Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejne

A Night at Karlstein

Komedie / Muzikál / Historický

Československo, 1973, 83 min

Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Karel Svoboda

Karel Höger, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Pavel Bartoň, Karel Effa, Karel Hála, Jára Pospíšil, Viktor Sodoma, Petr Spálený, Karel Štědrý, Václav Štekl, Pavlína Filipovská, Jana Sedlmajerová, Hana Čížková, Stanislava Bartošová, Věra Kozlová, Karolina Slunéčková, Stella Zázvorková, Josef Bláha, Jiří Lír, Oskar Hák, Eugen Jegorov, Karel Bodnár, Jiří Hladký, Vítězslav Černý, Jan Libíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Srstka, Vít Buček, Pavel Kos, Miloš Čálek, Karel Hovorka st., Zdeněk Martínek, Oldřich Velen, Zdeněk Skalický, Otto Ohnesorg, Milan Neděla, Josef Laufer, Vladimír Hrubý, Antonín Pokorný, Milena Kaplická, Eva Lorenzová, Bernard Fürst, Radim Vašinka, František Svačina, Růžena Smolíková, Josef Vlček, Jan Janeček, Václav Vondráček, Karel Medek, Jaroslav Palkoska, Karel Engel, Miroslav Jíra, Milan Kindl, Jaroslav Klenot, Viktor Maurer, Oldřich Semerák, Bert Schneider, Míla Šulc, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Ludvík Wolf, Václav Formánek, Ivan Chrz, Marek Kučera, Petr Lebeda, Marian Linder, Ivo Prokop, Miloslav Průša, Tomáš Svoboda, Ladislav Županič, Marcela Baťková, Zdeněk Boubelík, Josef Brozman, Josef Cmíral, Jana Kittnarová-Čižinská, Dana Daňková, Aja Farkačová, Marta Fialová, Tomáš Hanták, Eva Kaprálová, Karel Klement, Jan Kolenatý, Jana Kopecká, Elena Lindauerová, Stanislava Martínková, Rudolf Mošna, Tomáš Němeček, Zbyněk Pohlídal, Helena Postránecká, Pavel Ruta, Bobina Staňková, Ivana Suchá, Stanislav Šimek, Vladimír Štúr, Ladislav Tajovský, Jitka Vašutová, Eva Zakouřilová, Petr Zámostný

Jestli je pro mne něco synonymem české rodinné komedie, tak je to tento film. Všichni si najdou svoje. Dvojice Matuška-Kopecký nemá absolutně chybu, působí jako dvojice komentátorů sportovního přenosu, jejich dialogy jsou perfektní. Hudební stránka věci je dost nadčasová, schopná samostatné existence, i když se samozřejmě nejedná o nějaké velké umění. Nadhled a sranda, to je oč tu běží. Elementálové byli v tomto případě Podskalskému velmi nakloněni. Mám tento film prostě rád. 90%(2.3.2015)

Perfektní písničky+ perfektní herci + dialogy + děj + scény = perfektní muzikálová podívaná. Koncert osobností nevídaného formátu a náš umělecký svět je měl! Chyby a nedostatky: 1) Cyklista v úvodních titulcích (viz zajímavosti k filmu). 2) Karel IV. - Vlastimil Brodský - v jedné ze svých posledních vět řekne: "..v dobách Otce vlasti..", ovšem tento titul si císař vysloužil až později. 3) V jednom ze záběrů, kdy se Pešek (Jaromír Hanzlík) otočí, je na jeho oděvu vidět zip, který se ovšem na oblečení vyskytuje až ve 20. století. 4) Chyba-nechyba: V některých záběrech je vidět na Karlštejně hromosvod. Ten však byl vynalezen mnohem později. 5) Chyba-nechyba-zajímavost: V době vlády Karla IV. neměl Karlštejn podobu, kterou známe. Hrad byl mnohokrát přestavován a dnešní podobu získal až na přelomu 19. a 20. století. 6) Když arcibiskup Arnošt vtrhne do pokoje, kde právě končí souboj pážete-císařovny a krále Petra Cyperského (W. Matuška), pronese, že spěchal, aby předešel nedorozumění. Vyběhl ovšem z ložnice Karla IV., kde se s císařem modlil, což je patrné při záběru na dveře, z nichž vyšel (je v nich meč) a z týchž dveří vyšel předtím Karel IV. 7) Chyba-nechyba-zajímavost: V některých záběrech si můžeme všimnout poškozené omítky hradu, ovšem v době, kdy se příběh odehrává, byl Karlštejn novostavba.(15.1.2007)

Nejlepší inteligentní československý muzikál, díky kterému se tato ne příliš výrazná divadelní hra stala asi nejznámějším dílem Vrchlického. Nepřeberné množství písniček, které doslova zlidověly, je hlavním důvodem nadčasovosti a oblíbenosti tohoto filmu. Vlastimil Brodský pak jasně ukázal, že rozsah jeho hereckých schopností je neskutečně široký.(27.12.2004)

Celkem slušný český muzikál, který je především a jenom složen na pěkných českých a známých písní. Má skvělé herci či zpěváky. Díky krátké stopáži nenastane nuda či nějaké větší problémy. Velkým trhákem to pro mě zas tak není, některé konverzace, dialogy a scény nemusím, ale ohodnotit toto podařené dílo s radostí můžu. Hodnotím na 70% = ****(14.12.2012)

Repríza po letech byla překvapivým zklamáním. Jako by totiž ze slavného filmu nezůstalo nic víc než sada výborných písniček, třpytících se ve vystýlce nevýrazného příběhu, který jen občas svými komentáři osvěžila zábavná dvojka Kopecký-Matuška. Höger byl sice v roli chápavého arcibiskupa Arnošta příjemný, jenže Brodský coby císař byl mdlý jako by ho natáčení příliš nebavilo, Brejchová podivně toporná, Marvanovo vystoupení spíš smutné a nezachránila to ani sehraná dvojka Kolářová-Hanzlík.(8.10.2011)

• - Ve scéně s Peškem (Jaromír Hanzlík) je možné si všimnout, že má na okruží zip. Jenže první předchůdce zipu byl vytvořen v Americe v roce 1851 a na šaty se začal aplikovat až v roce 1913. (Mr.Hudson)

• - Některé kostýmy, například dvorních dam, vznikly přešitím kostýmů z filmu Jan Hus (1954). (jecmen2)

• - Ke konci se Vlastimil Brodský (Karel IV.) nazve Otcem Vlasti. Tak jej ale nazval učenec až nad jeho hrobem. (viperblade)