V úvodu filmu, při rytířském turnaji, v momentě, kdy Jana Brejchová usedá na trůn, se v levém rohu obrazovky mihne dělník v montérkách a s jízdním kolem. (Divočák)

• - K filmu složil Jiří Štaidl své poslední skladby. (SeanBean)

• - Karel Höger (arcibiskup Arnošt z Pardubíc), ktorý Karla IV. hral v divadle, povedal ironicky na výkon Brodského: „Vlastíku, nelíbí se mi, jak ho hrajete, zbavujete ho glorioly. Berete lidem iluze. Vždyť vy si dáváte i prsty za opasek jako nějaký kovboj!" (Raccoon.city)