Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejne

A Night at Karlstein

Komedie / Muzikál / Historický

Československo, 1973, 83 min

Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Karel Svoboda

Karel Höger, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Pavel Bartoň, Karel Effa, Karel Hála, Jára Pospíšil, Viktor Sodoma, Petr Spálený, Karel Štědrý, Václav Štekl, Pavlína Filipovská, Jana Sedlmajerová, Hana Čížková, Stanislava Bartošová, Věra Kozlová, Karolina Slunéčková, Stella Zázvorková, Josef Bláha, Jiří Lír, Oskar Hák, Eugen Jegorov, Karel Bodnár, Jiří Hladký, Vítězslav Černý, Jan Libíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Srstka, Vít Buček, Pavel Kos, Miloš Čálek, Karel Hovorka st., Zdeněk Martínek, Oldřich Velen, Zdeněk Skalický, Otto Ohnesorg, Milan Neděla, Josef Laufer, Vladimír Hrubý, Antonín Pokorný, Milena Kaplická, Eva Lorenzová, Bernard Fürst, Radim Vašinka, František Svačina, Růžena Smolíková, Josef Vlček, Jan Janeček, Václav Vondráček, Karel Medek, Jaroslav Palkoska, Karel Engel, Miroslav Jíra, Milan Kindl, Jaroslav Klenot, Viktor Maurer, Oldřich Semerák, Bert Schneider, Míla Šulc, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Ludvík Wolf, Václav Formánek, Ivan Chrz, Marek Kučera, Petr Lebeda, Marian Linder, Ivo Prokop, Miloslav Průša, Tomáš Svoboda, Ladislav Županič, Marcela Baťková, Zdeněk Boubelík, Josef Brozman, Josef Cmíral, Jana Kittnarová-Čižinská, Dana Daňková, Aja Farkačová, Marta Fialová, Tomáš Hanták, Eva Kaprálová, Karel Klement, Jan Kolenatý, Jana Kopecká, Elena Lindauerová, Stanislava Martínková, Rudolf Mošna, Tomáš Němeček, Zbyněk Pohlídal, Helena Postránecká, Pavel Ruta, Bobina Staňková, Ivana Suchá, Stanislav Šimek, Vladimír Štúr, Ladislav Tajovský, Jitka Vašutová, Eva Zakouřilová, Petr Zámostný

Osobně muzikály nikterak nevyhledávám, ale vždycky když na nějaký narazím, tak mě potěší - zrovna jako tenhle kousek, který patří do zlatého fondu české kinematografie a zcela právem. Navzdory jednoduchoučkému příběhu nemáte čas začít se nudit a to díky příjemným hereckým výkonům, které jsou pospojovány milými písničkami "našich předních interpretů 70. let". Jenom dobové kostýmy a celková módní stylizace by si zasloužila cizojazyčného oskara. Nemluvě o nádherném prostředí v okolí Karlštejna, jehož samotné záběry by mohly zaplnit několik filmových kotoučů, u kterých byste se nenudili. Vyšší hodnocení uděluji však z jednoho jiného prostého důvodu - a to kvůli otci vlasti Karlu IV. Vlastimil Brodský se role zhostil doslova královsky a jeho repliky psal snad sám dvorní básník věhlasného Karla. Tolik krásné řeči se neslyší jen tak a když promluví samotný císař říše římské, rozlije se vám po těle teploučko díky tomu, že jste tak pyšní na našeho věhlasného vladaře. Zkrátka král, jak má být, který překonává veškeré ostatní krále ve všech českých pohádkách...(4.1.2007)

