Noc na Karlštejně

• Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

honzic

Příjemné písničky, jinak tradičně na Podskalského slabý děj. No ale s dobrými herci se to dá trochu zachránit a to se stalo i tady. Hodnocení: 70 % ()

Petr59

Tak znám i lepší československé filmy, nebo komedie. Tohle mě moc k srdci nepřirostlo. Děj a filmové zpracování, jsou lehce podprůměrné. Tři hvězdičky jsem dal, za dobrou hudbu a skutečně povedené písně a za druhé, za chvílemi humorné scény, které filmy trochu dodaly. Ale celkově se mi film moc nelíbil. Mohl být rozhodně udělán v lepším stylu, než v tom, v jakém byl natočen. ()

Lentilkatka

Super výkony herců, vyzdvihla bych zde pana Jaroslava Marvana, který v té době už byl velmi nemocný a dokázal to bravurně zahrát. Jinak bezva komediální muzikál. ()

gotham

Skvělá hudba, kostýmy, herci a herečky, zejména nádherná Brejchová a charismatický král Brodský, pohádkový příběh. Krásně se na to kouká a krásně se to poslouchá, oddechová podívaná v dnešním světě plném stresu, násilí a vulgarit. 100% ()

Dave_ff

Tohle je prostě klasika. Příjemní herci, krásná hudba a zpěv, no prostě jeden z mých nejoblíbenějších filmů. ()

MASH_4077

Njn, pan Svoboda-prostě klasika. Super věr. Lehká zápletka pana Hanzlíka a p. Kolářové trochu odvrací pozornost od toho hlavního(královna na hradě), ale když oni tak hezky zpívají..... Jenom Karel IV. nevydal ani hlásku co se týče zpěvu. Je to šajba a má na to lidi. ()

Gig

Nezapomenutelná hudba, výborné dialogy hrající si s lehkostí s archaismy. Co dodat? Hodím se ve službě marod. Pešku, jak to mluvíš... "Při prvním ochutnání trošku trpké zdá se být. Tak jako všechno v této zemi!". Ne, v tom se mýlíš, císaři. Ne vše je trpké, tento snímek už vůbec ne. Je lahodný a opojný. Nu a když jsem ho okusil, musím zas a znova ochutnávat a kousat po douškách. ()

Stanmi

Příběh o dvou ženách, kteří kvůli svým milým stráví noc na hradě, kde je pohyb osob ženského pohlaví přísně zakázan, patří k mým oblbeným hudebním komediím (možná to bude proto, že se na hudební komedie příliš nedivám). Ale ve prospěch Noci na Karlštějně hrajou především dva faktory a těmi jsou naprosto lahůdkové obsazení a samotné ztvárnění filmu přímo v prostorách Karlštejna. Všichni herci a herečky jsou prakticky v té nejlepší formě a díky nim odpustím i poněkud slabší příběh a hudební vložky, i když písničku "Když mám tekutou révu..." si sem tam pobrukuju. Noc na Karlštejně se nestydím označit pojmem "klasika", protože tetno film si to především díky skvělému hereckému ansámblu a atraktivnímu prostředí Karlštejna bezpochyby zaslouží. ()

swinevenca

Když vynechám středověkou neschopnost rozeznat ženskou od chlapa, dost jsem u toho bavil a říkám si, kde jsem byl tolik let, že jsem to viděl až teď. Asi ve věžích. ()

carl.oesch

Jestli se nepletu, poslední film jak Karla Hogera tak Jaroslava Marvana a řekl bych, hodně důstojné rozloučení a navíc ve filmu, který přináší pohodu a optimismus a přitom je z doby onoho nepříjemného bezčasí zvaného normalizace. Asi široko daleko nejlepší film z té doby. Jako muzikál rovněž podařené, myslím, že Zdeněk Podsklaský byl jako režisér v tomto směru jednička, L. Rychman nechť promine. Navíc, tady ten dramatický základ položil poněkud jiný mistr, než pisálci k Dámě na kolejích či dalším Rychmanovým opusům. ()

jungewolf

Je to sice muzikál (ty nemusím) , ale je to celkem dobrý : 4 * a 70 % . Mimochodem - W. Matuška hraje skutečnou historickou postavu kyperského krále Petra II.,blízkého přítele Karla IV. Otce vlasti (hraje ho V. Brodský) a předního minesengera mezi evropskými panovníky 14. století. Jeho (francouzská) dynastie Lusignanů (čti Lyziňónů) vládla na Kypru bezmála tři století : 1192-1489 . P. S. : ženy samozřejmě na Karlštejně běžně žily, jedná se o romantický výmysl spisovatele J. Vrchlického - nechal se inspirovat zákazem Karla IV. - muži podle něj "neměli líhat s ženami" v místnostech v sousedství kaple Sv. Kříže .... . ()

Stauff

Muzikály.... Pár jich můžu, ale jediný, který prostě nevynechám, je Noc na Karlštejně. Karlštejn mám za rohem, zrovna dnes jsem tam byl na adventu.A zrovna dnes byl ten muzikál na Primě. (přerušení reklamou v podání Alzy bylo na zabití). Muzikál jsem viděl nesčetněkrát, i v divadle. A pořád se na něj rád dívám. ()

sharka.68

škoda, že vymazali toho cyklistu ...v celém hudebním filmu mi nesedla jen Pavlína Filipovská a to tam žádnou zásadní úlohu neměla...zpívající Pavel Bartoň v roli kněze, byl úžasný...troufnu si říci,že lepší jak Karel Gott. Jinak je to jedna z dobrých oddechovek,na které se člověk rád podívá, dá se u ní žehlit nebo zašívat.... ()

J.Mayen odpad!

I zde musím hodnotit odpadem, jelikož je to jako u filmu s tebou mě baví svět, který je neustále omílán A divák téměř nemá šanci si od tohoto snímku aspoň na chvíli odpočinout. Zde se musím přiznat že Film jsem nikdy neviděl celý, byť jsem k tomu měl nespočet příležitostí, kdybych si měl tipnout tak možná někde kolem 80 nebo stovky. Říká se že o mrtvých jen dobře proto jenom krátce k tomu proč se filmu vyhýbám, již od raného dětství nemám rád vlastimila brodského a bylo pro mne téměř nemožné si vybírat takové snímky kdyby se on nevyskytoval. ()

Hercalek

Muzikál, pohádka a rozhodně i dost dobrá komedie, plná svělé hudby, krásných barev a kostýmů. Miluju humor a tomuhle filmu rodhodně nechybí. Pochází odsud spoustu legendárních hlášek. Je to prostě klasika. Má oblíbená hláška „Tady si všichni troubí, jak je napadne„ ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let