Českou filmovou komedii Světáci natočil režisér Zdeněk Podskalský podle původního námětu a scénáře Vratislava Blažka. Je to bujný a současně i trochu nostalgický příběh tří venkovských fasádníků, jejichž snem bylo prožít alespoň jednu noc ve víru velkoměsta. Na splnění tohoto snu věnovali nejen velké finanční prostředky, ale ve snaze, aby na nich nikdo nepoznal jejich zcela nesvětácké povolání a prostý venkovský původ, vyvinuli nesmírné úsilí k získání aspoň povrchního nátěru vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionovský motiv autoři filmu rozvedli ve zcela nezvyklé šíři a nechali vyústit v mumraj vtipných nápadů, slovní i situační komiky. Trojice světáků (J. Sovák, V. Brodský, J. Libíček), které společenské výchově vyučuje kustod Dvorský (O. Nový), doplněná trojicí lehkých slečen (J. Jirásková, J. Bohdalová, I. Janžurová), z nichž se stará kuplířka (J. Šejbalová) snaží udělat opravdové dámy, dovolila naplno rozvinout bohatou škálu komediálního umění, které ani po letech neztratilo nic ze své účinnosti. (Česká televize)

Kirman

Hergot, to ví přeci každej blbec, že se vestičky letos nenosej. Ale tenhle skvost můžete nosit dnes a denně. Neopakovatelné a geniální. ()

Lyžař

Nevěděl jsem, do čeho jdu. Ač mi bylo jasné, že Světáky zná kolem mě každý. No, vcelku bych film rozdělil do dvou částí. Tou první byla dějová linka s hranými sekvencemi. Ta mě bavila, hora vtípků, blbinek a "jednoduchostí". To bylo fajn. Na straně druhé byla linka muzikálová. Odkazy na Starce na chmelu jsou jasné. Bohužel tady to nefunguje. Teda aspoň z mé strany ne. Celkově slabé čtyři hvězdy. Herci: ****; Hudba: ****; Režie: ****; Scénář: *** ()

Eluin

Skvělá komedie, která si na svoji dobu dovolovala místa až až :). P. S. Vyslovení slova "perlorodky" už nikdy nebude stejné :). ()

Rathalos

Musim uznat,ze sa tu stretla herecka elita vtedajsej doby,jednoducho povedane kvalita,ale pri pohlade na hodnotenie by som pri 87% ocakaval ovela viac,na komediu to bolo malo vtipne a pri porovnani s filmami ako su Marecku,podejte mi pero alebo Coz takhle dat si spenat je tento podstatne slabsi,hlavne po humornej stranke,takze za mna len tri hviezdy...:-) ()

panoramix

Tohle je herecký koncert. Škoda, že tento film je jen černobílý, ale i tak je to skvělá zábava. Jedna z nejlepší českých komedií. ()

Miki68

Vždycky, když začnu diskutovat o něčem, v čem se neorientuju, vzpomenu si na Marii Kurý a debatu opouštím. Majstrštyk pana Podskalského, kterému více než pomohlo úžasné herecké obsazení filmu. Zde opravdu nebylo malých rolí. Všichni hráli jako o život, a díky výbornému scénáři Vratislava Blažka (mj. Starci na chmelu, Zločin v šantánu) takhle komedie u mě osobně aspiruje na nejlepší českou komedii minulého století. ()

Barak

Na doporučení jsem se na tuhle čtyřicet let starou komedii podíval - a vůbec mě nezklamala. Takže v krátkosti, až se na to můžete rychle podívat ;) - po většinu času se tam mluví, je to nabité hláškama, gagama, je to skvěle zahrané, neskutečně zábavné a hlavně chytré. Místama to však nestíhá své vlastní zvolené tempo a taktéž se mě nelíbili ty "muzikální" výstupy, které jen rušili kvalitní filmový zážitek. Někdy možná také až moc přetažené, ale ve výsledku opravdová Komedie.... ()

Mr.FreeZer

Nezapomenutelná komedie jedné generace vynikajících herců. Sovák, Brodský, Libíček naproti jim Bohdalová, Jirásková a Janžurová = to prostě nemá chybu. ()

ZackSawyer

Film co nestárne a má pořád co říct i po 40 letech. Něco se hold nemění. Trio Sovák, Brodský a Libíček nemá chybu a jako návod jak si užít - dokonalé, navíc je v tom sakra moc pravdy. ()

