Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejne

A Night at Karlstein

Komedie / Muzikál / Historický

Československo, 1973, 83 min

Jaroslav Vrchlický (divadelní hra), Zdeněk Podskalský st.

Karel Svoboda

Karel Höger, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Pavel Bartoň, Karel Effa, Karel Hála, Jára Pospíšil, Viktor Sodoma, Petr Spálený, Karel Štědrý, Václav Štekl, Pavlína Filipovská, Jana Sedlmajerová, Hana Čížková, Stanislava Bartošová, Věra Kozlová, Karolina Slunéčková, Stella Zázvorková, Josef Bláha, Jiří Lír, Oskar Hák, Eugen Jegorov, Karel Bodnár, Jiří Hladký, Vítězslav Černý, Jan Libíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Srstka, Vít Buček, Pavel Kos, Miloš Čálek, Karel Hovorka st., Zdeněk Martínek, Oldřich Velen, Zdeněk Skalický, Otto Ohnesorg, Milan Neděla, Josef Laufer, Vladimír Hrubý, Antonín Pokorný, Milena Kaplická, Eva Lorenzová, Bernard Fürst, Radim Vašinka, František Svačina, Růžena Smolíková, Josef Vlček, Jan Janeček, Václav Vondráček, Karel Medek, Jaroslav Palkoska, Karel Engel, Miroslav Jíra, Milan Kindl, Jaroslav Klenot, Viktor Maurer, Oldřich Semerák, Bert Schneider, Miloslav Šulc, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Ludvík Wolf, Václav Formánek, Ivan Chrz, Marek Kučera, Petr Lebeda, Marian Linder, Ivo Prokop, Miloslav Průša, Tomáš Svoboda, Ladislav Županič, Marcela Baťková, Zdeněk Boubelík, Josef Brozman, Josef Cmíral, Jana Kittnarová-Čižinská, Dana Daňková, Aja Farkačová, Marta Fialová, Tomáš Hanták, Eva Kaprálová, Karel Klement, Jan Kolenatý, Jana Kopecká, Elena Lindauerová, Stanislava Martínková, Rudolf Mošna, Tomáš Němeček, Zbyněk Pohlídal, Helena Postránecká, Pavel Ruta, Bobina Staňková, Ivana Suchá, Stanislav Šimek, Vladimír Štúr, Ladislav Tajovský, Jitka Vašutová, Eva Zakouřilová, Petr Zámostný

Můj největší problém s tímto filmem je, že mu zkrátka nemůžu uvěřit to zasazení do středověku. Jakákoliv tajemná atmosféra hradu prostě chybí a kostýmy s účesy na mě působí příliš uměle. Kromě toho jsem se většinu času nudil, a tak zbývá už jen chvála hudbě. Na hudbu tohoto filmu může být hrdý celý český národ, neboť v našich končinách narazit na kvalitní filmovou hudbu je poslední dobou, čím dál těžší oříšek. Karel Svoboda svým odkazem opravdu vynáší tento snímek o několik tříd výš.(12.11.2009)

5* Když jsem si opět o vánočních svátcích mezi těmi spousty filmů pustil po letech Noc na Karlštejně, která byla remasterovaná, tak na mě dýchla příjemná atmosféra z doby, kdy se na nic nespěchalo a pečlivě a poctivě se na většině filmů pracovalo a tak vznikali hezké věci. Navíc tento film mám už z dětství oblíbený a všechny písně naposlouchané ze soundtracku. Chápu, že k němu může mít spoustu diváků averzi ještě z dob komunismu, ale to nemění nic na faktu, že je to profesionálně odvedená práce s kvalitními herci a v rámci muzikálu jde určitě o špičku, za kterou má zasloužených 5 hvězd. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](6.1.2017)

Jeden z nejkrásnějších muzikálů, jaké znám. Tedy z těch českých. Melodie, které zde znějí, jsou neskutečně nádherné, nakažlivé a snadno rozpoznatelné. Do toho hlasy skvělých českých zpěváků, jež se celkem umně spojují se zpívajícími herci. Navíc ti herci, to jsou všechno legendy, na které je radost pohledět.(30.11.2014)

Ve srovnání s drtivou většinou(hlavně pozdějších a současných) českých muzikálů,tohle ještě kupudivu dobře obstojí i funguje (ovšem moc nechápu to obecné nadšení nad ,,geniální" hudbou,když celý film stojí vlastně na jednom hudebním motivu,- a ty paruky zůčastněných žen taky občas dost hrůza),ale určitě by se měl vejít mezi těch deset lepších tuzemských muzikálových počinů,takže s rozpaky 70%.(6.2.2010)

• kingik

"Jede král, jede král", sice jede král, ale v úvodních titulkách jela také jízdní kola, která se do záběru vloudila, jako taková roztomilá chyba ve filmu. A film samotný? Děs a hrůza. Když to dávají v televizi, tak tomu nedám opětovnou šanci, když zazpívá Brejchová jako Vondráčková známou melodickou písničku, tak se osypu nad tím nevkusem, a ještě ta podivná naivita, s jakou je to pojato, a mám dost. Dál nepíšu. Ztráta času. Hnusně nevkusná a nezajímavá kravina. Mé hodnocení: 0%(31.12.2013)

• - Zdeněk Podskalský st. dostal z Barrandova objednávku natočiť film podľa historickej klasiky. Predniesol tri iné ponuky a Vrchlického látka o Karlovi IV. mu bola odporučená až nakoniec. (Raccoon.city)

• - Vlastimil Brodský zo začiatku odmietal hrať rolu Karla IV. a dokonca si u historikov zisťoval, aký to bol vlastne človek. (Raccoon.city)

• - Ve skutečnosti se Karel IV. s Alžbětou Pomořanskou oženil v roce 1363, kdy jemu bylo 47 let a Alžbětě pouhých 16. Byl to sňatek z rozumu, Karel se tím zbavil opozice. Nicméně Alžběta ke Karlovi chovala velkou úctu a byla mu velmi nakloněna. Jejich vztah byl harmonický a měli spolu šest dětí. (MissSimm)