Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejne

A Night at Karlstein

Komedie / Muzikál / Historický

Československo, 1973, 83 min

Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Karel Svoboda

Karel Höger, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Pavel Bartoň, Karel Effa, Karel Hála, Jára Pospíšil, Viktor Sodoma, Petr Spálený, Karel Štědrý, Václav Štekl, Pavlína Filipovská, Jana Sedlmajerová, Hana Čížková, Stanislava Bartošová, Věra Kozlová, Karolina Slunéčková, Stella Zázvorková, Josef Bláha, Jiří Lír, Oskar Hák, Eugen Jegorov, Karel Bodnár, Jiří Hladký, Vítězslav Černý, Jan Libíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Srstka, Vít Buček, Pavel Kos, Miloš Čálek, Karel Hovorka st., Zdeněk Martínek, Oldřich Velen, Zdeněk Skalický, Otto Ohnesorg, Milan Neděla, Josef Laufer, Vladimír Hrubý, Antonín Pokorný, Milena Kaplická, Eva Lorenzová, Bernard Fürst, Radim Vašinka, František Svačina, Růžena Smolíková, Josef Vlček, Jan Janeček, Václav Vondráček, Karel Medek, Jaroslav Palkoska, Karel Engel, Miroslav Jíra, Milan Kindl, Jaroslav Klenot, Viktor Maurer, Oldřich Semerák, Bert Schneider, Miloslav Šulc, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Ludvík Wolf, Václav Formánek, Ivan Chrz, Marek Kučera, Petr Lebeda, Marian Linder, Ivo Prokop, Miloslav Průša, Tomáš Svoboda, Ladislav Županič, Marcela Baťková, Zdeněk Boubelík, Josef Brozman, Josef Cmíral, Jana Kittnarová-Čižinská, Dana Daňková, Aja Farkačová, Marta Fialová, Tomáš Hanták, Eva Kaprálová, Karel Klement, Jan Kolenatý, Jana Kopecká, Elena Lindauerová, Stanislava Martínková, Rudolf Mošna, Tomáš Němeček, Zbyněk Pohlídal, Helena Postránecká, Pavel Ruta, Bobina Staňková, Ivana Suchá, Stanislav Šimek, Vladimír Štúr, Ladislav Tajovský, Jitka Vašutová, Eva Zakouřilová, Petr Zámostný

Nemám kdovíjak v lásce muzikály, výjimečně se mi nějaký líbí, a "Noc na Karlštejně" k těmto řídkým výjimkám patří. Chytlavá hudba K. Svobody, k tomu středověké kulisy, plno skvělých českých herců, situace humorné i trocha moudra - mohlo to vůbec nefungovat? Scénář je sice chvilkama estrádovitě přeplácaný a vzhledem k častým reprízám jsem se tomuto povedenému dílku domácí kinematografie začala spíše vyhýbat, ale třeba za 10-15 let si dám zase s chutí repete:-) 75%(13.10.2009)

"Co když on ten zdejší fraucimor jen vypadá, že není fraucimor?" Na hradě se skrývá žena? To není možné, tam nejsou ani myši ženského pohlaví. To se musí vyšetřit a vyzpívat. A přitom tady zazněly národní odrhovačky typu Do věží, Hoja hoj, Ten, kdo nedumá či Lásko má, já stůňu a já si je vždycky rád zaskřehotám. Tohle mě prostě baví a musím uznat, že Karel IV. byl koumák. Už si taky začínám budovat takový malý Járaštejn, kam bych občas prchnul před ... tedy vlastně bych tam rozjímal a oddával se skutkům křesťanské pokory a sebezapírání.(22.2.2018)

Klasika podle námětu Jaroslava Vrchlického, jenž je autorem této komedie. On to napsal jako komedii a tvůrci to sice nepřebrali úplně jako komedii, spíše jako film na historické motivy, ale i tak je to dobré. Herecké výkony taky fajn, jen mi trochu vadí podmanivé písně Vondráčkové. Kdyby to zpíval kdokoli jiný, ale ona fakt ne, nemám ji ráda...(9.6.2014)

Příjemný romantický muzikál s prvky komedie s výborným hereckým obsazením. Skvělá hudba génia české hudby Karla Svoboda, na kterou nedám ani po letech dopustit. Přesvědčivá režie Zdeňka Podskalského jen podtrhuje celkový dobrý dojem. JInak zde také můžeme vidět Jaroslava Marvana v jeho poslední filmové roli. Líbí se mi to, ale myslím, že filmu uškodil zub času.(27.11.2007)

Hodnotím za 3....Nevím na mne působí pokaždé když se na tento film podívám takovým utahaným nezáživným dojmem bez sebevětších úletů ať už v jakém jkoliv směru-to ztrácí velice na kvalitě -JE TO VLASTNĚ TO HLAVNÍ. Scénář podle mne ztojí také za nic, ale na druhou stranu se mi líbí herecké výkony :Vlastimil Brodský, Matuška -ty jsou nezapomenutelné.(12.7.2006)

• - V jeden deň bolo naplánované natočiť piesne s Kalom Hálom a Karlom Štědrým, ale tí sa tak opili, že to nebolo možné. V ten deň sa nenatočilo nič. (Raccoon.city)

• - Režisér dodal Vlastimilovi Brodskému (Karol IV.) odborného konzultanta, ktorý mal pre výnimočnú postavu herca zlákať a presvedčiť ho, že on je najvhodnejším predstaviteľom. (Raccoon.city)

• - Když byl roku 1365 Karlštejn dokončen, vypadal jinak. Ve filmu se hrad vyskytuje po Mockerově přestavbě. (SeanBean)