ČT1 HD - Ihned po skončení velikonoční Popelky nám ČT servírovala další českou klasiku, tentokrát muzikálovou. Asi je to zvláštní, ale já jsem Noc na Karlštejně viděl dnes poprvé (vždy jen nějaké útržky). Musím říct, že to nebylo zlé, ale taky to nebylo bůhví jak skvělé. Lidé na to pějí ódy a považují za nejlepší filmový muzikál. Mě to tak nepřišlo, i když uznávám, že předních a kvalitních českých herců tu je požehnaně. Nejsem schopen pořádně říct, co mi vadilo nebo co mi přišlo slabé, ale zkrátka to na mě celkově nepůsobilo super dojmem. Možná proto, že jsem byl namlsán Popelkou :) Ale 4 hvězdičky dám, nemyslím si, že by se Noc na Karlštejně měla zařadit mezi 3-hvězdičkové, tudíž průměrné filmy. 70%(21.4.2014)

Nejlepší film Zdeňka Podskalského, tentokrát beze vší té trapné lidovosti, jako třeba ve filmech 'Spadla s měsíce' nebo 'Einstein kontra Babinský'. Noblesní komedie s vynikajícími dialogy, nádhernou a velmi talentovanou Janou Brejchovou a s Vlastimilem Brodským, který bravurně zahrál i tuhle svou nejnetypičtější roli. Roli hofmistryně Ofky (Slávka Budínová) měla hrát Jiřina Jirásková, ale v té době už měla dva roky zákaz.(22.2.2003)

Krásný, romanticky ztvárněný střípek příběhů z doby panování Karla IV. v podobě snad prvního našeho československého muzikálu, který má v naší kinematografii své zasloužené místo a je podtržen dějinami naší země. Jistě, že to vše tak romantické ve skutečnosti nebylo, ale příjemně se na to kouká a rozumný divák to přijímá s vědomím, že to bylo stvořeno úmyslně s humornou nadsázkou za účelem pobavení se. Označení "historický" bych v tomto případě neuváděl, i když jakási podobnost se skutečností se filmu nedá tak docela upřít. Se svými přibývajícími léty se na tento vskutku příjemný muzikál dívám stále raději, než tomu bylo v dobách, kdy film vznikl. Zřejmě je k tomu potřeba jisté duševní vyzrálosti, kterou mládí často postrádá. |:-)(4.1.2009)

Dobově oblíbený filmový a televizní formát ,,hry se zpěvy" (je to něco na pomezí muzikálu a klasické činohry) byl tentokrát zasazen do (pseudo)historického kontextu, neboť jde vlastně o filmovou adaptaci známého dramatu Jaroslava Vrchlického. Látka ze školních čítanek se tak dočkala svého převedení na filmové plátno v poměrně ponuré době a uvážíme-li, že ač byla natočena v šedavém bezčasí té nejhlubší normalizace, její vyznění a atmosféra je až překvapivě retrospektivní a nechává diváka upomenout na ne tak dávnou dobu zlaté filmové éry 60. let, v kontextu normalizační tvorby 70. let patří k tomu výrazně lepšímu, co spatřilo tehdy světlo stínítka obrazovky i ztemnělého kinosálu. Osobně ale nejsem příznivcem ani Podskalského poetiky, ani muzikálů obecně, tudíž se ani k Noci na Karlštejně nevracím nijak pravidelně, potkám-li se ale šťastnou náhodou s její reprízou na televizní obrazovce, zpravidla nepřepnu, už jenom kvůli herecké elitě v Noci na Karlštejně obsazené...(28.10.2011)

• - Ve scéně s Peškem (Jaromír Hanzlík) je možné si všimnout, že má na okruží zip. Jenže první předchůdce zipu byl vytvořen v Americe v roce 1851 a na šaty se začal aplikovat až v roce 1913. (Mr.Hudson)

• - Královský pár tvořili tehdejší skuteční manželé Vlastimil Brodský a Jana Brejchová, blízcí přátelé režiséra. S Brodským se Podskalský kamarádil už od padesátých let a dokonce spolu napsali scénář k filmu Mezi nebem a zemí (1958). (Cucina_Rc)

• - Role homistryně Ofky (Slávka Budínová) byla původně psaná na tělo Jiřině Jiráskové. Ta se však v té době nesměla objevit před kamerou. (Bart)