JimiH

Film plný nesmrtelných hlášek a geniálně jednoduchého výchozího námětu, který je zde využitý naprosto bravurně (vrcholem absurdity v pozitivním smyslu je pak intelektuálský dialog v Diplomatu ke konci filmu). Herci, režie, scénář jsou famózní a nenápadné otření Oldřicha Nového o rok 48 tomu dodává patřičnou přidanou hodnotu. ()

Véronique

Konečně jsem tento film viděla celý! Opravdu jsem se těšila, po všech těch ódách, které na film zazněly... A musím se k nim přidat. Hvězdné herecké obsazení, dialogy - člověk neví, koho má vyzdvihnout více. Já osobně bych dala více prostoru Vladimíru Menšíkovi, protože jeho nejen herecké souznění s Jiřinou Bohdalovou bylo famózní. Pro mě je jeho scéna s Božkou v první části filmu vrcholem celé podívané. Oceňuji i fakt, že režisér dal ještě příležitost prvorepublikovým hvězdám - Oldřichu Novému a Jiřině Šejbalové, kteří se mezi nastupující generací budoucích hvězdných herců určitě neztratili. Necelých 80% :) ()

Jeand´Boa

Potěmkinova vesnice není zkrátka dobrou ani v případě přímo samotných lidí...jedna z nejlepších českých komedií, ve které lze spatřit mnoho hereckých talentů snad v každé z rolí...samotný rozhovor u stolu jest pak jakousi třešničkou na dortu, jakýmsi majstrštukem na fasádě... ()

Biopler

Česká herecká elita pokope hrala výborne. Čerešnička medzi nimi, velikán Oldřich Nový, ktorý rolu profesora hral tak, že som mu to zobal z ruky. Vskutku kopec skvelých hlášok, hlavne v úvode. Keď by sa nastolena latka nepodliezla v druhej polovici, tak by som neváhal s plnou. A vedel by som aj prekúsnuť hudobné intermezzos, ktorých je požehnane, avšak nepočúvalo sa to zle. Záver s filozoficko-intelektuálskymi hláškami pomyselnú latku opäť zdvihol na najvyššiu úroveň. Každopádne kvalitná komédia, silné 4*. ()

Kremik

Takové české zlato :) Sice je to situační komedie, ale velmi dobře to funguje i v celku. Konečně zde měl prostor vyniknout jinak asi trošku zapomenutý Jan Libíček a skvěle tak doplňuje pány Sováka a Brodského. A nesmí se také zapomenout na skvělé trio hereček. Dohromady tvoří perfektně "sehraný" tým, který baví skrz generace. ()

Stíba

Jo, když Praha za noci zazáří neonem a tři rádoby světáci, kteří spíše připomínají dlouhého, širokého a bystrozrakého se vyrazí bavit do společnosti tak to stojí za to. :-) ()

Luisis

Epický herecký koncert v tom nejlepším co mohla tehdy česká herecké scéna nabídnout. Kultovní komedie s velkou tváří lidskosti a svébytného humoru - 89% ()

tranquill

Jsou tam výborné gagy, snad všichni skvělí herci té doby... ale také spousta míst, která mne nezaujala, včetně hudebních čísel. ()

PavelZava

Pánové si odloží? Jistěže, matko. *** Á Sakra! Neříkej sakra v takovýmhle podniku. Běžte už voba doprdele, já jsem se sem přišel bavit. *** To bych rád věděl, proč by se v týhle republice čistě umytej a oholen fasádník zatancovat s intelektuálkou. To bych si to podal. To by moh, ale musí se u toho chovat tak, aby to nemusela brát jako socialistickej závazek. *** Víš kolik bude stát oblek na něj? (Libíčka) To je, jak když oblíkáš cirkus. *** Mě prošlo těmadle mýma rukama tolik malty, že by se tím dala omítnout odvrácená strana Měsíce. *** Profesor říká, že celý život vydržel s Pinkasem. *** Marie Sklodowska-Curie byla první profesorkou … No on je vůbec dnešní život plný absurdit … Já mám dojem, že to nejlépe vystihuje dnešní drama ve své filigrantnosti. No pochopitelně. To byste ani nevěřil kolik je dneska mezi lidma zhoubné leukémie. To je choroba krvinek. Potom se ovšem nemůžeme divit, že někteří kolegové pokládají existenci meziplanetárních styků různých civilizací za zcela reálnou. Z toho také vychází absurdní divadlo … To skutečně člověk žasne,vite, my lékaři máme dokonce občas naději, že apendix zmizí jako brzlík. … (No nejlepší je rozhovor u večeře, Slavador Dalí a Hynajs Vojta) ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková