Noc na Karlštejně

• Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

Lilloos

Sice nevím čím, ale Noc na Karlštejně si mě získává znova a znova. Navíc nabízí úžasné muzikálové hity, mezi kterými ještě vyčnívá "Asi do věží" od Waldemara Matušky. ()

waits

Zdeněk Podskalský působil jako poměrně sympatický pán, některé z jeho filmů si pustím rád i po páté (Světáci, Trhák, Bílá paní), ale Noc na Karlštejně mezi ně patřit nebude. Nemůžu ho chápat jako historický film, zpěvy mě vyloženě nebaví (ne, ani Lásko má, já stůnu), o humoru se nedá mluvit, zbývá atmosféra, která se drží nad vodou hlavně díky nabitému obsazení. Do zlatého, ani stříbrného fondu české kinematografie tenhle snímek nepočítám. ()

Chudobka

Nemám ráda muzikály (až na výjimky), obsazení některých postav  mi nesedělo, písničky mě nenadchly. Nic pro mě. ()

Jeremiah

Pro mne jednoznačně nejlepší český muzikál. Film má švih, vtip, příjemný příběh a divákovi nabídne i výborné herecké a pěvecké výkony. Režisér Z. Podskalský st. měl vždy cit pro výběr herců a příhodnou hudbu. Jenom Karel IV. v podání V.Brodského mě přišel takový moc "křehký". Povedené - silnější 4. ()

Mlle

Úžasná vzpomínka na dětské pocity radosti a pohody, které se dostavily s každým opakováním tohoto zábavného dílka ze zlaté studnice české kinematografie. Generátor optimismu a dobré nálady v ležérním zábavném balení se skvělými herci a svěžími replikami i gagy, na něž se nezapomíná. K tomu navíc výborná muzika Karla Svobody, stěžejní filmové hitovky, jež vždy směle konkurovaly dobovým zahraničím. Vánoce, prázdniny a tak dále... :) Nikdy nezklame. ()

zdeny99

Noc na Karlštejně je podle mě nejlepší hudební komedie. Vyniká hereckým koncertem známých herců jako Brodský, Brejchová, Kolářová a Hanzlík, v menších rolích Marvan, Matuška, Kopecký. Kromě jejich bravurních výkonů je dobře napsaný i scénář, který je protkaný krásnými písničkami. Odehrává se na našem na nejznámějším hradě, který možná právě díky své slávě se téměř vůbec ve filmech nezobrazuje. Je to ale také film plných chyb mezi které lze nejvíce postřehnout muže vedoucího jízdní kolo během rytířského turnaje či spatřit hromosvody na střechách Karlštejnu. [25478. hodnocení, 450. komentář, 76%] ()

Bozvav

Naprostá špica mezi filmovými muzikály. Matuška byl neuvěřitelný fešák a hlas měl božský. Fenomenální hudba Karla Svobody. Přenádherná Brejchová, vtipné a svěží. Za mne 1000000000000% ()

TORTERAjirka

Příběh není nijak zvlášť zajímavý, a je zde spoustu chyb, nicméně Karel Svoboda v kombinaci s hvězdným hereckým obsazením dělá z tohoto muzikálu naprostou perlu, ke které se vždy ráda vracím. ()

Hopkins

Na tento muzikál se často rád podívám jednak protože mám rád Brodského který roli Karla IV zahrál dobře a nebo Jana Brejchová jako císařovna byla moc kouzelná a hlavně ale nejvíce na celém muzikálu zbožňuji hudbu která je moc prima. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let